Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pustka zamiast zasypania w czesci niepodpiwniczonej


Pawel .

Recommended Posts

Witam

Prace na budowie trwaja, wiec potrzebuje szybkiej porady.

 

Dom na zboczu, z czesciowym podpiwniczeniem. W czesci piwnicy plyta denna i sciany wylane z betonu. W czewci niepodpiwniczonej fundament schodkowy. Wykonawca zaproponowal mi, ze nie bedzie zasypywac czesci niepodpiwniczonej, tylko wyleje taka sama grubosc plyty nad piwnica i nad czescia niepodpiwniczona (zamiast chudziak w niepodpiwniczonej). Stwierdzil ze zostawi stemple w czesci niepodpiwniczonej zostana tam na wieki i nie ma sensu zasypywac tego ziemia. Twierdzi, ze to zamkniete powietrze bedzie lepiej izolowac niz ziemia, ktora tylko niepotrzebnie bedzie napierac na sciane piwnicy.

Co myslicie o takim rozwiazaniu? Czy warto nie zasypywac czesci niepodpiwniczonej? dz03NTA=_src_203188-porada_fundament_schodkowy_budujemydompl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dom jest na sporym zboczu. Wjazd od dołu, także piwnica jest wykorzystana na duży garaż, kotłownie i dodatkowe pomieszczenia, w sumie 150 metrów po podłogach. Chudziaka nie będzie, na całości nad piwnicą i w części niepodpiwniczonej będzie płyta zbrojona 15cm.

Chodzi mi tylko i wyłącznie o zasypywanie, czy to ma sens. Ten pustki nie będę wykorzystywał, jest na pochyłym terenie razem z ławami schodkowymi.

 

Pytanie co lepsze:

1) - zasypać - napór na ściany nie ma takiego znaczenia, ściany są podwójnie zbrojone z żelbetu 25cm

2) - zostawić puste ze stemplami

 

Koszty nie grają roli, wykonawca powiedział, że jemu jest obojętne, cena ta sama

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co KB na takie rozwiązanie?

Jeśli akceptuje, to ok.

Jeśli jest zgoda KB, to bym zrobił tam drzwi. Po co marnować m2, skoro za nie zapłaciłeś?

Kierownik budowy podbija Ci Dziennik.

On jest najważniejszy.

Przedstaw mu to, on to ma zatwierdzić.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica jest już wybudowana, ściana od strony zbocza jest wylana z betonu wodoszczelnego, izolacja przeciwwilgociowa, xps i folia kubełkowa. Nie ma sensu rozwalać ściany żelbetowej, przerywać izolacje, kosztem dostępu do pomieszczenia 1x7 metrów. Pozostałe pustki są jeszcze mniejsze, poprzedzielane ścianami nośnymi na ławach schodkowych. W części niepodpiwniczonej schowane są kanalizacja i woda. Piwnica pod całością domu nie wchodziła w grę, bo dom jest parterowy i ma 230m2 po podłogach. Poza tym w tylnej części zaczęła się twarda skała, o czym wiedziałem, bo zrobiłem badania gruntowe.

Kierownik budowy twierdzi, że pod względem konstrukcyjnym nie ma znaczenia czy będzie zasypane czy nie. Płyta nad piwnicą i nad częścią niepodpiwniczoną opiera się na ścianach nośnych a nie na gruncie.

Podsumowując, piwnica wybudowana, fundamenty schodkowe zrobione. Z tyłu za ścianą piwnicy jest dren opaskowy, narazie obsypany piaskiem i żwirem.

 

Ja to widzę tak:

Zostawiając pustą przestrzeń, ten dren powinien działać o wiele efektywniej, bo nie będzie zatkany. Z biegiem czasu powinien się wolniej zatykać. Poza tym ściana piwnicy powinna być mniej zawilgocona, bo nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z mokrą ziemią.

 

Zasypując, nie widzę jakiś plusów. Minusy to napór na ścianę piwnicy i większy kontakt ściany z wodą ( wilgotną ziemią).

 

Kierownik twierdzi, ze cokolwiek postanowię, to on zaakceptuje.

Architekt mówi, że może lepiej zasypać, ale nie ma jakiś argumentów

 

Doradźcie coś, bo muszę podjąć decyzję

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Zostawienie stempli w przestrzeni do ktorej nie ma dostepu to nieporozuminienie, z czego poza tym mają byc z drewna cczy systemowe?

 

Jakbys chcial pozostawic te pustke to strop musi byc pelnowartosciowy tzn taki ktory jest nosny bez stempli.

 

Kolejne wady pustki, jak bedzie za szczelna to bedzie w niej gromadzic sie woda, jak ktoredys dolem sie tam dostanie, jak nie bedzie za szczelne to moze sie tam gromadzic inn syf w postaci szczurow np ?

 

Moim zdaniem masz dwie mozliwosci czyli zasyp gruntem nieprzepuszczalnym czyli glina albo zasyp piaskiem z tym ze w najnizszym punkcie trzeba zrobic dziure i rure wsadzic w celu odprowadzenia wody...

 

 

Aa jeszcze taka pustke mozesz zalac tzw pianobetonem jak kasy Ci nie zal , ok jest to drozsze od piasku ale nie trzeba zageszczac i nie daje takiego parcia na sciane

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop bedzie pelnowartosciowy, taki jak nad czescia piwnicy. Konstruktor tak wymyslil, zebyvstrop dodatkowo spinal czesc podpiwniczona z niepodpiwniczona. W piwnicy jest plyta denna a w czesci niepodpiwniczonej sa lawy schodkowe, ktore sa polaczone z plyta denna. Za sciana piwnicy jest dren opaskowy, ponizej law schodkowych. Wody zabardzo nie ma, wiec tego sie nie obawiam. A nawet jakby byla, to jest odprowadzenie. Wykonawca twierdzi, ze on stemple zostawi, one nie beda sluzyc w przyszlosci jako podpora stropu, strop jest zbrojony, 15cm.

Poprostu nie widze argumentow za zasypaniem tego, no ale nie jestem budowlancem i nie znam sie na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież to będzie normalny strop żelbetowy. Drewniane stemple są tylko na czas wiązania betonu i potem sobie tam po prostu zgniją. Ja nie widzę żadnej zalety z zasypywania takiej piwnicy. Wilgoć jeśli ma tam być, to i tak tam będzie, wszystko jedno, czy w formie wody czy w ziemi wymieszanej z wodą. Mam taką samą konfigurację (jest to notabene jedyne sensowne rozwiązanie w tej sytuacji, żeby chudziak nad częścią niepodpiwniczoną nie osiadał inaczej niż strop nad piwnicą!!) i podjęliśmy decyzję o zasypaniu tylko dlatego, że tam poziom gruntu był dość wysoko (trzeba było dosypać 100cm w najgłębszym miejscu), a stemple plus deskowanie stropu byłoby droższe. Po zasypaniu i zagęszczeniu po prostu rozłożyliśmy folię i na to poszło zbrojenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica jest już wybudowana, ściana od strony zbocza jest wylana z betonu wodoszczelnego, izolacja przeciwwilgociowa, xps i folia kubełkowa. Nie ma sensu rozwalać ściany żelbetowej, przerywać izolacje, kosztem dostępu do pomieszczenia 1x7 metrów.

 

Rysunek masz nieadekwatny do tego co piszesz.

Nawet jeśli na dolnej "półce" masz tylko metr, to pozostałe także można wykorzystać.

Osobiście bym to zagospodarował.

Twoja piwnica według skali rysunku ma aż 2,25 metra szerokości. To bardziej korytarz niż piwnica.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, rysunek wrzuciłem jakikolwiek z internetu, ale zobrazowania sytuacji. Pewnie niepotrzebnie wprowadziłem przez niego zamieszanie.

Z całym szacunkiem, mi nie chodzi o to czy mam to wykorzystać czy nie...piwnica jest wybudowana, ściany zaizolowane i ocieplone. Piwnicy mam 150m2, to aż nad to co potrzebuje.

Chcę tylko wiedzieć czy dla samego budynku, lepiej jest gdy taką pustkę się zasypie czy lepiej pozostawić niezasypaną. Dziękuję ja inne sugestie, ale nie zamierzam wycinać otworów w ścianie żelbetowej, która jest zbrojona i zaizolowana, po to by mieć dostęp do kilku malutkich pomieszczeń, w których idą rury od kanalizacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze jest dobrym izolatorem, jeśli jest zamknięte w mikro przestrzeniach. Np styropian..

W tak dużej przestrzeni, to się nie sprawdzi.

Wejdź do działu Dom energooszczędny - projekt, dom, życie

Tam to jest dobrze zobrazowane.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...