Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA i grzejniki-zużycie energii


bobrow

Recommended Posts

Coś tu się kupy nie trzyma.

Mam Lokal = 110 m2 ; OZC = 7,3 kW ; Ocieplenie ścian = 20 cm,

Pompa 9 kW/TCap /1f ,

Moc cieplna grzejników - 7,4 kW ;

Pojemność zładu - 109 l - powinna być > 180 l,

Temperatura powietrza zewnętrzna = - 15 C - Kraków

Temperatura zasilania = + 35 C

Temperatura w lokalu = + 21- 22 C - bez problemu

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coś tu się kupy nie trzyma.

U mnie ciut cieplej wczoraj, pompa za cały dzień pobrała też 60kW ( podlicznik ), ale na grzejnikach 39* I temperatura w domu 22*

Ty przy grzejnikach I 35* na zasilaniu w domu ponad 23*?

...

 

Prawdopodobnie starczą o jakieś 30% większe od naszych do +45*C.

Ale wtedy przy dodatnich temperaturach musiałby schodzić z temp. wody do +25*C lub niżej.

Nasuwa się pytanie czy tak niska temp. przy grzejnikach starczy do ogrzania pokoi?

Chyba że ma wentylatorki pod grzejnikami co wymuszają obieg powietrza.

Lub termostatem firmy trzeciej, wymusza grzanie cykliczne w dodatnich temp. powietrza, jednocześnie utrzymując wyższą temp. wody.

 

 

Wtorek 09-01-2024r.

zaobserwowane temp.:

godz. 3:30 -16,6*C

godz. 6:00 -17,2*C

godz. 15:00 -10*C

godz. 16:00 -12*C

godz. 18:30 -14,8*C

godz. 20:30 -15,8*C

godz. 22:00 -16,8*C

godz. 23:00 -17,1*C

 

i środa 10-01-2024r.

godz. 3:00 -17,7*C

godz. 6:00 - 17,8*C

 

Wg PC za wtorek wygenerowała 130 kWh ciepła i pobrała 74 kWh (możliwe, że w tym już wliczyła grzałkę).

Przez ostatnie dwie doby doszło wg PC 4 godz. pracy grzałki na I-wszym poziomie 3 kW i 1 godz. pracy grzałki z II-gim poziomem 9 kW.

PC zaokrągla czasy do pełnych godzin.

Wg podlicznika sama PC (kompresor i pompka, bez grzałki) zeszło 55,73 kWh.

I 2,4 kWh na grzanie CWU. Zagrzała CWU do +49*C.

 

Temp. wody zasilającej dobiła do +40*C, przerywana defrostami i w krótkich pikach kilka razy dobiła do +40,5*C.

Średnia temp. domowa ok. +21,8*C.

 

[ATTACH=CONFIG]467705[/ATTACH]

 

Dzisiaj środa ok. 16:00 przestawiłem krzywą pogodową, przesuwając wodę +48*C z -26*C na -28*C.

Bo wraz z spadkiem temp. dworowej, wzrastała temp. pokojowa.

Przy spadkach temp. do -10*C nie było to tak odczuwalne, jak przy niższych temp.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno taktuje przy takich parametrach ?

Takie parametry pracy PC zastosowałem ;

- obecnie gdy temperatury na zewnątrz są < -15 C,

Mając mocną pompę wykorzystuje jej parametry przy tzw '' normalnych temperaturach zewnętrznych ''

- temperatury zasilania stosuje z zakresu > 40 C ,

- i w większości grzeje w Taniej Strefie,

- mam tylko ok; 40 % pokrycia energii z paneli PV

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzejnikach, grzanie nocą - to raczej mało komfortowe do spania i z wahaniami temp. pokojowej w ciągu doby ?!?

 

Doświadczyłem tego w pierwszą zimę, gdy miałem ustawione w harmonogramie dwie temp. dobowe.

+22*C na dzień i +21*C na noc.

By PC była w stanie podnieść temp. rankiem, to krzywa wody musiała być wyżej ustawiona.

Gdy wieczorem PC się zatrzymała do 2:00 h w nocy, a o tej 2:00 h ruszyła to robiło się nagle ciepło, że trzeba było się odkrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sypialni zawory raczej zakamieniały (lub zardzewiały jeszcze gdy było CO grawitacyjne) - nie czuć regulacji.

W poprzednią zimę zasłaniałem grzejnik ręcznikiem kąpielowym, by ograniczyć promieniowanie.

Dolny zawór jak próbowałem przydławić, to trzeszczał jakby miał się zaraz zerwać.

 

W sumie przy sprawnym termostacie powinno to działać.

Z tym, że dodatkowo obniży zład wody pompie, gdy zamknie obieg.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie przy sprawnym termostacie powinno to działać.

Z tym, że dodatkowo obniży zład wody pompie, gdy zamknie obieg.

Sypialnia to najmniejszy pokój ;

- ma podobnie jak w kuchni grzejnik o małej mocy,

- tak., że nie znacznie trzeba regulować,

Problemem jest brak miejsca na dodatkowy bufor > 50 l,

-obecny 50 l - jest zamontowany na ścianie

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzejnikach, grzanie nocą

- to raczej mało komfortowe do spania i z wahaniami temp. pokojowej w ciągu doby ?!?

Doświadczyłem tego w pierwszą zimę, gdy miałem ustawione w harmonogramie dwie temp. dobowe.

+22*C na dzień i +21*C na noc..

Czy masz jakieś wnioski ;\

- odnosnie zużycia energii oraz kosztów po zmianie na system całodobowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic Aquarea HP Split 9kw seria J 1F z automatem przełączającym fazy zasilania.

CO - bufor 300l jako "sprzęgło" bo podłączony jest do niego kominek z płaszczem wodnym.

CWU - bufor 200l z pompką obiegową

 

Dom 165m2 zmodernizowany, kubatura 416m3, podwójny pustak po środku 5cm styropian i na zewnątrz 12cm styropian grafitkowy 033. Poddasze wełna 30cm w krokwiach i 25cm po stropie z płytą OSB. Ogrzewany grzejnikami - 9szt i 2 panelami łazienkowymi. Moc nieznana.

W całym domu temperatura 21.5-22C przez cały czas.

Ogrzewanie według krzywej grzewczej

43C przy -15C i 32C przy 8C.

 

Zużycie prądu

Listopad

Sterownik Panasonica - 573kwh, podlicznik - 676kwh.

 

Grudzień

Sterownik Panasonica - 801kwh, podlicznik - 945kwh.

1x przepalone w kominku przez 2h dla klimatu w Święta Bożego Narodzenia.

 

W styczniu gdzie w dzień było -10C a w nocy temperatura spadła do -19C załączyła się grzałka na 1h. W sterowniku ustawione, że grzałka może załączyć się przy -15C, załączyła się dopiero przy -19C. Pobór prądu na 24h w tym dniu - 71kwh a w domu cały czas 21.5-22C.

Edytowane przez PanasRafal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz jakieś wnioski ;\

- odnosnie zużycia energii oraz kosztów po zmianie na system całodobowy?

 

O wnioskach pisałem tu:

 

1) https://forum.muratordom.pl/showthread.php?381532-Pompa-Ciep%C5%82a-to-nie-zawsze-oszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87-glos-rozs%C4%85dku&p=8192647&viewfull=1#post8192647

 

2) https://forum.muratordom.pl/showthread.php?381532-Pompa-Ciep%C5%82a-to-nie-zawsze-oszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87-glos-rozs%C4%85dku&p=8218701&viewfull=1#post8218701

 

Po przejściu z dwóch temperatur, na jedną stałą - zima do zimy o 100 kWh mniejsze zużycie prądu. Te początkowe obliczenia nie były sczytywane z podlicznika.

Trudno mówić, że to tylko zmiana harmonogramu.

Bo w międzyczasie poprawiłem część izolacji termicznych i zima/zimie nie jest równa.

 

Na pewno za 1 zimę z dwoma temp. w harmonogramie PC nabiła

427 godz. pracy grzałki (I poziom 3 kW);

245 godz. pracy grzałki (II poziom 9 kW);

 

Kolejnej zimy gdy była jedna temp. w harmonogramie PC za całą zimę użyła grzałki przez 3 godz. ( 3 kW ) tylko w największe mrozy.

 

 

Pierwszej zimy gdy były dwie temp., to po obniżeniu temp. w harmonogramie - termostat ubijał pracę PC, po kilku godzinach przerwy wyziębiony kompresor startował z pomocą grzałki do rozgonienia temp. wody w obiegu.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć może ktoś się ustosunkować do mojej obserwacji odnośnie defrostów? U mnie w te ostatnie dni co 40m-1g robi defrost przy tym oddaje ogromne ilości wody z chłodnicy. Temperatura otoczenia między -1C a 2C wilgotność 90-95%.

Pobór mocy w takich dniach ~50-60kwh temp zasilania ustawiona na 37C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejściu z dwóch temperatur, na jedną stałą - zima do zimy o 100 kWh mniejsze zużycie prądu.

Te początkowe obliczenia nie były sczytywane z podlicznika.

Trudno mówić, że to tylko zmiana harmonogramu.

Bo w międzyczasie poprawiłem część izolacji termicznych i zima/zimie nie jest równa..

 

Generalnie u Mnie przy zewnętrznych ;

1/ Temperaturach < - 3 C ;

.....- grzeje non stop z najmniejsza temperatura wody, mozliwą

z zakresu 35 do 37 C,

.....- grzejniki cały czas są ciepłe i czuć efekt promieniowania podczerwonego,

2/ Temperaturach > -3C staram się grzać w okresie taniej taryfy z temperaturą zasilania >40 C ,

......- jeśli wystepuje dyskomfort – wydłużam okresy grzania,

3/ Czas pracy sprężarki ;

......- w całym 1-rocznym okresie grzania,

......- po zwiększeniu mocy cieplnej grzejników,

......- wynosi u mnie ok;1500 h – wg; sterownika Panasonica

 

4/ U Ciebie czas pracy sprężarki w 1-rocznym okresie grzania – to ok;4500 h,

5/ Bardziej interesuje mnie różnica kosztów w zł pomiędzy tymi

......dwoma sposobami u Ciebie, Jak to wygląda w „ praniu „

6/ W Tauron u Mnie ceny były ;

.......a/ 2022 - 0,8281 / 0,3326 zł/kWh + 23,40 zł/m-c

.......b/ 2023 ;

.............- do 3000 kWh - 0,9700 / 0,3700 zł/kwh + 23,40 zł / m-c

.............- > 3000 kWh - 1,3000 / 0,9400 zł/kWh + 23,40 zł / m-c

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć może ktoś się ustosunkować do mojej obserwacji odnośnie defrostów? U mnie w te ostatnie dni co 40m-1g robi defrost przy tym oddaje ogromne ilości wody z chłodnicy. Temperatura otoczenia między -1C a 2C wilgotność 90-95%.

Pobór mocy w takich dniach ~50-60kwh temp zasilania ustawiona na 37C.

Defrosty są najczęstsze w temperaturach w okolicy 0, a przy -10 będą o wiele rzadziej, to normalne. Za to zużycie prądu masz ogromne przy takiej temperaturze i to już nie jest normalne. Czyżby załączała się przy defrostach grzałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defrosty są najczęstsze w temperaturach w okolicy 0, a przy -10 będą o wiele rzadziej, to normalne. Za to zużycie prądu masz ogromne przy takiej temperaturze i to już nie jest normalne. Czyżby załączała się przy defrostach grzałka?

 

Grzałka się czasami załączy przy defrostach ale to tylko po dłuższym postoju przy pierwszym defroscie. Nie chodzi to u mnie tak jak bym tego oczekiwał, pompa wydaje się być zbyt mała i cały czas goni temperaturę chodząc na maksymalnych obrotach sprężarki. Nie jest w stanie się ustabilizować, mam zadaną 37C +-2C histereza, sprężarka schodzi z obrotów przy osiągnieciu ~38C a u mnie od defrostu do defrostu 35-37C... i tak mieli pobierając ogromne ilości prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć może ktoś się ustosunkować do mojej obserwacji odnośnie defrostów? U mnie w te ostatnie dni co 40m-1g robi defrost przy tym oddaje ogromne ilości wody z chłodnicy. Temperatura otoczenia między -1C a 2C wilgotność 90-95%.

Pobór mocy w takich dniach ~50-60kwh temp zasilania ustawiona na 37C.

 

U mnie wczoraj też zauważyłem że pompa pracując w harmonogramie zał się o 22 a o 22.40 był już pierwszy defrost w sumie na 8 godz pracy pompy było ich 7 czyli sprężarka wył i zał się 15razy,Pompa od października ma przepracowane 905h i 1172 zał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest też to że bufor mam nagrzany (analogowy zegar temperatury na baniaku) do 40C cały czas mimo tego że zadane jest 37C+2C histerezy, a na grzejnikach nie czuć tych 40C. No i bufor nagrzany a pompa pcha dalej i pokazuje temp zasilania 35-37C co tu jest grane, za małe przepływy? Gdzie szukać bo zwariuje niedługo, serwis był z 3 razy i dla nich wszystko działa pobory 60-80kwh na dobę są bardzo dobre :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest też to że bufor mam nagrzany (analogowy zegar temperatury na baniaku) do 40C cały czas mimo tego że zadane jest 37C+2C histerezy, a na grzejnikach nie czuć tych 40C. No i bufor nagrzany a pompa pcha dalej i pokazuje temp zasilania 35-37C co tu jest grane, za małe przepływy? Gdzie szukać bo zwariuje niedługo, serwis był z 3 razy i dla nich wszystko działa pobory 60-80kwh na dobę są bardzo dobre :D

Wcześniej pisałeś że masz zużycie średnio 35kwh dziennie za styczeń, luty i marzec a teraz 50-60kwh przy temperaturze w okolicy 0? Czyli w tym sezonie ci się popsuło? Nie rozumiem co piszesz.

 

Spróbuję podsumować. Masz pompę Blaupunkt 12kw, bufor 200l podłączony równolegle, za nim obiegówka i same grzejniki bez głowic termostatycznych. Grzejesz stałą temperaturą bufor, druga obiegówka zasila grzejniki i termostat pokojowy ją wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury. Tak to wygląda?

W zeszłym sezonie miałeś zużycie 1100kwh miesięcznie styczeń, luty, marzec i 700 w kwietniu, a teraz ile było za październik, listopad, grudzień?

Edytowane przez Gepam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie się zgadza.

 

Tamte obliczenia były błędne, nie mam pod licznika do samej pompy i szacowałem że na inne rzeczy zużywam ~15kwh dziennie po przeliczeniu wychodzi że powinienem brać połowę tego. W tamtym roku z licznika głównego 9800kwh - 2700kwh (szacunkowo za inne rzeczy) wychodzi 7100kwh za samą pompę (minus to co wyprodukowały w lato panele). Od 6stycznia do 31grudnia 2023roku. Styczeń luty i marzec to była nauka, ciągłe bieganie z termostatem pokojowym, pompa pracowała na 45C ale po 4-6h dziennie dom wiecznie niedogrzany. No i jak jest +5 to pracuje super i pobiera 20-25kwh. Ostatnie dni okolice zera mam na liczniku dziennie po 60-70kwh (czyli pompa ~50-60kwh) zasilanie 37C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...