Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no chyba że coś pomyliłem lub nie dopatrzyłem takie moje alibi

 

panowie spokojnie nikt się nie obraża naiwny też taki nie jestem / przynajmniej tak mi się wydaje/

ps."voymar

nie wiem co masz na myśli że nie jest możliwe

że ja kłamie ?

że ktoś kłamie ? "

przepraszam to taka troszkę prowokacja z mojej strony

 

zakładam że skoro ktoś pisze że jest 10 to tak jest

wiem że fantazja i takie tam inne niedowartościowania u niektórych są i próbują sobie wyrównać pisząc bzdury bo ich sieć osłania:cool: jak te okulary

jedynym rozsądnym rozwiazaniem to trzeba porównać inny trakerowy uzysk o podobnych parametrach

 

z wykresu odczytałem że moc chwilowa w szczycie dochodzi do 7,7 a pamiętajmy że instalacja to **Moc paneli: 4860 W

 

Inwerter: Growatt 5000MTL-S ** to jakim cudem falownik puszcza tyle .... skoro katalogow /sprawdziłem/ moc wyjsciowa AC 4600W

 

przykładem moja 4000 3-s tnie na 4000W ...

 

drążmy temat dalej bo jest bardzo ciekawy może ma ktoś wykresy lub wiarygodne dane z trakerów

 

To tak jak pisałem wczoraj. Przyśpieszyć MALUCHEM w 5s. do setki.

Sam sobie odpowiedziałeś --Jak może miec moc 7,7kW jak paneli jest 4,8? Nawet jak by to była PV 8kW to ni chu chu 12000kWh/rok nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bardzo podobnie...mamy 11-tego, a mam już prawie 3/4 zeszłorocznej produkcji październikowej ;) Może ten rok sumarycznie nie będzie aż tak odstawać...a może skończą się słoneczne dni i będzie niewiele lepiej? ;)

 

Tu jest wielka niewiadoma. U mnie uzysk co do zeszłego roku jest o 518kWh mniejszy w 21r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że tracker daje 50-60% więcej od instalacji stacjonarnej.

 

Wiesz CO aż mi cię żal że takie myślenie masz.

I proszę nie jest to złośliwość z mojej strony, choć za tobą nie przepadam jak i za twoimi wyssanymi wpisami.

Ten wpis jeszcze raz powtarzam nie jest aby ci w jakikolwiek ubliżyć. Po prostu to jest nierealne do osiągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tej instalacji niby 4,8 kWp użytkownik zwiększył liczbę paneli i dodał/zmienił falownik i nie zmienił na stronie. To nie jest instalacja z trackerem - kształt produkcji w dobrych dniach jest parabolą, a przy trackerze powinien mieć "płaski czubek". Jak się pogrzebie w wynikach dziennych to widać, że np. 2021.06.03 maksymalna produkcja to 11,4 kW. W 2017 zrobił instalację 4,8 kWp a później w 2019 r. dołożył panele/falownik do 10 (może 11) kW.

 

No właśnie --Jeden co zauważył myk. Jak w ogóle można brać pod uwagę uzysk ok. 12000kWh z PV 4,8. Nawet instalacja nadążna do PV skierowanej idealnie na południe bez zacienień to ile może mieć więcej ( kWh/rok ? ) 5--10 % i w to wątpię. Przyjął bym 7%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie --Jeden co zauważył myk. Jak w ogóle można brać pod uwagę uzysk ok. 12000kWh z PV 4,8. Nawet instalacja nadążna do PV skierowanej idealnie na południe bez zacienień to ile może mieć więcej ( kWh/rok ? ) 5--10 % i w to wątpię. Przyjął bym 7%

 

:lol: :lol:

 

 

System nadążny, czyli inaczej solar tracker to nic innego jak pomysł inżynierów na optymalne ułożenie paneli PV przez cały dzień pracy. Za pomocą siłowników oraz sterownika (korzystającego z GPS), przemieszcza ogniwa od wschodu po zachód, jednocześnie korygując kąt nachylenia. Konstrukcja takiego trackera jest ograniczona i zazwyczaj można na niej zamontować do 12 modułów. Szacuje się, że takie rozwiązanie może zwiększyć roczną produkcję energii nawet o 30%. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami inwestycyjnymi, co wydłuża okres zwrotu instalacji średnio o 25%. Ponadto, trackery wyposażone są w części ruchome, które mogą ulec awarii. W takiej sytuacji, nie można już mówić o bezobsługowej eksploatacji instalacji, jako jednej z największych zalet fotowoltaiki.

 

https://zmienimyswiat.pl/2020/03/30/co-sprawia-ze-instalacja-fotowoltaiczna-dziala-wydajniej/

 

Systemy nadążne – rodzaje

Instalacje fotowoltaiczne zwykle sprzężone są z jednym z dwóch rodzajów systemów nadążnych:

 

tracker jednoosiowy (single axis solar tracker) – jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku instalacja przesuwa się w tylko w jednej osi – pionowej lub poziomej. Uzyski z tego typu rozwiązania są nawet o ok. 20-30% większe niż w dla fotowoltaiki stacjonarnej.

 

tracker dwuosiowy (dual axis solar tracker) – to opcja, która pozwala na poruszanie paneli fotowoltaicznych w dwóch osiach, poziomej i pionowej, co w znacznym stopniu ułatwia ustawienie ich powierzchni prostopadle do osi padania promieni słonecznych. Większy zakres ruchu sprawia, że w tym przypadku, produkcja energii może się zwiększyć o nawet o 40%, w stosunku do tradycyjnej, statycznej konstrukcji.

 

https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-na-trackerach/

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Haha widzę że marketing podziałał na Mały móżdżek

Wież w słowo pisane co ci inni przedstawiają. Skoro sam nie umiesz kalkulować.

Uśmieszki dalej wstawiaj i łykaj reklamę jak ślepa kura ziarno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz pojęcia o dobrym wychowaniu i dlatego koparę drzesz.

 

Jakoś kopary nie drę. Zwróciłem uwagę na uzyski z PV 4,8kW gdzie były one ok. 12000kWh. To nonsens, szkoda że tylko ja na to zwróciłem uwagę. Śmiem twierdzić że : ( nie ubliżam nikomu ) macie małe pojęcie o uzyskach realnych Jak by ktoś wam podał uzysk 15000kWh/rok z 5kW to też bez echa byście wierzyli.

Jest to nieosiągalne.

Skoro PV jest idealnie na południe bez zacienień to żadne Trakery nie są potrzebne bo i po co?

Najlepiej to UŚMIESZKI wklejać nie mając pojęcia kogo one ośmieszają. Moim zdaniem piszącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zapewnienia o nieubliżaniu mają się nijak do tego co i jak piszesz.

Pojęcia o trackerach nie masz, a jednak to nie przeszkadza ci w pisaniu głupot na ich temat.

 

powodzenia życzę z trakerami.

Zadaj sobie tylko pytanie -Skoro to takie wyśmienite to po kiego licha ludziska robią duuuuuuże PV.

Wystarczy zrobić 3kW i 10000kWh jest.

Do południowej PV to zysk rzędu 7% i tyle. Oby tylko było te 7%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie --Jeden co zauważył myk. Jak w ogóle można brać pod uwagę uzysk ok. 12000kWh z PV 4,8. Nawet instalacja nadążna do PV skierowanej idealnie na południe bez zacienień to ile może mieć więcej ( kWh/rok ? ) 5--10 % i w to wątpię. Przyjął bym 7%

 

Instalacja PV 10 kW (kWp) na dachu, lokalizacja Poznań

Teoretyczne roczna produkcja:

1. dach - kąt 35o , kierunek południe 0 = 9.991 kWh

2. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.010 kWh.

3. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.014 kWh.

5. tracker - vertical axis - 13.422 kWh

5. tracker - inclined axis - 13.397 kWh

6. tracker - two axis - 13.726 kWh

Nie +7% ale też nie +50-60% więcej :).

Bliżej do +30-35%.

 

Domowe trackery są za drogie i nie warto montować.

Jeżeli jest miejsce to lepiej dołożyć więcej modułów.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha widzę że marketing podziałał na Mały móżdżek

Wież w słowo pisane co ci inni przedstawiają. Skoro sam nie umiesz kalkulować.

Uśmieszki dalej wstawiaj i łykaj reklamę jak ślepa kura ziarno.

 

Aha... Marketing... A może to Pan Dinozaur Fotowoltaiki ma (jak przystało na te gady) taki prymitywny móżdżek że nie wie (a co gorsza - nie jest w stanie wyobrazić sobie), jak różni się produkcja modułu zwróconego na wschód do analogicznego modułu zwróconego na południe o godzinie 8-9rano ?

A potem zachodniego do południowego o 16-17 ?

To da 7% różnicy ?

 

Dziwię się, że mając tak długo instalację PV można pozostać w jej temacie tak nieogarniętym...

 

I jeszcze jedno:

w jednym z artykułów jest zdanie:

Dla zadanych parametrów, tradycyjna fotowoltaika na gruncie będzie musiała mieć moc ponad 4 kW. Finansowana wyłącznie ze środków własnych (a zatem bez uwzględnienia dofinansowania do fotowoltaiki 2021) zwróciłaby się zatem po ok. 8 latach. W przypadku fotowoltaiki z systemem nadążnym wymagana moc jest mniejsza o ok. 1 kW. Instalacja zwróci się po jednak ok. 10 latach, gdyż całkowity koszt takiego przedsięwzięcia jest o ok. 28% droższy niż standardowa konstrukcja ziemna.

 

zaś w drugim:

Szacuje się, że takie rozwiązanie może zwiększyć roczną produkcję energii nawet o 30%. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami inwestycyjnymi, co wydłuża okres zwrotu instalacji średnio o 25%. Ponadto, trackery wyposażone są w części ruchome, które mogą ulec awari

 

Więc gdzie Ty tu widzisz reklamę i marketing ?

Przecież one wręcz zniechęcają do trackerów...

Ty nawet tego nie przeczytałeś, a pyszczysz :lol: :lol:

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja PV 10 kW (kWp) na dachu, lokalizacja Poznań

Teoretyczne roczna produkcja:

1. dach - kąt 35o , kierunek południe 0 = 9.991 kWh

2. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.010 kWh.

3. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.014 kWh.

5. tracker - vertical axis - 13.422 kWh

5. tracker - inclined axis - 13.397 kWh

6. tracker - two axis - 13.726 kWh

Nie +7% ale też nie +50-60% więcej :).

Bliżej do +30-35%.

 

Domowe trackery są za drogie i nie warto montować.

Jeżeli jest miejsce to lepiej dołożyć więcej modułów.

 

Moja PV 5,72kW --jej max uzysk to 7015kWh bez żadnych ustrojstw. Czyli z 1kW mam 1226kWh Idąc tym tropem to co podajesz ---PV 9,99kW x 1226kWh =12247,74 BEZ DZIWACTW. Tak twierdzę na podstawie własnej PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... Marketing... A może to Pan Dinozaur Fotowoltaiki ma (jak przystało na te gady) taki prymitywny móżdżek że nie wie (a co gorsza - nie jest w stanie wyobrazić sobie), jak różni się produkcja modułu zwróconego na wschód do analogicznego modułu zwróconego na południe o godzinie 8-9rano ?

A potem zachodniego do południowego o 16-17 ?

To da 7% różnicy ?

 

Dziwię się, że mając tak długo instalację PV można pozostać w jej temacie tak nieogarniętym...

 

I jeszcze jedno:

w jednym z artykułów jest zdanie:

 

 

zaś w drugim:

 

 

Więc gdzie Ty tu widzisz reklamę i marketing ?

Ty nawet tego nei przeczytałeś :lol: :lol:

 

WE WSZYSTKICH MOICH WYPOWIEDZIACH Z WCZORAJ I DZISIEJSZYCH ODNOSIŁEM SIĘ DO PV POŁUDNIOWEJ BEZ

ZACIENIEŃ

Uważam że jak PV to tylko na południe-- inne to paranoja. Oczywiście mają sens wschodnie i zachodnie ale za kasę z PROGRAMÓW GMINNYCH gdzie koszt 1kW = 1300zeta. Uważam za głupotę ładować PV na dachy inne niż południowe i jeszcze płacić za to 4k za 1kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja PV 5,72kW --jej max uzysk to 7015kWh bez żadnych ustrojstw. Czyli z 1kW mam 1226kWh Idąc tym tropem to co podajesz ---PV 9,99kW x 1226kWh =12247,74 BEZ DZIWACTW. Tak twierdzę na podstawie własnej PV.

Podałem teoretyczną produkcję w Poznaniu.

W sprzyjających warunkach z 10kWp może być 12.000 kWh.

 

Jutro dam znać ile wychodzi faktycznie w dobrym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tej instalacji niby 4,8 kWp użytkownik zwiększył liczbę paneli i dodał/zmienił falownik i nie zmienił na stronie. To nie jest instalacja z trackerem - kształt produkcji w dobrych dniach jest parabolą, a przy trackerze powinien mieć "płaski czubek". Jak się pogrzebie w wynikach dziennych to widać, że np. 2021.06.03 maksymalna produkcja to 11,4 kW. W 2017 zrobił instalację 4,8 kWp a później w 2019 r. dołożył panele/falownik do 10 (może 11) kW.

 

https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=10199&od=2021-07-07&do=2021-07-07#/pv0

 

to jest wynik z 4,8kWp ale na moje bez trackera , parabola zwykła wynik poprawny i tyle

 

rodzynek którego znalazłem okazał sie wpisem wprowadzajacym w błąd za co wszystkich przepraszam

i jak to w życiu nawet w złej wiadomosci znajdzie się trochę dobrego a to dobro to dyskusja i poniższy link

 

tu ;

https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/

 

porównanie wykresów stacjonarny i tracker w tej samej lokalizacji

 

wnioski niech każdy sam wyciągnie

 

wydaje mi sie że temat jest zakończony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... Marketing... A może to Pan Dinozaur Fotowoltaiki ma (jak przystało na te gady) taki prymitywny móżdżek że nie wie (a co gorsza - nie jest w stanie wyobrazić sobie), jak różni się produkcja modułu zwróconego na wschód do analogicznego modułu zwróconego na południe o godzinie 8-9rano ?

A potem zachodniego do południowego o 16-17 ?

To da 7% różnicy ?

 

Dziwię się, że mając tak długo instalację PV można pozostać w jej temacie tak nieogarniętym...

 

I jeszcze jedno:

w jednym z artykułów jest zdanie:

 

 

zaś w drugim:

 

 

Więc gdzie Ty tu widzisz reklamę i marketing ?

Przecież one wręcz zniechęcają do trackerów...

Ty nawet tego nie przeczytałeś, a pyszczysz :lol: :lol:

 

Przeczytaj moje uzyski bez USTROJSTW .Koszt trakera na 1,2kW ( czyli na 1200W ) to ok 6k--10k SAM TO WKLEIŁEŚ ha ha

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...