Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Optymalne miejsce na rekuperator


Recommended Posts

Na strychu - zimą zamarznie i będzie problem, wyciszenie też dyskusyjne, bo należałoby go zamontować w sposób przemyślany.

W pralni - może być słyszalny, ale odchodzi problem temperatury. Inna sprawa, że nocą będzie on chodził raczej na minimalnych nastawach, więc potencjalna słyszalność będzie minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator pracuje dość cicho jeśli zostanie poprawnie zamontowany, a umieścić go najlepiej w ogrzewanym i izolowanym miejscu z łatwym dostępem ... targanie go na strych wcale nie będzie proste bo nie jest taki mały. Poza tym trzeba od czasu do czasu do niego zajrzeć, rzucić okiem na wyświetlacz, a nie zrobisz tego jak będzie na strychu, bo się po prostu nie będzie chciało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, widzę, że opcja z pralnią przeważa. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, żeby było cicho? Ściany z silki, wiec raczej dobrze. Przewody będą typu flex (wiem, że ważne są szczegóły projektu - ale tego nie policzę). Sposób montażu rekuperatora? Czy można go jakoś obudować/wyciszyć dodatkowo? No i jaki rekuperator (mam zapotrzebowanie 235 m3/h). Proponują mi m.in. Vents Vut 350 vb ec, AirPack 300, Zehnder Aerisnext 350 vv. Mam poczucie,

że z tego tematu to chyba trzeba się doktoryzowac... Nawet parametr głośności trudno porównać, bo zależy od ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Kinetica, zabudowanego w szafce. Jak sie wejdzie do pom. technicznego, to rzeba sie skupic, zeby go uslyszec. Po otwarciu owszem, ale w pomieszczeniach mieszkalnych nie slysze pralki, ktora wciaz jest glosniejsza od niego.

Sciany z silikatu.

 

W wentylacji dźwiek niesie się glownie kanałami, miejsce montazu nie ma na glosnosc wiekszego znaczenia.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator mam w pralni, w piwnicy. W całej piwnicy słychać delikatny szum. Na parterze nic nie słychać.

Żeby wyciszyć, to postaw na grubej gumie. Nawiew do skrzynki rozdzielczej poprowadź przewodem Sonodec a potem peflex. Możesz też kupić cichy rekuperator np. Airpack Home, który ma wentylatory przed wymiennikiem co dodatkowo tłumi hałas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam, Istotnym aspektem jest, aby rekuperator znajdował się w pomieszczeniu o temperaturze minimalnej wynoszącej 8°C. Więc jeżeli chciałby Pan zainstalować rekuperator w poddaszu nieużytkowym, powinno być ono dobrze zaizolowane. Można również dodatkowo zaizolować sam rekuperator oraz przewody. Montaż rekuperatora w pralni będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na wyższą temperaturę pomieszczenia. Należy sprawdzić jednak, czy będzie wystarczająca ilość miejsca na podłączenie przewodów wentylacyjnych. Przy okazji zachęcam Pana do moderowano.Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. Pozdrawiam, ________________________________ Konsultant marki Buderus Edytowane przez Tomaszs131
Reklama wykraczająca po za ramy PP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator Logavent HRV2, cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cichą pracą. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła, wykonany jest w całości z aluminium.

Najlepsze centrale mają wymienniki z tworzywa sztucznego, które w tym zastosowaniu jest lepsze od aluminium. Ich sprawność przekracza 90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Chciałem zakładać reku w zabudowie w duzym pokoju nad garażem, ogrzewanym oczywiście. Niestety nie pasowało by mi podłączenie czerpni (przez ścianę, w okapie ok2mb jest strona południowa więc słabo, wyrzut moglby byc przez 2x150 kominki wentylacyjne pionowo w dachu) no ale chcąc zrobić czerpnie od połnocy (zrobiłem pod lukarną, nad balkonem) byłoby ze 12mb rury 200mm do centrali. Zakładając reku na strychu zmniejszyłem tą odległość o połowę. Również nawiew i wywiew jest krotszy każdy po kilka mb. Skropliny zamierzam wpuścić w podlogę ocieplona czyli bedzie w ciepłym tylko krotki odcinek pionowy bedzie w chlodzie. Całą centralę zamierzam obudować styropianem, np xps'em albo elewacynym 20cm grafitu. Myślałem też, aby w szczelnej obudowie rekuperatora, tej ze styropianu zrobić wyrzut powietrza zużytego a dopiero sama zabudowa miała by osobny wyrzut na zewnątrz. Czyli zabudowa centrali lekko by się ogrzała ale wilgoć mnie przeraża.

 

PS. Wyrzutnia przez dach, ok 1mb nad miejscem centrali poprzez plastikowe kominki wentylacyjne na trójniku Y, 2x150 czy tak samo jak czerpnia, spiro 200 w scianie lukarny, ale od południa, ok 6mb? Lukarna nad tarasem (nad wykuszem) boję się kapania z niej wody na podogę tarasu. Plus wyrzutni przez sciane taki, ze nie zakładam plastiku na dachu, który na milion procent nie wytrzyma tyle samo co dachówka ceramiczna.

 

PS2. Bedzie jeszcze GGWC, czyli nagrzewnica wodna na wejsciu reku po stronie czerpni, rury nad kg w ociepleniu 35cm celulozy no a reszta gratow w kotłowni, jakieś 8mb rur x2. Coś to zmienia? Może pociągnąć kawałek dodatkowej rury do ew grzejnika? Po co grzałka elektryczna jak moglbym grzać z COP'em pompy ciepla.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem do wyboru albo piwnicę, albo strych. Gdybym montował GWC (Gruntowy Wymiennik Ciepła), to myślałbym o piwnicy, bo wtedy rury prosto z ziemi. Ale skoro czerpnię mam bezpośrednio z powietrza, to dałem na strychu. Mniej rur, które są rozprowadzane od góry (pod sufitem). Gdyby był w piwnicy to główne najgrubsze rury musiałyby iść w ścianach kondygnacji parteru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo używasz reku? Jakieś opinie na temat jego umiejscowienia na zimnym(?) strychu?

Ja zamontowałem nawiewy i wywiewy w warstwie ocieplenia (bedzie celuloza 35cm, rura ja kondygnacje 160 więc zostaje 19cm celulozy, chyba nie ma tragedii). Najgorszy element to ok 1,5mb rury 200 z trójnikiem w owej celulozie, czyli raptem 15cm nad nią jest docieplenia. To jedyne takie miejsce. Czerpnie zrobi w skrzyni docieplonej również celulozą w najcienszym miejscu 15cm.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo używasz reku? Jakieś opinie na temat jego umiejscowienia na zimnym(?) strychu?

 

Pozdrawiam

Karol

Dopiero co dostałem Pozwolenie na Budowę. Tzn. używam obecnie rekuperatora, ale w bloku w przedpokoju, ale tu nie o ten chodzi. Rekuperator wymaga co najmniej +5 °C na strychu. Założenie jest takie, że dach będę miał ocieplony dobrze, a jak będzie zbyt zimno na strychu będę stopniowo rozszczelniał wyłaz na strych, żeby wpuścić trochę ciepła z kondygnacji niżej.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...