Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podobno nominalne napięcie w UE ma zostać znormalizowane na 240V z dotychczasowych 230V...zobaczymy.

 

To bardzo dobra metoda na wyłączenie wszystkich inwerterów PV w których ustawienia sieci nie da się zmienić, bo limity napięć się zmienią w górę.

240V +/-10% (216-265V)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy aktualizacja softu(w tych w miarę nowoczesnych) i gotowe no chyba, że wnętrzności nie podołają, bo liczone były na styk ale w to wątpie. Oczywiście najstarsze modele, które już obecnie utraciły mozliwość instalacji(brak ceryfikatów) i z czasem pewnie je uwalą jako zagrażające sieci. Jeszcze dojdzie brak opcji podniesienia nominalnych parametrów napięć i gotowe-najstarsze instalacje papa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś 25,2kWh z 3,95kW(p) czyli ledwo 6,38kWh/kW(p) a było pare dni temu 6,50kWh/kW(p).

 

Jak tak dalej pójdzie to wyliczone na https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP planowane uzyskanie 350kWh na marzec spokojnie przeskoczę-co ładny dzień to +25kWh. od 1.03.2022 do dziś mam już na liczniku 315,6kWh nabite.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie masakra. 1.55 kWh/kWp.

Wczoraj energetyka podjechała i stwierdzili, żeby sobie założyć urządzenie pomiarowo kontrolne, bo oni i tak nic nie pomogą.

Najlepsze jest to, że ją za montaż tego gówna muszę im zapłacić z własnych pieniędzy. Niby nie dużo, bo 160 zł, ale jak by nie było jest to irytujące.

Pytanie tylko czy takie urządzenie coś wniesie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie masakra. 1.55 kWh/kWp.

Wczoraj energetyka podjechała i stwierdzili, żeby sobie założyć urządzenie pomiarowo kontrolne, bo oni i tak nic nie pomogą.

Najlepsze jest to, że ją za montaż tego gówna muszę im zapłacić z własnych pieniędzy. Niby nie dużo, bo 160 zł, ale jak by nie było jest to irytujące.

Pytanie tylko czy takie urządzenie coś wniesie w tym temacie.

 

Nie sądzę i współczuję bo masz z racji wielkości domu adekwatne potrzeby energetyczne. Z moich obserwacji wynika że wyłączają się duże instalacje i osób które je przewymiarowały nie żal mi. Jest jakaś sprawiedliwość na pazernych polaczków.

 

Prawda jest taka że duże domy będą coraz bardziej kosztowne w utrzymaniu i jest tylko na to jedno rozwiązanie pozbyć się i to jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale pewne osoby powaliło z przewymiarowaniem instalacji, bo "przeca prunt za darmo bedzie Halyna i bedziem prundem sie grzaly"...kiedyś. Jak pogadałem z sąsiadami od instalacji 10-14kW to tyle założyli, bo będą pompy ciepła montować...kiedyś. Sam mając zużycie 2MWh rocznie założyłem 3,95kW(p) ale z automatycznym przeniesieniem wszystkiego co się da na autokonsumpcje: pranie,prasowanie,odkurzanie gotowanie,pieczenie w szczycie produkcji, ba nawet czajnik z kuchenki gazowej przestawiłem na czajnik elektryczny, a kiedyś mając G12 szło to tylko w tańszych godzinach, a herbata na gazie. Można, a raczej trzeba dać trochę więcej niż dzisiejsze potrzeby, bo wygodnictwo wygrywa, a i w planach indukcja jest.

 

Z tego powodu, że ludziska nawalili paneli bez autokonsumpcji(całe dnie w pracy) napięcia rosną i u wielu są cuda zamiast produkcji, a po roku jak zdeżą się z realnymi uzyskami mogą się mocno zdziwić, bo Pan od fotowoltaiki mówił, że tylko opłaty stałe będą. Nurtuje mnie jeszcze kwestia ilu z tych przewymiarowańców uwierzyło w wyliczenia sprzedawcy co do uzysków(pewnie było Panie paneli 14kW i leciutko 15MWh będzie z tego), bo jak widze 14kW na zachód i wychodzi z unijnych wyliczeń, że zrobi to ok 80% tego co na południe i do tego współczynnik 70% odbioru z magazynu oraz minimalną autokonumpcje to już sens to traci biorąc pod uwagę koszt takiej instalacji .

 

Tak czy inaczej potyłku dostają Ci, którzy mieli pojęcie co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę i współczuję bo masz z racji wielkości domu adekwatne potrzeby energetyczne. Z moich obserwacji wynika że wyłączają się duże instalacje i osób które je przewymiarowały nie żal mi. Jest jakaś sprawiedliwość na pazernych polaczków.

 

Prawda jest taka że duże domy będą coraz bardziej kosztowne w utrzymaniu i jest tylko na to jedno rozwiązanie pozbyć się i to jak najszybciej.

 

8.97 kWp to instalacja ok, ale taka przykładowa 9.9 kWp u innego to już przewymiarowana? A jaka jest autokonsumpcja w tych domach z instalacją dobraną "adekwatnie do potrzeb energetycznych" w słoneczne dni w godzinach 11-14? Ile z tego idzie w dom a ile jest pchanych w sieć?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...