Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wentylacją. Zaparowane okna. Skraplanie wody z wentylacji


Recommended Posts

Witam. Mam problem z wentylacją w mieszkaniu. Mieszkam w kamienicy na ostatnim pietrzę. Dach papowy. Podczas remontu kominiarz powiedział, żeby wykonać wentylacje w łazience. Wentylacja wykonan jest z rury 110 owiniętej wełną i na nią nałożona jest rura chyba 160(taką went. zalecił kominiarz). Odległość między kratką w suficie a daszkiem wywienym to jakieś 100cm( w tym strop 50cm) czyli ponad dachem rura wystaje jakieś 50-60cm. Rura w stropie nie jest ocieplona. Po nocy okna są zaparowa. Woda skrapla się z tej rury wentylacyjnej i robi plamy na suficie. Wilgotność w mieszkaniu jakieś 60-65%. Nie znam się na tym i dlatego bardzo bym prosił o pomoc jak sobie z tym problemem poradzić, jak wykonać prawidłową wentylacje, może potrzebne są jakieś nawiewniki w oknach itd. Oczywiście odpowiem na wszystkie pytania jednak nie chciał bym komentarzy na temat wykonania wentylacji czy samego kominiarza bo wiem, że to jakaś porażka. W załączniki na prędce narysowany rzut mieszkania. Z góry dziękuję za pomoc.

Went.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czyli w moim przypadku wystarczy montaż nawiewników w oknach?

 

Klasycznie montowane nawiewniki w górnej części okna średnio działają , nawiew powinien być najniżej jak się da , wywiew najwyżej, jeżeli położenie domu i okap dachu nie powoduje problemu zacinania deszczu na okna to można zacząć od wycięcia obu uszczelek w dolnej części okna na szerokości np.20 cm , utworzy się szpara wlotowa.uszczelki zawsze można wyjąć z ramy i założyć wycięciem do góry jakby zacinało deszczem i przeciekało .próba nic nie kosztuje a da wiedzę czy to działa.Najlepiej jest wywiercić spory otwór pod kaloryferem min 50 mm ,ocieplić go i założyć kratkę , ale nie zawsze się tak da. podetnij drzwi w łazience lub załóż kratkę u dołu by powietrze mogło wietrzyć przy zamkniętych drzwiach łazienki.

Tomraider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna caly czas mam rozszczelnione a w drzwiach lazienkowych mam 3 tuleje czy pomimo tego mam usunac uszczelke?

 

Rozszczelnienie mikrouchyłami kompletnie nic nie daje w temacie wentylacji natomiast świetnie wychładza dom. wytnij uszczelki u dołu i zobaczysz różnicę , jak napływ zimnego powietrza okaże się nieprzyjemny i upierdliwy ,biurko czy łóżko przy oknie, to włożysz ją z powrotem i dopiero wtedy zamontujesz nawiewniki, no chyba że nie masz nożyka do wycięcia uszczelki a za to za dużo kasy , wtedy od razu nawiewniki.

Tomraider.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czyli w moim przypadku wystarczy montaż nawiewników w oknach?
Czy wystarczy to trudno powiedzieć. Ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku.

Usuwanie uszczelek to taki partyzancki sposób. Nawiewniki po to montuje się w górnej części okna, żeby nie wpływały negatywnie na komfort cieplny mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Czym się różni rozszczelnienie okna od wycięcia uszczelki?

W zasadzie odpowiednia ilość powietrza musi się dostać do mieszkania i w obu przypadkach to tak działa.

Dla pewności można sobie pomierzyć szybkość wyciągu w łazience w zależności od poziomu rozszczelnienia (do tego wypadało by mieć sprzęt).

 

Co do wyziębienia mieszkania to nie ma znaczenia w jaki sposób zrobi się rozszczelnienie i tak musisz odpowiednią ilość zimnego powietrza wpuścić do środka. Wiec bez reku zawsze się wyziębi jeśli chcemy mieć odpowiednią ilość świeżego powietrza.

Z własnego odczucia nie lubię nawiewników bo z nich idzie taki pocisk zimnego powietrza. Jak się rozszczelni okno to jakoś to się rozbija na większą powierzchnię.

 

Ale prawda jest taka, że w zimie przy WG jak się chce mieć świeże powietrze to musi walić zimnem :|

 

Do całości dodam, że aby taka wentylacja działała to drzwi do pokoju i łazienki muszą być co najmniej uchylone. Podcięcia drzwi nie bardzo działają (zanieczyszczone powietrze nie bardzo chce śmigać po podłodze).

Edytowane przez Skryty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to mój pierwszy post a piszę, ponieważ szukam odpowiedzi i nie mogę znaleźć. Od półtora roku wynajmuję 2 kondygnacje w domu jednorodzinnym, w którym są 4 kondygnacje. Jedna to wysokie podpiwniczenie. Kolejna jest zamieszkana przez właścicielkę, następna przeze mnie, na ostatniej mam biuro i pralnię. Na mojej kondygnacji jest wilgoć. Bardzo rosieją okna, przy mrozach powyżej 10 stopni woda leje się z parapetów. W tym roku pojawił się grzyb. Podejrzewam, że był też wczesnej, ale zamalowany. Co może być przyczyną wilgoci tylko na mojej kondygnacji? Na wyższej przecież piorę i suszę. A u sobie nawet nie gotuję. Tej zimy jest gorzej niż poprzedniej. Okazuje się również, że domu nigdy nie sprawdzał kominiarz. Namówiłam właścicielkę, żeby przyszedł. Docelowo miałam kupić ten dom a okazuje się, że kolejnego roku raczej tu nie doczekam ze względu na grzyb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elasz - opisz jak wygląda kwestia wentylacji w budynku. Grawitacyjna czy mechaniczna. Czy są, gdzie i ile wloty /wyloty powietrza (nawiewniki/kratki). Jakie ogrzewanie (jeśli grzejniki, to w jakich miejscach). Kup w markecie (nie musi być drogi - 20-30zł wystarczy) higrometr (miernik wilgotności) i pomierz wilgotność przez kilka dni w różnych miejscach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elasz - opisz jak wygląda kwestia wentylacji w budynku. Grawitacyjna czy mechaniczna. Czy są, gdzie i ile wloty /wyloty powietrza (nawiewniki/kratki). Jakie ogrzewanie (jeśli grzejniki, to w jakich miejscach). Kup w markecie (nie musi być drogi - 20-30zł wystarczy) higrometr (miernik wilgotności) i pomierz wilgotność przez kilka dni w różnych miejscach.

Wentylacja jest grawitacyjna. Wlotów nie ma żadnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elasz - opisz jak wygląda kwestia wentylacji w budynku. Grawitacyjna czy mechaniczna. Czy są, gdzie i ile wloty /wyloty powietrza (nawiewniki/kratki). Jakie ogrzewanie (jeśli grzejniki, to w jakich miejscach). Kup w markecie (nie musi być drogi - 20-30zł wystarczy) higrometr (miernik wilgotności) i pomierz wilgotność przez kilka dni w różnych miejscach.

Ucięło mi wiadomość... wlotów nie ma. Kratki są po jednej w łazience i kuchni. Drzwi do łazienki są zawsze uchylone, bo nie schną nam ręczniki. Temperatura w mieszkaniu to 19-20 stopni. Grzejniki są pod każdym oknem. Różnica między moją kondygnacją a kondygnacją pode mną, to okna. Tam są drewniane a u mnie plastikowe. Ale właścicielka wszytko uczelniła. Zakleiła nawet dziurkę od klucza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...