Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbiornik CWU do pompy ciepła


maciuspala

Recommended Posts

Przegrzebalem forum i mimo iż pamietam taki temat jakoś nie znalazłem.

Dziś zamówiłem pompę i do tego zbiornik do CWU, z uwagi że chciałem dobrze a nie tanio zaproponowano mi zbiornik ze stali nierdzewnej firmy Panasonic z grzałką o pojemności 192l.

Wybór pojemności był podyktowany faktem iż będę grzał w I taryfie z uwagi na panele Pv.

Zbiorniki emaliowane powinny mieć wężownicę jak największą, a widziałem takie po 3,4 m2, a dedykowana do pomp Panasonic ma tylko 1,8 m2, czy to nie za mało?

Zbiornik jest drozszy o 400 zl od Joule i pewnie w podobnej cenie co Polska Termica,zresztą taki zbiornik ma służyć długo więc postanowiłem nie oszczędzać.

Martwi mnie tylko ta wężownica, czym wieksza tym pompa bardziej efektywniej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 223
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przegrzebalem forum i mimo iż pamietam taki temat jakoś nie znalazłem.

Dziś zamówiłem pompę i do tego zbiornik do CWU, z uwagi że chciałem dobrze a nie tanio zaproponowano mi zbiornik ze stali nierdzewnej firmy Panasonic z grzałką o pojemności 192l.

Wybór pojemności był podyktowany faktem iż będę grzał w I taryfie z uwagi na panele Pv.

Zbiorniki emaliowane powinny mieć wężownicę jak największą, a widziałem takie po 3,4 m2, a dedykowana do pomp Panasonic ma tylko 1,8 m2, czy to nie za mało?

Zbiornik jest drozszy o 400 zl od Joule i pewnie w podobnej cenie co Polska Termica,zresztą taki zbiornik ma służyć długo więc postanowiłem nie oszczędzać.

Martwi mnie tylko ta wężownica, czym wieksza tym pompa bardziej efektywniej pracuje.

 

Z tego co wiem to przyjmuje sie średnio 0,25-0,3m2 na 1kW mocy. Czyli masz chyba idealnie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z Neoklimy powiedział że wężownia w zbiorniku ze stali nierdzewnej ma inną wydajność niż ta ze zbiornika emaliowanego gdzie tam wężownica powinna być jak największa.Oczywiście to zdanie osoby sprzedajacej więc wolę dopytać, bo zbiornik jeszcze moger zmienić.

Strasznie mało informacji jest o zbiornikach, jedynie co udało mi się ustalić że Panasonic jest cięższy od Joule.

Alternatywą może być nierdzewka Termica oraz emaliowane....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam wężownicę (pojedynczą) o powierzchni 3,4m2 (bojler 300L)

 

Instalator powiedział jak szukałem bojlera że powinna mieć jak największa bo wtedy pompa działa z wyższym COP i sam proces grzania przebiega szybciej.

 

Jak grzeję w II taryfie i faktycznie woda jest grzana błyskawicznie (9kW).

 

Kiedyś ktoś tutaj podawał COP jak zmienił bojler na inny bojler z dużo większą wężownicą , to różnica w COP była baaaardzo duża na korzyśc bojlera z dużą wężownicą ...

 

Producent mojego bojlera na swojej stronie ma bojlery "sugerowane" dla pomp ciepła i mają one znacząco większej powierzchni wężownice ..

 

Osobiście bym wybrał bojler z jak największą wężownicą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam wężownicę (pojedynczą) o powierzchni 3,4m2 (bojler 300L)

 

Instalator powiedział jak szukałem bojlera że powinna mieć jak największa bo wtedy pompa działa z wyższym COP i sam proces grzania przebiega szybciej.

 

Jak grzeję w II taryfie i faktycznie woda jest grzana błyskawicznie (9kW).

 

Kiedyś ktoś tutaj podawał COP jak zmienił bojler na inny bojler z dużo większą wężownicą , to różnica w COP była baaaardzo duża na korzyśc bojlera z dużą wężownicą ...

 

Producent mojego bojlera na swojej stronie ma bojlery "sugerowane" dla pomp ciepła i mają one znacząco większej powierzchni wężownice ..

 

Osobiście bym wybrał bojler z jak największą wężownicą ...

 

A z jakim COP obecnie twoja PC grzeje CWU? Pytam z czystej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość z Neoklimy powiedział że wężownia w zbiorniku ze stali nierdzewnej ma inną wydajność niż ta ze zbiornika emaliowanego gdzie ...

 

Bzdura

 

 

20 lat temy zamontowałem sobie ELEKTROMETA 300 l duo emaliowany.

 

Już ma go dość blach poobijane i brudne ( pies się o niego wycierał ) .

Psa już nie ma . A zbiornik sprawny . Nigdy nie ruszałem anody .

 

A w zeszłym tygodniu wymieniałem siedmioleni zbiornik DAIKINA z kwasówki . Ciekło na połączeniu króćców z płaszczem.

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic nie produkuje tego zbiornika (podobnie jak inni producenci) kupują go u dostawcy.

A ponieważ dostawcą najczęściej jest OSO, to nie ma się co martwić o trwałość.

To na pewno lepsze zbiorniki, niż te produkowane w polskich garażach, spawane ręcznie bez atmosfery ochronnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podwójne się pod temat bo też muszę się przymierzyć do zakupu wymiennika.

PC 9kw x0,2=1,8 m2 i tyle powinna mieć wężownica. Znalazłem póki co 2 zbiorniki które biorę pod uwagę,

Galmet http://https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus

Kospel http://https://www.kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/1393-swpc-termo-magnum.html

Obydwa mają duże wężownice (Galmet 3,8 m2/ Kospel 4,2m2) cena też zbliżona więc na co jeszcze waszym zdaniem zwrócić uwagę?

Może macie jakieś doświadczenia z jednym albo drugim produktem a najlepiej z obydwoma na raz. Sugestie, porady?

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa - zbiornik przepływowy, niestety drogi, ale warto moim zdaniem.

A Kospel jakby lepiej wykonany, to wiem na przykładzie zbiorników buforowych.

Weź jeszcze pod uwagę zbiornik dwupłaszczowy, najczęściej montuję bo lepiej działa z pompą ciepła i ma jeszcze kilka zalet.

 

No właśnie a jakby coś takiego:

https://tinyurl.com/y79bq8wm

zmostkować to moglibyśmy zyskać większą powierzchnię wymiany i bezobsługowość.

Korzysta ktoś z takiego rozwiązania z pompą ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie a jakby coś takiego:

https://tinyurl.com/y79bq8wm

zmostkować to moglibyśmy zyskać większą powierzchnię wymiany i bezobsługowość.

Korzysta ktoś z takiego rozwiązania z pompą ciepła?

 

Sam chciałem kupić Ermeta 300l do pompy ciepła i taki podałem instalatorowi ale powiedział że zaleca bojler z 1 wężownicą (lub ostatecznie z dwoma) i aby miał powyżej 3m2 wymiennik.

 

Tych z płaszczem wodnym nie polecał. Mówił że zwykła wężownica dużo lepiej sobie radzi i pompa lepiej działa.

Co ciekawe kontaktowałem się z innymi instalatorami pomp ciepła i dokładnie to samo mi mówili ...

 

Ja mam bojler 300L z jedną wężownicą i wymiennikiem 3,4m2 i działa znakomicie i baaaardzo szybko woda jest nagrzewana ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaszpir- to pisz od razu jaki masz zbiornik.

Chyba tutaj na forum czytałem, że to, że powiedzchnia płaszcza jest duża, nie oznacza że lepiej działa. Przepływająca woda znajduje sobie najkrótszą drogę ( najmniejsze opory) i tym sposobem cała powierzchnia nie jest używana.

@Tulisko- tak jak Kaszmir zauważył, po co ci mostkowac 2 płaszcze po 1,2 m2? Przelicz moc pompy (kw) x 0,2 wynik to minimalna powierzchnia wymiennika. W przypadku PC czym większa tym lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem wielokrotnie .

 

Mam dość tani zbiornik 300L Sunex Fish S15 dedykowany dla pomp ciepła.

Wężownica jedna 3,4m2.

 

https://www.sunex.pl/produkty/zasobniki/podgrzewacze-wody/fish-s15-podgrzewacze-wody-do-pomp-ciepla-z-1-wezownica.html

 

To był chyba najtańszy bojler z tak dużą wężownicą. Konkurencyjne były sporo droższe.

 

Widać że działa bardzo efektywnie. U mnie grzanie jest ustawione na sztywno od 13.00-14.00 do 47 stopni i pompa zawsze dawała radę a bardzo często czas grzania i tak jest sporo krótszy od tego ustawionego.

Przekłada się to na wysoki COP i niskie koszty grzania CWU.

 

Nie pamiętam dokładnie , ale byłem mocno zdziwiony kosztem grzania CWU bo było to chyba kilkanaście złotych miesięcznie , ale musiałbym sprawdzić w notatkach ..

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem wielokrotnie .

 

Mam dość tani zbiornik 300L Sunex Fish S15 dedykowany dla pomp ciepła.

Wężownica jedna 3,4m2.

 

https://www.sunex.pl/produkty/zasobniki/podgrzewacze-wody/fish-s15-podgrzewacze-wody-do-pomp-ciepla-z-1-wezownica.html

 

To był chyba najtańszy bojler z tak dużą wężownicą. Konkurencyjne były sporo droższe.

 

Widać że działa bardzo efektywnie. U mnie grzanie jest ustawione na sztywno od 13.00-14.00 do 47 stopni i pompa zawsze dawała radę a bardzo często czas grzania i tak jest sporo krótszy od tego ustawionego.

Przekłada się to na wysoki COP i niskie koszty grzania CWU.

 

Nie pamiętam dokładnie , ale byłem mocno zdziwiony kosztem grzania CWU bo było to chyba kilkanaście złotych miesięcznie , ale musiałbym sprawdzić w notatkach ..

 

To jest dokładnie ten sam zbiornik co WEBER WS15. Sunex produkuje ten sam produkt, a sprzedaje pod dwoma różnymi nazwami: WEBER dla Polskiej Ekologii i Fish chyba jako swój produkt. Dzwoniłem i pytałem - to jest to samo :) Cena - 1940zł brutto za 300L z wężownicą 3,4m2.

Na stornie Sunexa w specyfikacji zbiornika 300l są błędne dane wielkości - podaja, że średnica z ociepleniem to 660mm, a to tak jak WEBER 700mm.

Mają jakiś błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...