Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA i grzejniki-zużycie energii


bobrow

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy rury są zaizolowane?

Czy idą w strefie ogrzewanej?

 

W kotłowni są zaizolowane ale tam i tak jest ciepło, w domu nie są zaizolowane częściowo idą w tynkach częściowo idą na zewnątrz. temperatura najbliższego i najdalszego grzejnika to różnica max 1C. Instalacja jest na miedzi 19-22mm. Dodam że po wymianie kopciucha była tylko przepłukana a nie czyszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym dokonujesz pomiaru temperatury na grzejnikach?

Rok temu, zaraz po założeniu pc próbowałem to mierzyć termometrem bezdotykowym takim jak się mierzy gorączkę ale nie dało się, odczyty były bez sensu.Z drugiej strony wydawać kilkaset pln na jakieś specjalistyczne termometry wydało mi się trochę zbyt dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to że macie minimalne straty na grzejnikach, u mnie straty między tym co idzie z bufora na grzejniki to 4-6C zależy który grzejnik.

Między pompą ciepła a buforem +-0,5C i tyle samo na wejściu do bufora a wyjściu +-0,5C.

 

żebym miał na grzejnikach 35C, pompa musi grzać do 41-42C

 

Pompę ciepłą mam ustawioną na deltę 3.8*C (podgrzewa wodę o 3.8*C). Bufor wpięty równolegle 200l. Bufor jest tuż przy pompie. Uzyskanie wysokich przepływów nie stanowi problemu. Zasadniczo ważne jest żeby woda krążyła szybciej w obwodzie małym (pompa bufor) w stosunku do obwodu dużego (grzejniki).

 

Spróbuj zwiększyć szybkość obiegu wody w małym obiegi (pompa ciepła). Duży ustaw tak, żeby na grzejnikach delta T nie przekraczała 10*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Samsung EHS mono pracuje aktualnie właściwie prawie cały czas ale na bardzo małych obrotach, zużywa około 20 kWh dziennie wraz z CWU (300 L i pięć osób w domu więc CWU dość spory stanowi udział). Styczeń całość- CO+CWU- 960 kWh, ustawione w domu na 23*C, ogrzewam ok 150 m, parter podłogówka, piętro grzejniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panasonic Aquarea HP Split 9kw seria J 1F z automatem przełączającym fazy zasilania.

CO - bufor 300l jako "sprzęgło" bo podłączony jest do niego kominek z płaszczem wodnym.

CWU - bufor 200l z pompką obiegową

 

Dom 165m2 zmodernizowany, kubatura 416m3, podwójny pustak po środku 5cm styropian i na zewnątrz 12cm styropian grafitkowy 033. Poddasze wełna 30cm w krokwiach i 25cm po stropie z płytą OSB. Ogrzewany grzejnikami - 9szt i 2 panelami łazienkowymi. Moc nieznana.

W całym domu temperatura 21.5-22C przez cały czas.

Ogrzewanie według krzywej grzewczej

43C przy -15C i 32C przy 8C.

 

Zużycie prądu

Listopad

Sterownik Panasonica - 573kwh, podlicznik - 676kwh.

 

Grudzień

Sterownik Panasonica - 801kwh, podlicznik - 945kwh.

1x przepalone w kominku przez 2h dla klimatu w Święta Bożego Narodzenia.

 

Styczeń

Sterownik Panasonica - 940kwh, podlicznik - 1103kwh.

W najgorszym dniu stycznia temperatura w nocy spadła do -19C i ba 2h załączyła się grzałka. W tym dniu pobór z podlicznika wyniósł 71kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

podsumowanie lutego 2024r.

 

Dom z OZC ok. 7,0-7,2 kW ; 100% grzejniki niskotemperaturowe (do +45*C). W domu między +21*C a +22*C.

Na piętrze z zyskami słonecznymi potrafi przebić +23*C.

 

Samo CO = 351 kWh (podlicznik, a wg PC=409 kWh)

(produkcja ciepła wg PC 1790 kWh)

Samo CWU = 42 kWh (podlicznik) (wymuszone grzanie o 13 godz.)

 

Jest to najłagodniejszy luty od początku moich pomiarów z PC.

luty 2021r. = 820 kWh

luty 2022r. = 535 kWh

luty 2023r. = 613 kWh

luty 2024r. = 351 kWh

 

Przy PC i PV, z taryfą G12W - 63% poboru w taryfie nocnej i 37% w taryfie dziennej.

 

PV na starych zasadach:

produkcja 248,1 kWh ( 29,86 kWh z 1 kWp);

o 11,01% więcej niż w lutym 2023r.

 

Samokonsumpcja przed zbilansowaniem 47,74%,

a po zbilansowaniu 60,90%.

Bo falownik 3-fazowy, a pompa ciepła 1-fazowa.

 

Termometr powietrza uruchomiony 10 lutego 2024r. - zamontowany pod daszkiem przy PC.

[ATTACH=CONFIG]468329[/ATTACH]

 

Zasilanie temp. wody na grzejniki:

- głębsze spadki widoczne na wykresie to w czasie grzania CWU, które przeciętnie trwa ok. 50 minut.

[ATTACH=CONFIG]468330[/ATTACH]

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane z podlicznika za luty (CO+CWU): 514 kWh (poprzedni rok: 768 kWh)

 

Temperatura średnio ok. 20,5 C

Grzeje stałą 35C przez cały sezon (poza okresem mrozów gdzie podkręciłem do ok. 40C). W ciągu ostatnich ciepłych dni (podobnie jak w październiku) pompa wyłączana na noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane z podlicznika za luty (CO+CWU): 514 kWh (poprzedni rok: 768 kWh)

 

Temperatura średnio ok. 20,5 C

Grzeje stałą 35C przez cały sezon (poza okresem mrozów gdzie podkręciłem do ok. 40C). W ciągu ostatnich ciepłych dni (podobnie jak w październiku) pompa wyłączana na noc.

 

Co oznacza, że pompa wyłączana na noc? Idziesz i wyłączasz zasilanie? Jeżeli tak, to nie do końca jestem w stanie zrozumieć takie podejście. pompa ciepła to generalnie urządzenie bezobsługowe i jej montaż powinien prowadzić do takiego efektu. Ustawiam (oczywiście często przez wiele dni, metodą prób i błędów, optymalne parametry) i zapominam. Idąc tym tokiem myślenia, lodówkę też będziemy wyłączali na noc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza, że pompa wyłączana na noc? Idziesz i wyłączasz zasilanie? Jeżeli tak, to nie do końca jestem w stanie zrozumieć takie podejście. pompa ciepła to generalnie urządzenie bezobsługowe i jej montaż powinien prowadzić do takiego efektu. Ustawiam (oczywiście często przez wiele dni, metodą prób i błędów, optymalne parametry) i zapominam. Idąc tym tokiem myślenia, lodówkę też będziemy wyłączali na noc?

 

Wyłączam na noc w aplikacji i nie zasilanie tylko grzanie. Mógłbym ustawić harmonogram wtedy byłoby bezobsługowo ale mi się nie chciało do tej pory.

Rano gdy idę po karmę dla psa to włączam, przy okazji sprawdzając jaka temperatura na zewnątrz.

 

Zaleta dodatkowa dla mnie to nie przeszkadzają mi żadne dźwięki dochodzące z pompy (ani pompek obiegowych) kiedy zasypiam.

Dla mnie (gdzieś już pewnie pisałem o tym) jedną z dużych wad TCAP-a jest hałas generowany i to zarówno przez jednostkę zewnętrzną jak i wewnętrzną; nie wiem czy ten typ tak ma (u znajomego ten sam model hałasuje podobnie) czy w ogóle to specyfika pc. Oczywiście można się przyzwyczaić albo niektórym to w ogóle nie przeszkadza (mojej żonie np. nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

podsumowanie marca 2024r.

 

Dom z OZC ok. 7,0-7,2 kW ; 100% grzejniki niskotemperaturowe (do +45*C). W domu między +21,5*C a +22,5*C.

Na piętrze z zyskami słonecznymi między +22,4*C do +23,7*C w ciągu słonecznego dnia.

 

Samo CO

wg pompy wyprodukowała 1'593 kWh ciepła, a pobrała 376 kWh prądu.

Wg podlicznika pobrała po odliczeniu CWU 325 kWh prądu.

 

Samo CWU = 44 kWh (wg podlicznika) (wymuszone grzanie o 13 godz.; średnio raz na 7 do 10 dni wypada drugie grzanie CWU miedzy 21 a 23 godz.)

 

Jest to najłagodniejszy marzec od początku moich pomiarów z PC.

marzec 2021r. = 479 kWh

marzec 2022r. = 615 kWh

marzec 2023r. = 472 kWh

marzec 2024r. = 325 kWh (oprócz łagodnej zimy doszedł XPS na fundamenty budynku).

 

Przy PC i PV, z taryfą G12W - 66,86% poboru w taryfie nocnej i 33,14% w taryfie dziennej.

 

PV na starych zasadach:

produkcja 589,1kWh ( 70,89 kWh z 1 kWp);

o 15,71% więcej niż w marcu 2023r.

 

Samokonsumpcja przed zbilansowaniem 33,57%,

a po zbilansowaniu 44,30%.

Bo falownik 3-fazowy, a pompa ciepła 1-fazowa.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie miesięczne od instalacji PC :

------------ Instalacja PC pod koniec maja 2022

23,590 cwu

56,440 cwu

51,190 cwu

40,080 cwu

114,820 co+cwu

178,950 co+cwu

424,100 co+cwu

649,700 co+cwu

------------ rok 2023

513,120 co+cwu

526,790 co+cwu

398,680 co+cwu

259,070 co+cwu

103,460 co+cwu

39,540 cwu

39,900 cwu

35,370 cwu

44,620 cwu

209,570 co+cwu

406,400 co+cwu

576,200 co+cwu

------------ rok 2024

702,360 co+cwu

318,100 co+cwu

308,400 co+cwu

 

 

powyższe zużycie z podlicznika supla.

 

Bieżący sezon łagodniejszy niż poprzedni. od marca 2024 dołączony termostat bezprzewodowy Salus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...