Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy taka wentylacja będzie działać?


Recommended Posts

Jest projekt małego (84mkw) domku dla dwóch osób, dach płaski - stropodach na Terivie. Zastanawiam się jak w takim budynku rozwiązać wentylacje. Chce to wykonać jak najtańszym kosztem samodzielnie. W projekcie jest WG no ale czytając forum przekonałem się że może jednak warto mieć mechaniczną. Nie będzie na pewno odraz u kasy na rekuperator więc pasowało by jednak zrobić grawitacyjną z tym że to zamyka mi drogę do reku w przyszłości. Kanały chce puścić w otworach "garów" terivy (po długości) ale jak w poprzek czy w zagłębieniu belek można je puścić? Nie osłabi to zbyt stropu? Ktoś tak robił? Znalazłem tylko jeden dziennik w którym kolega ufbufkruf kładł w terivie - znacie jeszcze kogoś kto tak robił?

Don rzeczy - może wymyśliłem bzdury ale chciałbym najpierw położyć same przewody według poniższego schematu (jak pisałem w garach stropu) które będą się schodziły w pomieszczeniu techn 1.3. W przyszłości będzie tam reku ale póki nie to czy taka wentylacja na przewodach od mechanicznej z jakimiś małymi wentylami na wyciągu i zaślepionymi nawiewami ew. też z wentylami nawiewnymi -będzie jako tako działać czy nie ma szans? Jak widać są to króciutkie odcinki wywiewów i nawiewach i do tego w pionie, czerpnia i wywie byłyby na ścianie bocznej. Nie chce wyrzutu robić przez dach - założyłem sobie żeby nie robić żadnych kominów aby max. uprościć i obciąć na kosztach budowę. Przewody bym chciał typu peszel nie za grube - myślę bez żadnych skrzynek rozdzielczych tylko na trójnikach bezpośredni z pomieszczenia technicznego. Jakie fi by trzeba zastosować? Da rade takie przewody pod kątem 90 stopni wyprofilować zze stropu bezpośredni do anemostatu w suficie? Wrzucam pobieżny plan jak to mniej więcej wygląda. Od wentylacji takiej nie oczekuje cudów a jedynie aby w minmalny sposób umożliwiła pozbycie się wilgoci w zimę - w lato i tak będę bazował na otwartych oknach jak to robię w obecnym mieszkaniu. Po prostu ma być jak najprościej i najtaniej – wiem że to taka bieda wentylacja ale jestem świadomy i tak chce to wykonać o ile się da to zrealizować

Poniżej link do prowizorycznego projektu

 

https://photos.app.goo.gl/hxkQwpkaVYUB48s9A

Edytowane przez jarokar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...