Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

W dniu dzisiejszym osiągnąłem 1000kWh z 1kWp przy instalacji na gruncie 10,2kw.

Instalacja na dachu o mocy 6,6 kw osiągnie tę wartość za około 4 dni.

To szybciej niz w 2021 roku o 20 dni, mimo spadku sprawności instalacji (chodzą głosy, że w pierwszym roku jest to 2-3%).

Ten rok jest zatem o wiele bardziej słoneczny, chyba że pozostałe do końca roku zepsuja wynik...

 

Potwierdza się więc drugi rok z rzędu, że uzyski w polskich warunkach mogą oscylować wokół 1200kWh/kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wynik. Dla moich warunków technicznych i lokalizacji (okolice Katowic) PVGIS pokazuje roczny uzysk na poziomie 1 075 kWh/kWp. Do tej pory (2020, 2021) przekraczałem ten wynik nieznacznie. W tym roku będzie lepiej niż w dwóch poprzednich latach.

Obserwuję na pvmontor kilka instalacji w okolicy (krzywe produkcji podobne do mojej) i tam wyniki też są na poziomie 1 050 - 1 100 kWh/kWp. Wynik rzędu 1 200 jest znakomity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam niby w najlepszym nasłonecznieniu ( południowy wschód Polski) a jest dopiero PV1 795 kWh i PV2 845 kWh z kWp. Tysiąca powinienem wyciągnąć do końca roku.

A sprawdzał ktoś, czy falowniki nie zawyżają produkcji ?

Ja Solaxa kiedyś sprawdzałem to licznik ZE pokazywał moc minimalnie większą niż falownik. Muszę jeszcze sprawdzić ten drugi.

Edytowane przez cangi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cangi80: przez pewien czas porównywałem dane ze swojego Froniusa (Smart Meter) z danymi z Taurona (z licznika dwukierunkowego).

Reguła była taka, że Smart Meter Fronius pokazywał niższe "oddanie" i niższy "pobór" w porównaniu do licznika Taurona. Różnica była na poziomie około 3% w skali roku. Na korzyść Taurona, oczywiście. Myślę, że to wynika ze sposobu pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...