Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Może się ktoś pochwalić realną produkcją kWh ale tylko z połaci wschodniej, zachodniej lub podzielonej na pół wschód-zachód. Firmy montujące twierdzą że z 1kWp będzie ok 90% względem południa ale na elektrodzie znalazłem temat i tam ludzie piszą o 70%.

 

Zapytaj użytkownika @CityMatic, on ma na dachu dwie instalację z identycznych komponentów - jedną S, drugą W-E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapytaj użytkownika @CityMatic, on ma na dachu dwie instalację z identycznych komponentów - jedną S, drugą W-E.

 

Ja widzę ten post:rolleyes:

Muszę sczytać z PV Monitor z całego roku- bo jak wiadomo to nie jest miarodajne na wiosnę i jesień.

Masz rację komponenty są takie same.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się ktoś pochwalić realną produkcją kWh ale tylko z połaci wschodniej, zachodniej lub podzielonej na pół wschód-zachód. Firmy montujące twierdzą że z 1kWp będzie ok 90% względem południa ale na elektrodzie znalazłem temat i tam ludzie piszą o 70%.

 

@CityMatic też ma wsch-zach więc porównamy

 

Z podglądu: instalacjia 5kW po równo wsch-zach w 2020 wyprodukowała 920 kWh z 1 zainstalowanego, wschodnia część osiąga trochę większą moc i produkcja z tej części też trochę większa

Porównując do południowej po sąsiedzku to 79%

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje dane:

 

Instalacja Południowa - produkcja roczna 4329kWh (1182,79kWh / kWp)

Instalacja Wschód/Zachód - produkcja roczna 3435 kWh ( 938,52kWh / kWp)

 

Czyli produkcja jest o 26,02% mniejsza na instalacji wschód/zachód niż na instalacji południowej.

 

Rejon Polski o max rocznych uzyskach 1200kWh z kWp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się ktoś pochwalić realną produkcją kWh ale tylko z połaci wschodniej, zachodniej lub podzielonej na pół wschód-zachód. Firmy montujące twierdzą że z 1kWp będzie ok 90% względem południa ale na elektrodzie znalazłem temat i tam ludzie piszą o 70%.

 

Możesz sprawdzić różne konfiguracje samemu: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

 

Przy czystym kierunku wschód-zachód to będzie bliżej 80%. Kąt nachylenia dachu też ma znaczenie.

 

4,56 kWp wschód z odchyłem o 15* w kierunku południa.

Luty 2021 wyprodukowało 134,69 kWh.

29,537 kWh/1kWp

 

Słabo bo 10 dni od 7 do 17.02.2021 panele znajdowały się pod śniegiem. W tych dniach produkcja dobowa wynosiła 0, a w lepsze dni maks. 0,3 kWh/doba.

 

2021 luty PV.jpg

 

W najlepszym dniu 22 luty 2021r. produkcja wyglądała tak:

 

2021 22 luty PV.jpg

 

Szczyt produkcji przypadł na 10:30 godz., gdy instalacja na południe ma szczyt o 12 godz. (obecnie w lutym).

 

Optymalny jest dach na południe i o kącie nachylenia 35*.

U mnie -75* na wschód i dach 43* - wypada jakieś 83% rocznie, w stosunku do południa.

A na zachodzie +105* (15* odchył na północ) przypada 71% produkcji, w porównaniu z instalacją południową.

Pierwotnie celowałem by dać 60% paneli na wschód i 40% na zachód. W przeciągu miesiąca będę dokładał PV na zachód - więcej niż pierwotnie było w planie. Ostatecznie wyjdzie 55% PV na wschód i 45% PV na zachód. Więcej na wschodzie bo jest o 15* skręcony w kierunku południa.

 

Przy instalacji wschód-zachód zyskuje się niższy szczyt i dłuższą produkcję w ciągu doby. To pozwala zwiększyć samo konsumpcję. Ale by w skali roku wyprodukować tyle samo co instalacja południowa, to trzeba więcej zainwestować na starcie i kupić więcej paneli.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że to.

Zwizualizuj sobie, a jakiej wysokości jest słońce, kiedy świeci od południa, a na jakiej, kiedy wstaje/zachodzi.

I w którym przypadku dom sąsiada przeszkadza bardziej.

 

No jakby nie patrzeć to jeśli cień pada na dom to podobnie na polać wschodnią i południową, latem słońce szybko się wznosi i mija przeszkodę. Zimą słońce zaczyna wędrówkę od południowego wschodu i tutaj przeszkadzają drzewa czy budynki, które znajdują się na południu. A jak wszystkim wiadomo w okresie zimowym słońce góruje bardzo krótko i nie najwyżej w przeciwieństwie do pory letniej. Wnioskuję więc, że jednak przeszkody usytuowane od południa potrafią wyrządzić większe straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...