Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

Z tego co ja się dowiedziałem, to wymiana pieca na gaz na piec na gaz nie podlega dofinansowaniu niezależnie z jakiego na jaki. Piec na gaz, jaki by nie był spala już "czyste paliwo". W tym wszystkim chodzi o wymianę źródła ciepła z nieekologicznego spalającego tzw. "brudne paliwo" na ekologiczne. Gaz z natury jest ekologiczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W tym wszystkim chodzi o wymianę źródła ciepła z nieekologicznego spalającego tzw. "brudne paliwo" na ekologiczne. Gaz z natury jest ekologiczny.

 

Gaz czystym paliwem? Poczytaj trochę. Prawdą jest to, że nie emituje tyle zanieczyszczeń co węgiel ale do czystości to jednak daleko. Jeśli masz kocioł na gaz w wyższej klasie to masz wyższą sprawność czyli spalasz mniej gazu i emitujesz mniej zanieczyszczeń. O to przecież chodzi w programie. Tyle, że założyli aby poprawa miała duży efekt a w tym przypadku przejście z tradycyjnego gazowego do kondensacyjnego niewiele daje (max. kilkanaście procent). Tak przynajmniej tłumaczyli dlaczego nie dofinansowują wymiany gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osób które wypełniali wniosek dla nowo budujących

Nr jeden jest dla mnie jasne że zaznaczyłem ale jak mam interpretować nr 2 ?

 

Oświadczenie o uzyskaniu zgody na rozpoczęcie budowy (dotyczy budynku nowo budowanego)

Oświadczam że:

1) uzyskałem ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r., poz. 1202,

z późń. zm.) na budynek objęty przedsięwzięciem

2) zgłosiłem budowę tego budynku do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej oraz organ ten nie wniósł sprzeciwu

w ustawowym terminie do złożonego przeze mnie zgłoszenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Na forum ktoś pisał, że w można tylko przy budynkach starszych niż 2002. U mnie pozwolenie jest z 2015 i we wniosku mogę normalnie dopisać ten element. Tak samo mogę dodać docieplenie np stropu nad piwnicą nieogrzewaną.

To w moim przypadku można coś więcej niż tylko wymiana starego kotła 3 klasy na nowe źródło ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam natrafiłam na problem. Nie wiem o co chodzi z pozycją 73 we wniosku. Przyłącze na potrzeby źródła ciepła I potem jest Rodzaj przyłącza lub instalacji pozycja 73 nic nie mogę wpisać do czego się ta pozycja tyczy. Chcę wymienić piec wstawić bufor na wodę no i pozmieniać grzejniki a nie chcę minąć jakiejś pozycji. I jeszcze takie pytanko by wymienić grzejniki to jakie warunki muszę spełnić nie mam żeliwnych one są w miarę. Kupiłam je 11 lat temu z odzysku w dobrym stanie. Może ktoś mi pomoże. Edytowane przez monika123456789
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącza nie da się wpisać przy kotle na węgiel. Zagadką jest, gdzie wpisać komin (V klasa na węgiel czy pellet wymaga wkładu, gaz kondensacyjny też), zadałem to pytanie mailowo do Funduszu. Bufor to chyba będzie część instalacji wewnętrznej, a na to jest osobna pozycja, grzejniki – tak samo. Co do grzejników, to chyba nie ma żadnych konkretnych wymogów, poza ogólnymi, typu że mają mieć gwarancję itp.

 

Jeśli grzejniki są w dobrym stanie, to nie potrzeba ich wymieniać do nowego pieca, ale wydaje mi się, że nie będzie problemu z ich wymianą z programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Czyli zakup i montaż nowego żródła ciepła ja chcę na biomasę czyli do 20 000 tam muszę zmieścić piec komin i bufor oraz koszty montażu i ewentualnych przeróbek. A w pozycji 4 Zakup i montaż/modernizacja instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w tym montaż zaworów z głowicami termostatycznymi to chodzi o grzejniki czy bufor na wodę też mogę tu wpisać tzn uwzględnić mam max 15 000. Bo nie wiem czy z buforem się zmieszczę w pierwszej pozycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że jeśli firma nie wpisze na fakturze, w skład której części wchodzi bufor (a na pewno nie będą tego wyszczególniać jako osobny produkt, bo wtedy musieliby naliczyć 23% VAT-u zamiast 8%, jak to zwykle robią, by kupowane urządzenie poszło jako część opłaty za usługę montażu, jako materiał, bo za usługę jest właśnie VAT 8%), nikt nie będzie tego sprawdzał ani o to pytał. Oczywiście to są moje domysły – ale niby po co mieliby to robić?

 

Zresztą bez względu na to... jeśli koszty związane z kotłem wyjdą cię powyżej 20 tysięcy, zawsze firma może przecież odpowiednio obniżyć koszt kotła (wraz ze wszystkim – osprzęt, usługa montażu) i o tę samą kwotę podnieść koszt instalacji, nie? Oczywiście o ile jedno i drugie będzie robione przez tego samego wykonawcę. Przecież robić promocji nikt im nie zabroni, odbijać sobie strat z tej promocji na innych rodzajach usług też nie...

Edytowane przez kpc21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałam wniosek do sprawdzenia zobaczymy. Bo nie jestem pewna czy zmieszczę się w kosztach dopytam po weryfikacji. Z mojej perspektywy piece na eko groszek lub pelet są fajne lecz nie wiem czy potem dała bym radę z mojego budżetu kupić opał obecnie węgla nigdy nie kupiłam. Mam dostęp do drewna samowyrób który tanio mnie wynosi. Dlatego napotkałam na swojej drodze piec zagazowujący drewno do niego potrzeba ponoć bufor 600 l obieg zamknięty pieca coś takiego a na wodę osobny tak myślałam 200l. Może ktoś miał do czynienia z takim piecem nie wiem czy można podać model podam jak nie to proszę o skasowanie ATMOS DC 15GS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja się dowiedziałem, to wymiana pieca na gaz na piec na gaz nie podlega dofinansowaniu niezależnie z jakiego na jaki. Piec na gaz, jaki by nie był spala już "czyste paliwo". W tym wszystkim chodzi o wymianę źródła ciepła z nieekologicznego spalającego tzw. "brudne paliwo" na ekologiczne. Gaz z natury jest ekologiczny.

 

Trochę inaczej to wygląda. Otóż dofinansowaniu nie podlega likwidacja kotła na gaz, niezależnie, czy kondensacyjny, czy niekondensacyjny.

Montaż kotła kondensacyjnego jest objęty dofinansowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypdku wykonanie częsci prac w systemie gospodarczym ?

Witam,

Możliwe jest wykonanie prac zawartych w zakresie rzeczowym siłami własnymi, jednak za te prace wnioskodawca nie otrzyma dofinansowania. Wykonanie robót we własnym zakresie nie jest kosztem kwalifikowanym. Wnioskodawca otrzyma dofinansowanie na zakupiony materiał i urządzenia na podstawie przedstawionych faktur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...