Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator a mokre okna


Recommended Posts

Panowie od miesiąca mieszkam w nowym domu. Grzeję już około 3 miesięcy. W tym okresie był włączony reku. Reku to Flexit z rotorem.

Niestety w czasie mrozu z szyb płynie strumień wody. Nie ma specjalnego znaczenia czy jednostka chodzi na najmniejszych obrotach czy na średnich. Z tego co się doczytałem jednostki obrotowe nie wysuszają pomieszczeń. Zastanawiam się czy u mnie jeszcze nie wdmuchuje więcej wilgoci przez to że reku ustawiony jest na nieogrzewanym strychu. Jak w dzień przyświeci słońce wilgoć zupełnie znika, ale już na wieczór dół okien jest mokry a rano na niektórych oknach wokół całej szyby przy ramie jest wilgoć.

Co mogę zrobić żeby się tego pozbyć?

Wyłączyć na razie reku i próbować wentylować przez otwieranie okna??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na charakterystykę Twojego urządzenia który odzyskuje wilgoć , urządzenie wdmuchuje ją do środka.

W nowym domu , szczególnie o takiej porze roku wilgoć technologiczna daje o sobie znać niezależnie czy jest wentylacja mechaniczna czy też jej nie ma.

Oczywiście wszystkie środki zwiększające jej usuwanie są wskazane więc wietrzenie również(nawet przy włączonym urządzeniu). Pamiętaj tylko aby na zewnątrz był mróz - wtedy powietrze jest bardziej suche - wietrzenie ma być intensywne i krótkie.

Postaraj się również jak najbardziej zaizolować rekuperator na strychu. Nawet bezpośrednio okrywając go wełną, lub innym materiałem izolującym - to pomaga w odprowadzeniu wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno niższa bo sie skrapla para

 

Pytanie o ile. Bo jeżeli jest 10 czy 15* niższa, niż wewnątrz, to problemem są okna lub ich montaż. Jak kilka stopni, to problemem jest duża wilgotność i za słaba wentylacja, co trzeba zweryfikować informacją o wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Temperatura wokół okien niższa o około 3 stopnie od reszty. Wczoraj kupiłem higrometr i chyba mam informację. Mam wilgotność około 70%. Czyli tylko wietrzyć i ogrzewać. Niestety to co dla innych jest wadą dla mnie było by teraz zaletą Reku krzyżowy pozwolił by mi wygonić wilgoć. Z obrotowym nie będzie tak łatwo.

Zastanawiam się tylko co do umiejscowienia rekuperatora na strychu. Jak go ocieplić . Czy dać wełnę na całym strychu, czy lepiej zrobić małe pomieszczenie oddzielone od reszty strychu i je dobrze zaizolować. Teraz na membranie nad jednostką mam pełno wody, skrapla się niemiłosiernie. Podejrzewam ze zaizolowanie skosów za dużo nie pomoże. Wilgoć będzie dalej pojawiać się na paroizolacji. Rozwiązanie z pomieszczeniem dla reku wydaje mi się bardziej bezpieczne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Temperatura wokół okien niższa o około 3 stopnie od reszty. Wczoraj kupiłem higrometr i chyba mam informację. Mam wilgotność około 70%. Czyli tylko wietrzyć i ogrzewać.

 

To wietrzyć i grzać. Możesz też wspomóc się osuszaczem (profesjonalne można wypożyczyć), przenośnym klimatyzatorem (nie wypuszczając wcale powietrza na zewnątrz), splitem (jak planujesz jego montaż tak czy inaczej) i kozą jak masz komin (wyciągnie wilgotne powietrze kominem wspomagając wentylację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jeśli ten rekuperator odzyskuje wilgoć , to przy mokrym domu jego praca nie jest zbyt korzystna.

Przy mrozach jest bardzo suche powietrze i teraz jest idealny okres aby suszyć mieszkanie.

 

Osobiście na razie bym wyłączył rekuperator bo po co ma dodatkowo wpuszczać do domu wilgoć ?

 

Pootwierać okna i mocno wietrzyć , rozszczelnić okna i mocno grzać aby pozbyć się wilgoci , a jak już wilgotność będzie akceptowalna 30-40% to można włączyć rekuperator.

 

U mnie obecnie mam wilgotnośc około 30% przy małym wydajności rekuepratora. Jak zwiększę wydajnośc to mam poniżej 30% ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...