Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek bez wyczystki?


magisterson

Recommended Posts

Mam w domu kominek (wkład osadzony w zabudowie z karton-gipsu) + rura kwasówka który idzie w górę i odprowadza spaliny, z dachu wychodzi komin z cegły klinkierowej. Zaprosiłem kominiarza i zadał mi pytanie czy mam wyczystkę. Odpowiedziałem, że nie mam. On na to, że ktoś mi fuszerkę odwalił. Ja sam nigdy nie słyszałem aby moi znajomi mieli wyczystkę w kominku (widziałem coś takiego w kamienicach i starych kominkach murowanych). Wydaje mi się, że sadza spada po prostu do wkładu kominkowego przez ten sam otwór którym uchodzą spaliny.

 

Kominiarz wstrzymał się od prac bo mówi, że kula mu utknie jeśli jest tam głębiej kolanko.

 

Czy ktoś mi wytłumaczy o co chodzi? :) Czy wyczystka musi być? Czy osoba która montowała mi wkład zapomniała o tym? Kominiarz powiedział, że jak nie mam wyczystki to wszystko spada mi gdzieś tam z tyłu najprawdopodobniej i zaraz mi to zajdzie wilgocią, grzybem itp. Dom mam 10 lat. Kominek odpalałem może jakieś 20 razy (w święta). Uznałem, że warto go mimo wszystko przejrzeć, tylko teraz zgłupiałem. Czy to kominiarz nie ogarnia? Mówi, że wyczystka musi być bo jak nie to jest zrobiona fuszerka :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli rura spalinowa idzie prosto z czopucha wkładu kominkowego w górę to nie musisz mieć wyczystki.

Wszystko spada prosto na palenisko.

Ale może masz jakieś kształtki po drodze?

Kolanko o którym wspominał kominiarz?

To by zmieniło sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, według mnie tak to wygląda.

 

komin.jpg

 

Budynek jest tak zaprojektowany, że obudowa komina z karton-gipsu jest pionowo i przecina parter, piętro, poddasze i wychodząc na dach jest już zrobiona z klinkieru. W środku według mnie jest po prostu rura kwasówka od góry do dołu, bez załamań. Ten kominiarz nie potrafił sobie tego wyobrazić. Patrzy na karton gips i pyta się mnie czy komin jest murowany czy nie. Ja mówię, że to jest tylko wkład kominkowy z rurą i obudową.

 

Na parterze zaglądając przez otwór wentylacyjny widać coś takiego:

2018-08-08 11.06.23.jpg

 

2018-08-08 11.07.06.jpg

 

Czerwonym znakiem zapytania zaznaczyłem rurę które jest jakby wylotowa, w sensie że od spodu jest raczej ucięta na prosto i celuje w dół. Nie wiem za co ona odpowiada. Na drugim zdjęciu widać rurę odprowadzającą spaliny. Nie jest ona idealnie prosto jak zaznaczyłem na infografice wyżej, ale raczej nie ma mocniejszych załamań pod kątem 90 stopni. Piętro wyżej idzie już raczej pionowo bo komin na dachu jest mniej więcej centralnie nad wkładem.

 

Gdyby ta ucięta rura (czerwony znak zapytania) w jakiś magiczny sposób odpowiadała za zrzucanie popiołu to byłoby go pełno na wkładzie kominkowym, a jest tam czystko (tylko kurz). Wydaje mi się, że nie ma tam żadnych kolanek i wyczystka jest zbędna bo popiół raczej spada wprost do wkładu kominkowego.

 

Nie pamiętam jak to było robione :/

komin.jpg

2018-08-08 11.06.23.jpg

2018-08-08 11.07.06.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz ma uboga wyobraźnię.

Ja tez mam wklad kominowy z kwasowki na wkladzie, z tym, ze u mnie rura 160mm stoi bezposrednio na wkładzie.

Ty masz odcinek rury karbowanej, ktora moglaby byc uszkodzona w wyniku dzialen kominiarza

 

Ta obcieta rura to, jak sądzę, wyprowadzenie cieplego powietrza z komory kominka na piętro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak, nie masz żadnego kolanka? Rura spalinowa z kominka idzie prosto do sufitu? Jeśli komin zaczyna się na posadzce parteru to nie możliwe jest podłączenie spalin "na prosto". Wtedy wyczystka jest wymagana, bo gdzie spadną sadze w momencie czyszczenia.

 

Użyj wyobraźni, bo będziesz, jak ten kominiarz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak, nie masz żadnego kolanka? Rura spalinowa z kominka idzie prosto do sufitu? Jeśli komin zaczyna się na posadzce parteru to nie możliwe jest podłączenie spalin "na prosto". Wtedy wyczystka jest wymagana, bo gdzie spadną sadze w momencie czyszczenia.

 

Spadnie prosto do kominka (wkładu kominkowego) podczas czyszczenia - tak uważam. Podzwoniłem po znajomych i nikt nie ma żadnej wyczystki. Nawet nie słyszeli o czymś takim. Ja sam jestem zielony i staram się odkryć o co kaman tutaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz ma uboga wyobraźnię.

[...] Ty masz odcinek rury karbowanej, ktora moglaby byc uszkodzona w wyniku dzialen kominiarza [...]

 

Więc jak najlepiej wyczyścić taki układ? Bałem się właśnie, że kominiarz mógłby uszkodzić tę rurę wrzucając tam kule :/ Jak zaczął wdrapywać się na zabudowę z karton gipsu to mi aż nogi się ugięły. Mówię mu, że "to jest KG, to może się zarwać!", a on na to "moze wytrzyma" - a drabina w aucie czeka... :/ Jak ktoś ma takie podejście to strach go dopuścić do jakichkolwiek prac. Chyba sam wlezę na ten dach po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem mistrzem kominiarskim, ale moj kominiarz powiedzial mi, ze taki komin mozna wyczyscic szczotką z tworzywa na elastycznej, łączonej z elementow tyczce. Takie zestawy widzialem w Casto.

 

Po wszystkim sadzę mozna wybrać z wkładu.

 

Mam takie coś do kotłowni, używam przy czyszczeniu rury z pieca na ekogroszek. Tak zrobię. Dzięki kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...