Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja piwnicy


Recommended Posts

Jak rozwiązać wentylację w piwnicy 25m2? Stan obecny: wolny kanał wentylacyjny, przebity przy suficie piwnicy. W przeciwległej ścianie dwa otwory "nawiewne", też ppd sufitem piwnicy (piwnica w całości w ziemi).

 

W przyszłości chcę podłączyć grzejnik stalowy, bo jest taka możliwość.

 

Przy obecnyn stanie mam wrażenie, ze wentylacja praktycznie nie działa. Spotkałem się z sugestiami, aby nawiew przedłuŻyć rurami blizej posadzki piwnicy i zamontować dodatkowo wentylator wywiewny w otworze wentylacyjnym komina. Jak rozwiązać ten temat?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że piwnica nieogrzewana - na sprawną wentylacje grawitacyjną możesz liczyć tylko kiedy powietrze w piwnicy jest wyraźnie cieplejsze niż temperatura zewnętrzna, a przynajmniej wnętrze komina wentylacyjnego jest cieplejsze (np. sąsiaduje z kominem dymnym/spalinowym). W ciepłych porach roku to nie działa lub działa słabo, szczególnie że w piwnicy chłodniej niż w mieszkaniu. Normalnie to się okna uchyla jak na zewnątrz w miarę ciepło, ale w tej piwnicy chyba ich nie masz.

Kanały nawiewne powinny być doprowadzone w pobliże podłogi, żeby to działało lepiej (tzw. Z-ki wewnątrz ściany), ale w lato i tak będzie słabo.

Wentylator pomoże, tylko jakoś sensownie sterowany (wilgotnością, temperaturą zewnętrzną, albo różnicą temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, albo po prostu sterownik czasowy i kilka minut co godzinę czy pół), tam trzeba niewiele wentylować (0,3-0,5 kubatury na godzinę) i wentylator działający bez przerwy to za dużo, w zimę zadziała bez wentylatora. Byle jaki łazienkowy to wydajność rzędu 100m3/h i więcej, a potrzebujesz z 5 razy mniej.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica bez okien, jedynie wspomniane otwory w scianach przy suficie jako "nawiew" i jeden kanał wentylacyjny w kominie. Sciany docieplone od zewnątrz. Piwnica na cele magazynowe, przechowalnia. W przyszlosci planuje podpiąć grzejnik i dogrzewać. Obecnie duża róŻnica temp wzgledem domu.

 

Zastosuję powyższe porady, o podobnych myślałem. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziękuję za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...