Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy bez - Dom Kontenerowy


Recommended Posts

Czołem!

 

Planowana budowa domu kontenerowego, 4 kontenery, izolacja PUR 12 cm, okna 3 szybowe. Ogrzwanie IR (podłoga lub sufit).

 

W takim systemie wentylacja mechaniczna to konieczność.

 

Ponieważ w takim domu wysokość pomieszczeń nie jest duża ORAZ z powodu rodzaju izolacji i styl minimalistyczny, surowy, industrialny jest celem, to rury do WM będą szły po wierzchu pod sufitem (w sensie, że nie zabudowane).

Ale, nie można szaleć z ich przekrojem, lepiej zastosować dwie lub nawet trzy obok siebie - żaden problem wizualny.

Sufit będzie ciemny grafitowy lub nawet czarny.

 

W takim rozwiązaniu rury muszę izolować oraz chcę, by były ciemno-grafitowe lub czarne.

 

Dalej, salon z kuchnią są połączone i mają wyjście dużym oknem na taras/ogród. Podobnie pokoje dzieci. Cel jest taki, że gdy tylko pogoda pozwoli i nie będzie zimno, życie prowadzimy na dworze.

Ale, pomijając wakacje i dni wolne, Pn-Pt od 7 do 18 nas nie ma w domu, potem jesteśmy na dworze i drzwi balkonowe są otwarte, jeśli jest ciepło - wtedy WM nie ma pracować w salonie/pokojach dzieci, ale ma pracować w sypialni/łazienkach.

 

Pytania:

1. jest pomysł by zrezygnować z rekuperacji - ogrzewanie IR. Są różne głosy na temat zdrowego mieszkania z rekuperacją w świetle rozwijającego się w niej życia.

2. czy mogę próbować, z Waszą pomocą, zaprojektować taki system samemu, czy nie mając o tym pojęcia, zlecić fachowcowi?

3. jeśli fachowiec, czy ma ktoś godnego polecenia człowieka/firmę w okolicach Pń - nawet do 100 km, jeśli ktoś zechce przyjechać.

 

Załączam rzut pomieszczeń

5f705097bd2602abmed.jpg

Edytowane przez cyber_human
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowana budowa domu kontenerowego, 4 kontenery, izolacja PUR 12 m, okna 3 szybowe. Ogrzwanie IR (podłoga lub sufit).

 

Grubo tej izolacji. Ogrzewanie zbedne.

Po promiennikach IR nie da się chodzić. A jak je zaslonisz choćby wykładziną, to IR nie przeniknie (nagrzeje dywanik, co mozna zrobić tanszą metodą).

 

W takim rozwiązaniu rury muszę izolować

 

Do anemostatów? Po co?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

1. jest pomysł by zrezygnować z rekuperacji - ogrzewanie IR. Są różne głosy na temat zdrowego mieszkania z rekuperacją w świetle rozwijającego się w niej życia.

Nie wnikając czy WM ma negatywny wpływ na zdrowie nie bardzo rozumiem, co da Ci rezygnacja z rekuperacji skoro wentylacja mechaniczna i tak zostaje? Kanały i tak będą, więc gdyby coś w nich miało żyć, to brak rekuperacji nic nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PUR 12 m - poprawione - heh

Wykonawca ogrzewania IR stosuje maty i folie, które, wg niego, montuje w podłodze lub suficie: https://www.enerbau.pl/koszty-ogrzewania

I wg niego, można przykryć, o ile pojemność cieplna danej warstwy nie zmieni warstwy w akumulator ciepła i IR zamieni się w konwekcyjne ogrzewanie...

 

Izolacja rur do anemostatów - mówiono mi, że się będzie woda wykraplać - przepływające powietrze będzie schładzać rurę, dalej wiadomo...

 

Nurek_: hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...