Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 68,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8062

  • Didi

    3934

  • bodekku

    3712

  • bryta

    3364

Najaktywniejsi w wątku

To jeśli mogę coś podpowiedzieć odnośnie izolacji budynku:

- ściany - min 15 docieplenia - wskazane 20 cm

- podłoga - min 15 docieplenia - wskazane 20 cm

- jeżeli parterówka to strop min. 20 cm - wskazane 30cm

- jeżeli piętrówka to krokwie 25+10cm

 

Dobre docieplenie podroży inwestycje o ok. 3 tys, lecz te pieniążki zwrócą Ci się w ciągu 2-3 lat

 

Dobrze byłoby zainstalować wentylacje mechaniczną zamiast grawitacyjnej.

 

[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, dużo tłumaczyć :wink:

Szybko i po krótce:

Jest to system, który poprzez wentylatory zasysa świeże powietrze z zewnątrz przechodzi przez wymiennik i się ogrzewa, następnie już lekko ogrzane powietrze (ok. 14-18 stopni) "wrzucoane" jest do domu.

Dom wtedy dogrzewamy TYLKO od tych wrzuconych stopni do stopni które chcemy mieć w domu. Czyli np. mamy w domku 22 stopnie, nawiewamy 17 stopni to musimy ogrzać powietrze w domu od 17 do 22 stopni.

Zysk mamy na poziomie ok. 4000KWh

Dodatkowo, nie licząc świeżego powietrza mamy nadzór nad wilgotnością.

Jak zapewne wiesz, największe straty ciepła mamy poprzez wentylacje grawitacyjną i dlatego w niektórych krajach zabroniono takich stosować!!

W Polsce coraz więcej domów budowanych jest z wentylacją mechaniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda z definicji:

 

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Rekuperacja jest to proces odzyskiwania ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza (z kuchni, łazienek, wc) i oddanie go do powietrza nawiewanego (do pokoi mieszkalnych). Proces ten odbywa się za pomocą urządzenia, które nazywa się rekuperator. Rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza w budynku, optymalny jego rozkład w pomieszczeniach, filtrację powietrza oraz usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci. Ogrzewanie powietrzne i rekuperacja to jedyne możliwe rozwiązanie, pozwalające na dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza budynku. Rekuperatory to urządzenia oszczędzające nasze zdrowie i pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy robił ktoś ostatnio kominek? Możecie kogoś polecić?

 

I najważniejsze, czy ktoś budował sam kawałek wodociągu i kanalizy w gminie Dobra? Jeśli tak to czy próbował uzyskać od Gminy zwrot kosztów??

 

A jaki szukasz? Z płaszczem Wodnym?

 

Jeśli tak ja zdecydowałem się na Byrskiego podobno mają największy płaszcz wodny. A jeśli chodzi o gościa który będzie mi robił to poleca go sam producent i z rozmów jakie z nim przeprowadziłem widać, że jest pasjonatem w tym co robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki szukasz? Z płaszczem Wodnym?

 

Jeśli tak ja zdecydowałem się na Byrskiego podobno mają największy płaszcz wodny. A jeśli chodzi o gościa który będzie mi robił to poleca go sam producent i z rozmów jakie z nim przeprowadziłem widać, że jest pasjonatem w tym co robi

 

Właśnie nie, zwykły bez płaszcza, z otwieraniem na bok, na razie myślę o Arysto, ale szukam tez kogoś kto montuje kominki i potem je zabudowuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

I najważniejsze, czy ktoś budował sam kawałek wodociągu i kanalizy w gminie Dobra? Jeśli tak to czy próbował uzyskać od Gminy zwrot kosztów??

 

Robiliśmy w ramach komitetu odcinek ok 400m.

Ale jaki zwrot?

Najpierw podpisuje się umowę w której zobowiązujesz się do przekazania tego bezpłatnie na rzecz gminy...

A jak zbudowałeś bez uzgodnień z gminą [nie mówię o budowlanych] to raczej też nic nie wskórasz, ale tu tematu nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

I najważniejsze, czy ktoś budował sam kawałek wodociągu i kanalizy w gminie Dobra? Jeśli tak to czy próbował uzyskać od Gminy zwrot kosztów??

 

Robiliśmy w ramach komitetu odcinek ok 400m.

Ale jaki zwrot?

Najpierw podpisuje się umowę w której zobowiązujesz się do przekazania tego bezpłatnie na rzecz gminy...

A jak zbudowałeś bez uzgodnień z gminą [nie mówię o budowlanych] to raczej też nic nie wskórasz, ale tu tematu nie znam.

 

Potwierdzam to co piszę Q-BIS. Budowaliśmy 600m wodociągu i umowa z gminą jest tak spisana, że przekazuje się za darmo całą inwestycje.

Mnie to tak nie bolało gdyż prawie wszyscy wpłacili pieniądze na budowę wodociągu a plus jest taki, że po okresie gwarancyjnym gmina ponosi koszty naprawy. I jeszcze jeden plus byliśmy zwolnieni z opłaty przyłączeniowej.

Polecam zlecić wykonanie całej inwestycji wodociągom, może są trochę drożsi ale nie robią żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się, ja mam to wszystko prawnie zrobione i umowę z gminą też podpisaliśmy, ale wg przepisów prawa taka umowa jest BEZPRAWNA, bo jeśli by się ją zaskarżyło do SKO to by się okazało, że gmina nie może żądać podpisania takich umów. Zresztą doskonale o tym wiedzą urzędnicy tam pracujący. Inne gminy jak choćby Stargard Szczeciński bez problemu zwraca za materiał użyty do budowy wodociągu i kanalizy. Ale to nie jest rozmowa na forum, ja tylko szukam kogoś kto tak jak ja chciałby zawalczyć o zwrot swoich pieniędzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My w tej chwili zabraliśmy się za budowę wodociągu około 200 m2, ale nie robią nam wodociągi z Goleniowa, były masakrycznie drogie. Co do zwrotu kosztów to wiem że były takie wyroki sadowe iż gmina ma zwrócić za budowę ale to chyba zalezy właśnie od tego jak jest spisana umowa.

 

Co do kominków, to wczoraj rozamwialiśmy z panią od montazu i zabudowy kominków (ttrafilismy przypadkowo bo akurat szukaliśmy siatki ogrodzeniowej) ale pani była miła i sympatycznie się rozmawiało. I ona właśnie polecała Arysto (natomiast była przeciwnikiem kominków z p.laszczem wodnym), ale cenowo to raczej średnio tanio jeśli ktoś ma ochote to moge podac namiar, robią również swoje projekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do solarow to jest jeszcze kilka aspektow o ktorych sie nie wpsomnialo. Po pierwsze ochrona srodowiska. Po drugie, im mniej piec np gazowy bedzie musial pracowac tym mniej beda potem kosztowne jego naprawy (rzadziej). Po trzecie, jak ktyos np ma piec weglowy, to w lato nie musi go odpalac !! I to pamietajac, ze musi to zrobic czesniej niz bedzie chcial wode (jak bufor sie wyziebi). Ciagle musi palic aby wode ciepla miec. To jest masakra.

 

Fantom

ps. Liczylem, ze zwroty na solary z powiatu sa troche wieksze niz 5 % !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...