Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

Mi to raczej wygląda na 2 możliwości (do wyboru) uzyskania dotacji termomodernizacyjnej:

1. Dotacja lub pożyczka NFOSiGW w programie Czyste Powietrze lub innym albo

2. Możliwość odliczenia od dochodu do 53 tys zł na termomodernizację. Przepisy zawarte są na razie w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Cyt projektowanego przepisu:

Art. 26h ust. 6

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części w jakiej zostały:

1) sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszów ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie

 

Projekt póki co jest w konsultacjach międzyresortowych:

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12315352/katalog/12530257#12530257

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dla nowych domów musi być spełniony WT2021 dla izolacyjności przegród, .

Amen.

 

a dotacje można dostać tylko na źródło ciepła z przyłączem

 

Nie tylko. Np. z systemem odprowadzania spalin w przypadku kotłów

 

Czyli w najlepszym wypadku kwota kwalifikowana 45k na gruntowa pompę ciepła.

 

45k to maksymalny jednostkowy koszt gruntowej PC ale możesz dorzucić jeszcze część instalacji c.w.u lub w przypadku powietrznej PC 30k + c.w.u 15k

 

Dodatkowo można dostać pożyczkę na fotowolatike lub solary.

 

dodam tylko, że oprocentowanie 2% na 15 lat. Kwota kredytu do 60k. Prowizja i marża 0,7 p.p

Edytowane przez anoch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O CWU na spotkaniu nie było mowy. Ale wszystko się wyjaśni jak będą wnioski dostępne.

 

Jest wymienione jako koszt kwalifikowany zakupu i montażu urządzeń. Na str 10:

https://portal.wfosigw.pl/dokumenty/1%20Program%20priorytetowy_Czyste%20Powietrze_140918.pdf

 

instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - 15000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wymienione jako koszt kwalifikowany zakupu i montażu urządzeń. Na str 10:

https://portal.wfosigw.pl/dokumenty/1%20Program%20priorytetowy_Czyste%20Powietrze_140918.pdf

 

instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - 15000

 

Muszę sprostować swoje info na temat c..w. u. Nie jest ono dla wszystkich. Dopiero instrukcja o tym mówi:

cyt.:

Zadanie nie dotyczy budynków nowo budowanych oraz budynków istniejących, które otrzymały pozwolenie na budowę po 15.12.2002r. i w których źródła ciepła spełniają wymagania techniczne określone w Programie priorytetowym Czyste powietrze.

 

... klasyczne "lub czasopisma" :bash:

Edytowane przez anoch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to rozumieć

" 1. Koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych mogą zostać dofinansowane w 100% wyłącznie w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych. "

?

Na PV tylko pożyczka, czy mozna dostać 30-90% dotacji?

 

W instrukcji znalazłem takie zastrzeżenie:

str. 22

Uwaga!

W przypadku montażu instalacji kolektorów słonecznych i/lub mikroinstalacji fotowoltaicznej, Wnioskodawca może uzyskać wsparcie na te inwestycje tylko w formie pożyczki. Ponadto przyjęto, iż koszt kwalifikowany za 1 kWp wynosi maksymalnie 6 000 zł i nie może przekroczyć jednostokowej wartości kosztu kwalifikowanego całej instalacji ustalonej na poziomie 30 000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji znalazłem takie zastrzeżenie:

str. 22

Uwaga!

W przypadku montażu instalacji kolektorów słonecznych i/lub mikroinstalacji fotowoltaicznej, Wnioskodawca może uzyskać wsparcie na te inwestycje tylko w formie pożyczki. Ponadto przyjęto, iż koszt kwalifikowany za 1 kWp wynosi maksymalnie 6 000 zł i nie może przekroczyć jednostokowej wartości kosztu kwalifikowanego całej instalacji ustalonej na poziomie 30 000 zł.

 

z innego wątku

U mnie w gminie były dotacje na PV. Zrobione na zasadzie że gmina kupuje te PV, płaci 80% kosztów, 20% dopłaca mieszkaniec. Sąsiad zrobił mały zestaw. Widział rachunek jaki wystawiono gminie. Coś circa 8000PLN za KWp. Robione w tym roku.

...

także będzie ciężko się zmieścić w szesciu .

 

 

 

Morawiecki zrobił PROGRAM WYDMUSZKA , ale medialnie wygląda dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam od razu wydmuszka.

Tyle programów mnie ominęło a to pierwszy na który liczę, że odzyskam część moich podatków :D

Nie byłem jeszcze na spotkaniu, ale liczę na pompę p-w + went mech w nowo budowanym domu, czyli kwalifikowane 40 tys zł.

 

Obawiam się, że dotacja do WM dla budowanego budynku nie będzie możliwa. Pompa p-w do 30 tys. Skubnąć nie zaszkodzi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nowych budynków nie ma lekko z tego co doczytałem muszą być spełnione przegrody z WT2021

czyli jak ktoś ma okna dachowe z U1.3 to nie przejdzie bo musi mieć U1.1 itp.

do nowych domów jest niestety możliwa tylko PC,GAZ, Kable itp.

żadna WM ani stolarki czy inne nie wchodzą w grę

maks. kwota od której będzie liczona dotacja do PC PW to 30 tys. czyli przy 30% dostaniesz 9tys. jak spełnisz wymogi

przy PC gruntowej 45 000

 

https://portal.wfosigw.katowice.pl/dokumenty/10%20Protokol%20dopuszczajacy%20WZOR_140918.pdf

 

protokół dopuszczający przyjdzie pewnie jakiś Przedstawiciel WFOŚiGW i będzie sprawdzał a w jaki sposób to nie wiadomo

 

teraz pytanie może ktoś wie czy ja mogę złożyć wniosek o dofinansowanie przyjdzie gość i mi powie czy je dostanę czy nie ? czy dopiero muszę mieć PC już w domu i dopiero wtedy powie mi czy się załapię czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ?

 

krzysiek87 odpowiedział. Dodatkowe zastrzeżenie masz w instrukcji na str 20:

 

8. Zakup i montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła (w tym rekuperator)

Uwaga!

Zadanie nie dotyczy budynków nowo budowanych oraz budynków istniejących, które otrzymały pozwolenie na budowę po 15.12.2002r. i w których źródła ciepła spełniają wymagania techniczne określone w Programie priorytetowym Czyste powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...