Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym - multisplit? kanałowa?


Recommended Posts

W starych labo tanim kosztem postawionych budynkach bywasz.

Dzisiaj nikt już nie robi kaset, bo są nieestetyczne, wszystko jest chłodzone kanałówkami.

No nie wiem, bywam i w nowych i wszędzie kasetony. Ewentualnie indywidualne ścienne jednostki, nie wiem, jak zasilane. Może to specyficzne budynki, bo wszystkie mają bardzo dużo infrastruktury teletechnicznej i stąd pływające podłogi i kasetonowe sufity. Natomiast nie wyobrażam sobie braku możliwości bieżącego sterowania takimi nawiewami - wystarczy, że w jednym pokoju zaświeci słońce przez okno, a w drugim nie i zasadniczo zmienia się zapotrzebowanie na moc... No chyba, że jakaś automatyka steruje przepustnicami.

Problem w tym, że ty mylisz pojęcia.

Klimatyzator kanałowy, to taki który jest schowany, a powietrze rozprowadza się kanałami.

Nie ma on nic wspólnego z wentylacją - nie zakłóca jej pracy również.

 

Na pewno nie zakłóca? Czy umieszczenie np. zaciągu powietrza do klimy obok wywiewu wentylacji na pewno nie ma na nią wpływu?

 

Co to jest 700 m3 kubatury domu, dla kanałówki 5 kW, która obrabia dobre 3 - 5 tys.m3/h

Tak samo w czym problem znaleźć miejsce dla 5 kanałów 150 mm?

Jaki problem zamknąć nawiewnik, w pomieszczeniu gdzie nie potrzebujemy klimy?

 

Zgodzę się jedynie w kwestii indywidualnego sterowania w każdym z pomieszczeń.

Tutaj kanałówka nie jest dobrym pomysłem.

 

Kanały 150mm to bardzo dużo. Musiałbym przebudować dom, żeby je gdzieś zmieścić. Zamykać/otwierać nawiewnik kilka razy dziennie? To w każdym pokoju stołeczek? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięty obieg klimatyzacji nie ma wpływu na wentylacje.

Nie montuje się kanałówki w wykończonym domu, po za tym chłodzi się głównie poddasze, gdzie kanały łatwo schować, a na parter trzeba znaleźć 2 piony (salon, gabinet) - to instalacja mniej skomplikowana i łatwiejsza do zorganizowania niż wentylacja mechaniczna.

 

A zamykanie i otwieranie, to już Twój problem

W przypadku 1 kanałówki masz 1 termostat z nastawą w pomieszczeniu referencyjnym, tam ustawiasz temperaturę jaka ci pasuje i nie ruszasz tego sterownika całe lato, jeśli jakiemuś dziecku w pokoju obok jest za ciepło to odkręca zaworek, jak za zimno to przykręca.

Po pierwszym gorącym lecie nikt już nic nie reguluje, każdy we własnym zakresie swój komfort odnalazł.

 

Ale jak ktoś ma hopla na punkcie wyświetlaczy na ścianach i musi mieć tam wyświetlone 21,5 st.C bo tylko dzięki tej wyświetlonej temperaturze czuje się komfortowo - to lepiej niech wybierze splita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 6 months później...
Też planuję założyć klimatyzację Midea Mission Multisplit. Co o niej sądzicie? Poleciła mi ją firma, która monotwać będzie u mnie rekuperację Hvac Systems z województwa łódzkiego. Fajne chłopaki sami zaproponowali, zaprojketowali i działają http://hvacsystems.pl/?strona=Klimatyzacja Czytam o tej klimatyzacji Midea, ale może ktoś już ją ma?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o poradę w jakim kierunku pójść w temacie wyboru multi splita do domku szkieletowego?

Do chłodzenia jest :

duzy salon z otwarciem na kuchnię/hall 28m2 + ca 15 m2.

trzy małe sypialnie / 10 - 12 m2

 

Ma być oddzielne sterowanie dla pomieszczeń

Absolutny priorytet jeśli chodzi o poziom hałasu

Znośna cena wysoka jakość

Brak niespodzianek w użytkowaniu

 

Pytanie do użytkowników, instalatorów i wszystkich którzy mogą cos doradzić.

 

Dziękuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Wybrałem klimatyzację kanałową. Teraz chciałbym się doradzić w kwestii wyboru urządzenia. Myślę o Midea MTBU-12. Czy to urządzenie będzie ok? Pod względem mocy jak i marki?

 

Czy instalację już zrobiłeś? Jak się sprawdza w upały tego roku? Jakie urządzenie ostatecznie wybrałeś i jaki był sumaryczny koszt instalacji?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Cześć,

 

Zdecydowałem się na klimatyzację kanałową na poddaszu. Fachowiec, który montował mi rekuperację, powiedział, że klimatyzacja kanałowa będzie zakłócać pracę WM. Wspominał o zakłócaniu przepływu/wymiany powietrza. Czy ma rację?

 

Wydaje mi się, że najlepiej zasięgnąć języka u specjalistów ;) Bardzo polecam :spam:

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...