Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z kotlem gazowym Vitodens 222-F


maska321

Recommended Posts

Jak widzisz Marek dobrze pisze, to może być przyczyna,

JA sprawdziłem tylko schemat tego kotła a tam jak "byk" są dwie pompy jedna elektroniczna a ta do ogrzewania z manualną nastawą, jeśli ktoś nie zwrócił uwagi i jest tam 1 bieg to może okazać się, że to też problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77:

nie wiem jaka jest ustawiona maksymalna temperature na kotle,ale pewne jest ze kocil grzeje prawie caly czas w granicach 70st. Wiem tez,ze ustawiona jest na wyjsiu temp. 49st C,a w rzeczywistosci wychodzi tylko okolo 22st C na podloge a 25 na grzejniki. Po zamknieciu obiegow na grzejniki temp.delikatnie na mieszacach grzejnikow rosnie. Czyli tutaj generalnie Twoje zalozenia wydaja sie prawidlowe.

Wylaczenie/wlaczenie kotla-tez jak opisales powoduje spadek temp.wody na kotlw ale po chwili wszystko wraca do wysokich temp.

Czy mozliwym jest,zeby serwisant pominal nastawę maksymalnej temperatury na kotle która fabrycznie jest nastawiona na 75*C lub 80*C I moze byc tez tak nastawiona w tym przypadku?

 

Jaki nick posiada consultant Viesmana z forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77:

nie wiem jaka jest ustawiona maksymalna temperature na kotle,ale pewne jest ze kocil grzeje prawie caly czas w granicach 70st. Wiem tez,ze ustawiona jest na wyjsiu temp. 49st C,a w rzeczywistosci wychodzi tylko okolo 22st C na podloge a 25 na grzejniki. Po zamknieciu obiegow na grzejniki temp.delikatnie na mieszacach grzejnikow rosnie. Czyli tutaj generalnie Twoje zalozenia wydaja sie prawidlowe.

Wylaczenie/wlaczenie kotla-tez jak opisales powoduje spadek temp.wody na kotlw ale po chwili wszystko wraca do wysokich temp.

Czy mozliwym jest,zeby serwisant pominal nastawę maksymalnej temperatury na kotle która fabrycznie jest nastawiona na 75*C lub 80*C I moze byc tez tak nastawiona w tym przypadku?

 

Jaki nick posiada consultant Viesmana z forum?

 

Słuchaj. Nie wiem co pominął Twój serwisant ale ja cały czas dowiaduję się od ciebie nowych rzeczy. Myślałem dotychczas że obwód grzejnikowy jest podłączony do kotła bezpośrednio bez mieszacza 45*C lub 70 - 80*C natomiast Twoja wypowiedź o temperaturze wyjściowej 25*C do grzejników mnie zmroziła i całkiem wyprowadziła w maliny.

Szanuj człowieku kogoś kto się dla Ciebie produkuje i wreszcie opisz całą instalację i zamieść zdjęcia wszystkiego co masz w kotłowni i na piętrach.

 

Podałem ci link do tematu specjalnie dla Twojego kotła..... Tam poszukaj konsultanta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki nick posiada consultant Viesmana z forum?

 

Tutaj pytaj https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?333-FORUM-EKSPERCKIE-VIESSMANN-systemy-grzewcze-energia-odnawialna-chłodzenie

Marek dobrze radzi - nic nie pomożemy jeśli nie widzimy co i jak wygląda

 

 

Pozdrawiam

 

 

Konsultant

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342684-Ustawienia-dla-Vitodens-222-F-z-Vitotronic200&p=7578557&viewfull=1#post7578557

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli temperatura nie jest poza zakresem tej maksymalnej to informacji nie będzie. Kocioł to proste urządzenie z dużą ilością zabezpieczeń, więc jeśli temperatura na zasilaniu jest przekroczona od 20 - 30*C to nie robi to na nim wrażenia.

Takie sytuacje się zdarzają podczas normalnej pracy więc trudno aby użytkownika uwiązać aż tak przy serwisie uprzykrzając mu życie różnymi komunikatami.

Nawet jeśli pompa przestanie działać to zadziała czujnik bezpieczeństwa na wymienniku no chyba że to nowsza konstrukcja pompy o prędkości sterowanej elektronicznie, wtedy elektronika ma sygnał o aktualnej prędkości pompy.

Troszkę dziwne ze działa ona po każdej wizycie serwisu, no ale mądra głowa jest na miejscu więc wie o wiele więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo proszę o przesłanie schematu instalacji. Trochę ciężko wyrokować nie stojąc przy kotle ale pierwsze i podstawowe co jest w diagnostyce kotła? Jaka jest wymagana temperatura na obiegach mieszaczowych. Jeżeli jest temperatura wymagana wyższa od rzeczywistej to czemu zawory trójdrogowe się nie otwierają? Czy serwisant sprawdzał działanie wszystkich podzespołów w teście przekaźników?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo proszę o przesłanie schematu instalacji. Trochę ciężko wyrokować nie stojąc przy kotle ale pierwsze i podstawowe co jest w diagnostyce kotła? Jaka jest wymagana temperatura na obiegach mieszaczowych. Jeżeli jest temperatura wymagana wyższa od rzeczywistej to czemu zawory trójdrogowe się nie otwierają?

 

Przepraszam.....Może wtrącę swoje.

 

Przeczytaj dokładnie co opisuje pytający od pierwszego posta.

Tam jest wszystko chociaż trochę w tym chaosu i rzeczy nie zrozumiałych bez wiedzy o instalacji.

 

Schemat i fotki to podstawa o co nie mogę się doprosić od pierwszego wpisu.

 

pewne jest ze kocil grzeje prawie caly czas w granicach 70st. Wiem tez,ze ustawiona jest na wyjsiu temp. 49st C,a w rzeczywistosci wychodzi tylko okolo 22st C na podloge a 25 na grzejniki. Po zamknieciu obiegow na grzejniki temp.delikatnie na mieszacach grzejnikow rosnie.

Wylaczenie/wlaczenie kotla-tez jak opisales powoduje spadek temp.wody na kotlw ale po chwili wszystko wraca do wysokich temp.

 

 

 

byl serwisant. Sprawdził ustawienie pieca-wszystko ok. Zadana temp wody na wyjściu ok.50st C,rzeczywista to tylko delikatnie ponad 20st C. Woda w kotle wciąż około 70st C. Zamkniecie obiegów podłogówki powoduje zwiększenie temp.na obiegu grzewczym grzejników. Hydraulika sprawdzona i wszystko ok.

Gdzie tkwi problem?

 

 

Kociol dziala na podstawie krzywej i jest podpiety pod czujnik pogodowy,ktory pokazuje prawidlowoa temperatute zewnetrzna.

Plywaki sa lekko podniesione,woda w kotle okolo 70st(pogrzewa sie do 80 i jak spadnie wokolice 70 to znow grzeje sie do 80)

Mieszacze niestety nie chca drgnac,mimo zmiany nachylenia krzywej grzewczej lub podwyzszenia temperature na kotle do obiegu.Caly czas ustawione sa na temp.18st C. Tak jak pisalem wczoraj hydraulic byl i system na chwile wrocil do normalnego stanu-temperature na mieszaczach wzrosla powyzej 20st C.

 

Wymiękam.

To w końcu temperatura jest zadana na stałe a tylko mieszacze pracują na podstawie pogodówki i krzywej grzewczej czy też cały kocioł pracuje według pogodówki.?

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wyglada na to,ze problem byl spowodowany pompa w kotle. Podobno bardzo rzadki przypadek.

Jeszcze raz dzieki za wszystkie udzielone informacje.

 

No to mi się trafiło:)

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?353179-Problem-z-kotlem-gazowym-Vitodens-222-F&p=7770791&viewfull=1#post7770791 , ale kolego jak będziesz pytał jeszcze to zamieść co nieco foto, jakiś schemat jak to jest zrobione - nam będzie łatwiej, a odpowiedzi będzie więcej :)

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

byl serwisant. Sprawdzil ustawnie pieca-wszystko ok. Zadana temp wody na wyjsciu ok.50st C,rzeczywista to tylko delikatnie ponad 20st C. Woda w kotle wciaz okolo 70st C. Zamkniecie obiegow podlogowki powoduje zwiekszenie temp.na obiegu grzewczym grzejnikow. Hydraulika sprawdzona i wszystko ok.

Gdzie tkwi problem?

 

co za serwis?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam, chciałbym Was poprosić o pomoc

 

Jestem właścicielem kotła Vitodens 222F . Kocioł działał u mnie od nowości przez 3 lata bez zarzutu, dom i instalacja jest nowa, jest też zmiękczacz z Viessmann.

Kocioł wpięty jest w sprzęgło z trzema obiegami (nr 1 obieg grzejniki, nr 2 podłogówka, nr 3 podłogówka), są też zestawy rozszerzające do mieszaczy i jeden na grzejniki, czujnik temp zewnętrznej do pogodówki.

1 obieg grzejnikowy - dodatkowa pompa obiegowa

2 obieg podłogówka (pokoje) - mieszacz + pompa + czujnik temp - tu wpięte dodatkowo 3 regulatory pokojowe które sterują zaworami w rozdzielaczu

3 obieg podłogówka (salon) - mieszacz + pompa + czujnik temp - tu wpięty dodatkowo Vitotrol 300 który steruje całym rozdzielaczem

Kocioł jest serwisowany co roku przez serwisanta TGL w Zamościu (serwis Viessmann)

Od ok 2 miesięcy mam problem.

Problem polega tak jakby na tym że kocioł jakby się przegrzewał.

W momencie jak chodzą wszystkie obiegi kocioł pracuje prawidłowo, do sprzęgła wysyła odpowiednią temperaturę wody, mieszacze sobie mieszają, odpowiednia woda wpływa do obiegów zgodnie z pogodówką i krzywą grzewczą.

Ale kiedy wyłączę obieg grzejników kocioł po jakimś czasie kilku godzin wychładza wodę w obiegach podłogowych pomimo krzywych ustawionych na nachylenie 0,5 i poziom 0.

Mieszacze otwierają się na maksa i kocioł załącza się na kilka sekund, bardzo szybko łapie temp. ok.60st i się wyłącza. Ta woda wpływa do sprzęgła i momentalnie wpływa w podłogówkę i po chwili sprzęgło robi się chłodne, mieszacze pchają wodę o temp. ok.26 stopni pomimo że krzywa jest ustawiona na ok. 34st przy takiej temp na zewnątrz i wpada do obiegu. Kocioł załącza się po jakimś czasie ok. 1 minuty i tak w kółko.

Dodam że w tym czasie regulatory w pokoju i salonie są otwarte bo się robi chłodniej niż temp zadana (22st) i jest przepływ wody ale nie o takiej temperaturze jak powinna. W tym trybie kocioł załącza się ok.300 razy na dobę, przekaźniki od mieszaczy cykają co kilka sekund, a jak włączę obieg grzejników to spada do 20razy na dobę.

Dodam że temp normalna i zredukowana jest taka sama na poziomie 22st. i taka sama w salonie(obieg 3 ) i w pokojach (obieg 2). Funkcja antyzamrożeniowa wyłączona bo jest mi niepotrzebna, jak załączam kocioł na jesień to wyłączam na wiosnę. Tak zawsze było i działało ok.

Serwisant był już 3 razy i nie może zdiagnozować usterki.

Sprawdzał mieszacze, czujniki temp, spaliny,ogólnie instalację, kodował od początku cały kocioł i na koniec podniósł tylko krzywą grzewczą i nic to nie daje.

Zasugerował że być może to wina całego regulatora (płytki sterującej w kotle), ale pewności nie ma a płytka kosztuje ok. 2600zł więc nie che na razie tego wymieniać a pomysłu na naprawę również mu brak.

 

nastawy kotła poniżej:

Salon podłogówka (vitotrol)(ob3) Pokoje podłogówka(ob2) Grzejniki(ob1) CWU

A0:02 A0:00 A0:00 60:20

A1:00 A1:00 A1:00 5F:00

A3:-9 A3:-9 A3:-9

A4:00 A4:00 A4:00

A5:05 A5:05 A5:05

A6:36 A6:36 A6:36

A7:00 A7:00

A9:07 A9:07 A9:07

B0:00

B5:00

C5:20 C5:20 C5:20

C6:42 C6:42 C6:65

D3:03 D3:03 D3:10

D4:01 D4:02 D4:04

D6:00 D6:00 D6:00

D7:00 D7:00 D7:00

E2:50

E5:00 E5:00 E5:00

E6:80 E6:80 E6:80

E7:45 E7:45 E7:45

E8:01 E8:01 E8:01

E9:45 E9:45 E9:45

F1:00 F1:00

F2:08 F2:08 F2:08

F8:-5 F8:-5 F8:-5

F9:-14 F9:-14 F9:-14

FA:20 FA:20 FA:20

FB:60 FB:60 FB:60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem na PW, bez wizyty przy kotle ciężko jest cokolwiek wyrokować. Może to być źle ustawiona temperatura różnicowa (instalatorzy bardzo często błędnie ustawiają ją na 0), mogą to też być problemy z przepływami - czego potwierdzeniem może być opis, że są zawory odcinające przepływ. Kocioł po starcie ustala moc na podstawie różnicy temperatur między wymaganą a rzeczywistą temperatura zasilania. Im większa różnica tym kocioł pracuje z większą mocą. I teraz kocił widzi chłodna wodę więc dobiera stosunkowo wysoką moc. Odcięte elektrozawory powodują, że tej mocy nie ma jak przekazać z kotła do instalacji więc kocił szybko się wygrzewa i wyłącza. Ponieważ kotły wiszące mają bardzo małą pojemność wodna następuje szybkie wychłodzenie. Niestety kocioł ma tzw. blokadę taktu czyli minimalną przerwę w pracy więc mimo wychłodzenia nie startuje dopóki ten czas nie minie. W tym czasie instalacja wychładza się jeszcze mocniej więc po starcie kocioł widzi jeszcze większą różnice temperatur i problem narasta.

Serwis w firmie TGL jest bardzo kompetentny więc proszę jemu zgłosić problemy, może wystarczy zostawić włączony obieg grzejnikowy z otwartymi 2-3 grzejnikami a może trzeba będzie zdemontować elektrozawory a może zamiast sprzęgła należy postawić bufor bo przy instalacji z zaworami wł./wył. takowy powinien być celem optymalizacji pracy kotła. (w tym przypadku obieg grzejnikowy pełnił jego funkcję).

Warto by tez porozmawiać z osobą co robiła wyliczenia i projekt instalacji.

Edytowane przez Konsultant Viessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...