Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak było w projekcie i tak twierdzili monterzy - ale nie patrzyłem im na ręce wisząc na dachu, więc mogli mnie oszukiwać :oops:

Może się coś popsuło.

 

Tak czy inaczej wygląda, że jest zupełnie nie halo.

 

Przy 21 panelach, czyli 9.6kWp na dachu, to mógłbyś mieć uzysk roczny powiedzmy w okolicach 9.2MWh, z uwagi na kierunek paneli.

 

Przy 18 panelach (gdyby te trzy były niepodłączone albo padnięte), czyli 8.2kWp na dachu, mógłbyś mieć więc uzysk roczny dochodzący do 7.6 - 8MWh

 

A Ty raportujesz 5.9MWh produkcji rocznej, więc i tak jest to znacznie za mało, o jakieś 25%. Więc jakiś problem występuje - wygląda, jakby Ci coś ograniczało produkcję - padnięty wrednie panel(e), zacienienie, jakiś problem z falownikiem albo jeszcze coś innego.

 

Jaki masz falownik?

Edytowane przez k_pec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz falownik?

 

Sofar Solar 8.8KTL-X-G3

 

 

Co do termowizji pomijając koszta drona, to piszą w sieci, iż na w miarę nowych panelach nie widać hot spotów, mimo, że występują - nie wiem ile w tym prawdy

 

@Edit

Wiosną pytałem o wydajność farmy, ale jak widać firma instalująca się na mnie wypięła, więc ja się odwdzięczam i w tym roku dowalam paneli ile tylko zmieszczę na elewacji ;]

 

image.png

Edytowane przez Rupicapra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sofar Solar 8.8KTL-X-G3

 

Wiosną pytałem o wydajność farmy, ale jak widać firma instalująca się na mnie wypięła, więc ja się odwdzięczam i w tym roku dowalam paneli ile tylko zmieszczę na elewacji ;]

 

image.png

Patrząc na odpowiedź od firmy o tych 6.5kWp na dachu to w zasadzie na bazie tego co napisałeś i pokazałeś mogłoby się to zgadzać z realem... albowiem:

 

Wszystko na jednej połąci dachu - te w środku to kominy, ale jak wspominałem wcześniej, nie zacieniają paneli 95% czasu

 

image.png

panele masz na azymucie jakichś 120º i tilcie 21º.

 

Odgrzebałem screena z maja gdzieś:

 

image.png

 

a z tego obrazka wynika, że jeśli wszystkie panele są tego samego typu, to miałbyś stringi 8 i 13 paneli (o czym było już wyżej)

 

No i minął sobie rok produkcji...

Instalacja na wschód, 9,5kW, dach 21°

 

Wyszło sumarycznie 5.95MWh

 

 

image.png

zaś z tego obrazka i z szacunków uzysków wynikałoby, że masz faktycznie na dachu paneli o mocy w okolicach 6.5kWp co właśnie przy ułożeniu Twoich paneli dawałoby produkcję roczną w okolicach 6MWh, tudzież produkcje miesięczne jak na powyższych słupkach (bez wnikania w drobiazgi)

 

I teraz najciekawsze - tak może być przy dwu założeniach:

  1. masz podłaczone faktycznie 18 modułów
  2. moduły sa o mocy w okolicach 370kWp, a nie jak pisałeś 470kWp.

Wtedy też miałby sens falownik 8,8kW.

Tyle, że biorąc pod uwagę sprawność falowników, to optymalny dla tego falownika byłby jeden string. Ale, nie wiemy, jakie tamta firma miała powody zrobić dwa, i to nierówne.

 

 

Tak mi się to widzi.

 

Sprawdź może dokładnie w umowie (jeśli ją masz), schemacie instalacji albo w innych posiadanych dokumentach, co Ty tam faktycznie masz na tym dachu.

 

.

 

.

Edytowane przez k_pec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień najlepszy od 4 lat,

PV1 - 12,6 kWh z kWp

PV2 - 18,0 kWh z kWp

 

Rok 2023

PV1 - 972 kWh z kWp

PV2 - 1022 kWh z kWp

 

Rok poprzedni był trochę lepszy, może starzeją się panele.

Raczej słabszy rok.

2021-7790- 1053 kWh z kWp

2022-8780- 1186 kWh z kWp

2023-7910- 1068 kWh z kWp

Pierwszy rok najmniej trzeci więcej niż pierwszy, więc to chyba nie panele się starzeją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź może dokładnie w umowie (jeśli ją masz), schemacie instalacji albo w innych posiadanych dokumentach, co Ty tam faktycznie masz na tym dachu.

.

 

O, dzięki za analizę ;)

Panele sprawdzałem przy kurierze, (jeden nawet się potrzaskany trafił), wszystkie to 455 Wp JAM72S20-455/MR. Umowa też zgodna z tym co na dachu.

Jedyne czego nie jestem w stanie sprawdzić to połączenia stringów, bez odkręcania paneli - chyba, że da się to ocenić rozpinając kable idące kominem do falownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele sprawdzałem przy kurierze, (jeden nawet się potrzaskany trafił), wszystkie to 455 Wp JAM72S20-455/MR. Umowa też zgodna z tym co na dachu.

Jedyne czego nie jestem w stanie sprawdzić to połączenia stringów, bez odkręcania paneli - chyba, że da się to ocenić rozpinając kable idące kominem do falownika?

No to robi się coraz ciekawiej. Umowa sobie, a życie sobie.

 

Wg specyfikacji tych paneli ich Vmp = 41.8V. A to oznaczałoby, że dla napięć, które wcześniej podawałeś (268,7V/332,1V) to w stringach byłoby odpowiednio: 6.5 i 8 paneli, czyli razem 14.5 panelu. Jak łatwo policzyć - string z ośmioma sztukami powinien mieć napięcie ~334V, a ten z trzynastoma sztukami ~534V.

 

Inaczej mówiąc samo się nasuwa, że albo część paneli (~30%) jest całkowicie uszkodzona albo masz jakieś podróbki 370W albo masz jakieś wadliwe panele z n-tej kategorii. To tak najbardziej oczywiste, bo oczywiście może być jeszcze coś innego, co nikomu w tej chwili nawet do głowy nie przychodzi.

 

W sumie, jak jeden był potrzaskany, to z pozostałymi można by się spodziewać dowolnych rzeczy.

 

 

Jedyne czego nie jestem w stanie sprawdzić to połączenia stringów, bez odkręcania paneli - chyba, że da się to ocenić rozpinając kable idące kominem do falownika?

Na kablach będzie to samo, co na falowniku. Można by tylko zmierzyć napięcia jakimś dobrym miernikiem, żeby potwierdzić odczyty z falownika. Ale to raczej tylko dla uspokojenia.

 

Tu trzeba by sprawdzać poszczególne panele.

 

Tak na marginesie - napięcia, które podajesz mają się nijak do napięć, które powinny być ze stringów dla tych ilości paneli, co masz w umowie. Reklamowałeś to?

 

.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie - napięcia, które podajesz mają się nijak do napięć, które powinny być ze stringów dla tych ilości paneli, co masz w umowie. Reklamowałeś to?

.

 

Pisałem z supportem, najpierw twierdzili by poczekać na lato, a gdy już słońce wyżej górować nad dachem nie mogło, to stwierdzili, że tak ma być... :bye:

Więc cóż... mam z nimi umowę na sprzedaż energii z bilansowaniem 1 do 1 - w teorii do 10kW, ale jestem równie słowny co oni, dlatego docelowo zawiśnie 14kW w minimalnym wariancie, 17kW w optymalnym :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż to za umowa? Płacisz im za to jakiś stały, miesięczny abonament?

 

Miesięcznie koło trzech dych za 'usługę' plus energię czynną, gdybym przekroczył zeszłoroczną produkcję w okresie 12 miechów. Plus dystrybucyjna, zależnie od użycia. Ale faktury półrocznie dostaję.

 

Więc priorytet to autokonsumpcja, czyli zrobić wszystko, by trochę skapywało zimą, na drugim miejscu produkcja maxymalna latem.

Edytowane przez Rupicapra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem z supportem, najpierw twierdzili by poczekać na lato, a gdy już słońce wyżej górować nad dachem nie mogło, to stwierdzili, że tak ma być... :bye

Jeśli to się odnosiło do zaniżonych napięć to ewidentnie wciskają kit. Inaczej mówiąc, muszą mieć pełną świadomość tego co robią, zważywszy na to co poniżej:

 

Więc cóż... mam z nimi umowę na sprzedaż energii z bilansowaniem 1 do 1 - w teorii do 10kW,

W ich interesie jest więc zaniżanie twojej produkcji. I mnie to wygląda, że tak własnie robią. No bo w końcu MUSZĄ na czymś zarabiać.

 

Więc priorytet to autokonsumpcja, czyli zrobić wszystko, by trochę skapywało zimą, na drugim miejscu produkcja maxymalna latem.

No to biorąc pod uwagę zachowanie dostawcy - masz rację - jak najbardziej iść w autokonsumpcję. Uważaj też, bo z tego wszystkiego wynika, że oni wiedzą, że więcej niż te 6.5kWp nie masz, więc łatwo zorientują się, że będziesz "pchać" więcej w ich sieć, czyli, że padnie im kalkulacja zysków. Przeczytaj DOKŁADNIE umowę, a zwłaszcza te przysłowiowe akapity drobnym druczkiem pisane, żeby cię czymś nieprzyjemnym w przyszłości nie zaskoczyli.

 

 

Tak z ciekawości, jeśli możesz to powiedzieć - kto zapłacił za tę instalacje, która potencjalnie ma 9.6kWp, a w realu jakieś 6.5kWp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, jeśli możesz to powiedzieć - kto zapłacił za tę instalacje, która potencjalnie ma 9.6kWp, a w realu jakieś 6.5kWp?

 

Dziwne pytanie...

w 2022 40k mnie wyniosła, więc nie różniła się jakoś wielce od cen rynkowych, za to znacząco na tle innych sprzedawców energii. Orangutan wycenił się wtedy na 48k, kolumb na 54k sic!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogli nakleić na nie jakieś lewe naklejki?

 

Można to sprawdzić mierząc ich wymiary.

455Wp są znacznie większe od 370Wp

 

JAM72S20-455/MR - 2112x1052x35 mm

JAM60S20 370/MR - 1769x1052x30 mm

 

P.S.

Wcześniej pisałeś że one są o mocy 470Wp.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem z supportem, najpierw twierdzili by poczekać na lato, a gdy już słońce wyżej górować nad dachem nie mogło, to stwierdzili, że tak ma być... :bye:

Więc cóż... mam z nimi umowę na sprzedaż energii z bilansowaniem 1 do 1 - w teorii do 10kW, ale jestem równie słowny co oni, dlatego docelowo zawiśnie 14kW w minimalnym wariancie, 17kW w optymalnym :cool:

 

Na Twoim miejscu wystąpiłbym z żądaniem naprawy instalacji na podstawie rękojmi (zapomnij o występowaniu na podstawie gwarancji).

W swoim wniosku wypunktuj czego od nich oczekujesz.

Wyślij listem poleconym.

Jak nie dostaniesz odpowiedzi do rąk w ciągu 2 tygodni, będzie to oznaczało że zgodzili się z Twoimi żądaniami.

 

Nie czekaj do lata bo jak miną 2 lata stracisz rękojmię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...