Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Woda z sieci ? Ze studni ?

I co się z nią późjej dzieje ?

Kanalizacja?

 

Ekonomicznie nie wiem,jak się to spina, ale ekologicznie słabo...

 

Tak - lał wodę 24/h bo jak pisałem w lipcu i 26*C w nocy było. A co tam

Jak tak można w ogóle pisać.

Mam nadzieję że zrozumiał Dorze to zaznaczyłeś -Co z wodą ? Głupota goni głupotę

Sam się pogrąża a potem ma pretensje. Pisałem wczoraj że Tonie coraz bardziej.

Na-Ra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Akurat on ma instalację na gruncie.

Ale masz rację- normalny użytkownik opisałby od razu, jaka działa taka instalacja, jak realizuje chłodzenie, podał ilość wody i energii potrzebnej do tego celu.

A ten się zachowuje, jakby ktoś mu chciał patent ukraść ;)

Swoim zachowaniem i sposobem prowadzenia dyskusji jak zwykle wywołuje pyskówkę

 

Oki na gruncie. Spoko. To co pod PV ma kratki odwadniające?

Cuda cudeńka wypisuje aby wybrnąć, ale cóż .

Kwestia druga -( nie zamierzam się rozpisywać ) Bateria 10kW- Czy ją ma ? Jaki to koszt takiej baterii? Żywotność to ok.5lat a koszt -pewnie by PV 5kW postawił I ,,Byznes,, 9,9kW w sieć? No ale tego nie neguję chciał to ma. Nie wiem nie zagłębiam się w temacie ale czy w ogóle sprzedaż z instalacji ( mikro ) do 50kW Prosumencka można sprzedawać energię? Jak działalność się prowadzi to pewnie tak. Po zmianach i przepisach to co wiem to jak się prowadzi działalność można byc Prosumentem. Bo wcześniej nie było można.

Dobra bo znów będzie tydzień przepychanek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwisz się że mamy wątpliwości? Napisałeś 31.07 "U mnie lipiec 209,1 kWh z 1 kWp" i na tle pozostałych którzy też podali uzyski wypadasz wręcz wyśmienicie, niewiarygodnie a dopiero po kilku dniach wyjaśniasz że to eksperyment, więc kosztem iluś tam m3 wody i poniesienia kosztów na wykonanie infrastruktury polewającej czy też zatrudnieniu kilku osób które to przez miesiąc po kilka godzin dziennie będą polewać panele uzyskałeś tak wysoką produkcję, ale to już nie jest instalacja do produkcji energii, to poletko doświadczalne bo być może więcej wyniosły koszty wytworzenia niż zysk z wyprodukowanej energii, ale da się? ano da.

Sam wywołałeś tą (na razie tylko) 4 dniową bezsensowną i niepotrzebną dyskusję.

 

I zauważyłam jeszcze jedną (chyba) nieprawidłowość dotyczącą instalacji 6kW i baterii 10kWh, przecież to może wyprodukować w słoneczne dni ok 40kWh, do baterii pójdzie ok. 10 bo raczej nie ładujesz od zera i 30 zużyjesz w słoneczny dzień czy nadmiar jednak zostaje zmarnowany? Chociaż zużyć wszystko też się da.

 

Witam

Zadajesz pytanie co z resztą energii z PV 6kW?

Odpowiem- po naładowaniu baterii reszta szła w sieć ( nadmiar) bo częśc pewnie i dom łykął. Reszta szła w sieć razem z tą 9,9kW .

Dlaczego miał 209kWh/kW? ponieważ całość z 9,9kW + reszta z 6kW zsumował i podzielił przez moc instalacji PV 9,9kW i wyszło 209kWh/kW

Mam nadzieję że zapomniał o tym i podał właśnie 209kWh jak by było cicho to by przeszlo ,ale trafił się voymar i zrobił szum . Zaczęlo się kręcenie aby jakoś z tego wyjść.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robiłem PV w styczniu 16r ( A robila to duża firma która miała za sobą kiltaset MWh zainstalowanych PV) .Pytałem czy trzeba myć PV- odpowiedzieli można ale po co? Jak Pan chce myć to wodą miękką czyli deszczówką lud demineralizowaną. Żadną kranówką. Skoro powiedzieli że miękką ( czyli deszczówką ) to niech deszcz myje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie dziwię bo już kilka lat temu pisałem że ten temat jest bez sensu bo często chwalą się tutaj mitomani próbujący udowodnić że mają największego.

I właśnie po tym co napisałem odezwali się ci mitomani w swoim ordynarnym stylu.

 

Co do eksperymentu to pompa wrzucona do rzeki odległej o 30m od instalacji pompowała do rurek (2 x 18m) z otworkami umieszczonych nad górną krawędzią paneli. Woda spływała po panelu chłodząc go a następnie wracała do rzeki wykopanym w ziemi rowkiem.

 

"Nieprawidłowość" którą zauważyłaś nie jest nieprawidłowością tylko zasadą działania ładowarki MPPT w mojej instalacji off-grid.

Ładowarka pracuje na pełnej mocy do czasu aż naładuje baterię zasilając w tym czasie też dom. Jak bateria się naładuje ładowarka zmniejsza produkcję aby nie przeładować baterii. W takiej sytuacji energia z paneli nie jest w pełni wykorzystywana Teraz w słoneczny dzień marnuje się około 10kWh bo dom zużywa ok 20kWh dziennie. Co będzie w zimie dopiero zobaczę. Zapewne cala energia PV będzie wykorzystana a braki uzupełni sieć z energii wyprodukowanej przez drugą instalację (9.9). Niedługo bateria będzie miała 20kWh.

 

Co do eksperymentu to po wyjaśnieniach może być, działać to będzie, dla mnie pozbawione ekonomicznego sensu bo to zysk 50kWh minus 5 na pompę z 1kWp przez powiedzmy 2 może 3 m-ce, minus jeszcze koszty infrastruktury i wyposażenia, ale kto bogatemu zabroni.

 

Co do off-grid to zweryfikuj obliczenia bo zużywając 20/dobę to z baterii 8 a bezpośrednio 12 więc strata to 50%.

Więc ta 6,6 mogłaby wyprodukować jakieś 1000/m-c a produkuje 700 łącznie ze stratami na baterii i to przez jakieś 4-5 m/cy.

Bateria 20kWh nie poprawi tego wyniku jak nie zwiększysz zużycia.

 

Ekonomicznie moim zdaniem to tyle samo tracisz na off-grid chociaż jest to mniejsza instalacja, co zyskujesz na polewaniu tej większej ale pozostaje dobra zabawa i wrażenia a to bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stos,

no zaciekawiłeś mnie tym chłodzeniem paneli...

Możesz wrzucić jakieś fotki ?

Jak wygląda styk paneli-rozumiem ,że uszczelniłeś wszystko i puściłeś wodę szerokim strumieniem po całej powierzchni ?

A co z zanieczyszczeniami wody z rzeki -masz jakieś filtry ?

Sam na to wpadłeś ,czy gdzieś to wygooglowałeś ?

A teraz rozwinięcie tego pomysłu-a co tam , niech fantazja poszaleje... i tak :

-mały stawik jako zbiornik wody (z dotacją, a jakże:stirthepot:...)

-na środku platforma ze stojakiem z PV

-i leje się woda w obiegu zamkniętym po panelikach

Tia...rozmarzyłem się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobię jak wrócę do domu z wakacji.

Pierwszy test z chłodzeniem zrobiłem przy pomocy polewania wodą jednego z 3 stringów mojego poprzedniego inwertera.

Efektem polewania była większa produkcja o 12% z polewanego stringu.

Pomysł z małym stawikiem może nie zadziałać (zależy od jego wielkości) bo woda w nim się będzie zagrzewać i efekt chłodzenia się będzie pogarszał.

Rzeka jest lepszym źródłem bo ciągle masz świeżą chłodną wodę.

Może być studnia ale woda nie może do niej wracać.

 

Dość chłodna woda z rzeki rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem.

Kiedyś widziałem u jednego gościa "system" chłodzenia oleju za pomocą rozproszonego przepływu wody w powietrzu-obrazowo ze zbiornika leciała woda z dużej powierzchni rodzaju sita i kiedy tak sobie spadała do "wanny" to się chłodziła...

Ale mam jeszcze jeden nie zawodny sposób na schłodzenie paneli-a może daszek dla cienia....

Taki dżoułk mi się nasunął:lol2:

A poważnie jeśli już myśleć o schłodzeniu paneli , to chyba bym szukał wietrznego miejsca dla naziemnej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł niezły... chłodzić panele w lato to może w zimę będziemy je ogrzewać? Aby pracowały w optymalnych warunkach zbliżonych do 20*C. Ja jednak poszedł bym dalej zainstalował bym lampy aby na każdy 1 m2 paneli padało 1200W oświetlenia. Wtedy nawet w Suwałkach będzie można podawać wyniki zbliżone do 10kWh/kWp przebijając w ten sposób dolny Śląsk.

 

Nie wiem co chłop wącha ale mógłby podać głośno nazwę tego specyfiku, ludzie by w końcu odeszli od ogólnodostępnego alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...