Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbiornik CWU do pompy ciepła


maciuspala

Recommended Posts

Polska Ekologia Sp. z o.o.

ul. Piaskowa 7, 47 – 400 Racibórz

V

V

SUNEX S.A.

, ul. Piaskowa 7, 47-400 Racibórz

 

Tak, to jedna i ta sama firma pod różnymi nazwami.

Strona poleko, przynajmniej w wersji mobilnej dla mnie nie do zaakceptowania. Nie widać od razu jaki to zbiornik ( pojemność) i trzeba każdy po kolei otwierac. W tej chwili jestem za granicą i korzystać mogę tylko z telefonu i dodatkowo dość słabej jakości wi-fi więc takie strony są lekko irytujące.

Pomimo otwarcia (bardzo czasochłonnego) wszystkich zbiorników, nie znalazłem tam żadnego dedykowanego do PC lub jakiegoś z wielką wężownicą.

Bez telefonu lub maila do firmy Sunex nie sposób znaleźć w internecie ich wyrobów a wiadomym jest, że nie każdy pisze do firm "zapytanie ofertowe". Jakoś to wszystko dość podejrzane i szemrane za bardzo jak dla mnie i chyba dlatego tylko wybiorę droższego Kospela lub Galmeta. Ciągle jeszcze nie pojąłem decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 223
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wihajster, a jaki to dokładnie zbiornik? Producent/ nazwa?

W temacie o buforze ( chyba) czytałem, że nie są polecane płaszczowe wymienniki właśnie z tego powodu, że czynnik grzewczy przemieszcza się po najkrótszej trasie do wylotu. Ten argument do mnie trafia ale nie znam budowy i nie wiem czy w środku nie ma jakiś " radiatorów", które wymuszają nijako przepływ. Czysta teoria i z chęcią bym wysłuchał zdania instalatorów i użytkowników zasobników z płaszczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad 10 lat montuję głównie te zbiorniki, nierzadko spięcia z producentem się zdarzają ale to raczej detale. Awarii po latach nie ma. Galmet kombinowany się nazywa, nie bardzo można reklamować tu cokolwiek i nie bardzo mam motywację robić tu "g" kampanię bo nie zasłużyli, ale skoro pytasz. Są też inni producenci, ten rodzaj zasobnika w mojej ocenie lepiej działa z pompą, lepiej niż taki wężownicowy 3,8m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wihajster, a jaki to dokładnie zbiornik? Producent/ nazwa?

W temacie o buforze ( chyba) czytałem, że nie są polecane płaszczowe wymienniki właśnie z tego powodu, że czynnik grzewczy przemieszcza się po najkrótszej trasie do wylotu. Ten argument do mnie trafia ale nie znam budowy i nie wiem czy w środku nie ma jakiś " radiatorów", które wymuszają nijako przepływ. Czysta teoria i z chęcią bym wysłuchał zdania instalatorów i użytkowników zasobników z płaszczem.

Wcale się nie uparłem na Galmeta. Znalazłem w necie Galmeta i Kospela ale jestem otwarty na inne również.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Jak myślicie, czy zbiornik Termica W2W300e nada się do Panasonic T-Cap 12 kW? Ma wężownice 1,1 + 0,8 m2, więc nie tak dużo... Szukać czegoś lepszego z nierdzewki czy odpuścić i wybrać coś emaliowanego, ale z większą wężownicą? Nie wiem czy jest sens wydawać na zbiornik nierdzewny równowartość dwóch zbiorników emaliowanych...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Wszystkim wiadomo (oprócz mnie, bo zaufałem "instalatorowi"), że im większa wężownica w CWU tym lepiej.

A czy jest jakaś górna granica m2 wężownicy vs moc PC? Zawsze większa oznacza lepsza?

Będę pewnie zmieniał na Galmet z 3,8 m2 wężownicą przy pompie 11,2kW.

I tak się zastanawiam. Pompa pewnie szybko wejdzie na max mocy; duży przepływ wody + duża powierzchnia wymiennika (duża moc wężownicy) i dT=5C. Sprężarka będzie zasuwać, żeby w takich warunkach być w stanie podnosić temperature zasilania. Wejdzie na pełną moc - to szybko nagrzeje wodę, ale co z COP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Sprężarka będzie zasuwać, żeby w takich warunkach być w stanie podnosić temperature zasilania. Wejdzie na pełną moc - to szybko nagrzeje wodę, ale co z COP?

 

Takie rzeczy jak ograniczenie prędkości sprężarki, to się na sterowniku ustawia a nie stwarza "cięższe" warunki pracy. Ale tak poza tym, to pierwsze słyszę, żeby ktoś chciał grzać CWU wolniej niż może. CWU grzejesz kilkadziesiąt minut, nie kilka-kilkanaście godzin i to zazwyczaj przy temperaturach >40C - także różnice w COP będą minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Mitsubishi nie ma ograniczeń sprężarki (ja przynajmniej tego nie widzę). Jak zamontuję zbiornik to sprawdzę przepływ podczas grzania. Jak będzie za duży to zredukuję bieg pompki. Ponawiam pytanie czy jest jakaś górna granica powierzchni wezownicy? Za mało m2 w stosunku do mocy pompy - źle, za dużo m2 - bez znaczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Poradzicie jaki zbiornik CWU dla 4 osób? wanna będzie około 200l pojemności - pewnie nie trzeba do pełna zalewać. Zakładam, że ktoś wieczorkiem się skusi + prysznic dla pozostałych 3 osób. Nie chciałbym żeby ktoś czekać musiał, aż się woda nagrzeje. Z góry dzięki za sugestie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwójkę małych dzieci, w domu dwie wanny i prysznic. Zbiornik CWU 400 litrowy dogrzewam pompą ciepła dwa razy dziennie w taniej taryfie i powiem Ci szczerze, że w moim przypadku jakikolwiek mniejszy zbiornik w mojej rodzinie by się nie sprawdził. Oczywiście nie sugeruję nikomu, żeby mój przypadek brał za wzór. Po prostu przedstawiam jak sytuacja z dogrzewaniem wody u mnie wygląda. Edytowane przez Tomaszs131
Uzupełnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Mm dwójkę małych dzieci dwie wanny i prysznic w domu. Zbiornik CWU 400 litrowy dogrzewam pompą ciepła dwa razy dziennie taniej taryfie i powiem Ci szczerze, że w moim przypadku jakikolwiek mniejszy zbiornik w moijesj rodzinie by się nie sprawdził. Oczywiście nie sugeruję nikomu, żeby mój przypadek brał za wzór. Poprostu przedstawiam jak sytuacja z dogrzewaniem wody u mnie wygląda.

 

Czy nie mógłby być mniejszy o 100l i dogrzewany kiedy jest taka potrzeba, a nie tylko w 2T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fugaz

Jedna rodzina 4 osobowa nie widzi potrzeby posiadana większego niż 150l, a druga ma 400l i jest na styk. A pojawiają się tu również zbiorniki 500l i 750l.

Każda rodzina ma inne potrzeby, zbiorniki są grzane w różny sposób i do różnych temperatur.

Tylko Ty znasz potrzeby swojej rodziny i powinieneś wybrać wariant, który uznasz dla Was za optymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie mógłby być mniejszy o 100l i dogrzewany kiedy jest taka potrzeba, a nie tylko w 2T?

Zastanawiam się dlaczego jesteś taki anty dla grzania w T2. Na potrzeby CO jestem to w stanie zrozumieć, ale CWU nie bardzo. Jeżeli dwukrotne grzanie zasobnika w T2 wystarcza i jest KOMFORTOWO to po co kombinować i przepłacać. Czasem nie warto na siłę robić z koła kwadrat i na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciuspala ja sobie kupiłem zbiornik Chełchowski. Nierdzewka nie wymagają przeglądów do gwarancji, bo Joule wymaga pierwszego po roku, grzałka jaka chcesz 1 lub 3 fazy moc dowolna, ocieplenie 8cm i to polska firma. Tu masz link http://www.chelchowski.pl/oferta/147-zbiornik-ze-stali-nierdzewnej-do-pomp-ciepla. Ja jestem mega zadowolony. No i dla zbiornika 200L masz wężownice 2,5m2.

 

Edit. Ja mam zbiornik 300L.

 

Możesz napisać, który to był dokładnie model? (podaj nazwę) przeglądam stronę producenta i nie widzę modelu 300l.

Z ciekawości pytam. Widzę, że ceny zasobników z nierdzewki są wysokie - ma sens dodatkowo zwiększać koszty inwestycyjne związane z systemem grzewczym?

Jaka jest żywotność takich zwykłych zasobników?

bo na razie to znalazłem tylko taki wpis:

20 lat temy zamontowałem sobie ELEKTROMETA 300 l duo emaliowany.

 

Już ma go dość blach poobijane i brudne ( pies się o niego wycierał ) .

Psa już nie ma . A zbiornik sprawny . Nigdy nie ruszałem anody .

 

A w zeszłym tygodniu wymieniałem siedmioleni zbiornik DAIKINA z kwasówki . Ciekło na połączeniu króćców z płaszczem.

 

ma ktoś może dłuższe doświadczenia z tradycyjnym zbiornikiem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...