Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA i grzejniki-zużycie energii


bobrow

Recommended Posts

Zbyt mała rozdzielczość zdjęć - nie da się tego odczytać.

 

Wydaje się, że wyszedł tam dom 54 m2, a pisałeś we pierwszym wpisie, że dom ma 102 m2.

Więc już pierwszą stronę z wymiarami budynku masz błędnie wypełnioną.

 

 

Algorytmy forum przycinają zdjęcia, gdy te mają większą rozdzielczość niż 1500 pixeli.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zbyt mała rozdzielczość zdjęć - nie da się tego odczytać.

 

Wydaje się, że wyszedł tam dom 54 m2, a pisałeś we pierwszym wpisie, że dom ma 102 m2.

Więc już pierwszą stronę z wymiarami budynku masz błędnie wypełnioną.

 

 

tak ale ma kondygnacje w parterze ma 54m do tego dochodzi kondygnacja ogrzewana ok 50 m i strych ale tam to sie wchodzi po drabinie bardziej taka wolna przestrzen metra wysokosci nad glowa wełna belki i dach , jak wpisywalem tam metraz 102 to wychodziła powietrzchnia calkwowita po nad 200m co było glupota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pozmieniałem ustawienia.

Sprawdź teraz, na ile się to zgadza.

 

https://cieplo.app/wynik/1xsn5

 

- daję linka, po zmianach zmienił się też link do wyniku.

 

Te 102 m2 to powierzchnia użytkowa liczona do podatku, czy całkowita powierzchnia po podłogach?

Po zwiększeniu powierzchni zabudowy - powierzchnię po podłogach podaje na 110 m2 i użytkową na 84 m2.

Powierzchnię zabudowy podaje się po obrysie zewnętrznym budynku,

od tego kalkulator odlicza grubość murów ze czwartej zakładki - stąd końcowy wynik wychodzi mniejszy.

Chyba, że znasz wymiary długość x szerokość zewnętrzną budynku - to lepiej to podać, zamiast powierzchni zabudowy.

 

W twoim ustawieniu nie można było podać izolacji dachu.

Po zmianie na poddasze ogrzewane - można podać 20 cm izolacji dachu.

 

ten strych jak masz ocieplony?

- izolacja w dachu i strych się ogrzewa z promieniowania z budynku?

- czy izolacja po podłodze strychu? wtedy kubatura strychu jest nieważna.

 

Ilość okien jak podajesz to nie 1:1.

Kalkulator liczy 1 okno o wymiarach 1,4 x 1,8 m.

 

Pisałeś wcześniej, że kocioł ciągnie 100 kWh/doba.

Przy jakiej temp. dworowej dobowej to było? Dzień/noc. Bo to można odnieść, np. do mojego wyniku produkcji ciepła (przy podobnych warunkach) i porównać na ile wynik z kalkulatora się różni. To będzie taki punkt kontrolny - odniesienia.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 102 m2 to powierzchnia użytkowa liczona do podatku, czy całkowita powierzchnia po podłogach?

Po zwiększeniu powierzchni zabudowy - powierzchnię po podłogach podaje na 110 m2 i użytkową na 84 m2.

Powierzchnię zabudowy podaje się po obrysie zewnętrznym budynku,

od tego kalkulator odlicza grubość murów ze czwartej zakładki - stąd końcowy wynik wychodzi mniejszy.

Chyba, że znasz wymiary długość x szerokość zewnętrzną budynku - to lepiej to podać, zamiast powierzchni zabudowy.

 

teraz lepiej zdecydowanie , nie do konca dobrze wprowadzilem dane

102m to jest calkowieta liczona do podatku, zutkowa bedzie mniejsza , jest garaz w bryle budynku nieogrzewany 5x3m

 

 

 

 

 

ten strych jak masz ocieplony?

- izolacja w dachu i strych się ogrzewa z promieniowania z budynku?

- czy izolacja po podłodze strychu? wtedy kubatura strychu jest nieważna.

 

tak strych ogrzewa sie z promieniowania tam jest temperatura zblizona do tej na pietrze, jest jest tak jak np na podaszu u moich rodzicow ze tam na dzien dzisiejszy jest mroznia a w lato sauna

izolacja nie jest na podlodze strychu

 

 

Ilość okien jak podajesz to nie 1:1.

Kalkulator liczy 1 okno o wymiarach 1,4 x 1,8 m.

 

tu też bedzie bładnie wszystkie mają taką powierzhnie

trzeba byloby przyjąc jeśli chodzie powierzhniowo to 5 takich okien

 

 

 

Pisałeś wcześniej, że kocioł ciągnie 100 kWh/doba.

Przy jakiej temp. dworowej dobowej to było? Dzień/noc. Bo to można odnieść, np. do mojego wyniku produkcji ciepła (przy podobnych warunkach) i porównać na ile wynik z kalkulatora się różni. To będzie taki punkt kontrolny - odniesienia.

 

100 kwh pociagnal jak było na dworzu kolo -7 a a jak jest temperaura 0/5 na dworzu to przewaznie wciaga 50-70 kwh

kociół 18 kw -3 grzalki po 6kw zazwyczaj na 3 grzalki grzeje tylko przez chwile aby wode w co podniesc do temperatury 55 potem na jednej grzalce jedzie i czasami i wylacza sie jak osiagni temp no to wiadomo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widać, że z tymi dziwnymi ustawami ciężko podjąć decyzję. Ja osobiście uważam, że prąd jest najstabilniejszy cenowo i przewidywalny. Z prądu korzysta 100% wyborców i nikt z powodów politycznych nie pozwoli na gwałtowne podwyżki.

 

Wg różnych danych dostępnych w internecie, 40% gospodarstw domowych w Polsce ogrzewane jest gazem, różne źródła różnie podają ale to rząd ok. 2-3 mln gospodarstw domowych.

PC mimo boom-u ostatnich lat ciągle daleko, zobaczymy jak to będzie się zmieniać , sprzedaż w Polsce w 2022 to 203 tys.

Przekładając to na głosy wyborcze ciągle bardziej "opłaca" się dotować gaz dla gospodarstw domowych niż prąd dla pc. Tutaj zgoda, prąd do poziomów bytowych czyli do 2-3 tys. kWh używany przez wszystkich ma szanse być ciągle dotowany ale już powyżej niekoniecznie.

Zresztą ta kwestia była podnoszona już w ubiegłym roku gdzie limity tańszych kilowatów były niewystarczające dla pompiarzy (o ile ci nie mieli fv; w ogóle ci co mają fv na starych zasadach przez kolejnych kilkanaście lat też będą raczej spokojni więc potencjalne lobby o tyle jest mniejsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caspiano - porównując wynik CW - OZC 7,1 kW z tym co piszesz o poborze przy grzaniu grzałką.

 

Trudno tak wyrokować, ale wydaje się, że te OZC 7,1 kW jest blisko twojego realnego.

 

Jak porównywałem wyniki OZC na CW - to zdziwił mnie wynik jaki tam podaje za zimę 2022/23.

Wg kalkulatora za zimę 2022/23 powinno zostać wygenerowane 8'664 kWh ciepła wg temperatur w regionie.

A moja PC pokazuje, że wygenerowała 14'391 kWh ciepła. Spora różnica.

 

[ATTACH=CONFIG]467688[/ATTACH]

 

 

U mnie też jest coś w okolicy OZC 7,1 kW - nie zdążyłem doizolować podłóg w dwóch pokojach na gruncie, w nich jest ok. +20*C. I jednego fundamentu na wschodniej ścianie. Na piętrze od kilku dni utrzymuje się +21,5*C do +21,8*C, a na parterze gdzie są już poprawione izolacje +21,3*C.

Na początku grudnia gdy temp. wynosiły nocą -8*C i w dzień -3*C - moja PC generowała 94 kWh ciepła.

W niedzielę (7-01-2023r.) PC wygenerowała 91 kWh ciepła, ale nie śledziłem temp. na dworze, rano o 9 godz. było -3,5*C, po 14 godz. było chyba -4,1*C, reszty dnia nie śledziłem.

 

Poniedziałek 8-01-2023r. utrzymuje się cały dzień -8*C. Rano przed 7 godz. było -9*C, koło południa gdy wyszło słońce pojawiło się -7*C, od 16 godz. temp. spada, o 19 godz. -12,9*C; o 23 godz. -14,3*C (na piętrze +21,8*C);

 

Wg Supli za poniedziałek poszło 38,37 kWh prądu na CO i 2,51 kWh na CWU.

 

wg PC wygenerowała 107 kWh ciepła i pobrała 44 kWh, a wg podlicznika 38,37 kWh prądu (to daje COP 2,788 ). Do tego trzeba by doliczyć około 0,5 godz. pracy grzałki na I poziomie 3 kW.

 

Od poniedziałku 19 godz. do wtorku 8 godz. PC pokazuje 1 godz. użycia grzałki na I poziomie 3 kW. Ale po przejrzeniu 10-cio minutowych okresów poboru prądu na Supli wydaje się, że było też 15-20 minut użycia grzałki II poziomu 9 kW, a że licznik PC zaokrągla do pełnych godzin to tego nie wykazała.

 

Kolejna kontrola temp. wody 09-01-2024r. o 16 godz.:

na PC +39*C / +32*C deltaT 7*C

za buforem +38,0*C / +28,8*C deltaT 9,2*C

 

To co wraca do PC to podmieszana woda z bufora i grzejników. Często jest różnica na delcieT o 2*C do 2,5*C między tym co pokazuje PC, a czujnikami na grzejniki za buforem.

 

 

Pod kątem wyboru Gazu :

 

 

wg pomiarów gościa, realnie z 1m3 gazu wychodzi 8,5 kWh ciepła, gdy PGNiG deklaruje, że jest 11,03 kWh ciepła.

 

Więc przy twoim domu gdy rocznie będziesz potrzebował 14'500 kWh ciepła :

1) przy PC z grzejnikami do 55*C i COP 3 - zejdzie 4'833 kWh prądu.

2) przy kotle gazowym będzie potrzebne 1'706 m3 gazu (przy kaloryczności 8,5 kWh/m3),

lub 1'315 m3 gazu (przy innej dostawie, gdy kaloryczność będzie zgodna z deklarowaną 11,03 kWh/m3).

 

Więc i przy gazie nie do końca można policzyć koszt roczny lub trzeba by liczyć go we widełkach, że może być od .. do.

 

 

anatema

 

"Pompiarzy" może jeszcze nie jest dużo, ale za to prądu używa każdy - i w domu i w bloku.

Więc jednak przychylałbym się ku temu co Napisał MMPC, przynajmniej w kwestii podstawowych stawek. Dotacje są jeszcze do 30 czerwca i też się kończą.

 

Link do artykułu o możliwych zmianach w systemie rozliczeń dla prosumentów i "pompiarzy":

 

https://www.money.pl/gospodarka/szykuja-sie-duze-zmiany-w-fotowoltaice-szansa-na-nizsze-rachunki-6982573032290816a.html

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

anatema

 

"Pompiarzy" może jeszcze nie jest dużo, ale za to prądu używa każdy - i w domu i w bloku.

Więc jednak przychylałbym się ku temu co Napisał MMPC, przynajmniej w kwestii podstawowych stawek. Dotacje są jeszcze do 30 czerwca i też się kończą.

 

Link do artykułu o możliwych zmianach w systemie rozliczeń dla prosumentów i "pompiarzy":

 

https://www.money.pl/gospodarka/szykuja-sie-duze-zmiany-w-fotowoltaice-szansa-na-nizsze-rachunki-6982573032290816a.html

 

No właśnie w artykule który podlinkowałeś jest informacja że dla pompiarzy nie będzie żadnych szczególnych dedykowanych rozwiązań taryfowych, ulg etc.

I tak, ja też się zgadzam że podstawowy bytowy prąd do 2 tys. kWh będzie dotowany w różny sposób bo używamy go wszyscy ale nie o tym jest mowa. Mowa jest o prądzie jako "paliwie" do pc który (po przekroczeniu dotowanego limitu) jest drogi i nie sądzę żeby był konkurencyjny w najbliższych latach do cen gazu ziemnego. No ale to wszystko spekulacje.

Osobiście nigdy nie zdecydowałbym się (nie mając fv na starych zasadach) na założenie pc do grzania w domu z instalacją zwykłych grzejników mając gaz ziemny w posesji.

 

Sam rok temu przeszedłem na pc z ekogroszku ale po pierwsze miałem fv (stare zasady), po drugie wymieniłem (latem) większość grzejników na niskotemperaturowe co pozowliło znacznie obniżyć temperaturę zasilania w tym sezonie, po trzecie i tak nie jestem zadowolony i uważam że lepiej było iść w gaz (który też mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w artykule który podlinkowałeś jest informacja że dla pompiarzy nie będzie żadnych szczególnych dedykowanych rozwiązań taryfowych, ulg etc.

 

Dlaczego miała by być extra taryfa dla pompiarzy ?? Trzeba zrobić tak żeby zmniejszyć zapotrzebowanie domu, wymienić grzejniki itp - a dopiero potem zmieniać źródło ogrzewania. Albo robić to jednocześnie z głową.

Taka taryfa - im większe zużycie tym taniej - prowadzi w prostej linii do patologii czyli nie robimy tak że ocieplamy budynek żeby było ekonomiczniej, tylko dowalimy większą pompę ...... niech żre.

To oczywiście przerysowanie - ale czy nie jest to doskonale widoczne w większości instalacji PV w PL, dajmy tle żeby pokryć z naddatkiem zapotrzebowanie a co.

 

Stać było na konia - to i owies trzeba kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam rok temu przeszedłem na pc z ekogroszku ale po pierwsze miałem fv (stare zasady), po drugie wymieniłem (latem) większość grzejników na niskotemperaturowe co pozowliło znacznie obniżyć temperaturę zasilania w tym sezonie, po trzecie i tak nie jestem zadowolony i uważam że lepiej było iść w gaz (który też mam).

Czyli masz w domu gaz, który jest twoim zdaniem najlepszy, ale go nie używałeś i robisz wszystko żeby nie używać? :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po trzecie i tak nie jestem zadowolony i uważam że lepiej było iść w gaz (który też mam).

Mając PC to ;

- średnioroczna ilość zużytej energii w kWh na ogrzewanie jest około 3-razy mniejsza niż przy gazie,

- a tym samym płatność za ogrzewanie jest niższe ,

- ogrzewanie jest ekologiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie ma najlepszego źródła ciepła w pojęciu rozumianym ogólnie.

 

Przykład.

Jeśli ktoś nie ma możliwości podprowadzenia instalacji gazowej do domu i nie ma na to widoków to ogrzewanie gazowe nie będzie dla niego najlepsze.

Jeśli ktoś nie ma możliwości podkładać paliwa systematycznie to kominek z nadmuchami czy płaszczem wodnym lub jakikolwiek piec na paliwo stałe wymagający stosunkowo częstego podkładania paliwa nie będzie dla niego najlepszy.

Jeśli ktoś nie ma możliwości ocieplenia budynku i zamontowania podłogówki lub dużej powierzchni grzejników (lub niskotemperaturowych), by zejść z temperaturą zasilania to pc nie będzie dla niego najlepsza.

Jeśli ktoś musi ponieść bardzo duże koszty związane z przystosowaniem budynku do montażu danego źródła a dodatkowo inwestycja takiego co jest koszmarnie droga to też nie będzie dla niego najlepsze takie rozwiązanie.

 

Czym się kierować wybierając źródło ciepła według mnie:

1) Kosztami inwestycji

2) Kosztami serwisu jak również ewentualnego serwisowania na wypadek awarii po gwarancji czyli w pewnym sensie prostotą układu

3) Oczywiście kosztami za ogrzewanie sezonowe domu przy ogrzewaniu danym źródłem ciepła

4) Jeszcze innymi czynnikami choćby takimi czy będziemy mieli możliwość wykonać samodzielnie pewne naprawy

 

W różnicach zdań koncentrujemy się głównie na argumentacji tym ile wyniesie koszt ogrzewania sezonowego. Oczywiście z tyłu głowy mamy świadomość, że to nie są jedyne koszty. Jednak często marginalizujemy fakt ponoszenia tych kosztów w myśl zasady, że warto się nawet niebotycznie wybulić, żeby potem grzać darmo. To jest w dużej mierze polskie myślenia, ponieważ wielu Polaków przywiązują ogromną wagę do tematu związanego z własnością jaką jest prywatny dom oraz wszystko co jest z nim związane w sensie, by było wykonane "na lata", drogo ale dobrze.

 

Nie krytykuję myślenia osób, które popełniają według mnie jakiś tam błąd decydując sią na takie czy inne rozwiązania jeśli ich decyzja została przemyślana w jakiś tam sposób. Każdy może się pomylić, zaufać fachowcowi, które naciąga na takie czy inne rozwiązanie bo akurat ma w tym biznes albo inaczej nie umie. Najgorzej, gdy ktoś w ogóle nie stara się wysilić, zanim wyda kilkadziesiąt tysięcy złotych bo i tak bywa.

 

To tak odnośnie ostatnich postów.

A odnośnie tematu to na mój rozum pc zamontowana samodzielnie, współpracująca z instalacją co niskotemperaturową w dobrze ocieplonym budynku ma sens. Natomiast na chwilę obecną wybulenie kilkadziesiąt tysięcy złotych na pc z montażem firmy i do tego w domu z grzejnikami wymagającymi stosunkowo wysokich temperatur to strzał samemu sobie w kolano.

 

Szczerze? Posiadam 3 różne źródła ciepła w domu, wszystkie podłączone samodzielnie, przy zakupie których kierowałem się stosunkiem ceny do jakości w sensie wyboru średniej półki. Są nimi kominek z nadmuchami, piec gazowy z otwartą komorą spalania (starszego typu) oraz niedrogą pc.

Instalacja grzejnikowa, grzejniki stalowe płytowe przewymiarowane mocą.

Jeśli musiałbym pozostać tylko przy jednym z nich to byłby piec gazowy.

Edytowane przez Dolce13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

08.01 - pobór prądu 69kWh, dzisiaj do 21:30 - 71kWh. Dzisiaj o 07:00 było -20C. W domu +23C.

Dla porównania 03 i 04.01 było po 22kWh (CWU+CO).

Najlepsze rozwiązanie - PC z odpowiednią mocą kaloryferów + fotowoltaika na starych zasadach. Natomiast na dzień dzisiejszy - chyba gaz, ze względu na koszty instalacji. A jutro - ciężko powiedzieć jak się to będzie zmieniać. Myślę, że dobry rozwiązaniem dla pompiarzy z PV byłby "państwowy" magazyn energii - dodatkowy podlicznik z zakładu na PC - ile potrzebujesz energii rocznie na PC, tyle masz z PV na starych zasadach - taki bonus do ogrzewania eco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz w domu gaz, który jest twoim zdaniem najlepszy, ale go nie używałeś i robisz wszystko żeby nie używać? :lol2:

 

Tak, właśnie.

Podjąłem pochopną imho błędną decyzję. Jako częściowe usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że działo się to w czasie, gdzie w mojej okolicy ceny gazu poszły dramatycznie w górę (chyba 170% - firma Gen Gaz - głośno o tym było w mediach), ceny węgla pikowały do poziomów ponad 3 tys. a o wzrostach cen prądu jeszcze nikt nie mówił (chociaż można było się tego spodziewać), a ja miałem starego bezklasowca na ekogroszek który musiałem wymienić. PC

 

a.gwozdz - nie wypowiadam się co być powinno a co nie. Stwierdzam tylko fakty, ewentualnie spekuluje sobie jak może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miała by być extra taryfa dla pompiarzy ?? Trzeba zrobić tak żeby zmniejszyć zapotrzebowanie domu, wymienić grzejniki itp - a dopiero potem zmieniać źródło ogrzewania. Albo robić to jednocześnie z głową.

Taka taryfa - im większe zużycie tym taniej - prowadzi w prostej linii do patologii czyli nie robimy tak że ocieplamy budynek żeby było ekonomiczniej, tylko dowalimy większą pompę ...... niech żre.

To oczywiście przerysowanie - ale czy nie jest to doskonale widoczne w większości instalacji PV w PL, dajmy tle żeby pokryć z naddatkiem zapotrzebowanie a co.

 

Stać było na konia - to i owies trzeba kupić.

 

Wszystko racja gdyby nie limity zużycia i dwie ceny (poniżej i powyżej limitu).

Moja pompa zużywa 3,5 mWh rocznie i drugie tyle zużyje chałupa prądu bytowego.

Urząd statystyczny powiedział jaśnie panującemu, że polska rodzina zużywa średnio 3,0 mWh rocznie. OK. Ale bytowego!. A licznik niestety nie rozróżnia prądu który leci do czajnika czy żarówki od tego który zasila pompę ciepła.

A to bardzo dziwne. Bo urząd statystyczny zauważył zwiększone zużycie prądu u rolników, niepełnosprawnych i dużych rodzin, a nie zauważył w domach ogrzewanych prądem.

Na moje oko to (jeśli upadnie ten pomysł z nocną taryfą pompiarską - a podobno już upadł) to w domach ogrzewanych prądem limit powinien być x2. W związku z tym że pompa ciepła zżera mój limit w tempie ekspresowym w styczniu/lutym.

Podejrzewam, że limit półroczny 1,5 tys.kWh, to przy takiej pogodzie jaką mamy, niektórzy pompiarze przekroczą już w styczniu, ewentualnie w połowię lutego. I co dalej? I od połowy lutego jadą na drogim prądzie (a w szczególności drogim dla posiadaczy taryfy G12W i innych dwustrefowych).

Czy to jest uczciwe? Nie.

Czy jaśnie panujący obiecał przed wyborami rozwiązać ten problem? Tak.

Czy jaśnie panujący robi coś w tej chwili z tym problemem? Nie.

Jaśnie panujący myśli o tym problemie tak jak ty o tym koniu i owsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wam też nie w pełni oszrania wymiennik przy -10C ale przy 50% wilgotności? U mnie nawet nie zabieli chłodnicy przez godzinę pracy. A przy temp bliskich zeru ale wysokiej wilgotności po 30minutach mam skorupę szronu.

 

Blaupunkt 12kw nie daje rady bez grzałek zagrzać wody powyżej 37C przy temp -10,-12C...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TA pompa wg; danych;

https://blaupunkt-store.eu/pl/produkty/pompa-ciepla-blaupunkt-monoblok-blp10p3v2mr32-blp12p3v2mr32/ ma tylko;

a/ 6 kW mocy dla - 20 C,

b/ 7 kW mocy dla -15 C

 

no dokładnie, dlatego monterzy zalecają i ustawiają temp włączenia grzałki na +2C, a sprzedawcy wciskają że do -15C grzałki się nie włączają (tak jest ustawiony fabrycznie sterownik).

 

muszę też podziękować że porada i wymianę grzejników dała bardzo dużo, finalnie kupiłem jeden grzejnik i zrobiłem rotację co dało w sumie jakieś 140% większą powierzchnie grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj cały dzień - 10 noc do - 19 temperatura na grzejniki nie przekroczyła 35 stopni w mieszkaniu 23- 23,5° pompa zużyła w dobę 61kw razem z cwu

 

Coś tu się kupy nie trzyma.

U mnie ciut cieplej wczoraj, pompa za cały dzień pobrała też 60kW ( podlicznik ), ale na grzejnikach 39* I temperatura w domu 22*

Ty przy grzejnikach I 35* na zasilaniu w domu ponad 23*?

U syna przy porządnym ociepleniu i gęstej podłogówce to za ten sam dzień zasilanie podłogi 30* I temperatura ani drgnie w domu tylko 22*.

 

To jaką ty byś musiał mieć tą powierzchnię grzejną żebyś przy takich parametrach grzania taką temperaturę utrzymał?

No chyba, że masz wszystkie ściany w grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...