Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Poczytaj o planach na drugą połowę 2024. Słowo klucz to "stawki godzinowe".

Jak będziesz mógł zmagazynować EE kiedy w południe jest tania na wieczór gdy jest najdroższa to magazyn może się szybko zwrócić.

 

No właśnie ja mam zużycie w godzinach 14-20, a potem prawie wcale, może odrobinę rano.

Teraz mam umowę z bilansowaniem 1:1 i G12w, gdzie w teorii nie mogę ingerować w już istniejącą instalację, ale rozbudowa i tak musiałaby śmigać na innym falowniku, obok tej już istniejącej.

Nie wiem na ile w takim przypadku będą mnie dotykać stawki godzinowe, a nie samego dystrybutora? Ktoś z Was to przeliczał może? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie ja mam zużycie w godzinach 14-20, a potem prawie wcale, może odrobinę rano.

Teraz mam umowę z bilansowaniem 1:1 i G12w, gdzie w teorii nie mogę ingerować w już istniejącą instalację, ale rozbudowa i tak musiałaby śmigać na innym falowniku, obok tej już istniejącej.

Nie wiem na ile w takim przypadku będą mnie dotykać stawki godzinowe, a nie samego dystrybutora? Ktoś z Was to przeliczał może? ;)

 

Stawki godzinowe będą obowiązywać wszystkich, nie tylko tych z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawki godzinowe będą obowiązywać wszystkich, nie tylko tych z PV.

 

Przecież to jest niemożliwe. Najpierw wszyscy odbiorcy musieliby posiadać smart Liczniki. Tauron będzie je wymieniać do 2030 roku zgodnie z harmonogramem.

 

https://media.tauron.pl/pr/717932/inteligentny-licznik-w-kazdym-domu-tauron-prezentuje-szczegoly-programu

 

Także nie ma możliwości, aby wszystkich obowiązywały stawki godzinowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest niemożliwe. Najpierw wszyscy odbiorcy musieliby posiadać smart Liczniki. Tauron będzie je wymieniać do 2030 roku zgodnie z harmonogramem.

 

https://media.tauron.pl/pr/717932/inteligentny-licznik-w-kazdym-domu-tauron-prezentuje-szczegoly-programu

 

Także nie ma możliwości, aby wszystkich obowiązywały stawki godzinowe.

 

Brak smart liczników to problem techniczny i do rozwiązania ale większym problemem jest to czy podpisanie umowy na EE bez podania ceny tej energii na umowie jest zgodne z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek i pochylenie masz optymalne. Im bliżej lata tym problem z cieniem znikać będzie :)

Jaką miałeś maksymalną chwilową i dzienną produkcję ?

 

Przez ostatnie trzy dni max, chwilowe 5,10 - 5,40 z produkcją 31-32 kWh na dobę. Ale..to już było ;/ Dziś pięęękna mgła i obecnie moc produkcyjna to 0,5kWh. Psu się nawet wychodzić nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie trzy dni max, chwilowe 5,10 - 5,40 z produkcją 31-32 kWh na dobę. Ale..to już było ;/ Dziś pięęękna mgła i obecnie moc produkcyjna to 0,5kWh. Psu się nawet wychodzić nie chce.

 

Tym się nie trzeba przejmować, ważne aby było minimum 1000kWh/kWp w rok.

U mnie ranek że śniegiem na panelach a obecnie 1,7kWh....ciągle od 8 rano.

Wszystko zależy od szer.geograficznej...chociaż teraz jest największa produkcja na zewnątrz -1*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dzisiaj taka sytuacja... w piku miałem 11kw z instalacji 9.99kw :D

To normalne przy takim Słońcu i temperaturze oraz nowej instalacji.

Teraz najważniejsze jest jednak zużycie bieżące na potrzeby własne aby się "wstrzelić" by nie płacić zbyt wiele. Limity energii dotyczą również posiadających instalacje FV więc im mniej oddamy i pobierzemy tym rachunki będą niższe.

obraz_2023-03-12_143923285.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tesciowie rozwazaja instalacje PV, zuzycie roczne to do 3000kWh wiec polecilem im tak ok 3500Wp bo dach maja na poludnie wiec uzysk powinien dobijac do 4000kWh na rok. Ktos moze wiec jaka jest cena za kWh energii w PGE? W sensie te oplaty za przesyl i co tam jeszcze doliczaja bez ceny za energie ktora bylaby bilansowana? Akurat sie koncza dofinansowania wiec czekamy, moze sie trafi jakas nowa edycja:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dopiero zaczynam, mam instalację wschód zachód 7,38kw, falownik 5kw. Uzysk za pierwszy pełny miesiąc luty 240kW co daje 32,5kWp, jak potraktuje tą instalację jako 5kw to daje 48kW nie wiem czy to w miarę dobry wynik za luty 2023. Nie miałem możliwości instalacji od południa stąd taki pomysł na trochę większą ale E-W

Edytowane przez Boduszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dopiero zaczynasz to musisz zacząć od poprawności jednostek. Z tego co napisałeś to prawie nic nie można zrozumieć.

Uzysk podajemy w kWh , uzysk z 1 kW paneli ( kWh z kWp ), moc falownika i paneli w kW.

Instalację traktuje się taką jaka jest moc paneli a nie moc falownika.

Edytowane przez cangi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...