Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak blisko Może sasiad zblizyc sie do mojej działki Garażem? (TRUDNA DZIAŁKA)


scooby

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

w miejscowym planie nie ma nic na temat odległości p.poż względem usytuowania budynku

MPZP to nie są przepis zamiast ppoż, tylko to są dodatkowe wymagania do budynków w stosunku do wszystkich innych przepisów.

Wszystkie przepisy ppoż musisz mieć spełnione, chyba że wystąpisz do ministerstwa o odstępstwo od przepisów. Ja nie chciałem ich zgłębiać bo są zawiłe. Ale miałem problemy z moim projektem i okazało się, że musiałem się w nie wgryźć. To nie jest proste - kierowniczka w Wydziale Architektury jak zagadnąłem o jakiś konkretny problem odpowiadała "to tam pan architekt zgodnie z przepisami zaprojektuje". Architekt dodatkowo zatrudnił eksperta ppoż, który jest wykładowcą tego tematu na różnych uczelniach. Po pół roku boju wydaje mi się, że większość podstawowych problemów ppoż rozumiem. Masz jakieś pytania konkretne to Ci podpowiem?

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki Technicvzne :

§ 12. ( Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną )

4. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy

§ 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:

....

3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości

nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie

mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi. "

§271-273 to ( między innymi ) przepisy pożarowe, które musi spełnić budynek lokalizowany w "ostrej granicy" lub 1,5m od niej.

 

5) Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2–4,

powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 pkt

20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. "

 

co oznacza, że właściciel działki sąsiedniej będzie w tym przypadku STRONĄ w postępowaniu administracyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Generalnie §12 zabrania budowy bliżej niż 3 metry, ale wskazuje wyjątki. Jednym z takich wyjątków jest to, gdy MPZP przewiduje (tzn. dopuszcza, a czasem wręcz nakazuje) budowę w granicy lub w odległości 1,5m. Jeśli w MPZP nie ma nic o lokowaniu w granicy, no to oczywiście pozostają pozostałe wyjątki: dla garaży, wąskich działek, bliźniaków itp.

 

Odkopię temat.

Siedzę od wczoraj i gdy mi się wydaje, że już wiem trafiam na jakiś nowy paragraf i okazuje się, że jestem znowu w punkcie wyjścia.

Mógłbyś poradzić czy w mojej sytuacji mogę postawić blaszaka przy granicy działki czy nie?

Działka ma wymiary 16,5 m x 30,5 m. Dom stoi z przodu działki w połowie jej szerokości. Po obu bokach do domu do granicy jest równo po 4 m.

Z racji tego, że z tyłu domu jest ogród, którego żona nie da mi tknąć, chciałem postawić garaż przy jednym boku tak aby wypełnił przestrzeń pomiędzy ścianą domu, a granicą.

Z tego co wyczytałem, postawienie garażu w granicy działki spowoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu.

Kwestie przez które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi są dwie:

- właściciele sąsiedniego domu mieszkają od lat za granicą, dom jest wynajmowany - nie wiem czy nieobecność sąsiada, który będzie stroną w postępowaniu działa na moją korzyść czy niekorzyść?

- dla dzielnicy, w której znajdują się nasze działki nie ma MPZP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jak napisałem wcześniej § 12. ....

 

właściciele sąsiedniego domu mieszkają od lat za granicą, dom jest wynajmowany - nie wiem czy nieobecność sąsiada, który będzie stroną w postępowaniu działa na moją korzyść czy niekorzyść?

- sąsiad zostanie poinformowany o postępowaniu administracyjnym pisemnie

 

dla dzielnicy, w której znajdują się nasze działki nie ma MPZP

- należy wystąpić o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy

" blaszak / blaszakiem " a ścianę oddzielenia pożarowego i tak budynek będzie musiał mieć ! przy zbliżeniu do granicy lub na odległość 1,5m od niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

tak, jak napisałem wcześniej § 12. ....

- sąsiad zostanie poinformowany o postępowaniu administracyjnym pisemnie

Z tego rozumiem jako strona będzie mógł wnieść jakieś swoje ewentualne uwagi ale zablokować budowy nie będzie mógł?

 

tak, jak napisałem wcześniej § 12. ....

- należy wystąpić o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy, a ścianę oddzielenia pożarowego i tak budynek będzie musiał mieć

W sytuacji budowy w granicy nadal wystarczy zgłoszenie czy musi być już pozwolenie na budowę?

Ktoś weryfikuje czy garaż ma ścianę oddzielenia pożarowego czy trzeba zrobić projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie przez które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi są dwie:

- właściciele sąsiedniego domu mieszkają od lat za granicą, dom jest wynajmowany - nie wiem czy nieobecność sąsiada, który będzie stroną w postępowaniu działa na moją korzyść czy niekorzyść?

 

Sąsiad i jego adres będzie ustalony na podstawie zapisów w Księgach Wieczystych. Następnie będą próby doręczenia listów poleconych. Będzie trzeba odczekać wszystkie najdłuższe terminy, urząd wyśle powtórnie listy polecone. Chyba to schodzi w sumie 3 miesiące. Jak te terminy miną, to wtedy urząd (Wydział Architektury) uzna doręczenia polecone za "skuteczne" oraz to, że "strony nie wniosły uwag", bo skoro nie odbierają listów poleconych to znaczy, że się nie interesują co jest z ich działką. I jeśli spełnisz pozostałe przepisy, o których m. in. Łukasz wspominał, no to masz pozwolenie na budowę.

 

Sąsiad może wnieść uwagi, jeśli zauważy że w którymś punkcie przekraczasz przepisy. Tylko wtedy jego uwagi będą skuteczne.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Cześć, :bye:

 

Odkopuję temat, ponieważ długo guglowałem, a tutaj znalazłem najwięcej pomocnych odpowiedzi, jednak nie na wszystko i niestety niektóre się wykluczają. Może i innym potomnym się przyda.

 

Sytuację mam nieco inną, ale sprowadza się do podobnych pytań. Niezabudowana działka 30ar, z czego "tylko" 11ar jest w zabudowie zagrodowej o szerokości 24m (reszta rolna). Chcę postawić blaszak (3x5m) w rogu działki, dlatego należy mieć na uwadze obie sąsiednie działki. Jedna z działek jest niezabudowana budowlana, druga to rów melioracyjny między działkami. Tej drugiej mogą dotyczyć jakieś inne przepisy, jednak nie wiem jakie, więc prosiłbym o pomoc.

 

Pytania:

1. Blaszak ma służyć jako budynek gospodarczy. Czy z punktu widzenia zgłoszenia (lub innych istotnych przepisów - jakich?) taki budynek gospodarczy różni się czymś od garażu? (Jeśli garaż prostszy to zgłoszę garaż, a będę użytkował po swojemu).

2. Czy w "ostrej granicy" mogę postawić blaszak na zgłoszenie?

3. Ewentualnie, czy te 1.5m od granicy mogę postawić blaszak na zgłoszenie?

4. W MPZP nie ma informacji o tym czy można postawić garaż w granicy działki. Czy to oznacza że nie można, czy że nie jest zabronione?

5. Jeśli nie można, to czy regulacja dotycząca zabudowy zagrodowej (i jednorodzinnej) jest osobną sytuacją zezwalającą na takie zlokalizowanie budynku gospodarczego/garażu?

6. Czy ściana oddzielenia przeciwpożarowego ma być wymurowana ponad blaszak?

7. Czy blaszak ma "odstawać" od wspomnianej ściany o 0.3m?

8. Czym jest "pas z materiału niepalnego o szerokości co najmniej 2 m"? Na ten temat nie mogę kompletnie nic znaleźć poza przeciwpożarowym pasem leśnym, ale to raczej nie to ;) Nie potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób to może wyglądać. Cytat: "na ścianach poprzecznych można zastosować pas z materiału niepalnego o szerokości co najmniej 2 m".

9. Znalazłem informację, że garaż bez fundamentów jest o tyle lepszy, że nie trzeba płacić od niego podatku, a nawet że nie trzeba takiego zgłaszać. Jeśli dobrze rozumiem, to autor tego stwierdzenia zapomniał dodać lub nie wiedział, że taki przypadek dotyczy tylko budynku tymczasowego (do 180dni). Prawda? Chyba, że jest jeszcze jakiś inny przepis?

10. Poza funkcją gospodarczą, blaszak ma być również sposobem na podpięcie już teraz do działki prądu w taryfie G. Czy w zgłoszeniu również powinienem uwzględnić że będzie do niego podpięty prąd skoro to będzie tylko teoretycznie w przyszłości i tylko na wniosku do zakładu energetycznego o przyłącz prądu?

 

Sorki, dużo tego wyszło, ale mam nadzieję że te pytania + odpowiedzi będą również taką pigułką "wszystkiego" dla kolejnych osób.

Edytowane przez kataszi
dodane dwa istotne punkty (4 i 5) dotyczące MPZP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem, na te pytania, na które jestem pewien. Na pozostałe niech ktoś inny odpowie (Łukasz Ładziński?)

Cześć, :bye:

 

Pytania:

1. Blaszak ma służyć jako budynek gospodarczy. Czy z punktu widzenia zgłoszenia (lub innych istotnych przepisów - jakich?) taki budynek gospodarczy różni się czymś od garażu? (Jeśli garaż prostszy to zgłoszę garaż, a będę użytkował po swojemu).

2. Czy w "ostrej granicy" mogę postawić blaszak na zgłoszenie?

3. Ewentualnie, czy te 1.5m od granicy mogę postawić blaszak na zgłoszenie?

4. W MPZP nie ma informacji o tym czy można postawić garaż w granicy działki. Czy to oznacza że nie można, czy że nie jest zabronione?

5. Jeśli nie można, to czy regulacja dotycząca zabudowy zagrodowej (i jednorodzinnej) jest osobną sytuacją zezwalającą na takie zlokalizowanie budynku gospodarczego/garażu?

6. Czy ściana oddzielenia przeciwpożarowego ma być wymurowana ponad blaszak?

7. Czy blaszak ma "odstawać" od wspomnianej ściany o 0.3m?

8. Czym jest "pas z materiału niepalnego o szerokości co najmniej 2 m"? Na ten temat nie mogę kompletnie nic znaleźć poza przeciwpożarowym pasem leśnym, ale to raczej nie to ;) Nie potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób to może wyglądać. Cytat: "na ścianach poprzecznych można zastosować pas z materiału niepalnego o szerokości co najmniej 2 m".

9. Znalazłem informację, że garaż bez fundamentów jest o tyle lepszy, że nie trzeba płacić od niego podatku, a nawet że nie trzeba takiego zgłaszać. Jeśli dobrze rozumiem, to autor tego stwierdzenia zapomniał dodać lub nie wiedział, że taki przypadek dotyczy tylko budynku tymczasowego (do 180dni). Prawda? Chyba, że jest jeszcze jakiś inny przepis?

10. Poza funkcją gospodarczą, blaszak ma być również sposobem na podpięcie już teraz do działki prądu w taryfie G. Czy w zgłoszeniu również powinienem uwzględnić że będzie do niego podpięty prąd skoro to będzie tylko teoretycznie w przyszłości i tylko na wniosku do zakładu energetycznego o przyłącz prądu?

 

2. Nie. Każde zbliżenie poniżej 3 m wymaga objęcia sąsiedniej działki obszarem oddziaływania. Skoro obszar oddziaływania nie mieści się na Twojej działce, to musi być procedura Pozwolenia na Budowę.

3. Ale pytanie czy blaszak jest budynkiem? Tego nie jestem pewien. Jeśli to jest budynek (nie budowla) to "nie", patrz pkt. 2.

4. Garaż w granicy działki można postawić na podstawie samych WT. Na podstawie samych WT nie można stawiać innych budynków bliżej niż 3 m, poza przypadkami jasno wymienionymi w WT (bliźniak, rozbudowa budynku istniejącego, garaże). Natomiast MPZP mógłby rozszerzać tę możliwość dla innych budynków, ale u Ciebie tego nie robi.

6. Niekoniecznie. Ja mam ŚOP, ale nie wystaje 3 dm, gdyż w pasie 2m powyżej i na boki dalej mam materiały niepalne (wełna, dachówka). Jeśli zrobisz wypust 3 dm, to za tym wypustem możesz mieć nawet słomę.

9. Pytanie znowu czy garaż jest budynkiem czy budowlą. Jeśli chodzi o podatek, to jest ustalenie lokalne gminy. Ustawa określa tylko maksymalne stawki. Natomiast w przypadku budowli ustawa nie przewiduje podatku (dla osób fizycznych), więc i gmina nie może nałożyć podatku.

10. Zakład energetyczny i prawo budowlane to zupełnie inne procedury. Każda rządzi się swoimi prawami.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...