Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - do sprawdzenia?


Recommended Posts

Witajcie, zdecydowałem się na zastosowanie wm, we właśnie budowanym domu (min. po dyskusji tutaj :) ). Projekt domu zawiera wm, jednak nawet ja jako laik widzę w nim błędy (np nawiew w wc), ponadto zawiera tylko ogólny opis takiej instalacji, a chciałbym więcej szczegółów by móc taką instalację wykonać samemu. Potrzebuję pomocy w sprawdzeniu tego projektu/doprecyzowaniu ewentualnie w opracowaniu nowego. Czy jest ktoś tutaj na forum, kto mógłby pomóc? Lub też sprawdzona firma? Nie potrzebuję nowych pieczątek - te już mam. Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, zdecydowałem się na zastosowanie wm, we właśnie budowanym domu (min. po dyskusji tutaj :) ). Projekt domu zawiera wm, jednak nawet ja jako laik widzę w nim błędy (np nawiew w wc), ponadto zawiera tylko ogólny opis takiej instalacji, a chciałbym więcej szczegółów by móc taką instalację wykonać samemu. Potrzebuję pomocy w sprawdzeniu tego projektu/doprecyzowaniu ewentualnie w opracowaniu nowego. Czy jest ktoś tutaj na forum, kto mógłby pomóc? Lub też sprawdzona firma? Nie potrzebuję nowych pieczątek - te już mam.

 

Ee i ochotnicy się maja zgłaszać w ciemno? Dawaj skan projektu etc. a praktycy się odezwą, montażyści również, na gryzonia również zajrzyj za literaturą fachową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie ma błędu - jest wyciąg w wc (nie dopatrzyłem kierunku małych strzałek)

Będzie wydzielony wiatrołap - na żółto. Za kilka dni, będzie zalewany strop monolityczny, chcę zostawić otwory pod wentylację - 160mm powinno wystarczyć.

 

Jeśli dobrze myślę, w pomieszczeniu gospodarczym tam gdzie będzie rekuperator powinny być w stropie 4 otwory (plus na wentylację tego pomieszczenia) -> wyrzutnia, czerpnia, plus 2 otwory na rury nawiewowe oraz wywiewowe.

 

Dodałbym wywietrznik w wiatrołapie, w kotłowni/pomieszczeniu gospodarczym zostawił tylko wywietrznik. Na teraz chciałbym się upewnić co do rozmieszczenia i ilości otworów w stropie - na resztę będę miał całą zimę na szkolenie się.

DSC09446.jpg

DSC09445.jpg

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę zostawić otwory pod wentylację - 160mm powinno wystarczyć.

 

Pod anemostaty za dużo - trudno będzie szpachlować. 14cm max do anemostatów 125mm, żeby ramka ładnie zakryła.

Do czerpni i wyrzutni za małe. Nawet, jak dasz rurę 150, to dolicz jeszcze miejsce na izolację. IMO 25cm minimum powinno być. Wyrzutnia ścienna to kłopoty. Rób dachową.

Do skrzynek rozdzielczych może być, jak chcesz przyłacza 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dać na "zapas" większe, ale patrząc na szacowane prędkości powietrza, faktycznie 140 wystarczy.

 

1. Rury pod czerpnię i wyrzutnię umieściłbym obok siebie ( przejście przez strop oznaczone kwadratem na biało). Czerpnia w ścianie pod dachem od wschodu w ścianie szczytowej, natomiast wyrzutnia w dachu - biorąc pod uwagę okap (80cm), odległość powinna być wystarczająca. Czy to dobry pomysł?

Widzę jednak, że w przypadku dachówki nie będzie tak łatwo z wyrzutnią w dachu (a raczej tanio).

 

2. Druga koncepcja, czerpnia jak w pierwszej wersji. Wyrzutnia na ścianie północnej, nie jest potrzebne przejście przez strop tylko przez ścianę. Rurę dwuścienną od gazu poprowadzę wyżej, tak by nie "przeszkadzały" sobie. Nie przeszkadzają mi ewentualne nacieki, ta strona domu nie będzie widoczna. DSC09445.jpg

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...