Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym


hudy8

Recommended Posts

Witam. Instalator kończy montaż kotłowni. W domu na całości ogrzewanie podłogowe + 3 grzejniki + bojler. Kocioł na ekogroszek. W skrócie instalacja wygląda do :

Z kotła wychodzi w jedną stronę pompka na bojler a w drugą zawór 4D. Za zaworem jest pompka która daje ciśnienie na 3 grzejniki oraz na dwie grupy pompowe z zaworami 3D. Do tych grup pompowych mają być podpięte sterowniki pokojowe. Jeden sterownik z parteru do jedn3j grupy pompowej. Drugi sterownik z piętra do drugiej grupy pompowej. Sterowniki mają wyłączać pompy w grupach pompowych po osiągnięciu zadanej temperatury.

Wszystko ok tylko zastanawiam się jak to będzie działać. Czy po wyłączeniu pompy podłoga nie schłodzi się zabardzo a potem czy nie będę musiał zbyt długo czekać na po jej uruchomieniu.

Czy ktoś z was ma tak to podpięte a jeśli tak to jak to u was działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest uzależnione od tego czym to wszystko będzie zarządzane. Ogrzewanie podłogowe ma swoje charakterystyczne cechy i dotyczą one głównie czasu oczekiwania. Jeśli w pomieszczeniach z podłogówką będą umieszczone sterowniki z opomiarowaniem temperatury pokojowej to muszą one być dostosowane do ogrzewania podłogowego i dużo wcześniej reagować na wszelkie zmiany.

Jeśli wyłączanie pomp będzie uzależnione od zadanej temperatury w pomieszczeniu to należy spodziewać się dość dużych wahań temperatury wraz z przeregulowaniami ponieważ ogrzewanie to oddaje swoje ciepło jeszcze dość długo po wyłączeniu pomp.

Duża objętościowo ilość betonu niestety długo się rozgrzewa ale i długo oddaje ciepło.

Regulatory takie najlepiej jeszcze uzależnić od zmian temperatur zewnętrznych.

Innym pomysłem godnym uwagi byłoby sterowanie siłownikami zaworów trójdrogowych które odpowiednio regulowały by temperaturę zasilania pętli podłogówki.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu sterować zero-jedynkowo, włączać i wyłączać pompę na obiegu 3d. Woda w obiegu podłogówki pełni dwie role grzeje płytę, stabilizuję płytę. Temperaturę płyty regulować trzeba więc za pomocą zmiany parametry wody zasilającej a nie zatrzymywania obiegu. Start i stop pompy zwłaszcza tej oszczędnej to zagłada elektroniki. Zamiast takiej regulacji zrób sobie sterowanie zaworem 3d przez siłownik i sterownik dla każdej ze stref. Będzie drożej ale znacznie lepiej. Grzanie i chłodzenie płyty to strata obiegu. Chociaż ja większy problem dostrzegam w tym że masz kocioł na ekogroszek który nie nadaje się do podłogówki, zwłaszcza w okresach przejściowych gdzie szybko zmienia się temperatura na zewnątrz i w domu a płyta nie zdąży się nagrzać przez ten krótki okres. Kocioł na paliwo stałe ma pracować w 80 % obciążenia wg max sprawności czyli rozpalić zagrzać to co ma zagrzać i wygasić się, albo stale pracować ze stałym obciążeniem tak by nie marnować paliwa na rozruch i odstawienie gdzie ciepło idzie w komin. Kociołkiem grzać bufor min 1000 L i grzejniki konwekcyjne plus bojler, a po wygaszeniu kotła podłogówkę zasilać buforem. No i pogodówka do podłogówki pasuje ... czujnik temperatury zewnętrznej będzie znacznie szybciej reagował na zmiany i już wcześniej zmieniał nastawę co pozwoli poprawić bezwładność płyty. Takie moje zdanie ale ja się nie znam ... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...