Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też się zastanawiam jak to jest, ale instalacja na gruncie to i odśnieżyć można. Ja mam na dachu i przez większość stycznia śnieg na panelach leżał. W styczniu wyszło 11,8 kWh/kWp.

 

Ano, to jest plus, że na gruncie odśnieżysz, szczególnie jak dużo napada. Ja ściągam śnieg szczotką na teleskopie, po chwytaku owoców, i lekkie słońce szybko likwiduje resztę przy minusowych temperaturach, a u sąsiadów na dachach leży długo, bo przez krótki dzień nie zdąży się stopić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam bifacjalne na gruncie. Kąt nachylenia 35*. Mam większe średnie uzyski niż większość forumowiczów, Ale czy jest to efekt bifacjali?- nie wiem. Nie mam przerw pomiędzy panelami (oprócz standardowych około 3cm). Pod spodem mam wysypany drobny kamyczek wiślany.

Dla porównania mam również drugą PV z tych samych paneli na dachu (czarna dachówka ceramiczna) i uzyski zbliżone do tej na gruncie (różnica rocznej produkcji to 2% na korzyść tych na gruncie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gruncie mam bifacjale ustawione identycznie jak @magdaseb z tym, że na gruncie trawnik. Uzyski też zbliżone, ale z tego co pamiętam nieco słabsze. Różnice w stosunku do jednostronnych:

- szybciej się odśnieżają (samoczynnie),

- są sztywniejsze - dwie szyby robią swoje - i prawdopodobnie cięższe,

- po trzech latach nie miałem ani jednego dnia z zerową produkcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kWh, to nie zero.

Podaj minimalne, bo wszystko powyżej zera, może oznaczać prawie nic.

 

Prawie robi wielką różnicę...

Zmusiłeś mnie do sprawdzenia 3 lat wstecz. Najmniejsza produkcja 2 grudnia 2023 wyniosła 34 Wh/kWp.

Paskudna szaruga wtedy była. Jak spadnie śnieg i jest słonecznie produkcja jest na poziomie kilku kWh z kWp.

Najlepsze jest to, że dzięki temu śnieg zjeżdża samoistnie z paneli i produkcja wraca do normalnego poziomu, podczas gdy na jednostronnych dalej biała czapeczka blokuje produkcję jeżeli nie ma komu latać z miotłą na wysięgniku.

No i te ułamkowe dodatkowe kWh są codziennie - pomnożone przez 365 to już nie do pogardzenia zwłaszcza, że bifacjalne są w porównywalnej cenie do jednostronnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Twoja sprawa ma jakis final? Bo niedawno byla dyskusja na temat Twojej instalacji, ze moze nie wszystko dziala poprawnie? Zweryfikowales to jakos?

 

Zagadałem miesiąc temu do gościa, który się ogłaszał na śląsku iż ma drona z termowizją - finał był taki, że musiałby zarezerwować sobie czas w słoneczny poranek, ja musiałbym być wtedy w domu i ewentualnie zarejestrowałby hot spoty. Jak na razie ani pogody ku temu ni ma, ani czasu... Więc wolę planować przyszłe rozbudowy, aniżeli grzebać w starym :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadałem miesiąc temu do gościa, który się ogłaszał na śląsku iż ma drona z termowizją - finał był taki, że musiałby zarezerwować sobie czas w słoneczny poranek, ja musiałbym być wtedy w domu i ewentualnie zarejestrowałby hot spoty. Jak na razie ani pogody ku temu ni ma, ani czasu... Więc wolę planować przyszłe rozbudowy, aniżeli grzebać w starym :no:

 

Te hot spoty to na czym mają być? Chyba nie na panelach? Termowizją ani pirometrem* temperatury szkła nie zmierzysz, bo jest lustrem dla promieniowania cieplnego (może nie idealnym - trochę przepuszcza, ale wskazana temperatura jest zdecydowanie bliższa temu, co w lustrze się odbija niż temperaturze szkła).

 

 

Taki przykład termowizja zrobiona w listopadzie , z zewnątrz okna odbijającego zimne niebo a niedaleko odbijającego względnie nagrzany dach sąsiedniego domu.

 

attachment.php?attachmentid=460243

 

A tu odbicie rozgrzanego kominka:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460244

 

Temperaturę szkła najlepiej mierzyć termometrem dotykowym.

 

* BTW najbardziej mnie bawi, jak ludzie mierzą temperaturę pirometrem ze znacznej odległości myśląc, że jest to temperatura kropki lasera. Jakoś im nie świta, że jak wyłączą laser, to termometr dalej mierzy temperaturę. A co mierzy jest w instrukcji (jak wielkiego koła jest to średnia zależy od optyki danego pirometru i odległości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Net-billing z akumulatorami, instalacja na południe, 18 stopni nachylenia (10kWp/15kWh)

2023.01: _10,5kWh/kWp, A: 96%

2023.02: _27,4kWh/kWp, A: 90%

2023.03: _58,9kWh/kWp, A: 75%

2023.04: _89,6kWh/kWp, A: 72%

2023.05: 109,7kWh/kWp, A: 68% (5 dni nie działał inwerter)

2023.06: 123,3kWh/kWp, A: 70%

 

Po uwzględnieniu bilansowania godzinowego, 10kWp/25kWh (z wyjątkiem lipca: 10kWp/10kWh)

2023.07: 125,3kWh/kWp, A: 80%, R: 27%

2023.08: 106,2kWh/kWp, A: 96%, R: 33%

2023.09: _93,3kWh/kWp, A: 97%, R: 30%

2023.10: _42,1kWh/kWp, A: 99%, R: 47%

2023.11: _14,6kWh/kWp, A:100%, R: 71%

2023.12: __6,1kWh/kWp, A:100%, R: 78%

2024.01: _11,3kWh/kWp, A:100%, R: 66%

2024.02: _26,0kWh/kWp, A:98%, R: 53%

 

"A" = Autokonsumpcja, ile z PV idzie na dom i baterie, a nie do sieci.

"R" = Rachunek = ile zapłacę za prąd w porównaniu do wyceny wg G11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...