Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzacja w trzy poziomowym domu, Multi-Split (kanałowa + jednostki ścienne) ?


Recommended Posts

Witam Serdecznie,

 

Jak już wspominałem w innym temacie, jestem na etapie wyboru rekuperacji do domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 220 m2 (+125 m2 podpiwniczone pomieszczenia rekreacyjne).

Kubatura netto (według projektu) to 1195 m3.

 

W domu zastosowana będzie najprawdopodobniej wentylacja mechaniczna z jednostką TheslaGreen Airpack Home 650H. Chciałbym za pomocą instalacji inteligentnej zgrać ze sobą WM i klimatyzację, mam nadzieję, że jest to możliwe i nie będę musiał do każdego urządzenia dokupować osobno sterownika.

 

Myślę nad następującym rozwiązaniem:

 

Jako, że rekuperator ma wymiennik przeciwprądowy o dużej mocy, będzie najprawdopodobniej mocno wysuszał powietrze, a i tak w lecie nie zapewni odpowiedniego chłodzenia jakie oczekuję. Postanowiłem więc zamontować dodatkowo klimatyzację i tutaj mam problem jaką oraz jakiego typu.

 

Przyjmuję, że na 10 m2 potrzebuję 1 kW mocy klimatyzacji (chyba, że w przypadku WM jest to mniejsza wartość?), do ochłodzenia mam:

 

1 poziom (piwnica) - klimatyzator ścienny, solidny - bezobsługowy, bez zbędnych bajerów

~60 m2 sala treningowa w piwnicy 6kW

 

2 poziom (parter) - w salonie wysokiej jakości klimatyzator z funkcją nawilżania, inteligentnym oknem, funkcją jonizacji i stosunkowo cichy, natomiast w sypialni przede wszystkim cichy i ew. z funkcją nawilżania, oczywiście inne użyteczne funkcje też są mile widziane, ale nie chciałbym by niepotrzebnie windowały one cenę.

~45 m2 salon 4,5 kW (od strony zachodnio południowej, ale z dużymi przeszkleniami i tam będzie się najwięcej czasu spędzało)

~23 m2 sypiania, 2,3 kW (od strony wschodniej, zależy mi na komfortowym spaniu w upały)

 

3 poziom (poddasze) - byłaby zamontowana nad stropem, pod dachem gdzie jest stosunkowo sporo miejsca na nią, klimatyzacja kanałowa [5-6 kanałów], wydajna

~8 m2 hol

~17 m2 pokój 1

~28 m2 pokój 2

~18 m2 pokój 3

~8 m2 pokój 4

~17 m2 łazienka (nie wiem czy jest sens i czy wilgoć nie szkodzi kanałom, choć łazienka jest od strony wschodniej-południowej)

=96m2

 

1) Czy tego typu urządzenia na wszystkich trzech kondygnacjach może obsłużyć jedna jednostka zewnętrzna? Raczej nie przyozdabia ona domu, tym bardziej, że od strony północy dom ma stronę 'reprezentacyjną', więc wolałbym uniknąć montowania dwóch jednostek czy jednej podwójnej, chyba, że będzie konieczna.

 

2) Wychodzi, że potrzeba mi będzie jednostka zewnętrzna o mocy ~22 kW, czy w przypadku zastosowania silnego rekuperatora inaczej wylicza się potrzebną moc klimatyzatora? (mam świadomość, że dokładne wyliczenia to setki zmiennych, ale oszacować myślę można)

 

3) Chciałbym by klimatyzacja działała w takim samym standardzie jak rekuperator by móc nimi zarządzać z poziomu jednej jednostki centralnej inteligentnej instalacji, czy jest to możliwe i faktycznie praktyczne rozwiązanie?

 

4) Czy jednostka zewnętrzna musi być takiej samej firmy jak jednostki wewnętrzne?

 

5) Czy klimatyzator kanałowy umieszczony pod dachem będzie działał efektywnie? Wymagana jest specjalna izolacja dachu, o której powinienem pomyśleć przed jego budową? Podejrzewam, że w lecie będą tam wysokie temperatury panowały. mam sporo miejsca w piwnicy, ale on będzie działał na poddaszu, więc takie rozwiązanie odpada.

 

6) Prosiłbym o podanie najlepszych opcji jeśli chodzi o stosunek ceny do efektywności poszczególnych jednostek, niezawodność ma największy priorytet, im mniej obsługowa tym lepiej.

W salonie myślałem czy nie wykosztować się na Daikin Ururu Sarara, natomiast w pozostałych pomieszczeniach wiedza nie pozwala mi dobrać odpowiedni sprzęt by ze sobą współgrał odpowiednio.

 

Z góry dziękuję za pomoc, jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informację to oczywiście je podam.

Edytowane przez bartek04
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Chyba warto byłoby takie przedsięwzięcie zlecić komuś, kto wykona dokładnie obliczenia dotyczące zysków ciepła w poszczególnych pomieszczeniach i dobierze sprzęt, bo zaoszczędzi się w ten sposób sporo pieniędzy na lepiej dobranych mocach urządzeń...

 

Nie zajmuje się klimatyzacją, ale z doświadczenia powiem tylko, że klimatyzatorem mającym moc w okolicach 22 kW chłodzi się domy o powierzchni 500 m^2 w Teksasie, i to takie, które wybudowane są w dość przeciętnym standardzie energetycznym. W rejonach mających lato podobne do polskiego te moce są dużo mniejsze.

Te przeliczniki typu 100W/m^2 to baaaardzo orientacyjny wskaźnik, z reguły z dużym zapasem. Taki sam wskaźnik podają wszędzie dla ogrzewania, a potem okazuje się, że w domu wybudowanym wg dzisiejszych standardów wystarczy spokojnie 30W... Nie zdziwiłbym się, gdyby cały ten dom dało się chłodzić systemem/systemami mającymi sumarycznie kilka kW mocy chłodniczej.

 

6 kW w domowej siłowni? Człowiek podejmujący intensywną aktywność fizyczną wytwarza ponoć w okolicach 0,3 kW ciepła. Jeśli siłownia jest w piwnicy, to pewnie nie ma tam okien lub są niewielkie (słońce wpadające przez okna to główne źródło zysków ciepła, z którymi radzić musi sobie klimatyzacja) a ściany i podłoga mają styczność ze stosunkowo chłodnym gruntem, stąd nie spodziewałbym się tam jakichś przeraźliwych zysków ciepła. Co do reszty to zależy w głównej mierze od przeszkleń (wielkość, parametry, zorientowanie w przestrzeni) a także izolacji przegród i mocy urządzeń pracujących w pomieszczeniach.

 

Do wyboru masz w praktyce klasyczne splity (jedna jednostka wewn. + jedna zewn.) lub multisplit (jedna jednostka zewn. i kilka wewn.). Jednostka wewnętrzna może być zarówno ścienna czy sufitowa, jak i kanałowa.

Trzeba się liczyć z brakiem logiki jeśli chodzi o cenę tych rozwiązań - multisplit to rozwiązanie dużo droższe od kilku single-splitów i ma generalnie gorsze parametry, ale nie szpeci elewacji kilkoma agregatami.

Kanałówki są standardem w domach w USA i tam robi się nawiewy zimnego powietrza do pomieszczeń 'czystych' a powrót robi się jednym lub dwoma kanałami z holu/holi. Termostat jest jeden na cały dom, zlokalizowany w przedpokoju. Bilansowanie między pomieszczeniami robi się ręczną regulacją nawiewów w pokojach.

 

W łazience nie robi się klimatyzacji bo to mało komfortowe, a w przypadku kanałówki roznosiłoby się w ten sposób po całym domu wilgoć i zapachy. Przy WM masz w łazience wywiew, który wymusza przepływ powietrza do łazienki z przedpokoju i to powinno wystarczyć, żeby w łazience nie było zbyt gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za opdowiedź, warto było czekać, aż ktoś pomoże :)

 

Planuję mieć solidną rekuperację, będą automatyczne rolety w oknach i dom generalnie ma być szczelny, więc myślę, że słabsza klimatyzacja przez ten miesiąc-dwa upałów w roku wytrzyma, a w pozostałe ciepłe miesiące nie będzie problemów z wydajnością.

 

Przeboleję jak napisałeś gorsze parametry i wyższą cenę w przypadku multi-splitów, bo nie chcę montować na elewacji dwóch agregatów, chyba, że na południowej stronie domu, ale chyba to się mija z celem (?).

 

Moje wyliczenia opierałem na przeliczniku 10 m2 / 1 kW, ale zdam się na to co napisałeś, iż jest to mocno zawyżone, także podzielę to przez połowę, czyli 50W/m2, dodatkowo łazienki nie będę klimatyzował, wychodzi więc:

 

1 poziom piwnica (bez okien, cała w ziemi, wysokość 2,5m).

Split o mocy 3kW

 

2 poziom parter salon+ sypialnia

Dwa razy split (jeden z nawilżaczem, inteligentnym oknem i jonizatorem w salonie i drugi bez fajerwerków w sypialni) o mocy, kolejno ~2,5kW oraz 1kW.

 

3 poziom poddasze

Klimatyzacja kanałowa z 5 kanałami, moc jednostki 4kW

 

W sumie daje to potrzebną moc agregatu 10-11 kW.

 

Czy ktoś mógłby wskazać dobre jednostki o parametrach na jakich mi zależy konkretnych modeli?

Oraz czy agregat + ew. sterownik/centrala musi być tej samej firmy co jednostki wewnętrzne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna jednostka zewnętrzna, to jedna firma.

Jakikolwiek by Twój dom nie był, potrzebujesz nie więcej jak 7 - 10 kW mocy.

Czy zawsze będziesz chłodził cały dom jednocześnie? raczej nie.

Latem klimy używa się głównie na poddaszu, chłód z poddasza i tak w większości spływa na parter.

Wtedy na parterze, wystarczy minimalnie dmuchnąć, by uzyskać komfort.

 

Mając jednostkę zewnętrzną o mocy 10 kW, możesz używając odpowiednich konfiguracji rozłożyć moc nierównomiernie.

Instalując 3 jednostki wewnętrzne po 5 kW przy ich jednoczesnej pracy masz 3x3,3kW.

Wyłączając jedną z nich masz 2x5 kW. itd.

 

Zainwestuj w markowy sprzęt z opcjami podłączenia do BMS.

Dzisiaj już większość produktów oferuje sterowanie z telefonu.

Ma to każdy renomowany producent jak Mitsubishi, Daikin, czy Toshiba.

 

Kluczem do satysfakcji z klimatyzacji w domu jest solidny montaż urządzenia.

Nawet najlepsze urządzenie na rynku można spieprzyć instalując je nieprawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja w piwnicy to raczej abstrakcja. U mnie w największe upały temp. nie skacze powyżej 18-20 st. Piwnica nie jest wcale głęboko zagłębiona.

 

Klimatyzatora w piwnicy fitness (gdzie często pojawia się z czasem łaźnia lub sauna) to nie abstrakcja.

Idealnie sprawdza się jako osuszacz w letniej porze, kiedy wentylacja tak skutecznie wilgoci nie wyciąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_John

 

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki, masz w zupełności rację, z pewnością nie będzie sytuacji, że jednocześnie będzie chłodzona sypialnia, salon, sala treningowa i jeszcze poddasze i to na maksymalnej mocy.

 

Myślę, że moc ~9kW w zupełności wystarczy jeśli nawet wszystkie urządzenia pracowałyby, ale nie na pełnej mocy.

Zainteresowała mnie głównie firma Daikin, bo z niej mam nawilżacz i jestem zadowolony, zbiera także bardzo dobre opinie.

 

Problem w tym, że ich jednostki zewnętrzne czy o mocy ~9kW czy 13kW praktycznie nie różnią się cenowo (potrzebuję 4 kanały), więc pomyślałem nad czymś takim:

 

Jednostka zewnętrzna DAIKIN SEASONAL CLASSIC RZQSG140L9V1 13,4kW 10400zł (trochę większa od klasycznej pojedynczej jednostki, ale nie znalazłem żadnej o mocy powyżej 9kW w kompaktowym opakowaniu z tej firmy)

- czy nadaje się do montowania na elewacji?

- jednofazowa (nic mi nie mówi to w odniesieniu do tego sprzętu), czy będzie współpracowała z trzema jednostkami naściennymi i jedną kanałową?

 

Jednostka kanałowa na poddasze Daikin FBQ60D 5,7kW 5700zł

 

Jednostka ścienna do salonu Daikin Emura Blue FTXJ35MS 3,5kW 4000zł

- ma inny czynnik chłodzący (R32) niż jednostka zewnętrzna, (R410A) czy to ma znaczenie?

 

Jednostka ścienna do sypialni i sali treningowej

2x DAIKIN EMURA FTXG20LW 2kW 2500 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...