Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gniazdka 230V z gniazda siłowego


Recommended Posts

Hej,

Pojawiła się u mnie potrzeba nowego obwodu 230V (podłączenie 1fazowego bojlera elektrycznego 3kW).

Mam w pobliżu nieużywany kabel obwodu 3fazowego (5x2,5 mm2).

Czy tego rodzaju wynalazek jak "PRZEJŚCIÓWKA Z WTYKU 16A/5 400V NA 3 GNIAZDA 230V" jest bezpiecznym rozwiązaniem, czy trzeba interwencji elektryka?

 

Czy przy użyciu tego adaptera obwód będzie poprawnie zabezpieczony wylaczniekiem różnicowoprądowym?

 

Dzieki i pozdrawiam!

P.

gniazdko.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie akurat juz sobie gniazdo kiedyś zamontowałem. Bo co jakiś czas (raz na rok, dwa lata) potrzebuję na krótko podpiąć jakis sprzęt 3fazowy (a to betoniarka, a to jakis kompresor). Oczywiście moge wtyczkę zdjąć, ale chciałbym mieć opcję skorzystania "czasem" z tej 3fazówki.

 

W podanym sposobie jak rozumiem będę już miał tylko gniazdko 1 fazowe, a zmiany będą wymagały każdorazowo elektryka do rozdzielni?

Teraz obwody 3fazowe mam zabezpieczone wylacznikiem roznicowoprądowym Hager CD441J. A nadprądowy mam B16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zabezpieczenie jest wspólne, chroni gniazdo 3F i 1F.

Te gniazda kombi występują w różnych kombinacjach, dopasuj sobie amperaż pod swoje wtyczki 16A lub 32A (400V), większego raczej nie masz.

Występują też wersje z podwójnym gniazdem 230V i z wyłącznikiem (0-1, lewo-0-prawo).

 

Są różni producenci, Ja ze swoich doświadczeń polecam Ci firmę PCE, trwałe i łatwo się je podłącza.

Nie bierz zestawów gniazd z wbudowanym bezpiecznikiem, ten się najczęściej stopi zanim zadziała.

 

Ostatnia uwaga, jak się gniazdo uszkodzi (czerwone lub niebieskie) to kupujesz samo gniazdko i je wymieniasz, obudowa i reszta pozostaje.

Fajny system, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale , ja nadal nie rozumiem czym się różni jedno od drugiego?

Przecież cały czas pokazujecie to samo, z gniazda siłowego na gniazdo jednofazowe 230 a nadal zabezpieczenia nie zmieniacie.

Czegoś tu nie rozumiem bo oba i to co pokazał qqlio i to co pokazuje robertsz to nadal to samo, wiem bo widziałam jak to jest połączone w środku to gniazdo jest z jednej fazy z zera wspólnego dla wszystkich i uziemienia dla gniazda siłowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz zestawów gniazd z wbudowanym bezpiecznikiem, ten się najczęściej stopi zanim zadziała.

 

To rada dla gniazda 3F 32A z zabezpieczeniem ponad 16A? Jeśli tak to raczej głupawa. Normalny producent wyposaża gniazda o których tutaj w bezpiecznik topikowy w obudowie i tak powinno być, a przepali się wtedy kiedy powinien a nie tak sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz obwody 3fazowe mam zabezpieczone wylacznikiem roznicowoprądowym Hager CD441J. A nadprądowy mam B16.

 

I dlatego qqlio może zastosować to co zaproponowałem.

Wymieniasz jedno gniazdo siłowe na drugie typu KOMBI.

Zwróć uwagę na kierunek obrotów, o ile ma to dla Ciebie znaczenie, znaczy dla Twoich urządzeń z napędem.

 

Nie kupuj z wbudowanym bezpiecznikiem (radiowym).

Oprawki które tam są zastosowane są DZIADOWSKIE, to jedyny mankament tych gniazd.

Przy obciążeniu 16A topią się, smażą jak kto woli, a bezpiecznik nie wybije.

 

Poza tym produkowanie kolejnego bezpiecznika 16A za instalacyjnym B16 jest.... hmmm... bez sensu (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...