Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Błędne założenia, to i błędne wyniki.

 

Od kiedy cena instalacja rośnie proporcjonalnie do mocy?.

Inwerter 3kW myślisze że kosztuje 2x mniej niz taki sam 6kw.

 

Pierwsze z wierzchu:

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/falownik-solis-8kw-3ph-4g

 

i:

 

https://allegro.pl/oferta/inwerter-solis-4kw-3ph-4g-11345513259

 

Uziemienie bijesz to samo przy różnych mocach, okablowanie podobnie jeśli wszystko mieści się na jednym stringu, to samo z zabezpieczeniami ect...

 

Ogólnie piszesz co ci wygodnie aby teoria sie dopinała.

 

Instalacje może i masz długo, ale wycenić jej nie potrafisz.

 

Nie zamierzam tu pisać 10stron jedno i to samo bo tobie się tak podoba. Zaczepiasz mnie aby zrobić niepotrzebne pitolenie.

Skoro srednia cena na rynku PV za 1kW mocy oscyluje na poziomie 4k to tak przyjmuję.

Mnie też nikt nie przekona do kupowania innych nowych samochodów niż Klasa Premium chć cena ich jest x2.

Tak że kończę bezsensowną dyskusję. Tak jak powiedziałem Twoja kasa twoje zabawki.

Powodzenia.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Płacisz `12k więcej za PV aby mieć uzysk o 2040kWh większy . Biorąc cenę 1kWh =0,4 PLN . Za 12k można kupić 30000kWh =15lat

Wniosek : wolę mieć 12k. w kieszeni i produkować 3600kWh niż wydając za PV 6kW 24k i czekać 15lat na zwrot z inwestycji.

TYLE - mam do powiedzenia.

 

Po pierwsze sporo ludzi nie ma możliwości zamontować w orientacji południowej, tylko w-z

Po drugie montując instalacje 4.27 kW w-z mam obliczony czas zwrotu na 7 lat (fakt, uwzględniając MP)

 

Po trzecie - wieloletni użytkownik instalacji PV twierdzący, że instalacja 6kW jest 2x droższa od 3kW znów się kompromituje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam tu pisać 10stron jedno i to samo bo tobie się tak podoba. Zaczepiasz mnie aby zrobić niepotrzebne pitolenie.

Skoro srednia cena na rynku PV za 1kW mocy oscyluje na poziomie 4k to tak przyjmuję.

Mnie też nikt nie przekona do kupowania innych nowych samochodów niż Klasa Premium chć cena ich jest x2.

Tak że kończę bezsensowną dyskusję. Tak jak powiedziałem Twoja kasa twoje zabawki.

Powodzenia.

 

Brniesz nie mając racji. Wrzuciłem Ci ceny falowników, a Ty dalej swoje.

Masz rację, jest bezsensowna, bo nie znasz realiów rynkowych. Z mojej stronę eot, bo raczej nie chcesz dyskutować na argumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@voymar - zapominasz o delikatnym szczególe - czasami nie ma możliwości zrobić instalacji na południe, nawet sporo mniejszej, za to na wschód-zachód jak najbardziej jest miejsce, bo tak jest dach. Znam masę takich przypadków.

 

Oczywiście - sam mam dach dwuspadowy o orientacji W-Z, przy czym połać wschodnia jest przesunieta 20st na południe i to jest praktycznie jedyna dostępna połać (90m2)

Owszem - podzieliłem instalację i połowę mam na gruncie prosto na południe, ale znów tam są zacienienia i te moduły średniorocznie wypadają niewiele lepiej, niż wschodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bym tak wolał? Ano dlatego że:

mając dane jakie wpisują forumowicze widzę uzyski np. 940kWh/kW co daje z PV6kW = 5640kWh/rok koszt PV 6kW x 4k=24k

gdzie PV 3kW ( optymalne ustawienie ) da 3kWx 1200kWh/kW = 3600kWh a koszt PV 3kW= 12k

Biorąc różnicę w cenie 24k-12k =12tys. oszczędności dla tylko lepszych uzysków rzędu : 5640- 3600 = 2040kWh

Płacisz `12k więcej za PV aby mieć uzysk o 2040kWh większy . Biorąc cenę 1kWh =0,4 PLN . Za 12k można kupić 30000kWh =15lat

Wniosek : wolę mieć 12k. w kieszeni i produkować 3600kWh niż wydając za PV 6kW 24k i czekać 15lat na zwrot z inwestycji.

TYLE - mam do powiedzenia.

Inne założenia do kalkulacji

Statystycznie układ w-z to 950 kWh / kWp

Statystycznie układ pd to 1050 kWh / kWp

6 kWp x 4.000 zł = 24.000 zł - 3.000 zł (MP) - 3.570 zł (PD) = 17.430 zł

3 kWp x 4.500 zł = 13.500 zł - 3.000 zł (MP) - 1.785 zł (PD) = 8.715 zł

Układ w-z daje 6 x 950 = 5.700 kWh

Układ pd produkuje 3 x 1.050 kWh = 3.150 kWh

Efektywna różnica w cenie wynosi 8.715 zł (z uwzględnieniem MP i PD) a różnica w produkcji to 2.550 kWh.

Biorąc pod uwagę cenę 0,60 zł/kWh za 8.715 zł można kupić 14.525 kWh

To przekłada na zwrot inwestycji w mniej niż 6 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne założenia do kalkulacji

Statystycznie układ w-z to 950 kWh / kWp

Statystycznie układ pd to 1050 kWh / kWp

6 kWp x 4.000 zł = 24.000 zł - 3.000 zł (MP) - 3.570 zł (PD) = 17.430 zł

3 kWp x 4.500 zł = 13.500 zł - 3.000 zł (MP) - 1.785 zł (PD) = 8.715 zł

Układ w-z daje 6 x 950 = 5.700 kWh

Układ pd produkuje 3 x 1.050 kWh = 3.150 kWh

Efektywna różnica w cenie wynosi 8.715 zł (z uwzględnieniem MP i PD) a różnica w produkcji to 2.550 kWh.

Biorąc pod uwagę cenę 0,60 zł/kWh za 8.715 zł można kupić 14.525 kWh

To przekłada na zwrot inwestycji w mniej niż 6 lat.

 

Inne dane to inne wyniki grunt ze tok myślenia pozytywny.

Tobie też wyszło że PV3kW jest 2x tańsza A tu mi ktoś zarzucał że źle liczę.

Co do reszty to zwrot wychodzi ci mniejszy bo podstawiłeś inne dane-- też oczywiście poprawne.

Lecz ja z uzyskami odnosiłem się do realnych ( moich ) a one oscylują 1200kWh a były i 1226kWh. Ten rok to fakt porażka 1110kWh do wczoraj. a nie tych co są podawane ( średnie ) dla polski ok.1050kWh

PS. ulgi też nie wliczałem. A dla niektórych cena falownika jest wyznacznikiem ceny całkowitej PV, Gdzie wiadomo że różnica między 4kW a 5 czy tam 6kW falownikiem nie jest duża.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata mi to jak ty mnie odbierasz i ile za co płacisz. Twoja kasa i twoje zabawki. A że ten rok to najgorszy z ostatnich 6-ciu lat z moją przygodą z PV to to właśnie napisałem. Uważam że jak robić PV to takie które daje Max swych uzysków co do kierunku świata. Jak są inne ustawienia to trzeba to przeliczyć czy aby nie lepiej zrobić mniejszą PV na południe niż dużą na inne strony płacąc przy tym więcej i mając mniejsze uzyski.

Osobiście wolał bym PV 3kW na południe niż 6kW na wschód -zachód i jeszcze z zacienieniami.

Dlaczego bym tak wolał? Ano dlatego że:

mając dane jakie wpisują forumowicze widzę uzyski np. 940kWh/kW co daje z PV6kW = 5640kWh/rok koszt PV 6kW x 4k=24k

gdzie PV 3kW ( optymalne ustawienie ) da 3kWx 1200kWh/kW = 3600kWh a koszt PV 3kW= 12k

Biorąc różnicę w cenie 24k-12k =12tys. oszczędności dla tylko lepszych uzysków rzędu : 5640- 3600 = 2040kWh

Płacisz `12k więcej za PV aby mieć uzysk o 2040kWh większy . Biorąc cenę 1kWh =0,4 PLN . Za 12k można kupić 30000kWh =15lat

Wniosek : wolę mieć 12k. w kieszeni i produkować 3600kWh niż wydając za PV 6kW 24k i czekać 15lat na zwrot z inwestycji.

TYLE - mam do powiedzenia.

 

mam możliwość bardzo dobrego porównania , sąsiad ma 10kw w układzie wschód- zachód (dach 35 stopni) , ja mam 6,1 od strony południowej (dach 25 stopni), mamy takie same panele, czasami porównujemy produkcję- wychodzi, że moje 6,1 produkuje praktycznie tyle samo co jego 10kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd bierzecie cenny 4 k za instalacje ale luzik . Obecnie dobre firmy koło 3,5k zł za 1 kw ( nie mówię o sieciowkach typu Columbia bo tutaj dalej zdzierstwo nie zna granic ) mnie się udało zamontować za 3k za 1kw ale trochę firm się przerzuciło to fakt .

 

aby dobrze porównać to trzeba mieć dokładną specyfikę zastosowanych produktów... dla przykładu mam ciemny dach więc poprosiłem o zastosowanie czarnych profili (chyba są droższe od tych srebrnych) , sąsiad ma panele q-cells 9g ja mam 9g+ ( różnica to okres gwarancji, dla g9+ jest to 25 lat gwarancji produktowej), ja mam inwerter X a ktoś inny Y, ktoś ma panele LG (cena już trochę kosmos)...etc

Edytowane przez MiroMirek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby dobrze porównać to trzeba mieć dokładną specyfikę zastosowanych produktów... dla przykładu mam ciemny dach więc poprosiłem o zastosowanie czarnych profili (chyba są droższe od tych srebrnych) , sąsiad ma panele q-cells 9g ja mam 9g+ ( różnica to okres gwarancji, dla g9+ jest to 25 lat gwarancji produktowej), ja mam inwerter X a ktoś inny Y, ktoś ma panele LG (cena już trochę kosmos)...etc

 

Panele longi 370 i falownik Foxess T10

 

Moim zdaniem 4k to zestawy już powinny być z najwyzszej polki. Fakt taki że marza waha się od 5k zł do 12 k zl nawet . Chodzi o marzę . Cenny jednostkowe paneli oraz falowników są podobne . Różnica max 3k zl-4 k zł na zestaw .

 

Gdy ja szukałem to najwyzsza oferta była chyba w Colubusie gdzie cena była powyżej 4,5 k zł za kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...