Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy to prawidłowo zamontowany okap?


Recommended Posts

Walczę z ekipą montującą mi kuchnię i poza kilkoma innymi nieprawidłowościami zastanawia mnie okap.

 

Zamontowali okap podszafkowy z którego do góry idzie plastikowa rura wychodząca na górze z szafki. Rura nie jest doprowadzona do wentylacji... Jednym słowem powietrze z rury będzie wychodziło na sufit, bez żadnego odprowadzenia.

 

Nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem a patrząc na kilka innych fuszerek...

 

Model okapu to Kenau KBH 07551 x3

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowali okap jako pochłaniacz - jeśli będzie w nim zamontowany filtr węglowy, to nad szafkami powinien wyrzucić oczyszczone powietrze i takie rozwiązanie jest jak najbardziej poprawne.

 

W domach wielorodzinnych, gdzie występuje wentylacja grawitacyjna, nie wolno podłączać okapu do pionu wentylacyjnego, bo to zaburza działanie całej wentylacji u sąsiadów podłączonych do tego samego pionu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
W bloku nie wolno sie podłączać do wentylacji. Więc byc może założyli Ci na turbinę filtry węglowe i wyprowadzili otwór poza szafkę. W domku nie byłoby to zrozumiałe bo zazwyczaj są osobne kanały dla okapów. Swoją drogą, jak sprawuje Ci się Kernau? Nie jest za głośny? Pamiętam że zrezygnowałam z podobnego bo był mega głośny. Wzięłam :spam:. mam wejście do wentylacji, rury pcv zamiast spiro i wszystko owinięte wełną dla wygłuszenia. I jest cisza. Nie wiem jak się sprawuje okap jako pochłaniacz - jakieś spostrzeżenia? Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W domach wielorodzinnych, gdzie występuje wentylacja grawitacyjna, nie wolno podłączać okapu do pionu wentylacyjnego, bo to zaburza działanie całej wentylacji u sąsiadów podłączonych do tego samego pionu.

Gdyby tak było, że jest wspólny kanał wentylacji, to budynek wielorodzinny nie powinien przejść odbioru.

A z kiedy jest budynek? Z tego co mi wiadomo, to od 90-tych lat ubiegłego wieku nie wolno budować zbiorczych kanałów wentylacji grawitacyjnej. Jeśli budynek jest nowy, to powinieneś mieć dedykowany dla siebie kanał wentylacji niezależny od sąsiadów. A skoro tak, to możesz do niego wpiąć wywiew z okapu.

Używanie filtra do pochłaniania i mielenie tego samego powietrza w kuchni, to jest prowizorka wywiewu z kuchni. Miałem tak kiedyś i przerobiłem na wywiew na zewnątrz.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie może być tak, że w jednym pionie są wszystkie mieszkania, ale np. grupuje się je w kilka mieszkań. Blok z 2011 roku, część mieszkań miała wspólny kanał wentylacyjny, bo śmierdziało czasem kapuchą...

Warunki Techniczne:

§ 141 Zabrania się stosowania:

1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3;

2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej;

..

 

§ 93 Warunki oświetlenia światłem dziennym i wentylacji

5. W przypadku zastosowania okapu kuchennego w kuchni lub w aneksie kuchennym, należy zapewnić podłączenie tego okapu do odrębnego przewodu kominowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...