Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe?


mata78

Recommended Posts

Cześć wszystkim

Czy możecie pochwalić sie rachunkami za gaz przy ogrzewaniu podłogowym a także grzejnikowym, ile płacicie za miesiąc i jaka temperature macie średnio w domu?

Stoje przed dylematem grzewania w nowo budowanym domie: (Parterowy, 15cm styropian, okna 3 szybowe, 130m2 powierzchni grzewczej. Otóż rozmawiam z moim bardzo dobrym znajomym instalatorem i on mówi ze podłogówka wcale nie jest tańsza w eksploatacji niż grzejniki, przy piecu gazowym kondensacyjnym (takowy bede kupował), Mowi mi ze wszystkie te artykuły w internecie sa sponsorowane przez producentów materiałów do podłogówki a takze przez firmy instalatorskie bo maja na tym lepszy intereses niz przy ogrzewaniu grzejnikowym i stad taki zachwyt podłogówką. Nie znalazlem zadnego konkretnego artykułu porównawczego, wszystko to jakies powtarzane przedruki itp. czy macie moze jakies konkretne dane porównawcze poparte wyliczeniami zużytej energii itp. chce zastosować wszędzie podłogówkę i w większości beda to panele, instalator mówi ze one nie sa tak dobre jak plytki w przewodzeniu ciepła i stanowią opór cieplny.

mam juz metlik w głowie ale wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji inwestora

Pomijam koszty robocizny gdyz bede mial po znajomości robione, interesują mnie koszty eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zastanów się o co prosisz: nic ci nie da że ktoś poda koszt ogrzewania przy grzejniku a inny przy podłogówce

nigdy nie znajdziesz takich samych parametrów domu, identycznych domów w identyczny sposób użytkowanyh równolegle w tym samym czasie, nigdy, nie masz żadnych szans na sensowne porównanie, dlatego też nie znajdujesz takich porównań bo ich nie ma po prostu

chcesz porównać to może siadaj i licz,może zrób OZC zmieniając dla swojego czy podobnego domu grzejnik na zmianę z podłogówką i obserwuj wyniki obliczeń,

co do instalatora to znowu jego nastawienie budzi we mnie lampkę ostrzegawczą skoro głosi takie teorie

olej artykuły sponsorowane (chociaż niektóry producenci żyją z grzejników a i całkiem nieźle sobie radzą na rynku podłogówki), poszukaj obiektywnych opinii o podłogówce przede wszystkim użytkowników, nie opieraj się na zdaniu jednego instalatora choćby był najlepszym przyjacielem, w całkiem dobrej wierze moze mówić to, w co aktualnie szczerze wierzy lub umie (w czym ma doświadczenie i czuje się bezpiecznie)

 

ps. podłogówkę mam od ośmiu sezonów po całości, bez żadnego grzejnika i nie zamieniłbym jej na nic innego, z czego ok. 60 procent pod panelami z marketu na tekturze falistej i mojej IV strefie klimatycznej nie mam żadnego problemu a temp zasilania to max 33-35st przy największych mrozach, w ilośc zużytego opału większość mi nie wierzy ale to nie mój problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oszczędności grzejniki<->podłogówka, do mogą być minimalne różnice, dom spali tyle paliwa, ile potrzebuje do utrzymania zadanej temperatury. Przy podłogówce można utrzymywać minimalne niższą temp., gdyż już od podłogi jest równa temp na każdej wysokości. Przy grzejnikach jest odczuwalnie nieco chłodniej "w nogi" i często mieszkańcy utrzymują 1-2 oC więcej. Ale te oszczędności na OP to co najwyżej kilka procent. Pod warunkiem zastosowania wielkich grzejników, przygotowanych do temp zasilania jak OP. Grzejniki tradycyjnej wielkości, zmuszą kocioł do grzania wysokimi temp. i już nici z zysku kondensacji, znowu kilka %. A oszczędność na komforcie OP+kondensacja, to już się robi kilkanaście %, a to już gra warta świeczki. Wielkie grzejniki, przystosowane do niskich temp., nijak się mają do aranżacji nowoczesnych wnętrz, po prostu nie ma na nie miejsca. W moim domu, w części dziennej-kuchnia+salon+jadalnia, w ogóle nie mam miejsca na grzejniki, nawet tradycyjnej wielkości. Nie mam w domu żadnego grzejnika i cieszę się z tego.

Panele nie mają nic do rzeczy, po prostu pętle układa się gęściej o 5 cm, w porównaniu do okładziny z płytek. Na energii nic nie tracimy, pomieszczenie "zużyje" jej tyle, ile potrzebuje do utrzymania zadanej temp, i ani KWh więcej. Gęściej ułożone pętle OP, oddają tyle samo energii spod paneli, co rzadsze pętle pod płytkami. Tak wynika z rozkładu temp. w moim domu, zagęścić o 5cm.

Nie znajdziesz dwóch identycznych domów na OP i grzejniki, jak napisano wyżej, ale na forum masz dość opinii użytkowników w temacie. Czytaj, wyciągaj wnioski i dopasuj do swojego domu i swoich oczekiwań. Tylko nie rób największej głupoty i nie mieszaj OP z grzejnikami, albo to albo to. Jeśli chciałbyś ładne grzejniki w domu (o ile takie istnieją) to będą kosztować krocie, a średniej i niższej klasy to żadna ozdoba. A instalacja nawet ze standardowymi, średniej klasy grzejnikami, będzie droższa niż OP. Poza tym trwałość-nikt jeszcze nie zmieniał pętli podłogówki z wyeksploatowania/starości, a grzejniki trzeba wymieniać na ogół co kilkanaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest dobrym wyborem przy pompie ciepła - tam gdzie taniej i łatwiej jest uzyskać niższe parametry wody zasilającej wtedy rachunki masz niższe ze względu na mniejsze straty w obiegu. Przy ogrzewaniu gazem nie ma wyraźnej oszczędności bo kotłem spokojnie uzyskasz temperatury wody rzędu 60-70 st C, to żaden wysiłek dla gazówki. Myślę że zarówno podłogówka jak i grzejniki wychodzą podobnie, różnica jest tylko w komforcie użytkowania. Podłogówka daje wysoki komfort, pomieszczenia są równo dogrzane i nogi nie marzną. Grzejnikiem grzejesz ścianę pod oknem i kota na parapecie. Powietrze jest izolatorem i gdyby nie konwekcja to ciepła byś nie poczuł ;). Nie patrz tylko na koszty, komfort też ma znaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze jest izolatorem i gdyby nie konwekcja to ciepła byś nie poczuł ;).

 

Próżnia jest lepszym izolatorem. Nie czujesz ciepła od Słońca?

 

Przy gazie jest bonus za podłogówkę przy kotle kondensacyjnym - niższa tz to wyższa sprawność.

 

Oszczędności przynosi też rozkład temperatury w pionie i bliskość ciepłej powierzchni (podłogi) w każdym miejscu. A komfort cieplny zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale też od temperatur przegród.

 

Podłogówka to też oszczędność miejsca i zwiększenie ustawności pomieszczeń - nie wadzą kaloryfery.

 

Mniejsza też zdolność do podnoszenia kurzu.

 

Wielokrotnie większa pojemność cieplna podłogówki pozwala grzać prądem w taniej strefie w dużo większej części, niż przy grzejnikach. Można to też uznać za wadę, jeżeli chce ktoś zmieniać temperaturę w pomieszczeniu. Dla oszczędności to nie ma sensu, jak już wielu wypraktykowało. Ale jak ktoś w tym samym pokoju ma różne aktywności w ciągu doby (np. śpi i pracuje) to byłaby to IMO zaleta.

 

Podłogówka to równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu.

 

Czyli podłogówka ma sporo zalet - i chyba tylko wyższy koszt wykonania jest wadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób grzejniki. Zaoszczędzisz na czasie i pieniądzach. Nie słuchaj ludzi, którzy tak chwalą OP. Tak zrobili i teraz je chwalą bo co mają zrobić... Zrób grzejniki i pochwal się tu na forum ile zaoszczedziles na rurach i wykonawcy i że wcalenie jest zimno. Ale nie mieszaj grzejników z OP bo to komplikuje instalacje. Musisz być konsekwentny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki nie są złe, tylko zależy do czego, bo na pewno nie są dobre dla mieszkańców, użytkujących swój dom prawie na okrągło.

Ale np. w hotelach, biurach, sklepach itd., tam gdzie funkcjonuje wyłączanie ogrzewania na noce, weekendy, to najbardziej ma sens, na pewno są to policzalne oszczędności, tam OP nie ma żadnego ekonomicznego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób grzejniki. Zaoszczędzisz na czasie i pieniądzach. Nie słuchaj ludzi, którzy tak chwalą OP. Tak zrobili i teraz je chwalą bo co mają zrobić... Zrób grzejniki i pochwal się tu na forum ile zaoszczedziles na rurach i wykonawcy i że wcalenie jest zimno. Ale nie mieszaj grzejników z OP bo to komplikuje instalacje. Musisz być konsekwentny.

 

jeżeli pijesz m.in. do mnie to chwalę bo mam ku temu powody: na podłogówce żyję od ośmiu lat a poprzednie 34 zeszły mi na grzejnikach w mieszkaniu w bloku i w domu jednorodzinnym, więc mam jakieś porównanie

i nie wiem, jak u innych ale podłogówkę zrobiłem sobie sam, a dwa rozdzielacze i 800m rury rczej nie kosztowały mnie strasznie więcej niż 14 grzejników z osprzętem i rurami, które musiałbym kupić i zainstalować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli pijesz m.in. do mnie to chwalę bo mam ku temu powody: na podłogówce żyję od ośmiu lat a poprzednie 34 zeszły mi na grzejnikach w mieszkaniu w bloku i w domu jednorodzinnym, więc mam jakieś porównanie

i nie wiem, jak u innych ale podłogówkę zrobiłem sobie sam, a dwa rozdzielacze i 800m rury rczej nie kosztowały mnie strasznie więcej niż 14 grzejników z osprzętem i rurami, które musiałbym kupić i zainstalować

 

Ale ja tam widzę ironię, chyba że się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki prawilne. Tylko.

Do tego wentylacja grawitacyjna, kocioł na gaz z otwartą komorą spalania, kominek bez rury doprowadzającj powietrze, ściany wymurowane pod dachówkę, balkon nieocieplony, schody żelbetowe zewnętrzne w jednej konstrukcji z domem, okna bez silikonu na piance, styro w garażu na podłodze garażu czy piwnicy..

Można dorzucić jeszcze ze 3 razy tyle.

Edytowane przez klaudiusz_x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób grzejniki. Zaoszczędzisz na czasie i pieniądzach. Nie słuchaj ludzi, którzy tak chwalą OP. Tak zrobili i teraz je chwalą bo co mają zrobić... Zrób grzejniki i pochwal się tu na forum ile zaoszczedziles na rurach i wykonawcy i że wcalenie jest zimno. Ale nie mieszaj grzejników z OP bo to komplikuje instalacje. Musisz być konsekwentny.

 

Tak mówisz? W projekcie miałem kalafiory a zrobiłem podłogówkę na całej powierzchni. Drugi raz też bym zrobił ogrzewanie podłogowe. Oszczędności między kalafiorami a OP to można między bajki wsadzić. Zrobisz kaloryfery i zaoszczędzisz parę złotych a do końca życia będziesz spoglądał na to archaiczne rozwiązanie. Ani to ładne ani ergonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zięciunio zrobił mieszane, właściwie instalację i uruchomienie wykonywaliśmy sami. Ja mówiłem zróbmy wszędzie OP a on e tam. No i teraz żałuje, że nie wszędzie. Widzi zalety, ma porównanie kalafiory do OP. Ja w moim domu, przy okazji remontów, też planuję zrobić podłogówkę, gdzie się da. Kuchnia, wiatrołap. Znikają kalafiory i będzie trochę więcej miejsca w malutkim wiatrołapie.

Oszczędności przy gazie nie widzę czy to kalafiory czy OP. No chyba, że ktoś grzejniki na policzone na wysoką temperaturę zasilania to kocioł kondensacyjny będzie miał mało okazji do kondensowania, więc sprawność jego będzie trochę niższa.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zięciunio zrobił mieszane, właściwie instalację i uruchomienie wykonywaliśmy sami. Ja mówiłem zróbmy wszędzie OP a on e tam. No i teraz żałuje, że nie wszędzie. Widzi zalety, ma porównanie kalafiory do OP. Ja w moim domu, przy okazji remontów, też planuję zrobić podłogówkę, gdzie się da. Kuchnia, wiatrołap. Znikają kalafiory i będzie trochę więcej miejsca w malutkim wiatrołapie.

Oszczędności przy gazie nie widzę czy to kalafiory czy OP. No chyba, że ktoś grzejniki na policzone na wysoką temperaturę zasilania to kocioł kondensacyjny będzie miał mało okazji do kondensowania, więc sprawność jego będzie trochę niższa.

 

Oszczędności finansowej może i nie będzie ale miejsca napewno więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówisz? W projekcie miałem kalafiory a zrobiłem podłogówkę na całej powierzchni. Drugi raz też bym zrobił ogrzewanie podłogowe. Oszczędności między kalafiorami a OP to można między bajki wsadzić. Zrobisz kaloryfery i zaoszczędzisz parę złotych a do końca życia będziesz spoglądał na to archaiczne rozwiązanie. Ani to ładne ani ergonomiczne.

 

Inni zauważyli sarkazm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim

Czy możecie pochwalić sie rachunkami za gaz przy ogrzewaniu podłogowym a także grzejnikowym, ile płacicie za miesiąc i jaka temperature macie średnio w domu?

Stoje przed dylematem grzewania w nowo budowanym domie: (Parterowy, 15cm styropian, okna 3 szybowe, 130m2 powierzchni grzewczej. Otóż rozmawiam z moim bardzo dobrym znajomym instalatorem i on mówi ze podłogówka wcale nie jest tańsza w eksploatacji niż grzejniki, przy piecu gazowym kondensacyjnym (takowy bede kupował), Mowi mi ze wszystkie te artykuły w internecie sa sponsorowane przez producentów materiałów do podłogówki a takze przez firmy instalatorskie bo maja na tym lepszy intereses niz przy ogrzewaniu grzejnikowym i stad taki zachwyt podłogówką. Nie znalazlem zadnego konkretnego artykułu porównawczego, wszystko to jakies powtarzane przedruki itp. czy macie moze jakies konkretne dane porównawcze poparte wyliczeniami zużytej energii itp. chce zastosować wszędzie podłogówkę i w większości beda to panele, instalator mówi ze one nie sa tak dobre jak plytki w przewodzeniu ciepła i stanowią opór cieplny.

mam juz metlik w głowie ale wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji inwestora

Pomijam koszty robocizny gdyz bede mial po znajomości robione, interesują mnie koszty eksploatacji

 

W nowo budowanym domu, warto mieć sprawną instalację grzewczą. Dobrze jest, jeśli jest dobrana do parametrów domu. Dobrze jest, jeśli trafia w przekonania i gust (właściciela ?) gospodarza domu.

Najlepsza instalacja grzewcza to ta, która dobrze działa, czyli grzeje tak, że w domu jest ciepło.

Jeśli budowniczy domu, ma przeczucie, że nie będzie go stać na opłaty z tytułu ogrzewania, to niech domu nie buduje, bo ogrzewanie to nie jedyne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc trafiłeś. Nie pomyliłeś się. Klaudiusz_x jakbym widział swój dom. Hahahah powiedz mi, bo chyba masz taki sam kociołek jak sam planuję, czy można u ciebie zobaczyć grzałke i sterowanie na żywo? Z Rybnika nie ma daleko a od marca ruszam z pracami.

Proszę.

Wszystko jest ok, problem został rozwiązany.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?243244-tymczasowe-wodne-ogrzewanie-elektryczne-domu&p=7573230&viewfull=1#post7573230

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...