Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Po co izolować kanały wentylacyjne w WM?


Recommended Posts

Czyli rozumiem nikt w domku jednorodzinnym nie izoluje takich kanałów i problem skraplania nie wystąpi?

 

Czytaj, czytaj i czytaj a jak poczytasz to pytaj o konkrety. Zobaczysz wtedy jakie i gdzie problemy mogą wystąpić. Tutaj nie ma odpowiedzi nie lub tak. Wszystko zależy od tego, gdzie są prowadzone kanały. Skraplanie może wystąpić w środku kanału lub na zewnątrz. Zwróć uwagę na przewody od czerpni do rekuperatora i od rekuperatora do wyrzutni. Doradzić można jak zobaczy się projekt albo chociaż prosty rysunek z opisem, gdzie będą przebiegały kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pamiętam, to...

Ktoś kiedyś już wykorzystywał kanały w płycie żerańskiej do celów wentylacji.

Trochę to łamigłówka, ale czasem się da.

NAPRAWDĘ poczytaj o tej problematyce!

(wilgotność względna, punkt rosy, wentylacja)

Zanim się za to zabierzesz!

Powinieneś dobrze wiedzieć co robisz. Błąd zrobić jest łatwo. A nie zawsze da się go łatwo naprawić.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę taki problem napisać czy kanaly do pokoju czy WC robi się izolowane czy nie? Po co te zachęty do studiowania tematyki. Projekt zlecę specom a dziś chcę zaspokoić swoją ciekawość i skonfrontować twierdzenie kolegi który orzekł że to musi być izolowane.

 

W zasadzie na to pytanie już dostałeś odpowiedź, tylko nie pojąłeś, że to jest odpowiedź. Odpowiedź, że kanały prowadzone w strefie ciepłej domu od nawiewów i wywiewów do rekuperatora nie muszą być izolowane powinna Ci wystarczyć. Jeżeli Ci to nie wystarczy to trzeba poczytać i już. Lepiej odpowiedzieć się nie da, szklana kula mi pękła jak zadałem takie pytanie jak Ty :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę taki problem napisać czy kanaly do pokoju czy WC robi się izolowane czy nie? Po co te zachęty do studiowania tematyki. Projekt zlecę specom a dziś chcę zaspokoić swoją ciekawość.

 

Zleć specjalistom, zapłać i nie łam sobie głowy.

Oni będą od tego aby działało dobrze.

Ty będziesz tylko od płacenia.

Tak rzeczywiście jest ŁATWIEJ.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie lepiej.

 

Mam kilka projektów na swój domek, od producenta kanałów elastycznych (instalacja za 9 tys EUR z reku), od lokalnych wykonawców, tę załączoną w projekcie. W każdej są takie byki, że strach. Od producenta mam naciukane z 20 czy 25 anemostatów nawiewnych i drugie tyle wywiewnych. Wszystkie w euro. Są na klatce schodowej, wywiewne przed łazienką na piętrze, w kilku pokojach po naw i wyw... jednym słowem masakra. Sąsiad ma w domku stumetrowym instalacje od lokalnego montażysty - też z błędami, min dobrał mu reku o wydajności 500m3, anemostaty wywiewne w salonie, na klatce itd. W marcu miał wilgotność na poziomie 20%.

 

lekko nie jest. Chyba jednak można założyć, że jeżeli kanały prowadzone są wewnątrz domu lub w warstwie ocieplenia to nie trzeba izolować. Kanały do czerpni i wyrzutni izolujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...