Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja i oczyszczanie powietrza w mieszkaniu


Recommended Posts

Witam,

 

Mieszkam w Krakowie gdzie chyba wszystkim wiadoma jest jakość powietrza.

Wolno stojący oczyszczacz powietrza "mieli" powietrze które w nim już jest ja natomiast chciałbym aby powietrze nawiewane do mieszkania przechodziło przez filtr co najmniej F7.

 

Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:

 

Pierwszy z nich to nawietrzak z termostatem np. VELCO VT-100 VENT

http://www.vilpe.com/pl/produkty/kratki-wentylacyjne/czerpnie/velco-vt-100-pritochnyj-ventil.html

 

Drugie to "rekuperator" ścienny : np. MENV180 Marley lub Aventa HRV 100 i podobne.

 

Tylko w moim przypadku największa powierzchnie filtracji zapewni nawietrzak Velco, ewentualna wymiana filtrów chyba również będzie najtańsza ( można je samemu zrobić)

Na montaż standardowego rekuperatora nie mogę sobie pozwolić, brak miejsca i wysokość pomieszczeń. Mieszkanie ma 3x pokoje 70m2 i w każdym z nich planuje zamontować dodatkowy nawiew.

 

Proszę o poradę bo sezon grzewczy nadciąga :) Może ktoś z was rozważał podobne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Czy oczyszczacz mieszkaniowy to dobra opcja?

 

Moim zdaniem dobra opcja, jednak trochę miejsca zajmuje i jeśli chcesz mieć tylko jeden to trzeba przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia co jakiś czas (kilka godzin).

Z praktycznych rzeczy to ja kupiłem Philipsa za około 1500zł, wybrałem model bez nawilżacza.

Używałem na razie 1 sezon grzewczy i na razie nie musiałem wymienić filtra, ale kilka razy należało go wyczyścić.

Oczyszczacz jest cichy i dobrze działa tryb auto.

Wiem, że są tańsze modele np xiaomi, ale wg testów jakie widziałem tryb auto nie działa tam zbyt sprawnie, ale gdy używa się trybu ręcznego skutecznie oczyszczają powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku jest dosyć duży wybór oczyszczaczy powietrza. Ja tylko zwrócę uwagę na cechy jakie powinien posiadać, aby dobrze pełnił funkcję. Dobrej klasy oczyszczacz powietrz powinien nie tylko filtrować, ale utrzymywać również wilgotność na odpowiednim poziomie. Kolejna sprawa, to głośność pracy -jeżeli chce się spać w tym samym pomieszczeniu w którym będzie funkcjonował oczyszczacz powietrza, wówczas warunkiem koniecznym jest to, aby był cichy. Proponuję sprawdzić jeszcze oczyszczacze powietrza od ALFDA np model ALFDA ALR300 Comfort, który oprócz standardowego wyłapywania kuchu, włosy, sierść zwierząt, jest w stanie przy pomocy filtra HEPA wyłapywać nawet te najmniejsze i najbardziej szkodliwe pyły PM2,5 oraz PM10. Przy czym najbardziej szkodliwe są PM2,5 których pod dostatkiem jest w smogu który występuje w okresach zimowych w większości polskich miast.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrej klasy oczyszczacz powietrz powinien nie tylko filtrować, ale utrzymywać również wilgotność na odpowiednim poziomie.

 

Moim zdaniem jak ktoś chce mieć porządny nawilżacz to powinien kupić porządny nawilżacz, rozwiązania 2w1 proponuję tylko tym, którzy chcą zaoszczędzić.

 

Kolejna sprawa, to głośność pracy -jeżeli chce się spać w tym samym pomieszczeniu w którym będzie funkcjonował oczyszczacz powietrza, wówczas warunkiem koniecznym jest to, aby był cichy

 

Trudno się tutaj zgodzić - co mi da, że będzie cichy jak przez to będzie się utrzymywało długo wysokie stężenie szkodliwych substancji.

Tak jak pisałem wyżej oczyszczacz powinien mieć sprawny tryb auto, gdzie w razie wykrycia zwiększonego stężenia włączy się na wyższy tryb pracy i szybko oczyści powietrze, po czym przejdzie w tryb cichy - na co komu cichy oczyszczacz jak ma spać całą noc w smogu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Niby można kupić rozdzielnie nawilżacz i oczyszczacz powietrza, pytanie tylko czy jest sens niepotrzebnego mnożenia sprzętów domowych. Zwłaszcza, że oczyszczacze z nawilżaczem, czyli 2 w 1 dobrze spełniają swoją funkcję, bo podnoszą zarówno wilgotność powietrza oraz oczyszczają powietrze z tych wszystkich szkodliwych zawiesin, drobin itd.

Akurat pod tym względem oczyszczacze od ALFDA spisują się bardzo dobrze. To co jest też ich plusem, to fakt, że posiadają czujniki jakości powietrza - co nie jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Prawda, lepiej wybrać oczyszczacz z wbudowanym nawilżaczem. Moja córka ma alergię i musiałam z mężem wyłożyć troszkę pieniędzy. Zdecydowaliśmy się na oczyszczacz moderowano i jesteśmy zadowoleni. Potrafi pracować w trybie automatycznym czyli jak ktoś wyżej wspomniał automatycznie wyczuwa czy ma pracować bardziej intensywnie czy nie. Sporo ma takich fajnych bajerów i do tego tryb nocny (jestem strasznie wyczulona na wszelkie hałasy gdy śpię) Edytowane przez Tomaszs131
Lokowanie produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ja mieszkam w Beskidach, gdzie jakość powietrza ostatniej zimy była tragiczna. Dlatego jako ze się teraz będę przeprowadzać to stwierdziłem że moje następne mieszkanie musi mieć dobry wentylator. Będę się przeprowadzał do Jaworza na nowoczesne osiedle, gdzie w każdym mieszkaniu ma być wentylator co mam nadzieję że zmniejszy mój problem ze smogiem w domu. Moglibyście mi powiedzieć czy przy nowym budownictwie jak w :spam: Jaworze z wentylatorem jest szansa że będę miał powietrze dobrej jakości w domu? Edytowane przez finlandia
Reklamy są niezgodne z regulaminem forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście mi powiedzieć czy przy nowym budownictwie jak w Akacjowa Apartamenty Jaworze z wentylatorem jest szansa że będę miał powietrze dobrej jakości w domu?

 

Na pewno nie - powietrze będzie bardziej "mieszane" ale na pewno nie będzie czystsze jeśli nie będzie filtrów tego nawiewanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

13lutego 2018r. w Rybniku wykonano badania powietrza na zawartości smogu. Zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu przed Żwirowym Gruntowym Wymiennikiem Ciepła - ŻGWC wynosiła ~230 μ/m³ a po przejściu przez ŻGWC wynosiła 56μ/m³.

Tu jest link do tych badań: Badania na zawartość smogu przed i za ŻGWC:

http://www.taniaklima.pl/files/smog-przed-i-za-gwc.pdf

na zawartość zanieczyszczeń biologicznych:

http://taniaklima.pl/files/DFN2006_P..._B_Szponar.pps

Pomysleć że można przynajmniej w własnym domu żyć bez smrodu i alergenów

Pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu przed Żwirowym Gruntowym Wymiennikiem Ciepła - ŻGWC wynosiła ~230 μ/m³ a po przejściu przez ŻGWC wynosiła 56μ/m³.

 

Wolałbym te specjały wyłapywać filtrem i wyrzucać wkłady, niż gromadzić je i dekadami przepuszczać powietrze, którym oddycham przez ten powiększający się ciągle śmietnik, którego nie można wyczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym te specjały wyłapywać filtrem i wyrzucać wkłady, niż gromadzić je i dekadami przepuszczać powietrze, którym oddycham przez ten powiększający się ciągle śmietnik, którego nie można wyczyścić.

 

Ten "śmietnik" sam się czyści: Inna nazwa żwirowego GWC to Samoczyszczący Filtr Żwirowy - jest bezobsługowy, nie trzeba "chodzić koło niego" myśleć o nim KUPOWAĆ filtry lub samemu je wykonać - trzeba mieć smykałkę majsterkowicza. Nikomu tego nie zabraniam jak to lubi to niech to robi.

Biologiczne badania powietrza przed i za GWC były wykonane po 13 latach ciągłej pracy wymiennika. Gdyby nie był samoczyszczący to parametry powietrza na wylocie byłyby gorsze na wylocie niż na wlocie - jest akurat odwrotnie i to jest sukces żwirowego GWC.

http://taniaklima.pl/files/DFN2006_Pasaz_innowacyjny_B_Szponar.pps

Zdaję sobie sprawę że wykonanie wymiennika na końcowym etapie budowy domu lub Fanów którzy już mieszkają jest trudne i odradzam im jego budowę - taniej, lepiej żeby wymieniali filtry o których piszecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "śmietnik" sam się czyści:

 

Masz taki patent na kosz na śmieci i kibelek? Fizycy przecierają oczy ze zdumienia.

Marketing może sobie nazywać to, co sprzedaje jak chce - prawa zachowania masy nie zmieni. Co wleci to albo zostanie, albo wyleci. Czy może ten śmietnik przechodzi jakieś reakcje chemiczne i zamienia się w gaz i leci wraz z powietrzem do domu? Jakie to reakcje i co jest ich produktem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wleci to albo zostanie, albo wyleci.

 

Jesteś tu OLIMPEM FORUM i wiesz co pisałem na temat samoczyszczących własności Żwirowego GWC.

Przypomnę, powtórzę:

Wiosną, latem, jesienią są dni kiedy powietrze zawiera 100% wilgotności (deszcz, mgła) wtedy powietrze wpada na zimny żwir (temp. +/- 10C) i następuje tzw pkt rosy i wilgoć skrapla się na żwirze.

Woda płynie po żwirze i spłukuje zanieczyszczenia z powierzchni żwiru. Woda z zanieczyszczeniami wsiąka do gruntu rodzimego a żwir dzięki temu jest czysty.

Dlatego badania biologiczne po 13 latach pracy GWC wg mojej oceny i przeprowadzonych badań są tak rewelacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda płynie po żwirze i spłukuje zanieczyszczenia z powierzchni żwiru.

 

Jakoś nawet ulewny deszcz nie czyści kamieni i kostki. Dopiero myjka ciśnieniowa jest w stanie oderwać syf - a i to nie zawsze wszystko.

 

A nawet jeżeli coś spłucze, to gdzie to znika? Przepuszcza te breję geowłóknina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czy może ten śmietnik przechodzi jakieś reakcje chemiczne i zamienia się w gaz i leci wraz z powietrzem do domu? , ...oderwać syf..., ....breję..., .....śmietnik..., ....śmieci i kibelek...,

 

Czytam teksty i płakać mi się chce. W linkach j/w są wyniki badań powietrza przed i za ŻGWC. Wykonane przez Naukowca Polskiej Akademii Nauk, a tu jak katarynka jedno i to samo.

 

Z drugiej strony dziękuję za polemikę - dzięki niej mogę udowodnić, że żwirowy GWC jest świetnym urządzeniem, które nie tylko potrafi czyścić powietrze z alergenów, grzybów, pyłów zawieszonych i zapachu spalenizny. Potrafi też zagrzać powietrze z temp. -20C do 0C i rekuperator dogrzewa do temp pokojowej. Latem klimatyzuje cały budynek.

Zainteresowanych zapraszam do innych tematów, gdzie jest to szczegółowo opisane.

Jeszcze raz Ci dziękuję i pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam teksty i płakać mi się chce. W linkach j/w są wyniki badań powietrza przed i za ŻGWC. Wykonane przez Naukowca Polskiej Akademii Nauk, a tu jak katarynka jedno i to samo.

 

W badaniach jest tylko, że zatrzymuje PMy - i tu zgoda. Chociaż ciekawe, że w tabelce kolumna total nie równa się PM10. Dziwny też skład PMów - prawie wszystko to pm1. Bo PM10 zawiera wszystkie drobniejsze frakcje. Do tego sprawność filtracyjna jest marna wg tej tabelki. Filtr f9 dla porównania zatrzymuje co najmniej 95%.

Mi wystarcz M5 zatrzymujący 75%. Zapełniony wyrzucasz do śmietnika. Widzisz, jaki to syf, śmietnik (po zamoczeniu breja) i faktycznie chce się płakać. Zdecydowanie lepiej wyrzucić to do śmieci, niż trzymać w systemie wentylacyjnym. Wystarczy sobie pooglądać ten wątek

 

W badaniu nie ma informacji, co tam dalej się dzieje oraz jak jeszcze (poza PMami) różni się skład powietrza przed i za GWC.

 

No i na deser - jakoś zawsze mam wątpliwości co do badań korzystnych dla firmy płacącej za nie. A tu mamy:

7. Nazwa i adres Zlecenioduwcy:taniaklima.pl,4l -408 Mysłowice,ul. Graniczna 49j

 

Dla przykładu porównane są różne próbki powietrza - patrz na godziny z wydruku. Nie jest badane dwoma urządzeniami w tym samym czasie (a tak sugeruje tabela zestawiająca dane) powietrze przed i za wymiennikiem. To łatwo zmanipulować - nawet bez wiedzy naukowców manipulując czerpnią.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Jeżeli mieszkasz w mieście to jest duża szansa, że masz słabej jakości powietrze. Niestety Polskie miasta są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na oficjalnej stornie Inspekcji Ochrony Środowiska, codziennie są udpadtowane dane i wygląda to kiepsko.

U nas w Krakowie jest w ogóle dramat a zwłaszcza jesienią i zimą. Tak jak już wielu pisało, jak zamontujesz oczyszczacz to zobaczysz różnice. Zalety oczyszczacza to nie tylko usuwanie smogu, usuwa też różne drobnoustroje i alergeny. Dobry oczyszczacz z dobrym filtrem zaczyna się już od jakiś 800PLN ale trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia itp. Ważne tez żeby sprzęt miał jak najlepsze filtry. Tu jest dobra, angielska marka i można poczytać jaki sprzęt dobrać.

:spam:

Plus tak jak pisali inni. Wszyscy powinniśmy się też starać o ogólne zmniejszenie smogu w miastach. My samochód używamy tylko na dalsze wypady. Na co dzień rower albo komunikacja miejska.

Pozdrowienia

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...