Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ostatni grzejnik zimny


robertd83

Recommended Posts

Pierwszy sezon grzewczy rozpoczęty i już problemy :)

 

Dom jest dwupiętrowy ogrzewany piecem bez podajnika. Na wyjściu z pieca zamontowana jest pompa CO. I tu się problem zaczyna.

 

Na parterze wszystkie grzejniki grzeją poprawnie (5 sztuk), problem zaczyna się na I piętrze. Na samym początku CO na I piętrze zamontowany jest rozdzielacz z które rozchodzą się rurki plastikowe do pięciu grzejników (od najbliższego: garderoba, sypialnia, łazienka, pokój I i pokój II). W garderobie (na co dzień jest zamknięty grzejnik), sypialni i łazience kaloryfery według mnie rozgrzewają się prawidłowo (nie jestem fachowcem i stwierdzam to po tym że są gorące/ciepłe), problem zaczyna się w dwóch ostatnich pokojach. W pokoju I przy temperaturze na piecu 65-70 stopni grzejnik jest letni a w pokoju II zimny.

 

W grzejnikach zamontowane są zawory termostatyczne RA-N i do tego głowice termostatyczne Danfoss. W sypialni na zaworze zamontowanym w grzejniku ustawiłem na pozycje 3, tak aby utrudnić dojście wody. A w kaloryferach w pokoju I i II ustawiłem na pozycje N, żeby ułatwić dojście wody.

 

Jeśli chodzi o rozdzielacz to mam wrażenie że rurki plastikowe wychodzące w kierunku grzejników mają podobną temperaturę ale już te, które wracają mają różną - różnica ta jest mocno wyczuwalna.

 

Grzejniki, rozdzielacz (wejście i wyjście) są odpowietrzone a układ grzewczy jest otwarty i zbiornik mam na poddaszu.

 

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem na rurkach wynika z oddawania ciepła przez grzejniki i jest normalna.

Jeśli jeden grzejnik jest zimny a pozostałe pomimo tego samego ustawienia głowic termostatycznych mają różną temperaturę to należy skorygować ustawienia na kryzach czyli po odkręceniu pokręteł grzejników na pierścieniu zaworu termostatycznego. Taka korekta dotyczy wszystkich grzejników i wiąże się z odległością grzejnika od źródła lub pionów głównych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kryzować, ale bardziej było to metodą prób i błędów - czy jest na to jakiś konkretny sposób czy pozostaje próbować różnych nastaw?

 

Wydaje mi się że jak skręciłem na pierścieniu (pozycja 3) w sypialni (czyli drugi grzejnik licząc od najbliższego), to od tego momentu w I pokoju grzejnik zrobił się letni. W momencie skorygowania na kryzie zauważyłem że ten grzejnik dłużej się nagrzewa i nie równomiernie.

 

Faktem jest że nie ruszałem grzejnika, który jest w garderobie (najbliższy) - ale on jest i tak skręcony na 0 na głowicy termostatycznej - czy mimo tego że jest on nie używany to też powinienem skorygować ustawienia na kryzach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom kryzowania jest zależny od odległości grzejnika od kotła i od głównego rozdzielacza. Bliższe grzejniki ustawia się na 1, 2, 3 lub mniejsze liczby się tak aby umożliwić dopływ czynnika grzewczego także do tych dalszych a dalsze ustawiamy na wyższe wartości..

Samemu jest dość trudno bo sama metoda prób i błędów nie jest idealna a oprócz tego czas reakcji jest odłożony w czasie więc po pierwsze to należało by skontrolować i zapisać ustawienie na wszystkich grzejnikach a następnie w zależności od odległości od rozdzielacza lub kotła skorygować to ustawienie skręcając stopniowo te bliższe co może wpłynąć na te dalsze bez ingerencji w ich ustawienia.

Powinien to wykonać instalator który zakładał i uruchamiał ogrzewanie.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie temat do zamknięcia - ale napiszę o rozwiązaniu mojego problemu.

 

W dniu wczorajszym postanowiłem wykręcić wszystkie zawory termostatyczne na piętrze i sprawdzić ich stan. Zacząłem od dwóch ostatnich (te które nie działały prawidłowo). Po odkręceniu zaworów i sprawdzeniu stanu okazało się że były zaklejone brudem (maź) po wyczyszczeniu i rozpaleniu pieca wszystko zaczęło działać prawidłowo - grzejniki nagrzewają się równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pierwszy sezon grzewczy więc zależnie od fachowca który zakładał instalację mogły się wewnątrz znaleźć jakieś nieczystości związane z kotłem lub połączeniami.

Jeśli instalacja jest miedziana to nawet fachowiec mógł przedobrzyć z pastą czyli Boraksem.

Ważne ze działa.

 

Jak problem się powtórzy 3-krotnie to wtedy będzie problem do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...