Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM a bezsensowność podcinania drzwi


Recommended Posts

A gdzie te dowody...???

Ja tutaj widzę jedynie jakieś teorie wyssane z brudnego palucha...

 

A to powietrze brudne to jakie...??

Chałupa to nie obora pełna zwierząt której nikt nie sprząta...

 

Przykro mi ze nie rozumiesz języka techniczne, ale inaczej sie tego nie da udowodnić.

 

Jeśli nie rozumiesz definicji brudnego powietrza z perspektywy wentylacji to chyba nie powinieneś komentować tematów związanych z wentylacją. Takie posty to nic nie wnoszacy spam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przykro mi ze nie rozumiesz języka techniczne, ale inaczej sie tego nie da udowodnić.

 

Jeśli nie rozumiesz definicji brudnego powietrza z perspektywy wentylacji to chyba nie powinieneś komentować tematów związanych z wentylacją. Takie posty to nic nie wnoszacy spam.

 

Mieszkasz w domu z wentylacją mechaniczną...?

 

Jeżeli ktoś ma problem z jakością powietrza w pomieszczeniach z działającą non stop WM to może niech zacznie od higieny osobistej mieszkańców...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale nie. To z filmiku to przecież wyciąg okapowy. Efekt uzyskany tylko lokalnie i dzieki mocnemu wywiewowi.

Różnica temperatur o rząd wielkości większy, niż przy wentylacji, to i wentylatory mocniejsze potrzebne. A efekt ten sam.

 

 

A w pokoju powietrze jest wywiewane różnicą ciśnień.

 

Musiałbyś bardzo postarać sie zeby ten efekt zaistniał w pomieszczenie i stalo by sie tak tylko czesciowo.

 

Przecież niejedna osoba już Ci pisała, że przy podłogówce powietrze wyżej jest zimniejsze, niż niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skryty

Ty tez nietego znasz sie na wentylacji, pisząc o kratce w każdym pomieszczeniu z WG.

Uparcie nie przyjmujesz do wiadomości rozkładu temperatur z pomieszczeniu z OP.

 

Zasalem kilka pytań na temat Twojego doświadczenia - cisza.

 

Mieszkalem w domu z klasyczną WG, teraz ma WM i pomimo, iż obecnie pomieszczenia typu sypialnia, łazienka mają mniejszą kubature, to śpi mi się bardziej komfortowo, nic mi się na oknach, czy lustrze łazienkowym nie wykrapla, zapachy są usuwane sprawnie.

 

Ale wolność Tomku w swoim domku - jesli kratki mają ci podnieść komfort mieszkania w domu, to je zrób, bo tak chcesz. I tyle.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że do jakiegoś pomieszczenia jest nawiewane 20 m3 świeżego powietrza to tyle samo jest równocześnie wypierane z tego pomieszczenia...

W ciągu doby jest to ok 480m3 świeżego powietrza przepompowanego przez to pomieszczenie czyli przeciętna objętość domu ...

Nie wiem co trzeba robić na okrągło w tym pomieszczeniu że to nieustannie wymieniane powietrze będzie non stop "brudne"...??

 

Wystarczy ze w pomieszczeniu jest kilka osob i one na bieżąco produkują po 20l CO2 na osobe. Plus te osoby zmiejszaja stężenie tlenu w wydychanym zużytym powietrzu. No i jeszcze inne źródła zanieczyszcze, chociażby rośliny w nocy.

 

Efektywna wentylacja to tak ktora na bieżąco pozwala wymienić brudne powietrze przez czyste. Czyli ze pomimo tych osob w pokoju, jakość powietrza sie nie pogarsza. Podpięcie drzwi jest w tym nie efektywne pomimo tych metrow powietrza nawiewanych.

 

To ze Twoja wentylacja pozwoli oczyścić powietrze w pokoju jak juz osoby opuszczą pokój to efekt o znaczenie mniejszym znaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skryty

Ty tez nietego znasz sie na wentylacji, pisząc o kratce w każdym pomieszczeniu z WG.

Uparcie nie przyjmujesz do wiadomości rozkładu temperatur z pomieszczeniu z OP.

 

Zasalem kilka pytań na temat Twojego doświadczenia - cisza.

 

Mieszkalem w domu z klasyczną WG, teraz ma WM i pomimo, iż obecnie pomieszczenia typu sypialnia, łazienka mają mniejszą kubature, to śpi mi się bardziej komfortowo, nic mi się na oknach, czy lustrze łazienkowym nie wykrapla, zapachy są usuwane sprawnie.

 

A dlaczego nic nie pisalem? Bo to że nie spotkałes sie z czyms nie znaczy ze to nie istnieje. Pisalem o klasycznej WG czyli takiej jak robiono za prl. Moj dom rodzinny tak ma. Ma też trzy kominy...

WG o której piszesz jest bardziej nowoczesna.

W każdym razie opisalem dla pewności użyte określenia więc maksymalnie mógłbyś czepic sie uzytych nazw. A Ty zarzucasz mi bajko pisanie...

 

Widze ze nie zauważyłeś upadku wykresu temp dla różnych sposobów ogrzewań. Jest on totalną ściemą. Przeczy fizyce gazow.

Nawet fota termowizyjna to pokazała. Różnica wynosiła tam ulamek st C.

Jak upierasz się przy tym kosmicznym efekcie to go udowodnij.

 

Do usuwanie zapachów i wilgoci z lazienki wystarczy kratka lub wywiew w lazience. Nawet przy braku podciecia drzwi to bedzie działać. A o komforcie w pokojach nie ma co dyskutować bo to nie mierzalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nic nie pisalem? Bo to że nie spotkałes sie z czyms nie znaczy ze to nie istnieje. Pisalem o klasycznej WG czyli takiej jak robiono za prl. Moj dom rodzinny tak ma. Ma też trzy kominy...

WG o której piszesz jest bardziej nowoczesna.

W każdym razie opisalem dla pewności użyte określenia więc maksymalnie mógłbyś czepic sie uzytych nazw. A Ty zarzucasz mi bajko pisanie...

 

Widze ze nie zauważyłeś upadku wykresu temp dla różnych sposobów ogrzewań. Jest on totalną ściemą. Przeczy fizyce gazow.

Nawet fota termowizyjna to pokazała. Różnica wynosiła tam ulamek st C.

Jak upierasz się przy tym kosmicznym efekcie to go udowodnij.

 

 

Ale to Ty masz coś udowadniać.

I jakiego "upadku" wykresu nie zauważyłem ?

Coś udowodniłeś ? Bo ja zmierzyłem i o różnicy tu napisałem.

I nie był to pomiar dokonywany kamerà termowizyjną

 

Myślisz kategoriami budynku z kaloryferami z kratką z każdym pomieszczeniu, to potem dochodzisz do błędnych wniosków.

Zabawy w lanie wody do do naczynia też raczej ci nie pomagają w zrozumieniu zjawiska.

 

Na szczescie nie jesteś projektantem, czy sprzedawcą, pronujacym to rozwiązanie, a jedynie chcesz je zastosowac u siebie, wiec moge jedynie wzruszyć na to ramionami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to Ty masz coś udowadniać.

I jakiego "upadku" wykresu nie zauważyłem ?

Coś udowodniłeś ? Bo ja zmierzyłem i o różnicy tu napisałem.

I nie był to pomiar dokonywany kamerà termowizyjną

 

Myślisz kategoriami budynku z kaloryferami z kratką z każdym pomieszczeniu, to potem dochodzisz do błędnych wniosków.

Zabawy w lanie wody do do naczynia też raczej ci nie pomagają w zrozumieniu zjawiska.

 

Na szczescie nie jesteś projektantem, czy sprzedawcą, pronujacym to rozwiązanie, a jedynie chcesz je zastosowac u siebie, wiec moge jedynie wzruszyć na to ramionami...

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem cały temat i moja odpowiedź bo nie bede sie powtarzał.

 

Niestety ale błędne założenie, jestem projektantem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz w domu z wentylacją mechaniczną...?

 

Jeżeli ktoś ma problem z jakością powietrza w pomieszczeniach z działającą non stop WM to może niech zacznie od higieny osobistej mieszkańców...

Jak chcesz zmierzyć i porównać komfort mieszkania który od tego ktorego nie masz? Nie da się...

 

Co ma higiena do efektywnosci wentylacji?

Jak ktoś smierdzi to żadna wentylacja nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zmierzyć i porównać komfort mieszkania który od tego ktorego nie masz? Nie da się...

 

Co ma higiena do efektywnosci wentylacji?

Jak ktoś smierdzi to żadna wentylacja nie pomoże.

 

Proponuję najpierw pomieszkać trochę w domu z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem bo teraz to tak jakby rozmawiać ze ślepym o kolorach...

 

Wymyśliłeś sobie jakieś słabe punkty WM które nie istnieją w w normalnie użytkowanym domu...

 

Takie "problemy" z którymi próbujesz walczyć są tylko laboratorium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję najpierw pomieszkać trochę w domu z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem bo teraz to tak jakby rozmawiać ze ślepym o kolorach...

 

Wymyśliłeś sobie jakieś słabe punkty WM które nie istnieją w w normalnie użytkowanym domu...

 

Takie "problemy" z którymi próbujesz walczyć są tylko laboratorium...

Chyba znowu zapomniałeś o czym jest ten temat... To o czym piszesz to komfort z WM który jest super - ciągły dopływ świeżego powietrza i ciągły ruch powietrza. Zgadzam sie z tym w 100% i w żadnym miejscu tego tematu nie próbowałem tego podważyć.

 

Ten temat jest o umiejscowieniu otworu wylotowego powietrza w pokoju. W standardowych warunkach nawet przy podcieciu drzwi dzieki zaletą WM bedziesz mial bardzo pozytywne wrażenie z przebywania w tym pokoju (bedzie tylko troche wiecej CO2). Zmiana umiejscowienia wylotu spowoduje wzrost komfortu, ale nie oszukujmy sie, polepszenie czegos co juz jest bardzo dobre może nie przekonywać.

 

Najbardziej widoczna będzie poprawa przy sytuacjach krytycznych dla wentylacji, czyli np kilku ludzi siedzących parę godzin w zamkniętym pokoju. Ale taka sytuacja nie jest częsta. Otwarty salon sie nieliczy bo wywiew jest blisko i u góry. W takiej sytuacji będzie widoczna znaczna różnica w poziome oczyszczania powietrza.

 

Pomijając wszystko, Twoje wrażenie komfortu nie może obalić żadnego dowodu, może co najwyżej dawać Ci podstawy do przypuszczania że dowód jest błędny.

 

Btw. Tak dopowiadając to pracuję jak projektant oprogramowania :)

Edytowane przez Skryty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to pewnie na wszystkim znasz się doskonale, nawet na WM z której jeszcze nie korzystałeś. To co opisałeś to żadne dowody, to twoje teorie bez żadnych podstaw.

Piszemy w tym miejscu o WM z działającym OP. Powietrze przy podłodze, jest nieco cieplejsze niż pod sufitem, niewiele ale jest. Nawiewane z góry, chłodniejsze powietrze może nie opadać na dół, tylko wędrować bezpośrednio do najbliższej kratki, jak to płyny-tam gdzie mniejsze opory. Przy podłodze nieustannie jest najcieplej, nawet kilka godzin po zaprzestaniu grzania. Może nieco inaczej być, gdy OP nie będzie grzać. Ale też nie widzę zalet kratki przy suficie, powietrze (płyn) zawsze dąży do celu najkrótszą drogą.

Możesz zrobić jak uważasz, to twój dom i rób jak chcesz, ale póki nie pomieszkasz w takim domu jakiś czas, nie zalecaj innym takiego rozwiązania. Inna sprawa, że taki system łatwo zmieniać tam i z powrotem. Wiąże się to tylko z wykuciem/zamurowaniem miejsca na kratkę i pomalowaniem tej ściany. Niestety podcięcia drzwi, nie da się z powrotem uzupełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisałeś to żadne dowody, to twoje teorie bez żadnych podstaw.

 

Piszemy w tym miejscu o WM z działającym OP. Powietrze przy podłodze, jest nieco cieplejsze niż pod sufitem, niewiele ale jest. Nawiewane z góry, chłodniejsze powietrze może nie opadać na dół, tylko wędrować bezpośrednio do najbliższej kratki, jak to płyny-tam gdzie mniejsze opory. Przy podłodze nieustannie jest najcieplej, nawet kilka godzin po zaprzestaniu grzania. Może nieco inaczej być, gdy OP nie będzie grzać.

 

Ale też nie widzę zalet kratki przy suficie, powietrze (płyn) zawsze dąży do celu najkrótszą drogą.

1. Zapewne nie chodzi Ci o słowo "teorie" a "hipotezy" :)

2. Masz dwa proste założenia przy których teoria się zgadza. To to one są podstawą tego dowodu :)

3. Wywiew działa na zasadzie wyrównywania ciśnień - to nie jest najkrótsza droga :)

4. OP nie ma w dowodzie bo ciężko znaleźć jakiekolwiek związek - może wpływać najwyżej na mieszanie.

5. Powietrze zarówno przy suficie jak i podłodze jest dużo cieplejsze od tego nawiewanego - tyle wystarcza.

6. "powietrze (płyn) zawsze dąży do celu najkrótszą drogą" - ciekawe nie prawdziwe stwierdzenie w kontekście cieczy w cieczy. Przykład: prądy ciepłe/zimne nie miały by prawa istnieć.

 

Widzę że nie bardzo chcesz zaakceptować fakt że masz w domu rozwiązanie które nie działa idealnie.

To co pisałem w dowodzie, znajdź mi w necie wytłumaczenie dlaczego i po co robi się podcięcia? Sam długo szukałem bez skutku. O kratach wentylacyjnych są liczne strony. Pierwsza lepsza:

https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/czy-dwutlenek-wegla-gromadzi-sie-przy-podlodze/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewane z góry, chłodniejsze powietrze może nie opadać na dół, tylko wędrować bezpośrednio do najbliższej kratki, jak to płyny-tam gdzie mniejsze opory. Przy podłodze nieustannie jest najcieplej, nawet kilka godzin po zaprzestaniu grzania. Może nieco inaczej być, gdy OP nie będzie grzać. Ale też nie widzę zalet kratki przy suficie, powietrze (płyn) zawsze dąży do celu najkrótszą drogą.

 

Mam lepszy i prostszy przykład to obalający.

Wyobraź sobie że masz pełną szklankę płynu. Dolewasz do niej płyn - nawet cieplejszy. Jakkolwiek delikatnie tego nie zrobisz, nigdy ze szklanki nie będzie wylewał się płyn który właśnie wlewasz. Przy wlewany płynu chłodniejszego niż w szklance, efekt będzie jeszcze silniejszy - płyn wlewany będzie opadał na dno.

 

Sposób wlewania nie ma znaczenia bo zawsze chociaż niewielka siłą będzie skierowana w dół - także anemostat nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Widzę że nie bardzo chcesz zaakceptować fakt że masz w domu rozwiązanie które nie działa idealnie.

To co pisałem w dowodzie, znajdź mi w necie wytłumaczenie dlaczego i po co robi się podcięcia? Sam długo szukałem bez skutku. O kratach wentylacyjnych są liczne strony. Pierwsza lepsza:

https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/czy-dwutlenek-wegla-gromadzi-sie-przy-podlodze/

Żadnego dowodu nie widzę.

Ale skoro tak twierdzisz-to tak, mam źle wykonaną instalację, bo nie mam kratek pod sufitem. Zrób sobie tak jak zamierzasz i piszesz i ciesz się z najlepszej na świecie wentylacji, ty tam będziesz mieszkał, to twój dom. A ja jakoś mimo złej wentylacji, nie uduszę się, mam nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego dowodu nie widzę.

Ale skoro tak twierdzisz-to tak, mam źle wykonaną instalację, bo nie mam kratek pod sufitem. Zrób sobie tak jak zamierzasz i piszesz i ciesz się z najlepszej na świecie wentylacji, ty tam będziesz mieszkał, to twój dom. A ja jakoś mimo złej wentylacji, nie uduszę się, mam nadzieję.

 

Czego w moim dowodzie brakuje żeby był dowodem? (Poza c.n.d. i tezy która była obecnym tematem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób wlewania nie ma znaczenia bo zawsze chociaż niewielka siłą będzie skierowana w dół - także anemostat nie pomoże.

 

Popatrz sobie na symulację. Zobacz prędkości powietrza przy suficie. I co się stanie z powietrzem, jak na górze będzie mogło wylecieć kratką.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, jak sądziłem....

Kratka wentylacyjna pod sufitem ma sens, ponieważ w przypadku wentylacji grawitacyjnej ciepłe powietrze jako mniej gęste unosi się do góry i przez otwór, a dalej przewód wentylacyjny, skutecznie wypływa na zewnątrz. Na jego miejsce napływa, najczęściej przez szczeliny (np. wentylacyjne w oknie czy pod drzwiami), powietrze z otoczenia

 

Jak już pisałem - myślisz kategoriami domu z WG, kaloryferami i dT rzędu 20, 30K

 

Nagraj to swoje doświadczenie - przypominam założenia: wymiana powietrza 1/3obj naczynia na godzinę, dyfuzor w kształcie anemostatu nawiewnego, różnica płynów 5K, temperatura płynu w przy dnie naczynia większa o 1K, niż przy powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...