Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

klejenie styropianu w listopadzie -grudniu ?


Recommended Posts

Witam serdecznie forumowiczów ,jak wielu na tym forum też buduję domi i na obecną chwilę mam rozpoczynać ocieplenie budynku .

Prace miały rozpocząć się pod koniec października ale wykonawca zrezygnował i zostałem na lodzie .

Znalazłem inną ekipę mają ruszają we wtorek tylko zastanawiam się czy nie za zimno ,

do betonu są specjalne dodatki do budowy w zimie a czy jest coś do kleju do styropianu?

Niby powinno być min 5 stopni na plusie ale osobiście widziałem jak kleili przy minus 6-7 ( chyba na piankę ) fakt ,że były to bloki i pewnie terminy goniły

Proszę o poradę a może jest gdzieś wątek

Dodam tylko ,że styropian 20 cm grafit ,bez struktury , budowa w Otwocku k/W-wy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłem niestety w najcieplejszym miesiącu - słońce waliło jak szalone. W pewnej części klej nie załapał i styropian aż odpadł.

Tak się zastanawiam i myślę, że twoje warunki są znacznie lepsze teraz. Jeśli temperatura nie spadałaby poniżej tak +2 stopni to ja bym robił, jednak nie ma gwarancji, że nie będzie w nadchodzących dniach zimniej. Ale czy jest sens tak się spieszyć? Ja na twoim miejscu chyba poczekał bym do marca, kwietnia.

Niby teraz mrozów nie ma, ale z dnia na dzień mogą przyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak duże firmy ocieplające bloki i nawet nowe budynki pracują cały rok, przestaja na chwile jak temp w dzień spada poniżej -8, -10 bo już kleić nie idzie. Nie dziw się im bo jest 10 chłopa i co oni mają robić przez np dwa tygodnie jak jest grudzien i -10 w dzień? Wypłatę chcą więc muszą robić mimo że technologia zabrania. Ty jesteś inwestorem w swoim domu i jak masz wybór to nie klei poniżej 5C w dzień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jako fachowiec powiem tak. Istnieją dodatki do klejów do ociepleń, które przyspieszają ich wiązanie, nie mniej jednak żaden z dodatków nie umożliwia stosowanie na zmrożonych podłożach.

Najczęściej używanym i najbardziej skutecznym z mojego punktu widzenia środkiem jest mrówczan wapnia. Sam go testowałem i wiem, że działa.

Nie mniej jednak nasza firma nie posiada w swojej ciągłej ofercie takich preparatów. Głównym powodem nie jest problem związany z ich produkcją ale przede wszystkim niebezpieczeństwo związane z tzw. błędem wykonawczym polegającym na pominięciu dodania takiego środka do kleju podczas jego przygotowywania lub co gorsze klejeniu w niższych temperaturach niż 0st.

Niestety z doświadczenia wiem, że jeśli na opakowaniu jest od +5st. to wykonawcy kleją od 2-3st., więc jeśli będziemy mieli napisane, że stosować o 0 to będą kleić przy minus 2:(.

 

Reasumując osobiście nie zalecam prowadzić prace w zimowych warunkach, gdyż oprócz niskich temperatur dużym czynnikiem reklamacyjnogennym jest wysoka wilgotność powietrza, która znacząco może pogorszyć warunki schnięcia kleju czy tynku i finalnie doprowadzić do powstania usterek.

 

Tak więc sugeruję poczekać z pracami do wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Muszę przyznać, że jeden z nielicznych przedstawicieli firm produkujących jakiś produkt wypowiadający się rozsądnie bez nadmiernej nazwijmy to "ostrożności".

 

Ja dodam od siebie, że też dużo zależy od warunków cieplnych ściany tzn jak np kleimy styropian na ścianę jeżeli po drugiej stronie jest grzane to nie ma ryzyka, że klej nie zwiąże. Po ułożeniu styropianu temperatura w miejscu kleju znacząco rośnie.

 

Inna inszość ma się z warstwą zbrojącą , tutaj nie ma zlituj się i wszelkie przemrażanie tej warswty w trakcie wykonywania plus skraplanie sie wilgoci jak nabardziej możliwe i czeste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi , zostawię klejenie na wiosnę , szkoda ,że prace wewnątrz będę musiał wstrzymać , będzie pompa ciepła ale obawiam się ,że utrzymanie jakiejś normalnej temp w takim nie ocieplonym domu to będzie bardzo duży wydatek .

Układ zalejemy glikolem i czekam na wiosnę

Dom zaczęliśmy budować w tamtym roku (20,11.2017) i cały zbudowany z dodatkami do betonu , stoi i jest OK. myślałem ,że są jakieś odpowiedniki

plastyfikatorów do kleju do styropianu ale już wiem , że w przypadku ociepleń jest to bardziej skomplikowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...