Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Flawia

kolejna wada podłogówki: musisz mieć wtedy wentylację mechaniczną z rekuperatorem, niech Ci brzęczy całodobowo :lol: Bo grawitacyjna za bardzo schładza te nikłe ciepełko i źle działa bez grzejnika pod oknem... Uzależnij się od prądu na amen, agregat zastępczy obowiązkowy....

Kominek będę miała, no ale przecież nie w każdym pokoju :-) Z zasady też nie robię podłogówki nikomu w sypalni, zła jonizacja powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8062

  • Didi

    3934

  • bodekku

    3712

  • bryta

    3364

Najaktywniejsi w wątku

kilka słów odnośnie moich spostrzeżeń w użytkowaniu podłogówki.

Na początku w ogóle nie chciałam jej mieć, po wizycie u znajomych którzy mają tylko podłogówkę. Było mi po prostu u nich zimno (ale jak się okazało coś u nich jest nie tak).

Podłogówkę mam w kuchni i w łazienkach. W pozostałych pomieszczeniach grzejniki. W łazienkach jest bardzo ciepło, więc podłogówka się sprawdza i nie czekam na mrozy, aby zaczęła sprawnie chodzić.

A kominek użytkujemy każdego dnia, bo mamy z płaszczem wodnym.

Ja osobiście na podłogówkę nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Flawia
ja zastanawiam sie jeszcze trochę nad podłogówką w kuchni, bo mam tam okno do ziemi a w grzejnik podłogowy mogą wpadać śmiecie, ale wentylacja kuchni jest bardzo ważna i chyba znajdę miejsce na ścienny jakiś ładny grzejnik blisko tej szyby do ziemi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat podłogówki na topie.

No tak zima za pasem :D

U nas prawie cały dół podłogówka i łazienki u góry

do tego wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i kominek z płaszczem

wszystko smiga aż miło

gdy w nocy wygasa w kominku i stygną grzejniki, podłogówka powoli oddaje ciepło, które unosi się do góry na pięterko

 

temperatura akurat do spania - piec kondensacyjny prawie się nie załącza

 

generalnie same plusy podłogówki

dodać do tego solidne ocieplenie i zima nam nie straszna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowni forumowicze . jestem z szokowany wypowiedziami . mam pytanie czy ktoś ma ogrzewanie podłogowe wiecej niz kuchnia , łazienka itp.

ponieważ te ogrzewania podłogowe są wykonane" bez podmieszania" a ich zasada działania opiera sie na wodzie z instalacji grzejnikowej ( stąd ciepła posadzka) i nie mozna porównywac tego do ogrzewania podłogowego z zainstalowanym mieszaczem z zaworem trójdrogowym i sterownikami pogodowymi .jeżeli ktoś tłumaczy iz podłogówka zacznie działać jak przyjda mrozy . to posiada "zerową " wiedze na ten tamat . o temperaturze wody zasilającej decyduje kocioł ( AUTOMATYKA) która na podstawie nachylenia krzywej grzania wyznacza temperatury graniczne i jeżeli jest zimno to parametry są nie prawidłowo ustawione . np.

 

punkt krzywej grzania - 1.5 daje nam odnosnik np. iz przy tem zewn. 0 st c. woda grzewacza oscyluje w okoł 50 st c. i tak podnosząc ten punkt wzrasta temp. wody grzewczej . ( bardzo to uprosciłem) . nastepnym czynikiem jest tak zwany wpływ temperatury pomieszczenia który ustawia sie procentowo wzglendem pracy dla temperat. zewnetrznej . i jeszcze kilka innych czyników ( optymalizacje załaczeni i wyłaczen kotła ) które to uwzgledniaja dużą bezwładnośc ogrzewania podłogowego .

jesli zaś chodzi o wydajnośc ogrzewania podłogowego to ona w 100% procentach pokrywa zapotrzebowanie na ciepło z 1m2 ogrzewania podłogowego przy roz 20 cm tz 42st. mozna osiągnąć do 72 w/m oczywiscie ważne są zdolnosci tranzytowe danego materiału . ogrzwanie podłogowe to kilka ważnych elementów składowych scisle z sobą współpracujących .

a ogrzewania podłogowe z " rtl" unibox" - czyli mało powieszchniowe to bardzo uproszczone rozwiązania poniszy link bardzo obrazuje takie rowiązanie i ich prostote

http://www.cieplydom.com.pl/ogrzewanie_cieply_dom_szczecin_d.html

 

jeżeli ktoś decyduje sie na powieszchnie ogrzewania wiekszą niz 40 m2 to powinien pomysleć raczej o kotle kondensacyjnym ( nie twierdze że inne sie nie nadają ) ponieważ tego typu kotłu są "rozwiniete" po wzgledem sterownia pogodowego i regulacji . nieodzownego składnika nowoczesnej instalacji .

w razie wątpliwosci prosze o pytania . postaram sie pomóc

 

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno . przy zastosowaniu kominka z płaszczem wodnym i wymienikiem ciepła . instalacja samego ogrzewania podłogowego jest wykluczona ( chyba że zastosujemy bufor ciepła ) wtedy najbardziej optymalny jest układ mieszany grzejniki - podłogówka . rozwiązanie po przez osobne obiegi grzewcze lub troche mniej skomplikowane ; rozdzielacz do podłogówki z pompą i wbudowanym mieszaczem z stałotemperaturową regulacją . gorąca woda z kominka przez wymiennik trafia bezposrednio w grzejniki a do ogrzewania podłogowego jest ograniczana przez głowice termostatyczną i mieszana przez układ mieszający wbudowany w rozdzielacz .

na rynku pojawiły sie już wspólne rozdzielacze: podłogowo-grzejnikowe . jeżeli na jednej kondygnacji wystepuja dwa rodzaje ogrzewań i jest to dobre rozwiązanie i dosyc ekonomiczne . oczywiscie przy zachowaniu pewnych standartów .

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna wada podłogówki: musisz mieć wtedy wentylację mechaniczną z rekuperatorem, niech Ci brzęczy całodobowo :lol: Bo grawitacyjna za bardzo schładza te nikłe ciepełko i źle działa bez grzejnika pod oknem... Uzależnij się od prądu na amen, agregat zastępczy obowiązkowy....

Kominek będę miała, no ale przecież nie w każdym pokoju :-) Z zasady też nie robię podłogówki nikomu w sypalni, zła jonizacja powietrza...

 

A my mamy podłogówkę i reku, który wcale nie brzęczy. Nawet na 3 poziomie niewiele słychać jego działanie. Jest w pomieszczeniu gospodarczym, nad którym jest łazienka i z którym sąsiadują wyłącznie pomieszczenia niemieszkalne. Zatem nie taki diabeł straszny...............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe absolutnie niema nic wspolnego z konwekcja która to powoduje iż masy goracego powietrza unoszą sie ku górze i tam sie odkładają . ogrzewanie podłogowe to promieniowanie termiczne które działa na zasadzie przekazywania energi termicznej a nie ogrzewaniu powietrza które jest nosnikiem ciepła w przypadków grzejników

ogrzewanie podłogowe wykorzystuje promieniowanie termiczne które ma ogrzaniczony zakres promieniowania co jest bardzo blisko powiązane z fizyka kwantową .

prosze kliknąć poniszy link aby sie przekonać

http://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_cieplne

Proponuję sprawdzić sobie jaka jest temperatura źródła w grzejnikach radiacyjnych. http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=614

To że podłoga ogrzewa przede wszystkim powietrze można sprawdzić przybliżając rękę do ogrzewanej podłogi. Przy jej temperaturze ok 27 st ciepło jest odczuwalne mniej więcej z 15 - 30 cm. Tyle wynosi "zasięg" radiacji podłogi. Gdyby nie powietrze nagrzało by sie tylko to co jest w takiej odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe absolutnie niema nic wspolnego z konwekcja która to powoduje iż masy goracego powietrza unoszą sie ku górze i tam sie odkładają . ogrzewanie podłogowe to promieniowanie termiczne które działa na zasadzie przekazywania energi termicznej a nie ogrzewaniu powietrza które jest nosnikiem ciepła w przypadków grzejników

ogrzewanie podłogowe wykorzystuje promieniowanie termiczne które ma ogrzaniczony zakres promieniowania co jest bardzo blisko powiązane z fizyka kwantową .

prosze kliknąć poniszy link aby sie przekonać

http://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_cieplne

Proponuję sprawdzić sobie jaka jest temperatura źródła w grzejnikach radiacyjnych. http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=614

To że podłoga ogrzewa przede wszystkim powietrze można sprawdzić przybliżając rękę do ogrzewanej podłogi. Przy jej temperaturze ok 27 st ciepło jest odczuwalne mniej więcej z 15 - 30 cm. Tyle wynosi "zasięg" radiacji podłogi. Gdyby nie powietrze nagrzało by sie tylko to co jest w takiej odległości.

 

ok. mozemy pójśc krok dalej aby wyjasnic Panu że podłogówka to tylko i wyłacznie promieniowanie cieplne a nie konwekcja :evil:

mianowicie radjacja a promieniowanie to praktycznie to samo . grzejnik radiacyjny ( przewaznie aluminiowy) mam małą powieszchnie grzewczą wiec wymaga wyszej temperatury aby promieniowanie cieplne było " wydajniejsze"

ale jest jeszcze jeden element wazny -grzejnik " wisi" na scianie - niema styku z żadną powieszchnią i promieniowanie odaje w bardzo wolny sposób do powietrza ( ogrzewa je) ale nie wprowadza w ruch ( brak konwekcji) co jest zaletą -przewaznie takie grzejniki montuje sie w służbie zdrowia , piekarnie cukiernie . nasuwa sie pytanie to czemu tam nie stosowac podłogówki , odpowiedz prosta . grzejnik na noc wyłaczymy i rano załaczymy . dużo mniejsza bezwładnośc niz podłogówka . podłogówka ma wiekszą powieszchnie ( wieksze promieniowanie ) wiec wymagana nisza temperatura , czyli również mniejsza różnica miedzy podłogówką a powietrzem ( okoł 10-15) wiec konwekcja znikoma.

dodatkowo wszystkie elementy stykajhące sie z ogrzewaną podłoga pobierają energie i zgodnie z prawami fizyki po absorbcji i zrównaniu mają zdolnosci emisyjne tej energi .

ale czas konczyć ten wątek . jeżeli uważa Pan dalej iz podłogowe ogrzewanie to konwekcja - to znaczy że fizyka i prawa natury to farsa dla Pana

miło było podyskutowac . pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym odpowiedział ale rzeczowych argumentów w Twoim tekscie niestety nie znalazłem żadnych. Proponuję jednak poczytać ze zrozumieniem choćby materiał w przytoczonym przeze mnie linku. Jeżeli jest to zbyt trudne do zrozumienia to proponuję jeszcze raz prosty test - sprawdzenie w jakiej odległości odczuwa się ciepło od ogrzewaniej podłogi. Taka jest tez zdolność radiacyjnego ogrzewania podłogówki. Nieduża ze względu na jej dopuszczalną temperaturę. Gdyby podłogówka nie oddawała ciepła głównie przez konwekcję to w praktyce nie oddawała by go prawie wcale.

Tyle z mojej strony, chciałbym skomentować to o grzejnikach ale dla mnie sensu nie ma to żadnego. Bezsensem jest pisanie że

grzejnik...promieniowanie odaje w bardzo wolny sposób do powietrza ( ogrzewa je) ale nie wprowadza w ruch ( brak konwekcji)"

Powietrze ogrzane zawsze będzie przemieszczało się do góry czyli wystąpi konwekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym odpowiedział ale rzeczowych argumentów w Twoim tekscie niestety nie znalazłem żadnych. Proponuję jednak poczytać ze zrozumieniem choćby materiał w przytoczonym przeze mnie linku. Jeżeli jest to zbyt trudne do zrozumienia to proponuję jeszcze raz prosty test - sprawdzenie w jakiej odległości odczuwa się ciepło od ogrzewaniej podłogi. Taka jest tez zdolność radiacyjnego ogrzewania podłogówki. Nieduża ze względu na jej dopuszczalną temperaturę. Gdyby podłogówka nie oddawała ciepła głównie przez konwekcję to w praktyce nie oddawała by go prawie wcale.

Tyle z mojej strony, chciałbym skomentować to o grzejnikach ale dla mnie sensu nie ma to żadnego. Bezsensem jest pisanie że

grzejnik...promieniowanie odaje w bardzo wolny sposób do powietrza ( ogrzewa je) ale nie wprowadza w ruch ( brak konwekcji)"

Powietrze ogrzane zawsze będzie przemieszczało się do góry czyli wystąpi konwekcja.

 

przykro mi starałem sie to załatwić w łagodny sposób

ale cóż

to cytat z linku podanego przez Pana

"Konwekcja ma miejsce, gdy ciepło jest przekazywane z płynu do ciała stałego (lub vice versa)."

no wiekszego idiotyzmu nikt napisac nie mógł . Jak sie pan odniesie do tego iż , sam pan stwierdził iz konwekcja wystepuje w podłogówce a promieniowanie w grzejnikach radiacyjnych . według cytatu z linku podanego przez pana . to wszystko jest ogrzewane wodą( płynem) i jest konwekcją zaprzecza pan sam sobie . nie znam ogrzewania bez płynu ( tylko nadmuch - co napewno jest konwekcją )

 

teraz drugi cytat z panskiego linku

"Promieniowanie jest to przesyłanie strumienia ciepła z jednego ciała do innego bez ogrzewania „medium” znajdującego pomiędzy tymi dwoma ciałami np. powietrze nie bierze udziału w tym procesie. Słońce ogrzewa Ziemię bez ogrzewania atmosfery pomiędzy tymi ciałami."

 

tu sie moge zgodzić ( czesciowo - z słoncem nie jest tak dokładnie atmosfera ma rózne składy gazowe i różne cisnienie na różnych wysokosciach itp.)

ale do rzeczy . Prosze mi wybaczyc ale żle pan to interpretuje . miedzy ogrzewaniem a panem ( powiedzmy ciałem stałym) nie ma żadnego medium , dlatego wczesniej wspominałem o tym iż z grzejnikiem niema pan styczności tylko z podłogówką ( bezposrednie przekazywanie energi) . i tom ogrzewanie podłogowe "wylewka-posadzka" jest tym ciałem emitującym promieniowanie "strumien" ciepła a pan i inne przedmioty sa drugim ciałem absorbującym te ciepło -promieniowanie .

praktyczny przykład do sprawdzenia w domu

prosze sobie rozgrzać do "czerwoności" kawałek metalu i zblizyc go ( ostrożnie)

do ciała . ciepło które pan odczuwa to emisja promieniowania termicznego zgodnie z prawami Kirchhoffa wybitnego fizyka . zgadzam sie że promieniowanie cieplne to fale elektromagnetyczne np. podczerwień tez jest promieniowaniem cieplnym emitowanym przez wszystkie ciała .

 

ale jak pisałem wczesniej to praktycznie dział fizyki kwantowej i wyjasnianie klientowi który bądż co bądż jest raczej laikiem w tych sprawach zasad ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego jest normalnie " burzą mózgów "

i raczej nie ułatwiło by to wyboru .

pozdrawiam . i zachęcam do pruszania innych tematów

 

p.s. przepr. za błedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Sorry, może kogoś innego takie "dysputy" bawią, mnie nie. Naprawdę prosze poczytać. Proszę podgrzać ten sam kawałek metalu do 27 st i sprawdzić w jakiej odległości "czuć" to ciepło, może się w końcu zrozumiemy.

 

oczywiscie nisza temp. słabsze promieniowanie i dlatego nie może byc żadnego medium ( kontakt bezposredni ) jak by Pan unosił sie nad ogrzewaniem podłogowym to z pewnością by pan zmarzł :D . to jest w formie żartu nie próby urażenia kogokolwiek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać któryś z wielu wątków o podłogówce i samemu wyciągnąć wnioski kto z forowiczów ma rację: czy konwekcja czy promieniowanie...

 

Tu jest także o perfidnym kurzu:

http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989.htm

a tu o psie:

http://forum.muratordom.pl/pies-a-podlogowka-prosze-o-rade,t173069.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać któryś z wielu wątków o podłogówce i samemu wyciągnąć wnioski kto z forowiczów ma rację: czy konwekcja czy promieniowanie...

 

Tu jest także o perfidnym kurzu:

http://forum.muratordom.pl/podlogowka-i-drewno-skonczmy-z-tymi-bzdurami,t119989.htm

a tu o psie:

http://forum.muratordom.pl/pies-a-podlogowka-prosze-o-rade,t173069.htm

 

Dzien dobry . tak jak mówiłem dla pieska lepiej kawałek bez ogrzewania podłogowego jest ok.

spadki i regulacja podłogówki np od 22 godz. 18 st.c. jest mozliwe do osiągniecia tylko wtedy jeżeli kocioł posiada funkcje do optymalizacji włączeń i wyłaczeń, co jest scisle powiązane z autoadaptacją urządzenia . kocioł "wyłacza zasilanie na tyle wczesniej aby na godz. 22 była temp. 18 uwzgledniając bezwładnośc posadzki itp.Tak jak wyjasniałem są rózne rodzaje podłogówki ( sposoby jej wykonania ) rózne zródła zasilania , sterowania i automatyki . wiec dobór ogrzewania podłogowego to nie wbrew pozorą ułożenie samych rurek .

a czy jest ogrzewaniem konwekcyjnym a nie promienikowym .

prosze podac link gdzie jest jasno napisane: ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie konwekcji . ( to poprostu jakaś bzdura)

pozdrawiam . mysle że temat został wyczerpany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Zaczynam budowę w okolicy Szczecina a dokładnie w Rurzycy. Mam pytania co do piasku zasypowego gdzie najtaniej można go kupic lub zorganizować?

Poszukuję także jakiegoś garażu blaszanego lub budy na budowę jakby oczywiście ktoś w okolicy taką dysponował

 

Pozdrawiam

 

Zadzwoń może do Tom trans z Goleniowa my caly czas bralismy o tego Pana dobra cena i dobry kontakt 692 420 265 nie wiem jak bedzie cenowo do Rurzycy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna wada podłogówki: musisz mieć wtedy wentylację mechaniczną z rekuperatorem, niech Ci brzęczy całodobowo :lol: Bo grawitacyjna za bardzo schładza te nikłe ciepełko i źle działa bez grzejnika pod oknem... Uzależnij się od prądu na amen, agregat zastępczy obowiązkowy....

Kominek będę miała, no ale przecież nie w każdym pokoju :-) Z zasady też nie robię podłogówki nikomu w sypalni, zła jonizacja powietrza...

 

Serio? Gdzie twierdza ,ze trzeba mieć rekuperację? My mamy podłogówkę (cały parter i łazienka na piętrze) z wentylacją grawitacyjną i jest super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...