Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Amatorski projekt WM do oceny


Recommended Posts

Chciałbym wykonać samodzielnie wentylację mech. na rurach PE-FLEX. Poczytałem i przygotowałem "projekt". Będę wdzięczny za ew. komentarze.

 

Info

1. Reku - chciałbym z odzyskiem wilgoci. Celuję w Mitsubishi LGH-35RVX-E Lossnay (czyli 350m3/h max) bo mogę go mieć w nie najgorszej cenie. Znajomy ma i chwali.

2. Na początku chciałem go dać na poddasze nieużytkowe ale ostatecznie przeniosłem do "kotłowni" na parter. Będzie łatwiejszy dostęp do wszystkiego.

3. Czerpnia w ścianie północnej na parterze (pod daszkiem), wyrzutnia wyprowadzona na dach

4. Kotłownia oraz garaż z wentylacją grawitacyjną, odcięte szczelnymi drzwiami.

 

Pytania

1. Czy do pokoi prowadzić ogólnie po 1 czy po 2 rury?

2. Czy dodatkowy nawiew w hallu na parterze jest potrzebny? Jestem na etapie wylewania stropu.. jeszcze mogę do dodać, później będzie ciężko.

3. NAWIEW: Planuje z parteru, przejście przez strop (160mm) dalej skrzynka rozdzielaczowa na pe-flexy oraz na 160mm rure która będzie szkła dalej do góry do kolejnej skrzynki rozdzielaczowej w suficie piętra. Czy przekrój wszędzie 160mm jest poprawny?

4. WYWEW -> tak sam jak nawiew

5. Wyrzutnia w dachu do niej doprowadzona rura 200mm -> czy jest ok?

 

 

Jakie są wasze uwagi?

Dodaje 4 rysunki, mam nadzieję, że dobrze opisane.

 

 

Tabela z danymi w formie zdjęcia.

01 Parter.jpg

02 Pietro.jpg

03 Rury dot. parteru.jpg

04 Rury dot. pietra.jpg

tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepust do wyrzutni daj jak najgrubszy, jaki wejdzie między zbrojenie. Wyrzutni pewnie 200mm nie znajdziesz do swojego pokrycia - 160 pewnie będzie i tak niezłym wynikiem. Ale pamiętaj, że tę rurę (podobnie jak czerpnię w ścianie) warto jak najlepiej odizolować od konstrukcji, bo będzie ją wychładzała.

 

Nie zostawiaj pomieszczeń bez wentylacji (choćby to była garderoba teoretycznie czysta i pachnąca).

Jako standard przyjąłbym 2 rury - a do wiatrołapu, garderoby itp. 1, zaś do kuchni 3.

Dyskusyjne jest przewentylowywanie łazienek. Są miłośnicy takiego rozwiązania. Ale jak za dużo powietrza będzie przelatywało przez łazienkę, to będzie to mało komfortowe. Czasami dlatego warto dać gdzieś dodatkowy wywiew (np. w korytarzu). Ale tutaj w holu nie widzę sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze.

 

1. Przepust do wyrzutni robię właśnie 200mm. Większy nie wejdzie między zbrojenie a nie chce za bardzo naginać. Wiec albo rura będzie 160 + ocieplenie (wytłumienie) albo 200mm. Z twojej wypowiedzi rozumiem, że lepiej 160mm + ocieplenie/wytłumienie wełną.

 

2. Jeżeli do pokoi po 2 rury.. to wtedy rozumiem, że ilość rur "wyciągowych" również się powinna zwiększyć..?

 

3. W hallu myślałem nad nawiewem na paterze. Chodzi o to, ąby to duże pomieszczenie (salon+jadalnia) miało więcej niż 1 anemostat.

 

4. Jak to jest z przepustami przez ściany działowe. Dajmy na to potrzebuję 2 rury przepuścić przez ścianę działową przy podłodze (wen. pomieszczenia poniżej) więc potrzebuję "przebić" dziurę ok. 16cm x 8cm. Czy taki otwór potrzebuje jakiegoś usztywnienia od góry (ala nadproże) czy można tyle po prostu wyciąć z porotherma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rekuperatorze przy instalacji w ciepłym pomieszczeniu konieczne będzie poprawa (dołożenie) izolacji na obudowie.

Ma on bardzo mały spręż dyspozycyjny, daj więc jak najwięcej rur pe-flex 75 mm. (nawet nie bierz pod uwagę wersji 50 mm)

 

Ilość rur nie ma znaczenia - bo nawiewasz i wyciągasz z teoretycznie szczelnego domu.

Ważne by te długie odcinki miały więcej rur niż te krótkie, po to by wyrównać na nich opory liniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze!

A tak w ogóle to _John według Ciebie dobre rozwiązanie z tym reku? Na początku myślałem o TG Home ale martwi mnie ewentualne przesuszenie domu. Chciałem rozwiązanie kompletne (a nie np. dokupywanie nawilżaczy) stad pomysł na reku z wymiennikiem celuluzowym. A jak się jeszcze okazało, że cena ok, do tego jest cichszy..

 

Dołożenie ocieplenia to nie jest problem myślę.

 

Czy ogólnie lepiej jednak po 2 rury do pokoi nawet jednoosobowych? Przerobię projekt na taką opcję i wrzucę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam poprawiony projekt.

Czy powinienem mieć tyle samo rur na nawiew i wywiew? Bo jeżeli zwiększę ilość rur na 2 na pokój to ilość wywiewów w łazience z 6 musiałaby się zwiększyć do 9ciu.. Czyli 3 anemostaty. Tak ma być? coś za dużo mi się wydaje.

 

Możecie na to rzucić okiem?

01 Parter.jpg

02 Piętro.jpg

03 Kanały parter rzut piętro.jpg

04 Kanaly piętro rzut piętro.jpg

tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...