Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

obliczanie powierzchni


janwik

Recommended Posts

Uzytkowa - albo po wew. obrysie muru albo w zaleznosci od wysokosci scianki kolankowej. Do wys. 140 wcale sie nieliczy, pomiedzy 140-180 dzieli sie przez polowe, powyzej 180 normalnie.

Calkowita - w obrysie zew. muru

Kubatura (zalezy do jakich celów) - obrys wew. pom. razy wysokość.

 

Tak było do niedawna, pozmieniały się normy i w ten oto sposób np. mój domek zmniejszył się o 7m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźniki powierzchniowe według PN-ISO 9836

 

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA a/ PODSTAWOWA b/ POMOCNICZA

Jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku

 

POWIERZCHNIA KONDYGNACJI NETTO Jest to powierzchnia ograniczona przez elementy zamykające, równa powierzchni całkowitej kondygnacji pomniejszonej o powierzchnię konstrukcji

Nie określa się dla następujących przestrzeni:

– pustej przestrzeni pomiędzy powierzchnią terenu a dolną częścią budynku

– przestrzeni wewnętrznej stropodachów wentylowanych

– poddasza nieużytkowego, nie nadającego się do poruszania się w pozycji wyprostowanej.

Nie wlicza się: – powierzchni otworów okiennych i drzwiowych, – nisz w elementach zamykających

 

POWIERZCHNIA KONSTRUKCJI Jest częścią powierzchni całkowitej kondygnacji. Tworzą ją powierzchnie utworzone przez elementy zamykające (np. ściany nośne, ścianki działowe, słupy, kominy) Wlicza się: – powierzchnię przejść drzwiowych – powierzchnie nisz

 

4.1. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych [Tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 9 poz. 84 z późniejszymi zmianami]

Art. 4.1. podaje definicję powierzchni użytkowej budynku, którą w rozumieniu ustawy jest powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych i szybów windowych.

Powierzchnia pomieszczeń lub ich część oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeśli wysokość jest mniejsza od 1,40 m, powierzchnie tę pomija się.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie precyzje, że kondygnacją jest pozioma nadziemna lub podziemna część budynku, zawarta pomiędzy podłogą na stropie lub warstwą wyrównawcza na gruncie a górną powierzchnia posadzki bądź warstwy osłaniającej izolacje cieplną stropu znajdującego się nad tą częścią Za kondygnacje uważa się tez poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiąca przestrzeń na urządzenia techniczne, mająca wysokość w świetle większą niż 1,90 m. Za kondygnacje nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak: maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna i klimatyzacyjna, kotłownia gazowa.

 

Ustawa o ochronie praw lokatorów … (z dnia 21 czerwca 2001 roku Dz. U. Nr 71, poz. 733)

Art. 2.1 punkt 7 podaje definicje powierzchni użytkowej lokalu , którą w rozumieniu ustawy jest powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i logii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowi, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

W art. 2.2. ustawa precyzuje że obmiaru powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się w świetle wyprawionych ścian.

Powierzchnia pomieszczeń lub ich część o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100%, o wysokości od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej 50%, a jeśli wysokość jest mniejsza od 1,40 m, powierzchnie tę pomija się całkowicie.

Pozostałe zasady obliczania powierzchni należy przyjmować zgodnie z Polską Normą odpowiednią do określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych w budownictwie.

Przytoczone zasady ustalania powierzchni użytkowej nie budzą wątpliwości, a norma do której ustawa się odwołuje to PN-ISO 9836.

- Jak widać - każdy minister ustala inne definicje tej samej powierzchni; ale norma jest europejska - więc ... Pozdrawiam - aib

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie wypowiadałem się już kilkakrotnie i pozwolę sobie powtórzyć, że w zakresie przepisów i norm dotyczących obliczania powierzchni użytkowej mamy w Polsce delikatnie mówiąc bałagan.

Jak liczyć powierzchnię użytkową?

Wszystko zależy od tego, do jakich celów daną powierzchnię liczymy. Odpowiedź pitbulla jest również prawidłowa. W dniu 28 października 1997 r. została ustanowieniu a następnie wprowadzona do zbioru Polskich Norm norma PN-ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie wskaźników kubaturowych i powierzchniowych”. Nie oznacza to, że istnieje obowiązek stosowania tej normy.

Zgodnie z Ustawą o normalizacji polskie normy są dobrowolne. W wyniku prowadzenia do zbioru Polskich Norm PN-ISO 9836, Polska Norma PN-70/B-02365 "Powierzchnia budynków. Podział, określenia i zasady obmiaru” stała się nieaktualna, nie oznacza to jednak, że normy tej nie wolno stosować. Jeżeli strony ustalą, że powierzchnia ma być liczona według starej normy, a nie narusza to obowiązujących przepisów, to wszystko jest w porządku.

Tym którzy chcieliby zorientować się gdzie szukać definicji i metod obliczania powierzchni użytkowej do różnych celów zachęcam do przeczytania artykułu na ten temat:

http://www.budinfo.pl/?view=tematymies&id=52&arch10-07

Proponuję jednak sprawdzić aktualność przepisów tam podanych, ponieważ od opublikowania tego artykułu upłynęło już trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Jak zwykle - delikatnie mówiąc - burdel.

To ja podałem Janwikowi ten adres w Archetonie.

No bo jakie było moje zdziwienie, kiedy - przeglądając sobie projekty, zauważyłem, że kupiony przeze mnie Drozd ze 134m2 zmalał do bodajże 128,5m2.

Nie, żebym się tym przejął, ale jak to kiedyś mawiał Zulu Gula - Polska to bardzo dziwna kraj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 72. ust.1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie stanowi jakim warunkom powinna odpowiadać wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

Z informacji umieszczonej pod tabelą wynika, że przestrzeni o wysokości poniżej 1,9 m nie zalicza się do odpowiadającej przeznaczeniu danego pomieszczenia (chodzi tu o pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi). Oznacza to, że pomieszczenia, których wysokość jest niższa niż 1,9 m nie mogą być przeznaczone na pobyt stały ludzi, Nie jest to jednoznaczne z twierdzeniem, że powierzchni pomieszczeń o wysokości mniejszej niż 1,9 m nie zalicza się do powierzchni użytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosownie do punktu 5.1.7 Polskiej Normy PN-ISO 9836:1997 powierzcnia użytkowa dzieli się na podstawową i pomocniczą. Powierzchni pomieszczeń o wysokości mniejszej niż 1,9 m nie zalicza się do powierzchni użytkowej podstawowej, ale powierzcnia tych pomieszczeń może być zaliczona do powierzchni użytkowej pomocniczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...