Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 68,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8062

  • Didi

    3934

  • bodekku

    3712

  • bryta

    3364

Najaktywniejsi w wątku

Wszystkim obżartuchom :) polecam http://www.wedlinydomowe.pl/

Lepszego źródła wiedzy o wszystkim co niezdrowe jak i sposobach tegoż przyrządzania, wędzenia i grillowania nie znajdziecie. Jest też o wędzarniach.

 

Znamy, znamy, ale tam nie odpowiedzieli...

 

ale znalazłem-kupiłem sól peklową, siatkę i jelita na ryneczku na pogodnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ile płaciliście za podłączenie kabla od ZK do domu?

Za metr?

Za całość?

 

Albo za skrzynkę budowlaną?

 

I ile za mapki geo do wytyczenia takiej lini oraz oraz samo wytyczenie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

 

Założenie tzw erbetki to był koszt ok. 300-400 pln w 2008 (robota, materiał,kwity do enei). Zakładał elektryk z enei (fucha)...

Kabel położyłem sam w wykopanym wcześniej rowie przez koparę-bez rozliczeń...

Ale o jakie mapki ci chodzi ?

Przecież wszystkie przyłącza są wrysowane w projekcie...

Żadnego tyczenia nie było - spojrzałem na mapkę zagospodarowania terenu w projekcie i kazałem kopać mniej więcej wzdłuż narysowanych linii przyłączy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Jestem nowym przyszłym budującym swój wymarzony dom. Zakupiliśmy projekt z biura projektów Archi-Projekt, dom APS136. Jesteśmy na etapie załatwiania pozwolenia na budowę. Będziemy budować w Dobrej. W związku z tym mamy pytanie czy ktoś z forumowiczów buduje taki dom w okolicach. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Jestem nowym przyszłym budującym swój wymarzony dom. Zakupiliśmy projekt z biura projektów Archi-Projekt, dom APS136. Jesteśmy na etapie załatwiania pozwolenia na budowę. Będziemy budować w Dobrej. W związku z tym mamy pytanie czy ktoś z forumowiczów buduje taki dom w okolicach. Pozdrawiam.

 

Witamy

Co do samego domu to szansa mala - kazdy co innego buduje :)

A z ciekawosci - gdzie w Dobrej ? Bo jest tu nas troche z tej okolicy :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ile płaciliście za podłączenie kabla od ZK do domu?

Za metr?

Za całość?

 

Albo za skrzynkę budowlaną?

 

I ile za mapki geo do wytyczenia takiej lini oraz oraz samo wytyczenie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

 

Założenie tzw erbetki to był koszt ok. 300-400 pln w 2008 (robota, materiał,kwity do enei). Zakładał elektryk z enei (fucha)...

Kabel położyłem sam w wykopanym wcześniej rowie przez koparę-bez rozliczeń...

Ale o jakie mapki ci chodzi ?

Przecież wszystkie przyłącza są wrysowane w projekcie...

Żadnego tyczenia nie było - spojrzałem na mapkę zagospodarowania terenu w projekcie i kazałem kopać mniej więcej wzdłuż narysowanych linii przyłączy...

 

 

... hmm... to tak samo jak z domkiem też jest na mapce a trzeba wytyczyć (geodeta), kanaliza i woda też musi być na działce wytyczona - chyba. Jakby nie było pozostaje jeszcze inwentaryzacja działki budowlanej, gdzie takie mapki są potrzebne - ponoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaki polecacie piec kondensacyjny ?

 

Ja mam Buderus GB022 i raczej nie polecam. Ostatnio sprawia kłopoty. Minęły dwa lata użytkowania, więc już po gwarancji. Kocioł zaczął wyrzucać bezpieczniki. Najpierw na tablicy, później w samym kotle. Na koniec spaliła się świeca od zapłonu gazu (nowa, wymieniona w wakacje w ramach usuwania usterki fabrycznej).

 

Opinia serwisanta jest taka, że musiało być jakieś przepięcie, ale żadnych konkretnych dowodów. Instalacja elektryczna ma zabiezpieczenia przeciwprzepieciowe na wejsciu, a jakos nie wierze, ze w samej instalacji wewnetrznej mogly by powstac przepiecia.

 

Tak czy inaczej gwarancja minela, zreszta i tak nie obejmuje uszkodzonego elementu. Na serwis wydalem juz 300zl. Nie tego sie spodziewalem po kotle za kilkanascie tys. zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... hmm... to tak samo jak z domkiem też jest na mapce a trzeba wytyczyć (geodeta), kanaliza i woda też musi być na działce wytyczona - chyba. Jakby nie było pozostaje jeszcze inwentaryzacja działki budowlanej, gdzie takie mapki są potrzebne - ponoć.

 

Jak kupujesz gotowy projekt to jakiś architekt musi zrobić jego adaptację do warunków Twojej działki - plan zagospodarowania terenu czyli m.in przyłącza zewnętrzne (zasilanie w prąd, gaz,wodę, kanalizę zależnie od potrzeb i dostępnego w terenie uzbrojenia oraz zgodnie z zapisami warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania). Przyłącza robią branżyści. A wszystko ma się zanleźć na aktualnej mapce geodezyjnej Twojej działki. I tu pierwszy raz jest geodeta - robi mapkę - ceny różne od 500 do 1000 zł (było o tym wczesną wiosną na forum). W projekcie budowlanym (do PnB) jest część tzw. zagospodarowanie terenu a w niej w/w mapka z naniesionymi współrzędnymi domku i mediów na działce. Jak dostajesz PnB i chcesz zacząć budowę to zatrudniasz geodetę do obsługi inwestycji - cena wg ustaleń pomiędzy Tobą a geodetą, od 3000 wzwyż (około). Domek lepiej żeby wytyczył geodeta ale przyłącza możesz sam jak chcesz. Dość dokładnie można to zrobić wrzucając współrzędne np do ACAD-a (lub jakiegoś innego programu graficznego) i spisując sobie domiary od: punktów stałych działki (np. od wytyczonego domku) lub od punktów granicznych Twojej działki ( min 2 różne domiary do jednego punktu - lepiej po 3), do: studni i załomów uzbrojenia oraz do miejsc włączeń do istn. instalacji i podejść do budynku. Potem w pogodny dzień bierzesz mocny sznurek (np), kawełek kija (pręta) z w miarę ostrą końcówką oraz kolegę i wędrujecie na działkę celem własnoręcznego wytyczania. Szczegóły dalszej pracy pominę na razie bo mi się ten post strasznie wydłuża. Mniej dokładnie zrobisz to tak jak napisał Q-BIS - spojrzenie na rysunek, trochę proporcji w oczach i pokazujesz gdzie kopać lub sam to robisz. Uprzedzam, że niedopilnowany wykonawca i tak zrobi po swojemu bo przecież "wie najlepiej...." co, jeżeli trzyma się mniej więcej ogólnych założeń (np. robi z przodu domu bo tak jest w projekcie a nie np. z tyłu) nie ma większego znaczenia bo i tak na końcu geodeta robi tzw. mapkę powykonawczą lokalizując wykonane media podziemne (zasypane) specjalnymi urządzeniami lub nanosi z ewentualnego rysunku wykonawcy. I po drodze jeszcze kierownik budowy opisuje to wszystko w dzienniku budowy. Na tej podstawie (i jeszcze paru innych papierków) urząd, który wydaje Ci PnB, wydaje również pozwolenie na użytkowanie. Ważne jest, żeby to co wybudowałeś ( pomijam dom) nie odbiegało rażąco od tego co masz w projekcie ( np. w terenie nie ma kanalizacji deszczowej, Ty masz zapis w warunkach, żeby wody deszczowe zagospodarować w obrębie swojej działki a nie zrobiłeś żadnego systemu odbioru deszczówki z rynien, i.t.p.) Zmiany znaczące trzeba przedstawić do urzędu w postaci aneksu do PB "teoretycznie" przed ich wykonaniem.

Tyle w skrócie :wink: - a i tak długo wyszło :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam i sorki za niepełne dane: dom ma z garażem 188 mkw (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lubczyku-2/m44362a7fa6f10) cena obejmuje wybudowanie stanu do dachu na sam dach wchodzi osobna firma (jeszcze nie szukałem) ekipa która buduje ma jakąś godną polecenia, ale rozmów nie prowadziłem.

Witam, fachowcy od budowania na innych forach twierdzą, że godziwa cena za robociznę za SSO (z dachem) to jakieś 250 zł za m^2, czyli jakieś 47, 48 tys. za dom tej wielkości. 40 tys. to fundament, mury, strop, a za ile postawią dach? Myślę, że jakieś 15 tys (więźba i dekarze). W sumie daje to jakieś 55 tys. Cena nie jest specjalnie atrakcyjna, raczej w stanach średnich. U nas jednak ceny są nie wiedzieć czemu wyższe. Warto by podyskutować i się potargować i szukać innej ekipy, a do tej wrócić, gdy nie znajdzie się niczego lepszego. Chyba że się śpi na kasie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzies juz bylo ale setek stron nie przekopie, tedy prosze o pomoc:

W ogrodzeniu tymczasowym drewniane slupki + siatka lesna, co ile metrow te slupy powinny stac? Bo nie wiem, ile ich wyjdzie...

 

Dziekuje ogromnie za nowe opinie do listy i slicznie prosze o kolejne.

Mam takie ogrodzenie na działce w puszczy bukowej. Słupki dałem co 4 m. W uprawach lesnych stosuje się odstępy 3 metrowe zdaje się ale u mnie te 4 m zdaje egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzies juz bylo ale setek stron nie przekopie, tedy prosze o pomoc:

W ogrodzeniu tymczasowym drewniane slupki + siatka lesna, co ile metrow te slupy powinny stac? Bo nie wiem, ile ich wyjdzie...

 

Dziekuje ogromnie za nowe opinie do listy i slicznie prosze o kolejne.

Mam takie ogrodzenie na działce w puszczy bukowej. Słupki dałem co 4 m. W uprawach lesnych stosuje się odstępy 3 metrowe zdaje się ale u mnie te 4 m zdaje egzamin.

 

W lesie daje się od 5 do 6,5 metra. Naciąga się ją troszkę mocniej i wygląda to elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ile płaciliście za podłączenie kabla od ZK do domu?

Za metr?

Za całość?

 

Albo za skrzynkę budowlaną?

 

I ile za mapki geo do wytyczenia takiej lini oraz oraz samo wytyczenie.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

 

 

Właśnie podłączyli nam prąd docelowy - elegancką skrzynkę budowlaną mam więc do sprzedania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzies juz bylo ale setek stron nie przekopie, tedy prosze o pomoc:

W ogrodzeniu tymczasowym drewniane slupki + siatka lesna, co ile metrow te slupy powinny stac? Bo nie wiem, ile ich wyjdzie...

 

Dziekuje ogromnie za nowe opinie do listy i slicznie prosze o kolejne.

 

Ogradzałem w tym roku - dałem co 2,5 m. A do kopania dołków wypożyczyłem świder glebowy coś za 80 zł na trzy dni...ale trzeba brać w piątek to wtedy nie liczą za sob-nd. :)

Musiałem wywiercić coś ok 60 - łopatą bym się zarypał... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...