Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skropliny w kanale wyrzutni dachowej


Recommended Posts

W sezonie grzewczym powietrze wychodzące z rekuperatora w kierunku wyrzutni ma 100% wilgotności (albo niewiele mniej). Nawet przy super ociepleniu przechodząc przez nieogrzewane poddasze a nawet w samym kominku powietrze musi się jeszcze schłodzić i musi skroplić się para. Tak przynajmniej jest w teorii.

 

A jak jest w praktyce? Warto przy przejściu kanału z poziomu do pionu zamiast kolana dać trójnik i odprowadzenie skroplin od dołu?

Czy są jakieś patenty seryjnie produkowane na odprowadzenie tych skroplin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybam

- może trzeba tak położyć przewody (w przypadku pionowego wyrzutu) by woda dostawała się do reku, który ma jej odprowadzenie ?

- gdzieś kiedyś wklejałem zalecane ocieplenie przewodów WM w pomieszczeniach nieogrzewanych i było tego z 20cm wełny jak nie więcej a z tego co czytam, większość ludzi ma...2cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to jeszcze dokładnie obadać, ale chyba woda lałaby się wtedy na wentylator. Do tego poziomo wygodnie by mi było dać rurę izolowaną elastyczną z perforowaną wewnętrzną folią (i dodatkowo zaizolować), więc te 2,5cm wełny byłoby gnijącą, niewiele izolującą, mokrą breją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że skropliny w wyrzutni mogą się pojawić niezależnie od ocieplenia, jeśli już w reku pojawia się kondensat to powietrze idące dalej ma już 100% wilgotności i nawet ochłodzenie o ułamek stopnia może powodować dalszą kondensację. Dlatego trzeba się na to przygotować, jak się da to spływ do reku, albo trójnik, tak jak pisałeś i ułożenie przewodów ze spadkiem w jego kierunku. Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, teoretycznie, może lepiej jest stosować wyrzut poziomy boczny, ze spadkiem w kierunku wyrzutni i niech tam sobie ścieka?

Dużo tej wody i tak łatwo o jej "produkcję" ? Mam w pamięci , że przewody powinny być w pomieszczeniach w których temperatura otoczenia i temperatura powietrza w przewodach, nie powinna mieć różnicy większej niż 12 stC i chyba właśnie o skraplanie chodziło. Jeśli różnica temp. jest większa, zalecano 20cm wełny dodatkowo na ocieplenie rur. To oczywiście teorie, które wyczytałem. Niestety, praktykę testujemy na sobie ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ocieplenie zapobiega wilgoci pojawiającej się na zewnątrz rury (zimna rura w cieplejszym otoczeniu).

Jeżeli chodzi o zimniejsze otoczenie, to ocieplenie zmniejsza ilość wody kondensującej wewnątrz, ale całkowicie tego nie wyeliminuje i trzeba przewidzieć, co zrobić z wodą, która w pewnych warunkach musi się tam pojawić, choć może jej być niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz tak, to woda będzie Ci ciekła po elewacji.

 

Stąd pytanie - jak wiele tej wody? Żeby nie ciekła po elewacji, można różne różności wymyślić - wypuścić parę cm rurę poza elewację, dodać gustowny łańcuszek, po którym będzie spływać woda zamiast się rozpryskiwać itd itp.

Opcja "spuszczania" wody pod prąd, w kierunku reku, nawet jeśli możliwa, to nie wiem czy słuszna. Nie miałem "w rękach" rekuperatora ale czy aby ciąg w rurze nie będzie pchał wody na zewnątrz lub "utrzymywał" ją w rurze? Wiem, odpowiedni spadek wszystko załatwi, ale kolejne pytanie, jak duży?

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy z czego wykonane masz rury odprowadzające powietrze. Zehnder ma w ofercie rury styropianowe (albo coś podobnego) których się nie ociepla i nie powinna się w nich wykraplać woda. Jeśli masz rurę spiro to ocieplanie jej nic nie da i tak zajdzie kondensacja i będzie rosić zarówno w środku jak i na zewnątrz. Ocieplenie musiałoby być przyklejone do rury np natrysk pianki w warstwie powiedzmy tych 5 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jeśli masz rurę spiro to ocieplanie jej nic nie da i tak zajdzie kondensacja i będzie rosić zarówno w środku jak i na zewnątrz. Ocieplenie musiałoby być przyklejone do rury np natrysk pianki w warstwie powiedzmy tych 5 cm.

 

Możesz rozwinąć swoją tezę? Jak może ocieplona rura spiro rosić z obu stron? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
  • 1 year później...

Odświeżam, muszę zamontować wyrzutnię przez ścianę szczytową, sztywna rura stalowa spiro kupiona. Jak Wasze doświadczenia w użytkowaniu instalacji:

- robić delikatne pochylenie w kierunku wnętrza i ewentualnie łapać skropliny?

- wysunąć 2-3cm poza planowaną elewację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...