Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grawitacyjne , wariacja z podlogowka na powrocie grzejnika i ingerencja w grawitacje


Robo4x4

Recommended Posts

Za kilka dni rozpoczyam remont lazienki ,musze przeniesc grzejnik na inna sciane i chce mu dolozyc ok 9m pexa na powrocie .

Teraz pytanie do tej pory grzejnik zasilany byl ze wspolnego pionu . Rurka zasiania opada w kierunku grzejnika , natomiast powrotu opada w kierunku pionu i tu pojawiaja sie watpliwosci , przenosze grzejnik na inna sciane a zasilanie mialoby byc uktyte czesciowo pod rantem wanny ,wiec sporo nizej niz obecnie . Chce zrobic to tak ,ze wcinam sie w rury 50 poziome w piwnicy i czy moge puscic zasilanie tego grzejnika pod katem ok 35stopni na odcinku 170cm . Czy trzeba dostawiac pion i zasilic grzejnik ze spadkiem w jego kierunku ,tak zasilone sa tez wszystkie pozostale grzejniki. Druga sprawa to dolozenie ok 9 m peksa na powrocie z grzejnika co by ogrzac najbargdziej chodliwa czesc podlogi .

Cy to ma prawo poprawnie dzialac .

Edytowane przez Robo4x4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dalej ma to działać grawitacyjnie to wymagane jest aby zasilanie do grzejnika biegło górą ze spadkiem w jego kierunku.

PEX na podłogówce dołączony do grzejnika nie przeszkodzi w działaniu takiego wynalazku ale problemem jest temperatura zasilania.

Jeśli instalacja jest grawitacyjna to wnioskuję że piec jest na paliwo stałe, dlatego też wymagane zasilanie dla podłogówki nie powinno przekraczać max 50*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mareks za szybka odp. , potwierdziles moje watpliwosci , pozostaje problem estetycznego i praktycznego podlaczenia teg ogrzejnika .Chyba ,zeby pokusic sie o poprowadzenie nowego poziomu w piwnicy na tej dlugosci ok 170cm i wyjscie pionem przy planowanym grzejniku , w takim razie jaki przekroj od 50 do jednego stalowego dwuplytowego grzejnika 140cm , bys proponowal. Zalezy mi na grawitacji , musi dzialac bez pradu ,dom na wsi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica rur taka jak dotychczas, prawdopodobnie jest to 3/4 cala. Takie były w minimalne w instalacjach grawitacyjnych. Pion dodatkowy idący z piwnicy będzie ok i jego średnica to minimum 1 cal ze spadkiem w stronę pieca.

Musisz to rozważyć sam podczas wizyty w łazience czy lepsze jest ukrycie rury w ścianie nad wanną czy nowy pion.

Prawdopodobnie wersja z bruzdą w ścianie będzie lepsza a jej spadek nie musi być wcale aż taki wielki.

Powrót z podłogówki trafi prosto do starego pionu. pod wanną.

Druga sprawa to miejsce grzejnika i jego typ. Moim zdaniem umieść go zaraz za wanną prawdopodobnie nad pralką a typ grzejnika to zwykła drabinka.

Wraz z podłogówką da on wystarczającą ilość ciepła i przyda się dodatkowo do suszenia ręczników nie brzydząc jednocześnie widok zaraz przy wejściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Mareks przekroje sa chyba takie jak sugerujesz , Sciana to suporex 12cm i ciezko bedzie z bruzda a chyba jeszcze jakies odpowietrzenie bedzie na pionie potrzebne ,bo obece piony ida na zimne poddasze . Co do grzejnika nad pralka ,tzw drabiki to tu sie nie sprawdzi ,dom uzytkuje wekendowo .Potrzebuje doby na rozgrzanie do komfortu , a lazienka przez 2-3 dni jest jednym z chlodniejszych pomieszczen. Obecny grzejnik to jednoplytowy 140 cm na scianie pod oknem. Jak przeniose grzejnik na sciane wewnetrzna zacznie byc mniej wydajny stad powiekszam go dwukrotnie plus malutka podlogowka, Efektem ma byc mozliwosc rozgrzania jak najszybciej lazienki np w 8 godzin a potem przykrecenie grzejnika. Do tego naczynie przelewowe na korytarzu z przelewewm 1m powyzej obecnych grzejnikow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana z suporeksu raczej nośną nie jest więc bruzda nie wniesie raczej niczego do jej wytrzymałości, a poza tym to jest to łazienka więc i płytki ceramiczne które przykryją wszystkie prace związane z bruzdowaniem.

Tarcza do betonu z przecięciami, fleksa i gotowe miejsce na rurę.

Bruzda 3 - 4 cm niczego nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks a nie musze na tym nowym pionie robic odpowietrzenia ,bo nie chce go ciagnac na poddasze jak jest z pozostalymi. Jesli odpowietrznik potrzebny to ze sciany i tak trzeba wyjsc. A jak postawie pion miedzy wanna i pralka to odpowietrznik by mniej szpecil. Chyba ,ze mozna go pominac to bruzzda jak najbardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej musisz. Poza tym pion musi osiągnąć wysokość pozostałych pionów czyli iść aż do poddasza. Poza tym w łazience nie zastosuj grzejnika płytowego bo one źle współpracują z grawitacją a także nie stosuj zaworów termostatycznych które mają małą średnicę przelotu. Raczej będzie to prosty zawór nawet kulowy.

Jeśli kocioł masz na paliwo stałe to instalacja jest chyba otwarta tzn. gdzieś na strychu pewnie istnieje naczynie przelewowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przelewowe mam na korytarzu 90cm powyzej wszystkich grzejnikow a przelew 120cm powyzej grzejnikow. Ogrzewanie od zawsze bylo na 10 grzejnikach plytowych , 8 podwojnych a lazienka i korytarz pojedyncze. Czy jest sposob na zakonczenie pionu powyzej grzejnika i unikniecie ciagniecia go na poddasze. Czy jest mozliwosc zeby zrobic odpowietrzenie inaczej, np powyzej grzejnika na pionie lub na koncu grzejnika. Wlasnie wynosimy stara lazienke , kucie i balagan )))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...