Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Instalacja południe : 158,5 kWh/kWp

Instalacja wsch-zach : 155,3 kWh/kWp

liczone po panelach nie po mocy falowników - myślę że ciekawa informacja dla tych co porównują różne ustawienie paneli.

Łącznie do sieci oddałem : 966 kWh

 

Możesz pokazać wykresy produkcji godzinowej dla tych dwóch instalacji z jakiegoś słonecznego dnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe spostrzeżenie - czyli chłodzenie paneli ma sens, wbrew temu, co na YT opowiadają janusze ;]

Oczywiście że temperatura paneli ma znaczenie w wydajności. Zrobiło się ciepłej i już instalacja nawet w południe nie dobija do maxa. A w mroźniejsze dni jak jest lampa to nie ma problemu z uzyskaniem max wykresu w południe nawet falownik odcina nadmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać wykresy produkcji godzinowej dla tych dwóch instalacji z jakiegoś słonecznego dnia?

 

Proszę z 01.06 :

STECA_55.jpg

 

STECA_42.jpg

 

a tutaj z 31.05 (też całkiem słoneczny)

 

STECA_55_maj.jpg

 

STECA_42_maj.jpg:

 

Jeszcze może dane falowników bo nie mam w stopce :

południe : StecaGrid 5503

wsch-zach : StecaGrid 4213

STECA_55_maj.jpg

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, myslalem ze bedzie wiekszy rozstrzal godzinowy wsch-zach niz poludnie. W zasadzie rozni sie minimalnie, ekstra 1 godzina z rana i wieczorem.

 

mam trochę nierówno rozłożone panele bo więcej na stronie wschodniej niż zachodniej co też widać przy poborze netto, tutaj dane z licznika :

konsumpcja.jpg

 

ale tak czy inaczej ta różnica pomiędzy instalacjami nie jest u mnie na tyle duża abym rozpaczał z tego powodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinno sie podawac wzgledem mocy falownika przy instalacji wschod-zachod.

 

Ja mam np 12.88kw total polnocny wachod-poludniowy zachod, ale falownik Sofar Solar 8.8, ktory w poludnie daje max 8.8kw.

 

Przy instalacji E-W nigdy nie bedzie pracowala calosc w jednym czasie tylko jakby pol na pol, wiec zasadne jest imho przeliczanie na max moc falownika, a nie na max moc paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już porównywać energię wytworzoną to tylko po mocy zainstalowanej czyli moc paneli, tylko wtedy ma to sens, moc falownika dobranego prawidłowo ma niewielki wpływ na produkcję.

 

Jak by to wyglądało w przypadku podobnych instalacji, wyprodukowała mniej a wskaźnik większy

Edytowane przez Jancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinno sie podawac wzgledem mocy falownika przy instalacji wschod-zachod.

 

Ja mam np 12.88kw total polnocny wachod-poludniowy zachod, ale falownik Sofar Solar 8.8, ktory w poludnie daje max 8.8kw.

 

Przy instalacji E-W nigdy nie bedzie pracowala calosc w jednym czasie tylko jakby pol na pol, wiec zasadne jest imho przeliczanie na max moc falownika, a nie na max moc paneli.

 

Nie wymyślaj cudów i nie mieszaj - wydajność instalacji podaje się zawsze do zainstalowanej mocy generatora prądu czyli paneli czy modułów fotowoltaicznych jak kto woli nazywać. Nie ma tu nic do rzeczy zorientowanie instalacji do kierunków geograficznych.

Edytowane przez Marbar69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się ustosunkować do tego? Podajecie produkcję względem mocy falownika czy paneli?

 

:) Dlatego napisałem bo IMHO jest różnie , można mieć 100 paneli od strony pólnocnej i falownik 3kW :) to też nie zawsze było jednoznaczne w PGE np. łączna moc falowników nie przekracza 10kW ale łączna moc paneli już spokojnie może, tak czy inaczej nie da się więcej oddać niż 10kW. Z tego co wiem nawet zmienili jakiś czas temu definicję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinno sie podawac wzgledem mocy falownika przy instalacji wschod-zachod.

 

Ja mam np 12.88kw total polnocny wachod-poludniowy zachod, ale falownik Sofar Solar 8.8, ktory w poludnie daje max 8.8kw.

 

Przy instalacji E-W nigdy nie bedzie pracowala calosc w jednym czasie tylko jakby pol na pol, wiec zasadne jest imho przeliczanie na max moc falownika, a nie na max moc paneli.

 

Dlatego dla porównania podaje się kierunek montażu paneli, a nawet pod jakim kątem.

 

Edit.

Moc zainstalowana określa ile jesteśmy w stanie max wyrodukować. Rozmiar falownika, ułożenie, kąt, zacienienie itp to sa tylko składowe i tak je dobieramy aby uzyskać jak najwięcej.

Panele skierowane pod kątem na południe produkują najwięcej i ma to techniczne uzasadnienie. Jednak jeśli za jakiś czas będzie rozliczanie godzinowe to moze okazać się, że mimo wyprodukowania więcej energii bardziej ekonomicznie wychodzą panele wsch-zachód. Może wtedy zamiast uzysku PV powstanie inny temat uzysk PLN/kWp czy coś podobnego.

Edytowane przez Patatay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj u mnie padł rekord.

7,72kWh/kWp.

Mimo tego, że do około 13 godziny miałem jakieś chmury i produkcja często spadała.

 

[ATTACH=CONFIG]465245[/ATTACH]

Klaudiusz wysłałem ci wiadomość prywatną odbierz proszę i w miarę możliwości odpisz.

Widzę że Twoje urządzenie działa bo nie masz spadków produkcji z uwagi na za wysokie napięcie albo obniżyli napięcie w sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...