Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA i grzejniki-zużycie energii


bobrow

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak masz grzejniki to ustaw panel sterowania na termostat pokojowy , grzywa grzewcza wysoko i harmonogram z obniżeniem temp. na noc i gwarantuje że 30% dół od razu.

 

Próbowałem już na termostacie pokojowym, ale mam duży dom, nie da rady, jedne pomieszczenia będą mi się przegrzewać, inne będą niedogrzane, przerabiałem temat, nie pykło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... więc można przyjąć, że to w tej chwili PC 12 kW a nie 16 ;-) -...

 

Nie wiem jak to wszystko się ma do OZC budynku :rolleyes:, grzejniki po prostu zamontowałem o podwojonej mocy.

 

Co do COP to jest OK, dziś przy 2*C w nocy i 5*C w dzień wyniosło 3,2 więc tak jak zawsze.

 

Defrostów z grzałką nie robi, grzałka stoi i mam zamontowany bufor 100l który bez problemu wystarcza na defrosty. Zład wody się zwiększył, większe grzejniki = większy zład

 

Skoro w tej odpowiedzi twierdzisz, że COP i inne parametry są OK - to czemu w poprzednim wpisie marudziłeś, ze masz o 30% większe zużycie prądu :confused:

 

Jedno z drugim się nie spina.

 

 

Grzejniki płytowe mają małą pojemność wodną.

O ile zwiększyłeś zład wody poprzez zmianę grzejników o 0,5% ?

A o ile obniżyłeś temp. wody, zmniejszając tym samym magazyn energii o 3% o 5% a może więcej gdyby uwzględnić ilość energii zawartej we wodzie :confused:

 

Próbowałem już na termostacie pokojowym, ale mam duży dom, nie da rady, jedne pomieszczenia będą mi się przegrzewać, inne będą niedogrzane, przerabiałem temat, nie pykło

 

Bo zrobiłeś błąd, że nie policzyłeś ani OZC, ani zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń.

Skoro już wcześniej jedne pokoje były przegrzewane, a inne niedogrzane - to trzeba było zostawić grzejniki w przegrzanych a wymienić w niedogrzanych.

Wymieniając wszędzie x2 - nie zmieniłeś proporcji, by dopasować moc do zapotrzebowania danego pomieszczenia.

 

Działasz chaotycznie i po omacku.

Wywalając przy okazji kasę w przysłowiowe błoto.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w tej odpowiedzi twierdzisz, że COP i inne parametry są OK - to czemu w poprzednim wpisie marudziłeś, ze masz o 30% większe zużycie prądu :confused:

 

Jedno z drugim się nie spina.

Bo wcześniej, przy tych samych temp. na zewnątrz PC zużywała 39 a nie 52 kWh, więc niby się nie spina a licznik prądu kręci jak szalony...

 

Skoro już wcześniej jedne pokoje były przegrzewane, a inne niedogrzane - to trzeba było zostawić grzejniki w przegrzanych a wymienić w niedogrzanych.

Z tym problemem idealnie radzą sobie głowice termostatyczne, wręcz perfekcyjnie

 

Działasz chaotycznie i po omacku.

Takich mamy "fachowcóf" w tym kraju, to oni dobierali wszystko, wiem, teraz to oni powinni wziąć za to odpowiedzialność, ale to trudne do wyegzekwowania, a ja nie mam czasu na sądy

 

Wywalając przy okazji kasę w przysłowiowe błoto.

to nie problem, dziś w nocy biorę w dłoń łom i idę opierniczyć jakiś bank, jedna szychta i straty odrobione ;) :p

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wcześniej, przy tych samych temp. na zewnątrz PC zużywała 39 a nie 52 kWh, więc niby się nie spina a licznik prądu kręci jak szalony...

 

 

Z tym problemem idealnie radzą sobie głowice termostatyczne, wręcz perfekcyjnie

 

 

Takich mamy "fachowcóf" w tym kraju, to oni dobierali wszystko, wiem, teraz to oni powinni wziąć za to odpowiedzialność, ale to trudne do wyegzekwowania, a ja nie mam czasu na sądy

 

 

to nie problem, dziś w nocy biorę w dłoń łom i idę opierniczyć jakiś bank, jedna szychta i straty odrobione ;) :p

 

chętnie bym z Tobą popisał co myśle o tym wszystkim co piszesz ale w osobnym wątku na forum a nie w miejscu gdzie miało się podawać zużycia pomp w instalacja z grzejnikami, prośba do moderatora żeby przeniósł tą dyskusję w osobny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie Listopad CO +CWU 650Kwh

Temperatury w domu od 23.5 do 24.5 stopni

wyprodukowano 2060 kwh energii cieplnej co daje realne Cop na poziomie 3.17

dane z podlicznika, tymczasem w komputerku panasonica zużycie 540kwh i przekłamane COP na poziomie 3.8.

Edytowane przez Szmeli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom 280m2 do ogrzania. Docieplony tylko dach. Wszędzie grzejniki. Pompę ciepła o mocy 16 kW. Wcześniej grzałem kotłem węglowym z podajnikiem, zużywał na zezon ok. 4,5 t. węgla. W tej chwili za prąd po pierwszym sezonie zapłaciłem podobna wartość, jak wcześniej płaciłem za węgiel. Co zyskałem, to, że mam całkowicie bezobsługowe ogrzewanie domu, i nie muszę się niczym przejmować.

Uważam, że w kwestii porównania kosztów ogrzewania domu różnymi paliwami, nie ma znaczenia jakie źródło ogrzewania wybierzesz, w tym sensie, że każde źródło ciepła ma sens bez względu na to, czy dom jest docieplony, czy nie, czy jest duży, czy mały, jedyne co to to, że wybrane źródło ciepła bedzie tańsze w użytkowaniu, lub droższe. Ja na przykładzie swoim udowadniam, że koszt ogrzewania węglem jest identyczny jak pompą ciepła, jeśli chodzi o ten sam dom. Nie wiem, jaki koszt byłby, gdybym wybrał ogrzewanie gazowe, które też brałem pod uwagę, według opinii osób, które mają gazowe, jest ok. 15% drożej niż na węglu, ale to nie jest moja opinia. :p

Myślałeś że jak wymienisz grzejniki to zmieni ci się zapotrzebowanie na energię ?

jak wymieniasz grzejniki to możesz zyskać tylko na COP bo wyprodukujesz tą samą ilość energii ale z wyższym COP więc na tym się troszkę zyskuję.

Ktoś Ci nagadał głupot a Ty posłuchałeś i teraz masz skutki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onlinemaster

 

Wpierw pytasz o poradę, a następnie negujesz wszystkie odpowiedzi.

 

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co zostało już napisane i poczytaj ten temat:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

 

Wróć z pytaniami, gdy już zrozumiesz czego chcesz.

Skoro PC pobrała więcej prądu, to widocznie ten COP nie jest taki OK, jak tobie się wydaje.

Patrz na COP w dłuższym terminie.

Zamiast zmuszać PC do ciągłej pracy na zaniżonych obrotach w trybie wyciszonym, to pozwól jej pracować w normalnym trybie i niech sobie zrobi przerwę w cieplejsze dni w godzinach popołudniowych (przykładowo). Praca na minimalnych obrotach osiąga słabszy COP niż praca na średnich obrotach.

 

Pompa - instalacja CO i dom - to są naczynia połączone.

3% tu, 5% gdzie indziej i po zsumowaniu dochodzisz do 30%.

 

hmm..

w zasadzie od początku skupiłeś się na CO, a nie wspominasz o grzaniu bojlera CWU.

Może wcześniej były prysznice, a teraz żona polubiła gorące kąpiele we wannie i lwia część poboru poszła na grzanie CWU, a nie na CO ?!?

A może zapomniałeś domknąć właz na strych, lub okno w piwnicy i część ciepła spitoliła na dwór ?!?

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś że jak wymienisz grzejniki to zmieni ci się zapotrzebowanie na energię ?

jak wymieniasz grzejniki to możesz zyskać tylko na COP bo wyprodukujesz tą samą ilość energii ale z wyższym COP więc na tym się troszkę zyskuję.

Ktoś Ci nagadał głupot a Ty posłuchałeś i teraz masz skutki .

 

A Ty tu przyszedłeś pomóc, czy się czepiać?

 

p.s. podniesienie COP to realny zysk na kWh-ach, więc wszystko się zgadza, poza tym grzejniki już były dawno do wymiany tak czy tak

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onlinemaster

 

Wpierw pytasz o poradę, a następnie negujesz wszystkie odpowiedzi.

 

Nie neguję żadnych odpowiedzi, odpowiadam na pytania zgodnie z prawdą, co mam innego napisać?

 

 

Zamiast zmuszać PC do ciągłej pracy na zaniżonych obrotach w trybie wyciszonym, to pozwól jej pracować w normalnym trybie i niech sobie zrobi przerwę w cieplejsze dni w godzinach popołudniowych (przykładowo). Praca na minimalnych obrotach osiąga słabszy COP niż praca na średnich obrotach.

 

Tak się składa, że nie masz racji, obserwowałem COP na max-ie, na 1, 2 i 3 biegu trybu cichego, i na tym ostatnim jest najwyższe COP = najniższe zuż. energii

 

 

hmm..

w zasadzie od początku skupiłeś się na CO, a nie wspominasz o grzaniu bojlera CWU.

Może wcześniej były prysznice, a teraz żona polubiła gorące kąpiele we wannie i lwia część poboru poszła na grzanie CWU, a nie na CO ?!?

A może zapomniałeś domknąć właz na strych, lub okno w piwnicy i część ciepła spitoliła na dwór ?!?

 

Sprawdzałem już co z CWU, i tam też wszystko wygląda b/z, reszta twoich pomysłów nie trafiona, ale doceniam chęci

 

 

Chyba wiem, co było przyczyną, testuję, za dwa dni odpowiem, czy to było to, czy jednak nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo błędów w danych wprowadzają właściciele panasów . Wszyscy wiedzą że ten sprzęt zawyża copy i zaniża zużycie ale pisząąąąą

 

nie do końca jest tak jak piszesz, o ile na temat zawyżania COP nie mogę się wypowiedzieć, to odnośnie zaniżania zużycia już tak, mam przed PC podlicznik i wynik jest identyczny jak na sterowniku, na 11000 kWh różnica wynosiła 2 kWh, więc w granicach błędu pomiarowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo błędów w danych wprowadzają właściciele panasów . Wszyscy wiedzą że ten sprzęt zawyża copy i zaniża zużycie ale pisząąąąą

 

nie do końca jest tak jak piszesz, o ile na temat zawyżania COP nie mogę się wypowiedzieć, to odnośnie zaniżania zużycia już tak, mam przed PC podlicznik i wynik jest identyczny jak na sterowniku, na 11000 kWh różnica wynosiła 2 kWh, więc w granicach błędu pomiarowego

 

 

a nie pomyślał nikt jaki bezsensowny jest wątek o zużyciu gdzie domy i instalacje są nie do porównania.

 

Otóż to! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem, że napiszę, co jest powodem zwiększonego zużycie prądu. Więc po skryzowaniu grzejników z powrotem do wartości fabrycznych, zużycie energii spadło, jednak nie do zadowalającego poziomu, przykładowo przy +5*C spadło z 57 do ok. 47 kWh a powinno spaść do ok. 39 kWh, przynajmniej takie zużycie było przed wymianą grzejników. Możliwe, że był zbyt szybki obieg wody w małym, bo 100 l. buforze, jestem amatorem, i tylko to mi przychodzi do głowy. Do bufora wpięte jest i zasilanie i powrót.

Jeśli ktoś może pomóc, co można zrobić, lub sprawdzić, żeby jeszcze to zużycie obniżyć do poziomu sprzed wymiany grzejników, to proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onlinemaster

Pompa; to 16kW /3f czy 16 kW/TCap???

Jak wygląda kwestia;

- ilość godzin pracy pompy a ilość załączeń?

- jaki przy ; 0 C do + 5 C ;

..... pobór energii w kW ?

...... produkcja energii w kW?

Do tej pory ; nie spotkałem danych na temat 16 kW

 

Mój 9 kW/TCap - OZC = 7,3 kW przy ok;

0 C ma minimalną produkcje 3,5 kW

+5 C ma minimalną produkcje 4,5 kW

co wiąże się z tym, że > 0 C moc produkcji pompy jest większa od mocy cieplnej budynku

 

Obecnie są doskonałe warunki do defrostow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onlinemaster

Pompa; to 16kW /3f czy 16 kW/TCap???

Jak wygląda...

 

PC to model WH-MXC16H9E8 czyli 3-faz monobloc Aquarea T-Cap 16kW

 

Ilość wł/wył: 17602, a całk. czas działania: 5543

 

stosunek poboru do produkcji to COP=2,7 (w trybie grzania)

 

Wygląda na to, że pompa działa prawidłowo a problem leży po stronie całej reszty,

podaje jakie było zużycie a jakie jest przy tych samych warunkach, defrostach, zmieniły się tylko grzejniki

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Wygląda na to, że pompa działa prawidłowo a problem leży po stronie całej reszty

 

Ta reszta to tylko sprzęgło (o którym wcześniej zapomniałeś wspomnieć) i grzejniki.

Przepływ po stronie pierwotnej masz dobry (delta 4 - 5*C).

Brak danych na temat przepływu po stronie wtórnej (za sprzęgłem). Tam różnica zasilanie/powrót również powinna wynosić kilka stopni.

Przy braku termometrów można to sprawdzić chociażby dłonią (przy grzejnikach i przy sprzęgle).

Zmniejszając przepływ po stronie wtórnej "zmniejszasz" grzejniki.

Uruchamianie układu należy rozpocząć przy otwartych zaworach, a dopiero później redukować przepływ tylko tam gdzie to konieczne i tylko o tyle ile to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...