Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...

Ja nie mam bo jeszcze nie mam domu w którym mógłbym ją założyć ale już wiem że całość systemu z rurowym GWC mozna mieć za jakieś 10 tyś. Tyle będą kosztowały kanały, rury pcv do GWC i sam rekuperator. Również dostałem ofertę z rekuperatory.pl na ok 30 tyś. bez GWC. Siadłem i policzyłem ile to wszystko może osobno kosztować. Najdroższy jest reku ale taki np jan-gaz przeciwprądowy z by-passem to ok 5 tyś. (jego realna wydajność to 75 - 85 %) 10 mb rury izolowanej sonoduct to ok 150 zł. Ja myślę że jeżeli nie chcesz tego sam robić zleć komuś projekt a do montażu znajdź jakiegoś speca z firm zajmujących się klimatyzacją. Tam nie ma co zepsuć. Wyjdzie ci połowę tego co chcą rekuperatory.

 

He,he, dobre...

Poczytaj forum to stwierdzisz, że wszystko można zepsuć... a najłatwiej te wydawałoby się proste rzeczy... a wentylacja do prostych nie należy.

Zresztą chyba każdy budujący ma jakieś doświadczenia ze spapranymi rzeczami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8062

  • Didi

    3934

  • bodekku

    3712

  • bryta

    3364

Najaktywniejsi w wątku

Hej kolejne pytanie z natury instalacji.

 

Kto z was ma rekuperacje i czy jest z niej zadowolony.

 

Dostalem oferte na wykonanie od firmy rekuperatory.pl.

Chca prawie 30kPLN i twierdza, ze mozna miec okolo 40% odzysku

ciepla. Jesli zaloze, ze placilbym w sezonie 1500 za ogrzewanie miesiecznie przez

7 miesiecy, to dawaloby to max 4kPLN oszczednosci. Stad wniosek, ze to ustrojstwo zwroci sie w najlepszym przypadku po 8 latach (jesli koszty paliwa beda takie jak podalem, bo przy mniejszych to jeszcze dluzej).

 

Teraz pytanie, czy wybierajac wentylacje mechaniczna robiliscie to z mysla odzysku ciepla, czy raczej ze wzgledow na wydajniejsza wymiane powietrza?

 

Pozdr.,

Szymek

 

Witam,

chciałbym podyskutowac o wentylacji z rekupterem, mocno reklamowanej. Mam jedno zastrzeżenie:

1) bakterie, roztocza, grzyby, etc.

Przez kanał wwiewny wpada do domu ogrzane powietrze. Oznacza to, że w takim kanale istnieją idealne warunki dla hodowli takich nieprzyjemnych lokatorów. Podobnie jest w GWC. Po co za własne pieniądze fundowac sobie hodowlę bakterii w domu? Po kilku latach te rury staja sie istnym pojemnikiem na bakterie, roztocza, etc. I nie da się ich w żaden sposób oczyścić, czy zdezynfekować. Chyba, że wymieniając rury. W systemach z wyższej półki na wwiewie są urządzenia sterylizujące powietrze, np. lampy UV. Ale to kosztuje ekstra, zwykle sie tego nie stosuje. I nie daje to 100 % skuteczności, bo przecież bywa i tak, że nie ma prądu, a wtedy hulaj dusza (dla bakterii).

Ja po namyśle, z wyżej wymienionych poglądów, nie zdecydowałem sie na wentylację mechaniczną ale tradycyjną grawitacyjną. Więcej zapłace za ogrzewanie, ale mam pewność, że oddycham świeżym i czystym powietrzem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kolejne pytanie z natury instalacji.

 

Kto z was ma rekuperacje i czy jest z niej zadowolony.

 

Dostalem oferte na wykonanie od firmy rekuperatory.pl.

Chca prawie 30kPLN i twierdza, ze mozna miec okolo 40% odzysku

ciepla. Jesli zaloze, ze placilbym w sezonie 1500 za ogrzewanie miesiecznie przez

7 miesiecy, to dawaloby to max 4kPLN oszczednosci. Stad wniosek, ze to ustrojstwo zwroci sie w najlepszym przypadku po 8 latach (jesli koszty paliwa beda takie jak podalem, bo przy mniejszych to jeszcze dluzej).

 

Teraz pytanie, czy wybierajac wentylacje mechaniczna robiliscie to z mysla odzysku ciepla, czy raczej ze wzgledow na wydajniejsza wymiane powietrza?

 

Pozdr.,

Szymek

 

Witam,

chciałbym podyskutowac o wentylacji z rekupterem, mocno reklamowanej. Mam jedno zastrzeżenie:

1) bakterie, roztocza, grzyby, etc.

Przez kanał wwiewny wpada do domu ogrzane powietrze. Oznacza to, że w takim kanale istnieją idealne warunki dla hodowli takich nieprzyjemnych lokatorów. Podobnie jest w GWC. Po co za własne pieniądze fundowac sobie hodowlę bakterii w domu? Po kilku latach te rury staja sie istnym pojemnikiem na bakterie, roztocza, etc. I nie da się ich w żaden sposób oczyścić, czy zdezynfekować. Chyba, że wymieniając rury. W systemach z wyższej półki na wwiewie są urządzenia sterylizujące powietrze, np. lampy UV. Ale to kosztuje ekstra, zwykle sie tego nie stosuje. I nie daje to 100 % skuteczności, bo przecież bywa i tak, że nie ma prądu, a wtedy hulaj dusza (dla bakterii).

Ja po namyśle, z wyżej wymienionych poglądów, nie zdecydowałem sie na wentylację mechaniczną ale tradycyjną grawitacyjną. Więcej zapłace za ogrzewanie, ale mam pewność, że oddycham świeżym i czystym powietrzem.

 

Pozdrawiam

 

Wiesz co, poczytaj troche wiecej o WM, reku i GWC. Bo chyba nie za duzo wiesz na ten temat.

Skad np w GWC glikolowym bakterie ? :)

A temp w rurach jest taka sama (a w sumie troche nizsza) niz masz w domu. To w calym domu masz grzyby, roztocza itd. A nawet masz wiecej bo brak ruchu powietrza .....

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie dotyczace ogrzewanie na pelet. Jestem w tej chwili w trakcie projektowania domu i muszę sie zdecydować na ogrzewanie. Jeśli możecie mi podpowiedzieć co myslicie o tym ogrzewaniu oraz jaki piec byście polecali byłabym wdzięczna za info.

Pozdrawiam wszystkich.

 

Dołaczam się do pytania bo chyba również będę montować piec na pelet (obraziliśmy się ostatnio na gazownię) i chyba zrezygnujemy z gazu na poczet peletu tylko czy to oszczędność i czy warto? Może ktoś użytkuje taki piec i może się w tej kwestii wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie dotyczace ogrzewanie na pelet. Jestem w tej chwili w trakcie projektowania domu i muszę sie zdecydować na ogrzewanie. Jeśli możecie mi podpowiedzieć co myslicie o tym ogrzewaniu oraz jaki piec byście polecali byłabym wdzięczna za info.

Pozdrawiam wszystkich.

Sie naprodukowałem bez sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He,he, dobre...

Poczytaj forum to stwierdzisz, że wszystko można zepsuć... a najłatwiej te wydawałoby się proste rzeczy... a wentylacja do prostych nie należy.

Zresztą chyba każdy budujący ma jakieś doświadczenia ze spapranymi rzeczami...

Ja to znam z autopsji. Zawodowo miałem z tym kontakt dlatego jak myślę o swojej budowie to już mnie trzęsie a jeszcze nie zacząłem :).

Jak ktoś miał styczność z wentylacją to z instalacją z reku powinien sobie bez problemu poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Flawia
właśnie okazało się, że mój klient nie może mieć w projekcie kotła na pelet, gdyż Miejscowy Plan dla Szczecina ma zapis "ogrzewanie, kanalizacja, woda - w oparciu o sieci miejskie" i jeszcze zakaz urządzeń tymczasowych. Gdyby pelet był dostarczany miejskim rurociągiem to by mógl być kocioł na pelet... :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie okazało się, że mój klient nie może mieć w projekcie kotła na pelet, gdyż Miejscowy Plan dla Szczecina ma zapis "ogrzewanie, kanalizacja, woda - w oparciu o sieci miejskie" i jeszcze zakaz urządzeń tymczasowych. Gdyby pelet był dostarczany miejskim rurociągiem to by mógl być kocioł na pelet... :evil:

 

No tak może dla Szczecina tak mają ale dla np. Dobrej oni chyba nie mają takiego zapisu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madzia1976, Catharina

Nie wazne co macie w projekcie ani gdzie sei budujecie. Musiscie dla konkretnej dzialki (swojej) sprawdzic jaki macie plan zagospodarowania terenu (w Dobrej nawet ze strony mozna sciaganc, wiec w Szczecinie chyba tez). Tam macie zapisy, ktore mowia o podstawowoych parametrach. Miedzy innymi czym mozecie ogrzewac (i np karty dachow itp itd). I musicie miec projekt (adaptowany oczywiscie), ktory musi je spelnic.

W Dobrej na znacznym obszarze nie mozna miec paliwa stalego do ogrzewania i nic tego nie zmieni.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedz, ale trzeba przyznać że, to już jest przesada, żeby narzucać inwestorom czym mogą sie ogrzewać. To jest straszne, dosyć że, człowiek kupi cos swojego i płaci podatki to jeszcze musi sie trzymać ustalonych przez urzędników zasad, które na ogół są bezsensowne i nie specjalnie uzasadnione. Jeszcze raz dziękuję za info że, cos takiego tam jest czytałam tą decyzje kilkakrotnie i nigdy nie zwróciłam uwagi na tego typu określenia dotyczące czym mam sie ogrzewać ehhh Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...