Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA i grzejniki-zużycie energii


bobrow

Recommended Posts

-Kotłem elektrycznym to miesiąc mnie wyjdzie z 2500 3000 kWh po 1.3 zł to i te 4000 zł może być,

-ale jak pompa pobierze z 1200 kWh bo jednak grzejniki to też będzie bardzo dużo,

- to tutaj wygrywa gaz ,bo obstawiam że może wyjść koło 200 m na miesiąc

Budynek ogrzewany gazem - też pobierze ok;3000 kWh ;

- 1 m3 gazu to ok;11 kWh ,

- kwestią jest tylko cena gazu za m3???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sochaczew obok Warszawy to III strefa klimatyczna do -20*C.

 

Pytajnick już podał linka do kalkulatora OZC, policz to dowiesz się dokładniej jakiej mocy PC będzie potrzebna.

 

Podstawowe informacje o PC z grzejnikami masz tu:

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?381532

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213

 

- jak masz możliwość to dołożyłbym izolacji w dachu,

- fundamenty są izolowane? czy tylko ściany? - fundamenty to mostek termiczny o dużej powierzchni, gdy brak na nich izolacji.

- jakiej temp. wody potrzebujesz na grzejnikach? (zakres w zimie lub przy temp. w okolicy 0*C ?)

- w niskiej temp. wody tkwi tajemnica taniego grzania pompami. Jest to w podlinkowanych wyżej tematach.

 

Tu trochę o porównaniach Pompa / Gaz :

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384604-Wybra%C5%82e%C5%9B-PC-zamiast-gazu-i-%C5%BCa%C5%82ujesz-Napisz

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369047-Rezygnacja-z-gazu-na-rzecz-pompy-ciep%C5%82%C4%85-z-fotowoltaik%C4%85-Szale%C5%84stwo-czy-ekonomia

 

 

...

Kotłem elektrycznym to miesiąc mnie wyjdzie z 2500 3000 kWh po 1.3 zł to i te 4000 zł może być ale jak pompa pobierze z 1200 kWh bo jednak grzejniki to też będzie bardzo dużo to tutaj wygrywa gaz bo obstawiam że może wyjść koło 200 m na miesiąc

 

Przyjmując te 3'000 kWh teraz, to przy pompie ciepła klasy A+++ dla wody +35*C (tylko trzeba dobrej PC, a nie chińczyka z przelepioną nalepką) i przy grzaniu krzywą pogodową :

1) Przy grzejnikach średniotemperaturowych do +55*C i COP 2,7 do 3,0 - pobór prądu wyjdzie w okolicy 1'000 - 1'100 kWh.

2) Przy grzejnikach niskotemperaturowych do +45*C i COP 3,5 do 4,0 - pobór prądu spadnie do 860 - 750 kWh.

 

- łagodna zima da wyższy COP i niższy pobór prądu, sroga zima z długo ciągnącymi się mrozami obniży COP i pociągnie więcej prądu.

Przy większych mrozach - to i większego znaczenia nabierają izolacje termiczne.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz gaz doprowadzony do posesji to - przy twojej powierzchni i tylko grzejnikach nie ma się co zastanawiać tylko kocioł gazowy kondensacyjny. Wycena 20 tys. przy - jak zakładam rozprowadzonej instalacji hydraulicznej - jest bardzo droga. Znajoma zakładała kilka miesięcy temu i wyrwała używany 2 letni (ale na gwarancji) piec Termet Gold za 2 tys. pln; do tego kilkaset pln dla instalatora i prace hydrauliczne - myślę że w 5 tys. się zamknęła a może nawet w 4.

Teraz jest trochę ofert używek kilkuletnich markowych pieców gazowych na olx (czasem na gwarancji) bo ludzie zmieniają na pc więc można coś fajnego znaleźć. No ale nawet zakładając nowy piec to powinieneś imho zamknąć się w 10 tys.

Odnośnie stawek za gaz, prąd to te rzeczy są ze sobą skorelowane i w dłuższej perspektywie podwyżka/obniżka kwot za jeden nośnik będzie związana z tym samym dla drugiego; można spekulować jak bardzo itd. ale to nie ma sensu bo ostatnie 3 lata pokazały jak bardzo chwiejny potrafi być rynek surowców i np. zakręcenia kurka gazowego przez ruskich wcale nie doprowadziło do hiperwzrostów ceny gazu w Europie.

 

20 tys liczylem tak na gotowo z duzymi zapasami od mapy projektowej po uruchomienie wliczajac koszty dodatkowe np. kominiarza

też myslalem nad termetem goldem ale nówka nie wiem jakoś tak nie bralem pod uwage uzywek, gaz wychodzi w instalacji sporo taniej od pompy na te chwile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzikeuje bardzoza odpowiedz, poczytałem te wątki

 

 

Sochaczew obok Warszawy to III strefa klimatyczna do -20*C.

 

Pytajnick już podał linka do kalkulatora OZC, policz to dowiesz się dokładniej jakiej mocy PC będzie potrzebna.

 

Podstawowe informacje o PC z grzejnikami masz tu:

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?381532

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213

 

tam mi wyszlo ze pompa żadna nie nadaje się nawet wysokotemperaturowa

żadna nie bedzie wydajna, tak naprawde 3 lata temu nawet nie zastanawialbym sie tylko brał gaz, no ale teraz jak krzycza ze ta unia jeb... chce zakazac gazu a ceny juz poszly mocno w gore a za 3 lata jeszcze podatek ets2 to zaczyna sie robic metlik w glowie

 

 

- jak masz możliwość to dołożyłbym izolacji w dachu,

- fundamenty są izolowane? czy tylko ściany? - fundamenty to mostek termiczny o dużej powierzchni, gdy brak na nich izolacji.

- jakiej temp. wody potrzebujesz na grzejnikach? (zakres w zimie lub przy temp. w okolicy 0*C ?)

- w niskiej temp. wody tkwi tajemnica taniego grzania pompami. Jest to w podlinkowanych wyżej tematach.

 

we sumie wełny tam jest jeszcze opcja dolozyc

sciany tylko

tak jak dzisiaj jak grzeje kotlem elektrycznym na dworzu kolo 0 to 48 stopni zeby w domu bylo kolo 21, jak spadalo do -10 w listopadzie to prawie 60 stopni wtedy grzejniki byly naprawde gorace , przy 40 stopniach sa cieple ale mozna polozyc reke nie poparzy sie czlowiek

 

 

 

Tu trochę o porównaniach Pompa / Gaz :

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384604-Wybra%C5%82e%C5%9B-PC-zamiast-gazu-i-%C5%BCa%C5%82ujesz-Napisz

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369047-Rezygnacja-z-gazu-na-rzecz-pompy-ciep%C5%82%C4%85-z-fotowoltaik%C4%85-Szale%C5%84stwo-czy-ekonomia

 

 

 

 

Przyjmując te 3'000 kWh teraz, to przy pompie ciepła klasy A+++ dla wody +35*C (tylko trzeba dobrej PC, a nie chińczyka z przelepioną nalepką) i przy grzaniu krzywą pogodową :

1) Przy grzejnikach średniotemperaturowych do +55*C i COP 2,7 do 3,0 - pobór prądu wyjdzie w okolicy 1'000 - 1'100 kWh.

2) Przy grzejnikach niskotemperaturowych do +45*C i COP 3,5 do 4,0 - pobór prądu spadnie do 860 - 750 kWh.

 

- łagodna zima da wyższy COP i niższy pobór prądu, sroga zima z długo ciągnącymi się mrozami obniży COP i pociągnie więcej prądu.

Przy większych mrozach - to i większego znaczenia nabierają izolacje termiczne.

 

tak naprawde umocnilem sie w fakcie ze mimo dodatacji nie warto brac sie za pc bo musialbym kuc parter i wszedzie podlogowke

albo grzejniki brac przewymiarowane

przy temp wody 30 to nie ma szans aby w domu bylo cieplo chyba ze na dworze z 10 na plusie ale to wtedy rozpale kominek i przez dwa dni bedzie jeszcze cieplo

z kolei 55 stopni to tak spadnie cop ze 1000 kwh pradu to i tak jest bardzo duzo przy kotle elektrycznym moge zejsc do 1500 kwh na miesiac to nie jest zadna rewelacja a tu jednak spora inwestycja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł blaze kosztuje na allegro 25 tys podlaczenie i zlaczki bufor i inne rzeczy niecha beda z 7 tys, budowa komina bo nie mam w kotlowni z 6 tys z robota oczywiscie systemowy ekonomicznie. to wyjdzie z 40 tys bez zadnego dofinasowania bo przeciez drewno jest be wedlug eurokołchozu

 

 

Piec zgazowujący drewno z odpowiedniej wielkości buforem będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego domu. Idealny byłby Blaze Harmony, potem Atmos i inne .

Wykonanie kotłowni powinno być tańsze niż ,zakup pompy ciepła, koszty ogrzewania też. Do rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł blaze kosztuje na allegro 25 tys podlaczenie i zlaczki bufor i inne rzeczy niecha beda z 7 tys, budowa komina bo nie mam w kotlowni z 6 tys z robota oczywiscie systemowy ekonomicznie. to wyjdzie z 40 tys bez zadnego dofinasowania bo przeciez drewno jest be wedlug eurokołchozu

 

Kotły zgazowujące drewno są objęte dotacja z czystego powietrza.

Policz zapotrzebowanie na ciepło na stronie https://cieplo.app/ i będziesz wiedział czego potrzebujesz. Mam kalkulator, który obliczy koszty ogrzewania różnych źródeł ciepła, będziesz miał pogląd na inwestycje oraz szacunkowe koszty ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły zgazowujące drewno są objęte dotacja z czystego powietrza.

Policz zapotrzebowanie na ciepło na stronie https://cieplo.app/ i będziesz wiedział czego potrzebujesz. Mam kalkulator, który obliczy koszty ogrzewania różnych źródeł ciepła, będziesz miał pogląd na inwestycje oraz szacunkowe koszty ogrzewania.

 

Ale żeby mieć czyste powietrze to trzeba posiadać kopciucha, jak kupiłem dom z kotłem elektrycznym o w Deklaracji tak podałem może to był błąd bo i tsk nie było żadnych kontroli. Jedynie program jaki mnie łapie to mój prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy temp wody 30, to nie ma szans aby w domu bylo cieplo,

chyba ze na dworze z 10 na plusie, ale to wtedy rozpale kominek

i przez dwa dni bedzie jeszcze cieplo

U innych to zdaje egzamin, nie jest to żaden cud;

- należy mieć grzejniki o odpowiednio dużej mocy cieplnej,

- sprawdza się to przy PC jak i kotle gazowym kondensacyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby mieć czyste powietrze to trzeba posiadać kopciucha, jak kupiłem dom z kotłem elektrycznym o w Deklaracji tak podałem może to był błąd bo i tsk nie było żadnych kontroli. Jedynie program jaki mnie łapie to mój prąd

Jest za to możliwość uzyskania dotacji na samą termomodernizację. Wtedy po uzyskaniu efektu zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, kalkulować, które źródło ciepła będzie najbardziej optymalne dla tego co chcesz uzyskać.

 

Termomodernizacja jest najlepszym i przede wszystkim trwałym wyborem, zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec zgazowujący drewno z odpowiedniej wielkości buforem będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego domu. Idealny byłby Blaze Harmony, potem Atmos i inne .

Wykonanie kotłowni powinno być tańsze niż ,zakup pompy ciepła, koszty ogrzewania też. Do rozważenia.

 

28'000 do 40'000 zł za taki kocioł, plus 7'500 zł za bufor 1'000L.

 

https://allegro.pl/listing?string=kocio%C5%82%20blaze

 

Dziękuję, za takie pieniądze można mieć Pompę Ciepła - bez biegania z opałem.

Bo taki kocioł też trzeba ładować, a drewno ma dużo mniejszą kaloryczność od węgla - to trzeba go ze 50-70% więcej.

 

Przy tym Caspiano ma kocioł elektryczny - to możliwe, że nawet nie posiada komina.

 

....

Termomodernizacja jest najlepszym i przede wszystkim trwałym wyborem, zmniejszenia kosztów ogrzewania.

 

- nie czytałeś opisu budynku, czy jak?

 

...

Kupiłem 2 lata temu dom pow 102 m z poddaszem użytkowym

Strop drewniany ; ściany ocieplane styro 15 cm ; dach wełna 20 cm okna dwuszybowe plastikowe

Wszędzie grzejniki stalowe płytowe. Brak podlogowki

 

Ogrzewanie centralne kocioł elektryczny kospel 18 kw i...

 

- na ścianach jest już 15 cm, to ciężko będzie tu coś podbić pod dotację.

- a koszt nieadekwatny do oszczędności.

- sensowne jest dołożenie 10 cm wełny, jeśli nad pomieszczeniami ogrzewanymi jest nieużywany strych.

- wtedy na podłodze strychu własnoręcznie można rozwinąć

z rolki 10 lub 15 cm wełny i odliczyć zakup wełny od podatku PIT-37.

 

Caspiano

Policz OZC z podlinkowanego wcześniej kalkulatora.

Znajomość OZC to jest podstawa do dalszych obliczeń,

czy to mocy grzejników, czy temp. wody zasilającej, czy zapotrzebowania na prąd w skali sezonu grzewczego.

 

 

 

Trochę strzelając - dom masz mniejszy, zbliżone izolacje, może bez rekuperatora

to OZC będzie blisko 7 kW. Około 14'000 kWh rocznie na grzanie budynku.

Potrzebna PC od 6 kW do 9 kW w zależności od wydajności danego producenta.

Nie trzeba budować komina, starczy przewiercić ścianę pod przeprowadzenie rurek.

I może przeorganizować układ w "kotłowni".

 

- przy kotle elektrycznym potrzeba 14'000 kWh rocznie na samo CO.

Przy stawce 1,41 zł da to 19'740zł/rok

 

1) przy PC z grzejnikami średniotemperaturowymi (chyba masz takie teraz) i COP 2,9.

Wyjdzie prądu 4'830 kWh, po stawce 1,41 zł wyjdzie 6'810 zł/rok.

- już na tym etapie daje oszczędność w okolicy 13 tys. rocznie - to montaż PC zwróci się w 4 lata.

2) przy PC z grzejnikami niskotemperaturowymi i COP 3,5 pobór prądu zejdzie do 4'000 zł/rok

Oszczędność 14,5 tys. zł rocznie. To nawet jak dołożysz 6'000 zł do wymiany grzejników. Starczy kupić 2 lub 3 największe grzejniki, a te zdemontowane przełożyć do mniejszych pokoi.

To montaż PC zwróci się po 3 sezonach grzewczych.

 

3) jak wodę CWU też grzejesz prądem - to kolejne COP 2,3 zyskasz oszczędności na grzaniu wody, gdy wodę zagrzejesz Pompą Ciepła.

To zwrot inwestycji będzie jeszcze krótszy.

 

A przy okazji odciążysz instalację elektryczną.

Nie tylko swoją domową, ale i w regionie.

 

Mniej więcej takie zapowiadają stawki po 30 czerwca 2024r.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?382898-Kt%C3%B3ra-taryfa-do-pompy-ciep%C5%82a-w-2023/page5

 

średnia z G12W wyjdzie niższa, ale podawane tabelki to tylko prąd, ze pozostałymi opłatami będzie kilkadziesiąt groszy więcej.

 

Nie wiem jak w porównaniu z gazem, do gazu jestem osobiście uprzedzony.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

 

S

28'000 do 40'000 zł za taki kocioł, plus 7'500 zł za bufor 1'000L.

 

https://allegro.pl/listing?string=kocio%C5%82%20blaze

 

Dziękuję, za takie pieniądze można mieć Pompę Ciepła - bez biegania z opałem.

Bo taki kocioł też trzeba ładować, a drewno ma dużo mniejszą kaloryczność od węgla - to trzeba go ze 50-70% więcej.

 

Przy tym Caspiano ma kocioł elektryczny - to możliwe, że nawet nie posiada komina.

 

 

 

- nie czytałeś opisu budynku, czy jak?

 

 

 

- na ścianach jest już 15 cm, to ciężko będzie tu coś podbić pod dotację.

- a koszt nieadekwatny do oszczędności.

- sensowne jest dołożenie 10 cm wełny, jeśli nad pomieszczeniami ogrzewanymi jest nieużywany strych.

- wtedy na podłodze strychu własnoręcznie można rozwinąć

z rolki 10 lub 15 cm wełny i odliczyć zakup wełny od podatku PIT-38.

 

Caspiano

Policz OZC z podlinkowanego wcześniej kalkulatora.

Znajomość OZC to jest podstawa do dalszych obliczeń,

czy to mocy grzejników, czy temp. wody zasilającej, czy zapotrzebowania na prąd w skali sezonu grzewczego.

 

12000 kWh ciepła potrzeba ale niech będzie 14000 bo załóżmy że zawsze jakieś straty są przez wietrznenie itd.

 

 

Trochę strzelając - dom masz mniejszy, zbliżone izolacje, może bez rekuperatora

to OZC będzie blisko 7 kW. Około 14'000 kWh rocznie na grzanie budynku.

Potrzebna PC od 6 kW do 9 kW w zależności od wydajności danego producenta.

Nie trzeba budować komina, starczy przewiercić ścianę pod przeprowadzenie rurek.

I może przeorganizować układ w "kotłowni".

 

Z Pompami obawiam się o koszt. Czy taka pompa powietrze woda monoblok nada się?

I przede wszystkim koszt. Chińczyka każdy odradza a koszt 40000 plus bufor montaż instalacja kolejne 10000 to daje z 50000 ulga może maks z mojego prądu 10000 to jest dosyć sporo

Gaz ok 20000 założenie z kotłem wychodzi

 

- przy kotle elektrycznym potrzeba 14'000 kWh rocznie na samo CO.

Przy stawce 1,41 zł da to 19'740zł/rok

 

1) przy PC z grzejnikami średniotemperaturowymi (chyba masz takie teraz) i COP 2,9.

Wyjdzie prądu 4'830 kWh, po stawce 1,41 zł wyjdzie 6'810 zł/rok.

- już na tym etapie daje oszczędność w okolicy 13 tys. rocznie - to montaż PC zwróci się w 4 lata.

2) przy PC z grzejnikami niskotemperaturowymi i COP 3,5 pobór prądu zejdzie do 4'000 zł/rok

Oszczędność 14,5 tys. zł rocznie. To nawet jak dołożysz 6'000 zł do wymiany grzejników. Starczy kupić 2 lub 3 największe grzejniki, a te zdemontowane przełożyć do mniejszych pokoi.

To montaż PC zwróci się po 3 sezonach grzewczych.

 

3) jak wodę CWU też grzejesz prądem - to kolejne COP 2,3 zyskasz oszczędności na grzaniu wody, gdy wodę zagrzejesz Pompą Ciepła.

To zwrot inwestycji będzie jeszcze krótszy.

 

A przy okazji odciążysz instalację elektryczną.

Nie tylko swoją domową, ale i w regionie.

 

Mniej więcej takie zapowiadają stawki po 30 czerwca 2024r.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?382898-Kt%C3%B3ra-taryfa-do-pompy-ciep%C5%82a-w-2023/page5

 

średnia z G12W wyjdzie niższa, ale podawane tabelki to tylko prąd, ze pozostałymi opłatami będzie kilkadziesiąt groszy więcej.

 

Nie wiem jak w porównaniu z gazem, do gazu jestem osobiście uprzedzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caspiano - nie cytuj całych moich wpisów. Są długie - robisz przez to tasiemca na forum.

 

Czy ty właściwie wiesz ile prądu za cały sezon grzewczy schodzi u ciebie na ogrzewanie domu?

A ile prądu idzie na grzanie CWU?

 

Bo poza podaniem częściowym parametrów domu, nadal OZC nie policzyłeś.

A pobór prądu miesięczny podajesz jakby orientacyjnie, tak jakbyś sam go nie znał.

Jak długo tam mieszkasz?

Wiesz ile prądu potrzebujesz za sezon?

 

tak naprawde umocnilem sie w fakcie ze mimo dodatacji nie warto brac sie za pc

...

przy temp wody 30 to nie ma szans aby w domu bylo cieplo chyba ze na dworze z 10 na plusie ... z kolei 55 stopni to tak spadnie cop ze 1000 kwh pradu to i tak jest bardzo duzo przy kotle elektrycznym moge zejsc do 1500 kwh na miesiac

 

Piszesz, że dużo już poczytałeś, ale chyba nadal niewiele rozumiesz.

Jak grzeje twój obecny kocioł elektryczny?

Grzeje stałą temp. wody i co chwila się wygasza, by domu nie przegrzać ?

Czy jednak też ma jakiś rodzaj krzywej pogodowej i zmienia temp. wody w zależności od temp. na dworze ?

Może taki Kospel ma kilka grzałek i przy +10*C odpala pierwszą o mocy 3 kW i dopiero przy niższych temp. powietrza dokłada kolejne poziomy grzałki ?!?

 

Pompa Ciepła grzeje krzywą pogodową i dla grzejników do +45*C

- przy temp. +15*C poda temp. wody +30*C; tu uzyska COP 8

- przy temp. +5*C poda temp. wody +33*C i uzyskoa COP 5

- przy temp. 0*C poda temp. wody +36*C; tu uzyska COP 3

- dopiero przy -20*C dojdzie z temp. wody do +45*C. tu spadnie do COP 1,5

 

U siebie mam właśnie takie temp. wody przy grzejnikach i w domu utrzymane w okolicy +21,5*C. Przy silnych wiatrach i pochmurnych dniach temp. spada do +21*C, z kolei przy słonecznych dniach temp. potrafi przekroczyć +22*C.

 

Średni COP z całej względnie łagodnej zimy wyjdzie między COP 3,5 do 4,0. Ale dla PC A+++ i grzejników do +45*C.

 

Bo dla PC A++ i grzejników do +55*C to COP za zimę może wyjść między 2,5 do 3,3 w zależności od zimy.

 

Bazuję na tym ,że u siebie mam takie temp., a i ty pisałeś, że masz +21*C do +22*C.

Są ludzie co grzeją do +24*C, to wtedy będą potrzebne jeszcze większe grzejniki lub wyższa temp. wody. Ale wyższa temp. wody będzie się wiązała ze niższym COP.

 

[ATTACH=CONFIG]467654[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]467653[/ATTACH]

 

- wykresy dla PC A+++ (W+35*C) i krzywej dla grzejników do +45*C.

I te +45*C to jest temperatura wody "DO" - nie stała temp. przez całą zimę.

 

Moja pompa A+++ z grzejnikami do +45*C ma za sobą 3 zimy.

Pierwsze dwie zimy wyszło COP 3,6-3,7, po poprawieniu braków w izolacjach termicznych, ostatnia łagodna zima wyszła blisko COP 4,0 (niewiele jej brakło bo 3,98 ).

Ogrzewanie CWU w skali roku oscyluje w okolicy COP 2,6 - 2,8.

 

... to tutaj wygrywa gaz bo obstawiam że może wyjść koło 200 m na miesiąc

 

- nie obstawiaj, tylko policz OZC.

A przynajmniej podaj za te dwa lata co tam mieszkasz ile prądu idzie na ogrzewanie sezonowo.

 

Przypuszczam, że sezonowy koszt ogrzewania gazem będzie porównywalny z PC z grzejnikami do +55*C i COP w okolicy 3.

Z kolei PC z grzejnikami do +45*C i COP 3,5 lub wyższym - da tańsze ogrzewanie sezonowe niż Gaz.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- nie obstawiaj, tylko policz OZC.

A przynajmniej podaj za te dwa lata co tam mieszkasz ile prądu idzie na ogrzewanie sezonowo.

 

Przypuszczam, że sezonowy koszt ogrzewania gazem będzie porównywalny z PC z grzejnikami do +55*C i COP w okolicy 3.

Z kolei PC z grzejnikami do +45*C i COP 3,5 lub wyższym - da tańsze ogrzewanie sezonowe niż Gaz.

 

Z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje teraz gaz z dystrucją i z tego co znalazłem do połowy roku jest po starej cenie z przed 2 lat 26gr/netto za kWh.

Taryfa zatwierdzona do końca roku to 39gr

 

Prąd po wykorzystaniu limitu 1500kwh w Tauronie to:

95gr (1zł od lipca) dla taryfy G11

53gr dla taniej strefy w G12W.

 

Zakładając COP=3 i sprawność kotła 90%, koszt 1kWh wyprodukowanego ciepła to:

Gaz do czerwca 29gr

Gaz po czerwcu 43gr

PC G11 do czerwca 32gr

PC G11 po czerwcu 33gr

PC G12W w taniej strefie 18gr

 

Widać, że z tymi dziwnymi ustawami ciężko podjąć decyzję. Ja osobiście uważam, że prąd jest najstabilniejszy cenowo i przewidywalny. Z prądu korzysta 100% wyborców i nikt z powodów politycznych nie pozwoli na gwałtowne podwyżki.

Edytowane przez MMPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom jest inny - TAK.

 

Dlatego Caspiano powinien policzyć OZC lub podać roczne zużycie prądu na ogrzewanie.

Po uwzględnieniu mocy grzejników można by policzyć potrzebną temp. wody na grzejniki.

 

Gdy Caspiano miał 100 kWh dobowo poboru prądu - to u mnie było 90-100 kWh produkcji ciepła, a pobór w okolicy 30 kWh.

Gdy noce były po -10*C, a dni po -3*C na początku grudnia.

 

Wielkość domu i izolacje wyjdą w OZC.

A porównanie OZC z mocą grzejników pozwala policzyć potrzebną temp wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A porównanie OZC z mocą grzejników pozwala policzyć potrzebną temp wody.

 

Jakiej dokładnosci tych obliczen sie spodziewasz? Kol. Caspiano zapewne pierwszy raz słyszy o ozc, zapewne w postaci ciepławłasciwego. Czy dokładnosc powiedzmy ok 50% albo i wiecej, bo gdy nałozymy bledy z ciepławłasciwego i dodamy błedy z doboru Tz dla grzejników, zakladajac ze grzejniki są prawidłowo dobrane, da nam cokolwiek?.

Owszem Caspiano zapozna sie z tematyką nieco szerzej, ale nie ma sie łudzic, audytorem ,czy projektantem nie zostanie. Ale zeby brac otrzymane wartosci do obliczen opłacalnosci i na ich podstawie dokonywac decyzji finansowych, to bym sie mocno zastanowił. Ostanio nie brakuje opisów przypadków duzych rachunków po instalacji PC i PV. Mozna załozyc ze tam obliczen nie było albo były z zakresu "zrób to sam". Nic dziwnego ze efekty są jakie są. Dobrze ze na forum mozna uzyskac poradę, ale uczestnictwo w nieustającym konkursie "kto zrobi taniej", a w tym przypadku za darmo moze prowadzic nie do tego celu który jest oczekiwany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej dokładnosci tych obliczen sie spodziewasz? Kol. Caspiano zapewne pierwszy raz słyszy o ozc, zapewne w postaci ciepławłasciwego. Czy dokładnosc powiedzmy ok 50% albo i wiecej, bo gdy nałozymy bledy z ciepławłasciwego i dodamy błedy z doboru Tz dla grzejników, zakladajac ze grzejniki są prawidłowo dobrane, da nam cokolwiek?.

Owszem Caspiano zapozna sie z tematyką nieco szerzej, ale nie ma sie łudzic, audytorem ,czy projektantem nie zostanie. Ale zeby brac otrzymane wartosci do obliczen opłacalnosci i na ich podstawie dokonywac decyzji finansowych, to bym sie mocno zastanowił. Ostanio nie brakuje opisów przypadków duzych rachunków po instalacji PC i PV. Mozna załozyc ze tam obliczen nie było albo były z zakresu "zrób to sam". Nic dziwnego ze efekty są jakie są. Dobrze ze na forum mozna uzyskac poradę, ale uczestnictwo w nieustającym konkursie "kto zrobi taniej", a w tym przypadku za darmo moze prowadzic nie do tego celu który jest oczekiwany.

 

pełna zgoda :), nie da się zrobić (nie mając doświadczenia a już o wykształceniu kierunkowym nie mówiąc) pewnych rzeczy dobrze naczytając się internetu :). Sam mam pewne zdolności techniczne ale system ogrzewania domu + CWU w domu zleciłem dobrze sprawdzonej firmie mającej duże doświadczenie w projektowaniu i wykonawstwie, sam też osobiście nadzorowałem montaż i zadawałem sporo pytań. Owszem nie ma gwarancji 100% sukcesu.

Efektem takiego podejścia mam dobrze dobraną PC, dobrze zaprojektowane i wykonane instalacje - moja PC obsługuje podłogówkę i CWU bez żadnych buforów, sprzęgieł... co nie oznacza, że w innych instalacjach to nie jest potrzebna. Od 3 lat nie ruszam ustawień krzywej pogodowej (fakt trochę zabrało czasu ustawienie ale to normalne) temperatura w domu 22 stopnie (+- 0,5), wszystko działa praktycznie bezobsługowo !. Do tego dodałem 9 kw PV na starych zasadach, miałem spore nadwyżki to jeszcze dołożyłem 7 klimatyzacji.

Od 2 lat nie płacę za prąd (w domu wszystko na prąd) i zakładam tak będzie jeszcze przez 13 lat. Potem kupię magazyn energii :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom jest inny - TAK.

 

Dlatego Caspiano powinien policzyć OZC lub podać roczne zużycie prądu na ogrzewanie.

.

 

[ATTACH=CONFIG]467660[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]467661[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]467662[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]467663[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]467664[/ATTACH]

 

tutaj ozc ale nadmienie że palilem duzo w kominku w celu redukcji kosztów, ale gdyby był jedynie kocioł elektryczny spokojnie na sezon 10 tys kwh pradu zjadłby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje teraz gaz z dystrucją i z tego co znalazłem do połowy roku jest po starej cenie z przed 2 lat 26gr/netto za kWh.

Taryfa zatwierdzona do końca roku to 39gr

 

Prąd po wykorzystaniu limitu 1500kwh w Tauronie to:

95gr (1zł od lipca) dla taryfy G11

53gr dla taniej strefy w G12W.

 

Zakładając COP=3 i sprawność kotła 90%, koszt 1kWh wyprodukowanego ciepła to:

Gaz do czerwca 29gr

Gaz po czerwcu 43gr

PC G11 do czerwca 32gr

PC G11 po czerwcu 33gr

PC G12W w taniej strefie 18gr

 

Widać, że z tymi dziwnymi ustawami ciężko podjąć decyzję. Ja osobiście uważam, że prąd jest najstabilniejszy cenowo i przewidywalny. Z prądu korzysta 100% wyborców i nikt z powodów politycznych nie pozwoli na gwałtowne podwyżki.

 

I dlatego ciezko podjać taka decyzje bo wartosci sa bardzo zblizone, choc faktycznie prad przy pc dobrze dobranej jest mniejszy i docelowo ogrzewanie wychodzi taniej to trzba pamietac ze koszt inwestycji pc jest znacznie wiekszy niż gazu i zalozmy ze nawet jak minie 10 lat i te koszty poniesione zwiekszone zejda się

to nie wiadomo co bedzie jaka sytuacja polityczna swiecie jaka wladza jakie ceny i wymysly unii

 

gdyby koszty ogrzewania gazem a pc były zupelnie od siebie odlegle to nie byloby w tym dyskucji a takim przypadku caly czas to meczy czlowieka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...