Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki fundament pod słupy?


Nurek_

Recommended Posts

Witam

Mam do wykonania 4 słupy jak w tym projekcie: https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-bukowej-5-KRK1284

Słupy nie są konstrukcyjne, nie przenoszą żadnych obciążeń, pełnią tylko rolę ozdobną, rozmiar 16x16.

U góry będą złapane do więźby, zastanawiam się nad fundamentem pod nie na dole.

 

Pierwsza opcja to kupić tubę szalunkową, pociąć na 4 kawałki, zakopać i zalać betonem

Druga to wykopać dziurę, wylać mini stopę fundamentową, na to wymurować 3-4 betonowe bloczki fundamentowe

W obu opcjach mocowanie do fundamentu kotwą

 

Kolejna sprawa, to na jakiej wysokości mocować słupy. Planuję taras z kostki, czy kotwę mogę umieścić poniżej poziomu kostki, czy lepiej żeby wystawała nad ten poziom? Jak umieszczę poniżej, to pewnie będzie problem z zabezpieczeniem drewna przed wilgocią, ale będzie bardziej estetycznie.

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić jakiegoś pręta, ale skoro to nie jest słup konstrukcyjny, to fundament przenosi wyłącznie siłę ściskającą wynikającą z ciężaru słupa jako takiego. Zbrojenie nie ma tu znaczenia. Twoim zasadniczym zmartwieniem jest to, żeby fundament był posadowiony poniżej głębokości przemarzania gruntu, bo inaczej może Ci cały słup nieco unieść, uszkadzając to, co jest ponad nim.

 

A jeśli chodzi o wysokość - jakiś prześwit między drewnem a podłożem by się przydał, choćby centymetr.

Edytowane przez samotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić jakiegoś pręta, ale skoro to nie jest słup konstrukcyjny, to fundament przenosi wyłącznie siłę ściskającą wynikającą z ciężaru słupa jako takiego. Zbrojenie nie ma tu znaczenia. Twoim zasadniczym zmartwieniem jest to, żeby fundament był posadowiony poniżej głębokości przemarzania gruntu, bo inaczej może Ci cały słup nieco unieść, uszkadzając to, co jest ponad nim.

Myślałem o tubie 1m, u mnie strefa przemarzania to 80 cm a grun to pisek więc wysadziny mi raczej nie grożą.

 

 

A jeśli chodzi o wysokość - jakiś prześwit między drewnem a podłożem by się przydał, choćby centymetr.

Tylko jak to zrobić? Jak wyciągnę tubę do poziomu tarasu, to jak później ułożę kostkę w tym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Słupy nie są konstrukcyjne, nie przenoszą żadnych obciążeń, pełnią tylko rolę ozdobną, rozmiar 16x16.

U góry będą złapane do więźby, zastanawiam się nad fundamentem pod nie na dole.

 

 

Co myślicie?

 

Ale pieprzenie, słupy złapane do więźby........... Więźba się opiera na słupach a nie ona trzymają jej. Uwierzę że to slupy się trzymają więźby jak masz krokwie tak 20x25......masz takie? Nie......więc słupy są konstrukcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pieprzenie, słupy złapane do więźby........... Więźba się opiera na słupach a nie ona trzymają jej. Uwierzę że to slupy się trzymają więźby jak masz krokwie tak 20x25......masz takie? Nie......więc słupy są konstrukcyjne.

 

Mam wiązary, dach już dawno stoi i ma się dobrze bez tych słupów. Jak pisałem słupy są tylko do ozdoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to zrobić? Jak wyciągnę tubę do poziomu tarasu, to jak później ułożę kostkę w tym miejscu?

 

No nie, jeśli masz tam mieć kostkę, to beton robisz niżej o: 1cm odstępu kostka-słup, 6cm kostka (na przykład) i 5cm podsypka. Razem 12cm poniżej końca słupa i 11cm poniżej poziomu tarasu. Jeśli się pomylisz o centymetr, to najwyżej dasz nieco mniej lub więcej podsypki, najważniejsze, żebyś nie zalał do poziomu kostki czy coś, bo potem kupa roboty z cięciem betonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko w takim razie te 12 cm miedzy końcem słupa a fundamentem czym wypełnić? Czy są takie kotwy które mógłbym do tego zastosować?

 

Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/kotwa-typu-h-do-betonu-16-cm-i7502920570.html nada sie?

Edytowane przez Nurek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Podepnę się pod temat.

 

Mam w projekcie narożny taras z kostki brukowej o szerokości ok 3m.

Niestety konieczne będzie zadaszenie, gdyż taras jest skierowany na południowy-zachód, co w bardzo ciepłe dni uniemożliwi korzystanie z takiego tarasu bez zadaszenia.

Nie wiem jakie zrobię zadaszenie, może nawet dachówka.

Jednak potrzebne będą słupy, pewnie 8.

Jak powinien być wykonany fundament pod takie słupy zadaszenia?

Czy to powinien być fundament punktowy pod słupami (np. z tuby szalunkowej), czy może liniowy po całym obwodzie?

Na pewno musi sięgać poniżej granicy przemarzania.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko w takim razie te 12 cm miedzy końcem słupa a fundamentem czym wypełnić? Czy są takie kotwy które mógłbym do tego zastosować?

 

Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/kotwa-typu-h-do-betonu-16-cm-i7502920570.html nada sie?

 

To słupy zrób na równo do wysokości kostki, a ten 1-2 cm uniesione będzie na tej kotwie. Słupy betonowe możesz otynkować w kolor kostki brukowej - np. tynkiem mozaikowym. Takie kotwy nie uniosą Ci tego na 12cm, bo za mało będą "zanurzone" w betonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...